Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?

05 Temmuz 2021

Kuru meyve: iyi mi kötü mü?
Kuru meyve binlerce yıldır birçok kültürel diyette mevcut ve temel bir maddedir, ancak kuru meyve sağlıklı mıdır? Ve tüm kurutulmuş meyveler eşit mi yaratılmıştır? İşte tam bir kurutulmuş meyve rehberi; ne olduğu, faydaları, sakıncaları ve sizin için iyi olup olmadığına dair bir cevap.


Kuru Meyve Nedir?
Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak, güneşte veya özel kurutucular veya kurutucular tarafından kurutulabilir. Meyve kurudukça su buharlaşır, meyvenin boyutu küçülür ve geriye karbonhidrat, şeker ve lif açısından zengin daha küçük bir meyve parçası kalır. Popüler kuru meyve türleri arasında kuru üzüm (kuru üzüm), hurma, kayısı ve kuru erik (kuru erik) bulunur. Kızılcık, kiraz, çilek, ananas ve mango da yaygındır.

Kuru Meyve ve Taze Meyve
Taze meyve ile karşılaştırıldığında, gram başına kuru meyve su içeriğinde daha düşük, kalorilerde daha yüksek, şekerde daha yüksek, karbonhidratlarda ve liflerde daha yüksektir.


Kuru Meyvenin Faydaları
Lif Kaynağı: Taze meyve gibi kuru meyve de iyi bir lif kaynağıdır. Kurutulmuş meyvedeki azaltılmış su seviyesi, gram başına gram karşılaştırıldığında, taze meyveye göre ortalama 3.5 kat daha fazla lif sağlamasına izin verir. Yüksek lif konsantrasyonları sayesinde, kuru meyveler, özellikle kuru eriklerin GI düzenliliğini desteklediği gösterilmiş ve doğal müshil etkileri sayesinde kabızlık için bir araç olarak önerilmiştir. 1/4 fincan başına hurma, incir, kuru erik ve kuru üzüm sırasıyla 8.0 gram, 3.7 gram, 3.1 gram ve 2.5 gram lif sağlar.

Mikrobesinlerin Kaynağı: Kuru meyve, doğal bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Suda çözünen vitaminlerin bazıları, özellikle de C vitamini, su kaybıyla kaybolsa da, kurutulmuş meyve, diğer mikro besinlerin iyi bir kaynağı olmaya devam etmektedir. Örneğin, kuru erik, kuru üzüm ve kayısı demir içerirken, şeftali ve kayısı beta-karoten olarak bilinen önceden oluşturulmuş A vitamininin besin kaynağıdır.

Verimli Enerji Kaynağı: Bu bir dezavantaj olarak görülebilse de, kurutulmuş meyvelerdeki yüksek konsantrasyondaki basit karbonhidratlar onları iyi bir hızlı salınan şeker kaynağı ve verimli bir enerji kaynağı yapar. Bu kesinlikle her zaman gerekli olmasa da, antrenman öncesi atıştırmalık, antrenman içi beslenme yakıt kaynağı veya antrenman sonrası toparlanma karbonhidratının bir parçası olarak, kurutulmuş meyve harika bir enerji kaynağıdır.

Kullanışlı ve Uzun Ömürlü: Kuru meyvedeki su kaybı, bazı durumlarda yıllarca olmasa da aylarca raf ömrünün uzamasına yardımcı olur. Kuru meyveler kilerde saklanabilir veya taze meyvelerden daha uzun süre dondurulabilir. Ayrıca, çeşitli depolama ve hava koşullarında uygun ve kolay taşınabilir olduğundan bahsetmiyorum bile.


Kuru Meyvenin Dezavantajları
Şekerde Konsantre: Bu doğal olarak kötü bir şey olmasa da (karbonhidratlarda konsantre olmanın yararı için yukarıya bakın), kurutulmuş meyvenin taze meyveden daha doğal şekerde konsantre olduğunu hatırlamak önemlidir. Kurutulmuş meyvedeki su kaybı, gram başına şeker konsantrasyonunu arttırır ve bu nedenle porsiyon başına daha fazla karbonhidrat, şeker ve kalori sağlar. Bu nedenle, kurutulmuş meyvenin önerilen porsiyon büyüklüğü tipik olarak taze meyveden çok daha küçüktür.
Katkı İçerebilir: Türüne ve markasına bağlı olarak, bazı kuru meyve çeşitleri ilave şekerler ve bitkisel yağlar içerebilir. Bu nedenle, tam olarak ne satın aldığınızı bildiğinizden emin olmak için malzemeleri okumak önemlidir. Mümkün olduğunda, şeker eklenmemiş veya sınırlı miktarda eklenmiş ve bitkisel yağ eklenmemiş sürümleri tercih edin.

Peki, Kuru Meyve Sağlıklı mı?
Kısacası evet, kuru meyve sağlıklıdır. Kurutulmuş meyve, doğal bir karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral ve ayrıca antioksidan kaynağıdır. Taze meyveye göre doğal şekerlerde daha yoğun olmasına rağmen, yine de inanılmaz derecede besleyicidir ve sağlıklı bir diyete dahil edilebilir.

Sonuç Olarak
Kuru meyveler iyi bir lif, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Kurutulmuş meyveler taze meyvelerden daha fazla şeker ve kalori içerdiğinden, porsiyon büyüklüğüne dikkat etmek önemlidir. Bazı markalar ilave şeker, şurup ve yağlar içerebilir, bu nedenle kuru meyve alışverişi yaparken içindekileri okuduğunuzdan emin olun.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kuru Meyve meyve Lif Kuru Erik Kuru İncir Kuru Üzüm

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Öksürükten Kurtulmak İçin Tarçınlı Ve Zencefilli Karışım
Öksürükten Kurtulmak İçin Tarçınlı Ve Zencefilli Karışım

Tarçın ve zencefil iki çok sağlıklı iyileştirici baharattır. Öksürükten kurtulmak için onlardan yararlanabilirsiniz. Bu yazıda öksürüklerden kurtulmanıza yardımcı olan ve bunun dışında da faydaları olan tarçınlı ve zencefilli karışım hakkında konuşacağız.

Tarçın ve zencefil iki çok sağlıklı iyileştirici baharattır. Öksürükten kurtulmak için onlardan yararlanabilirsiniz. Bu ...

Ananas Diyeti Nedir Ve Denemeli Misiniz?
Ananas Diyeti Nedir Ve Denemeli Misiniz?

Hızlı kilo vermeye çalışırken, bazı insanlar şüpheli yöntemlerle hızlı sonuçlar vaat eden moda diyetlere başvurur. Bu planlar genellikle kalori bakımından çok düşüktür, birçok sağlıklı gıdayı kısıtlar ve yalnızca bir yemek yemek gibi katı kurallara uymayı içerir.

Hızlı kilo vermeye çalışırken, bazı insanlar şüpheli yöntemlerle hızlı sonuçlar vaat eden moda diyetlere başvurur. Bu p...

Kemik Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?
Kemik Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Vücudun adeta yapıt sistemi olan kemik ve kaslara çocukluk çağdan itibaren bakılması gerekir. Vücut gelişimi ve ilerleyen yaşlardaki hastalıkların önüne geçmek için kemik sağlığını korumanın en kolay etkili yolu tüketilen besinlerdir. Uzmanlar bazı besinlerin kemik ve kas sistemini çelik gibi yaptığ

Vücudun adeta yapıt sistemi olan kemik ve kaslara çocukluk çağdan itibaren bakılması gerekir. Vücut gelişimi ve ilerleye...