Yaban Mersininin Faydaları

29 Şubat 2020

Mavi rengi ve kadife görünümüyle kırmızı meyvelerin en sıra dışı üyesi olan yaban mersini, küçücük tanelerinde onlarca şifa barındırıyor. Yüzyıllardır damakların yanı sıra alternatif tıbbın da favorisi olan bu mucize meyve, idrar yolu enfeksiyonundan konsantrasyon güçlüğüne kadar birçok konuda fayda sağlıyor. Daha çok göz ve böbrek sağlığındaki rolü ile öne çıkan yaban mersininin cilde faydaları da saymakla bitmiyor. 

Yaban mersini, Kuzey ve Güney Yarımkürenin ılıman bölgelerinde yetişen funda ailesinin bir üyesi. Ülkemizde yaban mersininin diğer adı keçiyemişi olarak biliniyor. Fakat yörelere göre çalı çileği, çoban üzümü, kuş üzümü veya lifora adlarıyla da anılıyor. 

Türkiye’de en fazla Karadeniz bölgesinde yetişen bu meyve, eylül ayında toplanıp kış boyu tüketiliyor. Yaban mersininin mevsimi itibarıyla bir kış meyvesi olması, onu diğer kırmızı meyvelerden farklı kılıyor. Mavi-mor bir renge sahip olan ve üzüme benzeyen bu meyve, yabani formda yetişmesi bakımından ahududu ve böğürtlen ile benzeşiyor.

Küçük taneli olmasının yanı sıra etli bir meyve olan yaban mersini, tatlı-ekşi bir tada sahip. Vitamin ve mineral yönünden çok zengin olan bu meyvenin içerisinde şeker, pektin, tanen ve boyayıcı etkiye sahip mirtillin bulunuyor. Yaban mersini, içerdiği antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, A, B ve C vitaminleri ile pek çok sağlık sorununa çözüm sunuyor. Ayrıca yüksek lif oranının yanı sıra çok zengin bir antioksidan kaynağı olması, yaban mersinini hem sağlık hem de güzellik konusunda eşsiz kılıyor.  

Kan şekerini düzenler

40 yaşından sonra görülen tıp dilinde de Tip2 diyabet olarak adlandırılan, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı ile Diyetisyen tarafından hastaya özgü diyet programı uygulanmalıdır fakat yapılan araştırmalara göre düzenli yaban mersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle (düzenli) kan şekeri salgılanmaktadır.

İdrar yollarını temizler

Yapılan araştırmalara bakıldığında;idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri sebep olmaktadır. Bu bakteri idrarla da atılamamaktadır. Yaban mersininin tüketimi ile idrar yolu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

Görme kaybına faydalı

Yaban mersini görme kaybını önleyici özelliğe sahip. Katarakt, miyop, göz kuruluğu ve özellikle enfeksiyonlara karşı koruyabilmekte.

Beyin sağlığını korur

Yaban mersini içerisinde A, B, C vitaminleri, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli faktörlerden zengin olduğu için yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini korumaya yardımcı olur. Günümüzde alzheimer gibi giderek gündemde olan hastalığa karşı koruyucudur.

Kalp hastalıklarından korur

Yaban mersini lif oranının yüksek olması içeriği ile özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürür ve bunun sonucunda da kalp sağlığını korur.

Sindirim sistemini düzenler

Lif oranının yüksek olması nedeniyle sindirim sistemini rahatlatır ve konstipasyon ( kabızlık) sorununun oluşumunu önler.

Kanserden korur

C vitamininden çok zengin olması sebebiyle özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

Doğal antidepresandır

Sakinleştirici olması nedeniyle doğal bir antidepresan olarak kabul edilir. Uyku, yemek düzenini sağlayıcı özelliktedir.

Cilt İçin Faydaları

  • İçerdiği antioksidanlarla cilt hücrelerini koruyor ve güçlendiriyor.
  • Anti-enflamatuar etkisiyle patojenlere karşı dayanıklılığı artırıyor.
  • İçerdiği A vitamini ile yaşlanma sürecini yavaşlatıyor.
  • B vitamini sayesinde cilde canlı, parlak ve pürüzsüz bir görünüm veriyor.
  • C vitamini yönünden zengin olması ile cildin nemini koruyor ve hücre yenilenmesini hızlandırıyor.
  • Ciltteki yağ oranını dengeleyerek sivilce ve akne oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor.
  • Lekelerin giderilmesine ve renk eşitsizliklerinin dengelenmesine katkı sağlıyor.

Yaban mersininin faydaları en fazla besin olarak tüketildiğinde görülüyor. Günde yarım su bardağı tüketilmesi önerilen bu meyve, diyet ve güzellik listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Cilde yapılan topikal uygulamalarda da oldukça etkili olan bu meyve, içerdiği mirtillin ile cildi boyama riski taşıyor.

Bu nedenle yaban mersininin doğrudan cilt üzerinde kullanımı için bu meyvenin özünü içeren bakım ürünlerinin tercih edilmesi öneriliyor. Üstelik içerisinde yaban mersini özü bulunan cilt bakım ürünleri, meyvenin sağladığı faydaların yanı sıra diğer bileşenleriyle de cilde ekstra katkıda bulunuyor. Böylece kokusuyla da keyifli bir kullanım sunuyor.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yaban Mersini Yaban Mersininin Faydaları Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kızartmalı Yemeklerin Önemli Faydaları
Kızartmalı Yemeklerin Önemli Faydaları

Birleşik Krallık'taki son olaylar, birçoğumuza evden yemek pişirmek için ilham verdi; 2021'de yapılan bir anket, İngilizlerin %91'inin bir önceki yılın koronavirüs karantinaları sırasında pişirdikleri kadar veya daha fazlasını pişirmeyi planladığını ortaya koydu.

Birleşik Krallık'taki son olaylar, birçoğumuza evden yemek pişirmek için ilham verdi; 2021'de yapılan bir anket, İngiliz...

Kenevir Hakkında Her Şey
Kenevir Hakkında Her Şey

Kenevir çok yönlü bir bitkidir. Lifleri, çekirdeği, tohumları ve çiçekleri, gıdadan kağıda, giyimden halıya kadar çeşitli ürünler oluşturmak için hammadde olarak kullanılabilir.

Kenevir çok yönlü bir bitkidir. Lifleri, çekirdeği, tohumları ve çiçekleri, gıdadan kağıda, giyimden halıya kadar çeşitl...

Labne Peynirinin Kullanımı Ve Faydaları
Labne Peynirinin Kullanımı Ve Faydaları

Labne peyniri beyaz renkli, yumuşak kıvamlı az tuzlu krem gibi akışkan bir peynirdir. Peynir alt suyundan elde edilen bu peynir, peynir altı suyundan daha yoğun bir kıvama sahiptir. Yoğurdun süzülmesiyle de hazırlanan labne peyniri, bağırsaklar için faydalı mineralleri yapısında barındırır.

Labne peyniri beyaz renkli, yumuşak kıvamlı az tuzlu krem gibi akışkan bir peynirdir. Peynir alt suyundan elde edilen bu...