Uykusuzluk, Anksiyete ve Kan Basıncı İçin Kediotu Kökü

19 Şubat 2021

Siz de uykusuzluk çekenlerden misiniz? Geceleri koyun saymaktan, nefes egzersizleri denemekten, tüm dizileri izlemekten yoruldunuz değil mi? Oysa ki sağlığımız için her gece kesintisiz 7-8 saat derin uyumamız gerekiyor. Bu uykuyu almadığımızda zaten vücut alarm vermeye başlıyor.


Çok eski zamanlardan beri uykusuzluk, endişe ve sinirsel huzursuzluğu azaltmak için kullanılan özel bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğal ve bitkisel uyku yardımcısına valerian yani, kediotu kökü denir.
Kediotu kökü, halk arasında ve doktorlar tarafından yatıştırıcı etkileri ve anti-anksiyete yönetme yetenekleri bakımından yaygın olarak kullanılır ve fayda da sağlanır. Kediotu kökü, uyku arttırıcı çay karışımlarının önemli parçasıdır, ancak sadece sağlam bir gece uykusu yaşatmakla kalmaz, doğal kaygıyı gidermek için de çok etkilidir.

Kediotu Kökünün Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
1. Doğal bir uyku ilacıdır.
Araştırmalar, keditotunun uykuya dalmak için gereken süreyi düşürdüğünü ve uyku kalitesini artırdığını gösteriyor. Birçok reçeteli uyku ilacının aksine, kediotunun daha az yan etkisi vardır.
İsveç’te Foellinge Sağlık Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada, kediotunun zayıf uykuya etkisinin çok olumlu olduğu belirlenmiş. Çalışmaya katılanların % 44’ü kusursuz bir uyku yaşarken, % 89’u ise kediotu kökü aldığında uykularının daha kaliteli olduğunu bildirmiş. Ayrıca bu gruplar için hiçbir yan etki gözlenmemiş.
Kediotu kökü genellikle uykusuzluk tedavisinde şerbetçiotu ve limon balsamı gibi diğer sedatif otlarla kombine edilir. Phytotedicine’de yayınlanan küçük uyku sorunlarına sahip bir çocuğun yaptığı bir araştırmada, kediotu ve limon balsamının bitkisel kombinasyonunu alanların % 81’i plasebodan daha iyi kalitede uyku uyuyabildiğini bildirmiş.

2. Endişeyi yatıştırır.
Bilim adamları, kediotu kökünün insan beyninde ‘’gama aminobütirik asit ‘’ (GABA) adı verilen bir kimyasal maddenin miktarını arttırdığını bulmuşlardır. GABA, sinir hücrelerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve anksiyetenin yatışmasına yardımcı olur. Alprazolam (Xanax) ve diazepam (Valium) gibi ilaçlar beyindeki GABA miktarını arttırarak çalışır. Kediotu kökü ekstraktında bulunan valerenik asit ve valerenol, anti-anksiyete ajanları olarak görev yapar. İlaca da gerek kalmaz.

3. Kan basıncını düşürür.
Kediotu kökü zihin ve beden için tam bir sakinleştiricidir. Bunun yanısıra kalp sağlığını iyileştiren, daha düşük kan basıncına yardımcı olan özeliklerini de duymak şaşırtıcı gelmez. Kediotu kökünü stres ve kaygı yönetimi için o kadar etkili kılan aynı aktif bileşenler, aynı zamanda vücudun kan basıncını düzenlemesine de yardımcı olabilir.
Yüksek tansiyon, felç ve kalp krizi ihtimalini arttırdığı için aman sizden uzak olsun. Kediotu kökü takviyeleri doğal olarak kan basıncını düşürmenize ve kalp sağlığınız üzerinde doğrudan olumlu etkisi olan sağlıklı bir seviyede tutmanıza yardımcı olabilir.

4. Adet kramplarını azaltır.
Kediotu kökü rahatlatıcı yapısı ile adet krampları üzerinde etkili olabilir. Adet kramplarının şiddetini ve rahatsızlığını azaltabilir, bu da her ay adetten muzdarip olan kadınlar için ortak bir sorundur.
Kediotu kökü nasıl yardımcı olabilir? Doğal bir sakinleştirici ve antispazmodiktir; bu da kas spazmlarını bastırır ve doğal bir kas gevşeticisi olarak çalışmasını sağlar. Rahim kasılmalarını da oldukça rahatlatır.

5. Stres yönetimine yardımcı olur.
Kaygıları azaltarak ve uyku süresi ve kalitesini artırarak, kediotu kökü günlük stres yönetiminde önemli ölçüde size yardımcı olabilir. Kronik stres sizi endişelendirir, ancak endişe daha fazla stresli hissetmenize neden olabilir.
Kediotu, GABA düzeylerini iyileştirerek zihin ve bedenin rahatlamasını kolaylaştırır. Gevşeme, stresin antitezi olduğun için kediotu kökü, stresinizi ve yaşam kalitenizi yükseltmek için mükemmel bir doğal kaynaktır.

Kediotunun Kökeni ve Özellikleri
Kediotu kökü, Valerianaceae familyasından çok yıllık çiçekli bir bitki olan valerian (Valeriana officinalis) dan türetilmiştir. Bitki, tatlı kokulu pembe veya beyaz çiçekleri yaz aylarında açar. Valerian Avrupa’da ve Asya’nın bir bölümünde yetişir ve şimdi Kuzey Amerika’da da yetiştirilmeye başlandı.
Kediotu kökü valerenik asitler ve daha uçucu yağlar içerir. Bu aktif bileşenler büyük olasılıkla kediotu kökünün vücudun merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve onarıcı bir etki yaratma yeteneğinden sorumludur. Kediotu, en azından eski Yunan ve Roma zamanından beri şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır.

Kediotu Kökü Nasıl Kullanılır ?
Gün içerisinde çay olarak kullanılabileceği gibi, uyku için geceleyin yatmadan önce de alınabilir.
Gün içinde anksiyeteye karşı 150-300 miligram, uykusuzluk içinse yatmadan 1 saat önce 300-500 miligram kullanımı tavsiye edilmektedir.
Valeryanik asit içeriği (%0.8 valerenik asit) standardize edilmiş ve suda eriyen ekstre kaydının yer aldığı ürünler alınmalıdır.
Hint ve Meksika kökenli ekzotik kediotunu değil, Avrupa kökenli kediotunun gece sedatifi olarak kullanımını uygun görmektedir.
Sarı kantaron, şerbetçiotu gibi bitkilerle de kombine edilebilir.

Kediotu Kökünün Yan Etkileri Var mıdır?
• Genel kullanım için belirlenmiş ve doktorunuzun önerecği dozun yan etkisi çok azdır. Belirtilen dozdan daha fazla alınması halinde huzursuzluk, baş ağrısı, görmede bulanıklık, sabahları halsizlik gibi şikayetler görülebilir.
• Sürekli kullanımlarda 4-6 haftada bir kullanıma ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde uyarıcı etki göstermeye neden olabilir.
• Barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar, antihistaminikler, anti-mantar ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçları kullananlar kediotu kökü kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.
• İki yaşın altındaki çocuklar, hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.

Kediotu Çayı Tarifi
Kediotu çayı sıcak ya da soğuk suda demlenerek içilebilir.
– 1 çay kaşığı kediotu kökü kaynar suda 10 dakika demlendiktan sonra süzülerek içilir.
– 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, bir bardak soğuk suda 10 saat bekletildikten sonra ılıtılarak içilir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kediotu Kökü Uykusuzluk Sağlıklı uyku Anksiyete Çay

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sindirimi ve Sağlığı Artıracak 8 Fermente Yiyecek ve İçecek
Sindirimi ve Sağlığı Artıracak 8 Fermente Yiyecek ve İçecek

Fermantasyon, bakteri ve mayanın şekerleri parçaladığı bir süreçtir. Sadece gıdaların korunmasını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda fermente gıdalar yemek de bağırsaklarınızdaki faydalı bakteri veya probiyotiklerin sayısını artırabilir.

Fermantasyon, bakteri ve mayanın şekerleri parçaladığı bir süreçtir. Sadece gıdaların korunmasını arttırmakla kalmaz, ay...

Meyve Kabuklarındaki Bilinmeyen Şifalar
Meyve Kabuklarındaki Bilinmeyen Şifalar

Yıllardır “Meyvelerin şifası kabuklarında, kabuklu tüketin” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Soyup çöpe atmaya yeltendiğinizde, anımsadığınız bu sözün, sizi de duraksattığı muhakkak olmuştur. İçeriğinin yanında kabuğunun da değerlendirilmesi önerilen meyvelerden bazılarına bir göz ata

Yıllardır “Meyvelerin şifası kabuklarında, kabuklu tüketin” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Soyup çöpe a...

E Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar
E Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

60 gram ay çekirdeği tüketmek, önerilen günlük E vitamini miktarının %90'ını karşılar. E vitamini bakımından zengin diğer gıdalar için bu yazımızı okumaya devam edin.

60 gram ay çekirdeği tüketmek, önerilen günlük E vitamini miktarının %90'ını karşılar. E vitamini bakımından zengin diğe...