Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?

05 Temmuz 2021

Kuru meyve: iyi mi kötü mü?
Kuru meyve binlerce yıldır birçok kültürel diyette mevcut ve temel bir maddedir, ancak kuru meyve sağlıklı mıdır? Ve tüm kurutulmuş meyveler eşit mi yaratılmıştır? İşte tam bir kurutulmuş meyve rehberi; ne olduğu, faydaları, sakıncaları ve sizin için iyi olup olmadığına dair bir cevap.


Kuru Meyve Nedir?
Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak, güneşte veya özel kurutucular veya kurutucular tarafından kurutulabilir. Meyve kurudukça su buharlaşır, meyvenin boyutu küçülür ve geriye karbonhidrat, şeker ve lif açısından zengin daha küçük bir meyve parçası kalır. Popüler kuru meyve türleri arasında kuru üzüm (kuru üzüm), hurma, kayısı ve kuru erik (kuru erik) bulunur. Kızılcık, kiraz, çilek, ananas ve mango da yaygındır.

Kuru Meyve ve Taze Meyve
Taze meyve ile karşılaştırıldığında, gram başına kuru meyve su içeriğinde daha düşük, kalorilerde daha yüksek, şekerde daha yüksek, karbonhidratlarda ve liflerde daha yüksektir.


Kuru Meyvenin Faydaları
Lif Kaynağı: Taze meyve gibi kuru meyve de iyi bir lif kaynağıdır. Kurutulmuş meyvedeki azaltılmış su seviyesi, gram başına gram karşılaştırıldığında, taze meyveye göre ortalama 3.5 kat daha fazla lif sağlamasına izin verir. Yüksek lif konsantrasyonları sayesinde, kuru meyveler, özellikle kuru eriklerin GI düzenliliğini desteklediği gösterilmiş ve doğal müshil etkileri sayesinde kabızlık için bir araç olarak önerilmiştir. 1/4 fincan başına hurma, incir, kuru erik ve kuru üzüm sırasıyla 8.0 gram, 3.7 gram, 3.1 gram ve 2.5 gram lif sağlar.

Mikrobesinlerin Kaynağı: Kuru meyve, doğal bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Suda çözünen vitaminlerin bazıları, özellikle de C vitamini, su kaybıyla kaybolsa da, kurutulmuş meyve, diğer mikro besinlerin iyi bir kaynağı olmaya devam etmektedir. Örneğin, kuru erik, kuru üzüm ve kayısı demir içerirken, şeftali ve kayısı beta-karoten olarak bilinen önceden oluşturulmuş A vitamininin besin kaynağıdır.

Verimli Enerji Kaynağı: Bu bir dezavantaj olarak görülebilse de, kurutulmuş meyvelerdeki yüksek konsantrasyondaki basit karbonhidratlar onları iyi bir hızlı salınan şeker kaynağı ve verimli bir enerji kaynağı yapar. Bu kesinlikle her zaman gerekli olmasa da, antrenman öncesi atıştırmalık, antrenman içi beslenme yakıt kaynağı veya antrenman sonrası toparlanma karbonhidratının bir parçası olarak, kurutulmuş meyve harika bir enerji kaynağıdır.

Kullanışlı ve Uzun Ömürlü: Kuru meyvedeki su kaybı, bazı durumlarda yıllarca olmasa da aylarca raf ömrünün uzamasına yardımcı olur. Kuru meyveler kilerde saklanabilir veya taze meyvelerden daha uzun süre dondurulabilir. Ayrıca, çeşitli depolama ve hava koşullarında uygun ve kolay taşınabilir olduğundan bahsetmiyorum bile.


Kuru Meyvenin Dezavantajları
Şekerde Konsantre: Bu doğal olarak kötü bir şey olmasa da (karbonhidratlarda konsantre olmanın yararı için yukarıya bakın), kurutulmuş meyvenin taze meyveden daha doğal şekerde konsantre olduğunu hatırlamak önemlidir. Kurutulmuş meyvedeki su kaybı, gram başına şeker konsantrasyonunu arttırır ve bu nedenle porsiyon başına daha fazla karbonhidrat, şeker ve kalori sağlar. Bu nedenle, kurutulmuş meyvenin önerilen porsiyon büyüklüğü tipik olarak taze meyveden çok daha küçüktür.
Katkı İçerebilir: Türüne ve markasına bağlı olarak, bazı kuru meyve çeşitleri ilave şekerler ve bitkisel yağlar içerebilir. Bu nedenle, tam olarak ne satın aldığınızı bildiğinizden emin olmak için malzemeleri okumak önemlidir. Mümkün olduğunda, şeker eklenmemiş veya sınırlı miktarda eklenmiş ve bitkisel yağ eklenmemiş sürümleri tercih edin.

Peki, Kuru Meyve Sağlıklı mı?
Kısacası evet, kuru meyve sağlıklıdır. Kurutulmuş meyve, doğal bir karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral ve ayrıca antioksidan kaynağıdır. Taze meyveye göre doğal şekerlerde daha yoğun olmasına rağmen, yine de inanılmaz derecede besleyicidir ve sağlıklı bir diyete dahil edilebilir.

Sonuç Olarak
Kuru meyveler iyi bir lif, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Kurutulmuş meyveler taze meyvelerden daha fazla şeker ve kalori içerdiğinden, porsiyon büyüklüğüne dikkat etmek önemlidir. Bazı markalar ilave şeker, şurup ve yağlar içerebilir, bu nedenle kuru meyve alışverişi yaparken içindekileri okuduğunuzdan emin olun.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kuru Meyve meyve Lif Kuru Erik Kuru İncir Kuru Üzüm

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Alkali Beslenme Nedir, Nasıl Uygulanır?
Alkali Beslenme Nedir, Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda önemi anlaşılan bazı beslenme biçimlerinin adlarını daha sık duyar olduk. Bunlardan biri de alkali beslenme biçimi. Peki ama nedir bu alkali beslenme?

Son yıllarda önemi anlaşılan bazı beslenme biçimlerinin adlarını daha sık duyar olduk. Bunlardan biri de alkali beslenme...

Mide Ekşimesini Teskin Edebilecek 10 Basit Öneri
Mide Ekşimesini Teskin Edebilecek 10 Basit Öneri

Mide ekşimesi, midenin içeriğinin yemek borusunda geriye ve yukarı doğru hareket ettiği tıbbi bir durumdur.

Mide ekşimesi, midenin içeriğinin yemek borusunda geriye ve yukarı doğru hareket ettiği tıbbi bir durumdur.

Karaciğeri Koruyan Gıdalar
Karaciğeri Koruyan Gıdalar

Karaciğer karbonhidratları parçalamak, glikoz yapmak ve vücudun detoksunu yapmaktan sorumludur. Ayrıca besinleri depolar ve besin maddelerini düzgün bir şekilde sindirmek ve emmek için gerekli olan safra oluşturur. Bir kişinin karaciğeri korumaya yardımcı olmak için tükettiği birçok yiyecek ve içece

Karaciğer karbonhidratları parçalamak, glikoz yapmak ve vücudun detoksunu yapmaktan sorumludur. Ayrıca besinleri depolar...