Stres ve Anksiyete İçin Doğal Çay Tarifleri

29 Şubat 2020

Bazen aşırı stres ve kaygı uykusuzluğa neden olabilir.

Papatya Çayı

Papatya çayı sadece stresi ve kaygıyı azaltmakla kalmaz aynı zamanda uykusuzluğa da yardımcı olur. Papatya çayı mide rahatsızlığı, stres ve anksiyetenin üstesinden gelmek için çağlar boyunca kullanılmıştır. Sinir sistemini ve kasları gevşetmeye yardım eder, hafif bir yatıştırıcıdır.
Hazırlama yöntemi: Bir su bardağı kaynar suya 3–4 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği eklenir, 5 dakika boyunca dinlendirilir. Taze papatya kullanılacaksa papatya çiçekleri bir bardak sıcak suda 3 dakika demlendirilir. İçmeden önce süzülür.

Adaçayı
Sakinleştirici bitkilerden biri olan adaçayı sinirleri yatıştırır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Hazım ve gaz problemlerini de gideren adaçayı antioksidan özelliktedir.
Hazırlama yöntemi: Ya siyah çay gibi çaydanlıkta demlenerek ya da sıcak suya atılıp 5 dk. bekletilerek hazırlanır. Limon ve bir miktar bal eklenerek içimi daha hoş hale getirilebilir. Günde 2 bardaktan fazla içilmemelidir. Yüksek tansiyonu olanlar ve hamileler tüketmemelidir.

Limon Otu Çayı
Limon otu (limon melisa otu) nane ailesine ait sakinleştirici bir bitkidir. Hafif limon tadında doğal bir nane aromasına sahiptir. Kortizol adı verilen stres hormonunu azaltır ve uyuşukluğa neden olmadan vücudu rahatlatır. Ayrıca ruh halini yükseltir.
Hazırlama yöntemi: Her bir kaynamış su bardağı için 1 çorba kaşığı kurutulmuş limon otu yaprağı ya da taze limon otu eklenir, içmeden önce süzülür.

Çarkıfelek Çayı
Passiflora ya da çarkıfelek bitkisinin çiçekleriyle hazırlanan çay stres ve kaygı için başka bir doğal çözümdür. Bunun nedeni tutku çiçeğindeki flavon chrysin’dir. Bu bitkisel çaydaki bazı antioksidanlar ve aktif bileşikler stres hormonlarını baskılamaya ve kaygıları azaltmaya, uyku sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur ancak bazı komplikasyonlar olabileceği için anksiyete önleyici ilaçlar ile birlikte içilmemelidir. Tadı yoğun olabilir ve çayı yavaşça içmek en iyisidir. Yavaş yavaş içmek vücudun doğal rahatlaması ve kaygının hafifletilmesi için yeterli zaman sunduğundan mükemmeldir. 6 aydan küçük çocuklar, hamile ve emzikli kadınlar bu çaydan uzak durmalıdır.
Hazırlama yöntemi: Bir bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş çarkıfelek çiçeği eklenir ve 10 dakika boyunca demlenmesine izin verilir.

Kafeinsiz Yeşil Çay
Anti-inflamatuar etkileri ile bilinen yeşil çay vücudun hormonal dalgalanmalarını gidermek için mükemmel bir yoldur, ruh halini düzenlemeyi kolaylaştırır ve zihni rahatlatır. Uykusuzluk ve endişeden kurtulmak için kafeinsiz çay içmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Yeşil çaydaki polifenol endişe ve stresle mücadeleye yardım eder. Yeşil çay, bazı çayların bitkisel lezzetini sevmeyenler için idealdir.
Hazırlama yöntemi: 1 bardak suya yarım çorba kaşığı kuru yeşil çay yaprağı eklenir ve yapraklar dibe çökene kadar kaynatılır, süzülerek içilir. Yeşil çaya biraz bal eklenebilir ve endişeleri yatıştırmak için her gün bir bardak içilebilir.

Ihlamur Çayı
Bir başka sakinleştirici çay ıhlamurdur. Hem sindirim sistemini hem de sinirleri sakinleştirir. Kas spazmlarını, yorgunluk ve stresi giderebilen ıhlamur çayı kalp çarpıntısının önlenmesinde de etkilidir.
Hazırlama yöntemi: Bitki çayları genellikle kaynatılmaz. Ihlamur için de kural budur. Bir tatlı kaşığı ölçüsündeki kurutulmuş ıhlamur çiçekleri az miktarda yapraklarıyla birlikte kaynar su dolu bardağa (önce tozunun giderilmesi için yıkanmalıdır) atıldıktan sonra 10 dakika bekletilmelidir. Günde en fazla 3 bardak içilmesi uygundur.

Gül Çayı
Çok sayıdaki yararına ek olarak gül çayı aynı zamanda stres ve kaygıyı gidermeye yardımcıdır. Gül çayı yatmadan hemen önce tüketilmesi gereken bir çay olarak bilinir, zihni rahatlatır ve bedeni fiziksel olarak gevşetir, rahat uyumayı sağlar.
Hazırlama yöntemi: Gül çayı kurutulmuş veya taze gül yaprakları ile yapılabilir. Kurutulmuş veya taze gül yapraklarının kaynamış suda demlenmesiyle içime hazırlanır. Taze gül yaprakları kullanılacaksa kaynar suya eklemeden önce iyice yıkanır. Yapraklarının rengi koyulaşıncaya kadar düşük ısıda tutulur ve sonra ateşin altı kapatılarak 5–10 dakika bekletilir ve içmeden önce süzülür.

Sarı Kantaron Çayı
Depresyon tedavisi için kullanılabilecek bitkilerden biri de sarı kantarondur. Sakinleştiren ve sindirim sistemini rahatlatan bir çaydır.
Hazırlama yöntemi: Diğer çaylara benzer şekilde bir bardak kaynar suya 1 ya da 2 çay kaşığı kuru sarı kantaron eklenir ve 10 dakika demlendirilip süzülerek tüketilir. Anti depresan ilaçlar, astım, tansiyon ilacı, kan incelticiler kullanmakta olanlar tarafından tüketilmemelidir.

Lavanta Çayı
Lavanta çayı harika bir aromaya sahip olan, endişe ve uykuyu teşvik eden en sakinleştirici çaylardan biridir. Lavanta üzerine yapılan çalışmalar bu çiçeklerin aktif içerikleri nedeniyle özellikle kadınlarda hormonal dalgalanmaları azaltabileceğini göstermiştir. Adet döneminde stres ve anksiyete yaşayan kadınlar için bu çay popüler bir çözümdür. Kan basıncını ve kalp atış hızını azaltır, bu da kaygıyı hafifletir.
Hazırlama yöntemi: Önce su kaynatılır, içine bir tatlı kaşığı kuru lavanta eklenir ve kısık ateşte 5 dakika kadar demlendirilir, süzülerek ılık olarak içilir. Tatlandırıcı eklenmeden içilmesi önerilir. Günde sadece 1 bardak ya da 1 fincan içilmesi yeterlidir. Tedavi maksatlı kullanılıyorsa on beş günden fazla tüketilmemeli, emziren veya hamile olan kadınlar içmemelidir.

Kediotu Kökü Çayı
Bu çay gevşemeyi ve uykuyu teşvik eder, böylece zihnin endişe verici senaryolar kurmasını önler, en sonunda zihin ve vücut rahatlaması sağlanır. Kediotu kökü çayı ayrıca bir anksiyete bozukluğu ile ilişkili fiziksel semptomları hafifletir. Bu çay uyuşukluğa neden olduğundan yatmadan önce içilmesi en iyisidir. Bir yere gitmeden önce içmekten kaçınılmalıdır.
Hazırlama yöntemi: Bir demlikteki kaynamış suya 1 ya da 2 kaşık kediotu kökü atılır ve demlenmesi için yaklaşık 15 dakika bekletilir.

Ashwagandha (Hint Ginsengi) Çayı
Binlerce yıldır, ashwagandha çayı, özellikle Ayurveda tıbbında, anksiyolitik bir çare olarak görülmüştür. Antioksidanlar açısından en zengin çaylardan biri olarak bilinen ashwagandha içindeki besinler nedeniyle, mükemmel bir anksiyolitik (kaygı dindirici, uyku düzenini sağlayıcı) çay olur. Tiroid sorunu olan ve tedavi görenler, sakinleştirici ilaç kullananlar, hamileler bu çayı tüketmemelidir.
Hazırlama yöntemi: Toz haldeki 1 çay kaşığı Hint ginsenginin kökü bir bardak su içinde yaklaşık 7–8 dakika kaynatılır ve süzülür. Günde en çok 1 bardak içilmelidir. Toz halindeki Ashwagandha sütle de kaynatılarak, şeker, bal ya da az miktarda kakule eklenerek içilebilmektedir.

Uyarı: Tüm bitkisel çaylar taze olarak demlendikten sonra içilmeli, beklemiş çaylar içilmemelidir. Anti-depresan ya da başka sebeple ilaç kullanmakta olanlar doktorlarına danışmadan bitkisel çay içmemelidir. Bitki çayı kullananlar ameliyat öncesinde mutlaka neyi ne kadar süre kullandığını doktoruna söylemeli, gerekiyorsa ameliyattan birkaç gün ya da birkaç hafta süre önce içmeyi bırakmalıdır.
Anksiyete ve stres sorunu yaşayanlar ilaç kullanmaksızın bitkilerin çiçek, kök ve yapraklarından hazırlanan çaylardan faydalanmalıdır ancak kuşkuları olanlar bir hekimle görüşmelidir. Sadece çaylardan fayda ummak yerine egzersiz ve yogadan da fayda sağlanabilir. Bedende fizyolojik ve hormonal bir sorun olma ihtimaline karşı bir doktor kontrolünden geçilmesinde de fayda vardır.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Stres Anksiyete Doğal Çay Yeşil Çay Papatya Çayı Çay Ihlamur Lavanta Çayı

Yorumlar (1)

Emine
Emine
3 yıl önce

Teşekkürler

Emine
Emine
3 yıl önce

Teşekkürler

Emine
Emine
3 yıl önce

Teşekkürler

Sizin için Seçtiklerimiz:

Portakal Şerbeti Tarifi
Portakal Şerbeti Tarifi

Bu yaz sıcaklarında siz de ferahlamak için soğuk içecekler arıyorsanız bu tarif tam size göre.

Bu yaz sıcaklarında siz de ferahlamak için soğuk içecekler arıyorsanız bu tarif tam size göre.

Ananaslı Baharatlı Smoothie Tarifi
Ananaslı Baharatlı Smoothie Tarifi

Lif yönünden zengin ananas, tokluk hissi yaratan chia tohumu, pek çok faydası olan zerdeçal, suyu alınmış yoğurt, rendelenmiş Hindistan cevizi, muz ve yağsız sütle hazırlanan ananaslı ve baharatlı smoothie vücudunuzu arındırmak için hazırlanmış sağlıklı bir içecek tarifi.

Lif yönünden zengin ananas, tokluk hissi yaratan chia tohumu, pek çok faydası olan zerdeçal, suyu alınmış yoğurt, rendel...

Enerji Tazeleyici Sabah İçecekleri Tarifleri
Enerji Tazeleyici Sabah İçecekleri Tarifleri

Vücudunuzda detoks etkisi yaratacak enerji veren sabah içeceklerinin tazeleyici etkisiyle güne pozitif başlamak isteyenler için zindelik veren sabah içecekleri hazırladık. İşte enerjik bir günün ardındaki 9 içecek.

Vücudunuzda detoks etkisi yaratacak enerji veren sabah içeceklerinin tazeleyici etkisiyle güne pozitif başlamak isteyenl...