Zencefil Hakkında Her Şey

08 Temmuz 2022

Zingiber officinale olarak da bilinen zencefil, kökleri ve sürgünleri filizlendiren kalın bir yeraltı sapı olan bir köksaptır. Her zencefil bitkisi bir metre yüksekliğe kadar büyüyebilir ve yıl boyunca hasat edilebilen 2-5 bölüm zencefil üretebilir. Zencefil kökü ana bitkiden koparıldıktan sonra yıkanır ve güneşte kurutulur. Kuruduktan sonra yemek pişirmek veya tıbbi amaçlar için kullanılabilir.

İlaç Olarak Zencefil
Zencefil en eski tıbbi gıdalardan biridir. Bitki Güneydoğu Asya'dan geldiği için, eski Çinli ve Hintli şifacıların zencefili binlerce yıldır araç setlerinin bir parçası haline getirmeleri şaşırtıcı değil.
Ayurvedik metinler zencefili “evrensel harika bir ilaç” olarak kabul eder. Eski bir Hint atasözü “zencefilde iyi olan her şey bulunur” der. Geleneksel Çin tıbbı, zencefilin “yıkılmış yang'ı geri yüklediğini” ve “soğuk algınlığını attığını” kabul eder.
Şu anda zencefil en iyi ılık ve nemli bölgelerde yetiştiği için şu anda Çin, Hindistan, Avustralya ve Jamaika'da yetiştirilmektedir. Çin ve Hindistan, dünyanın zencefilinin çoğunu üretiyor ve yarısı Hindistan'ın Malabar Sahili'nde üretiliyor
Günümüzde zencefil hala gıda ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Modern Batı bilimi, çeşitli koşulları tedavi etmedeki faydasını doğrulamıştır.
Zingerone, shogaoller, gingeroller ve uçucu yağlar zencefile tıbbi özelliklerinin yanı sıra kendine özgü aromasını ve tadını verir. Zencefildeki bu terapötik bileşiklerin miktarı coğrafya, hasat zamanı ve işleme yöntemleri ile belirlenir.

Anti-İnflamatuar Ve Anti-Oksidan
Zencefil tüketmek kas ağrısını, iltihabı azaltmaya ve osteoartrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Kesin bir şey değil (veriler karışık), ancak bir teori, zencefilin COX (siklooksijenaz) ve LOX'u (lipooksijenaz) inhibe ederek onu anti-inflamatuar hale getirmesidir. NSAID'ler benzer bir şekilde çalışır, ancak yalnızca COX'i inhibe eder (LOX'un yukarı regülasyonuna yol açar).
Zencefil hem COX hem de LOX'u inhibe ediyor gibi göründüğünden, LT'ler (lökotrienler), TNF (tümör nekroz faktörü) ve PG'ler (prostaglandinler) gibi kimyasal habercilerin daha düşük üretimine yol açabilir. Bu, sistemik olarak ve iltihaplanma bölgesinde meydana gelir ve ağrının giderilmesine yardımcı olur.
NSAID'lerin aksine, zencefil mideye veya böbreklere (normal miktarlarda) zarar vermiyor ve hatta ülser önleyici özelliklere sahip olabilir.

Mide Bulantısı
Zencefil kemoterapi, hareket, hamilelik ve ameliyattan kaynaklanan mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Ama veriler karışık. Hamilelik ve ameliyatla ilgili mide bulantısı için en etkili görünüyor.
Zencefil, hem beyin hem de bağırsak seviyesinde bulantı önleyici etkiler uygulayarak, serotonin reseptörlerini inhibe ederek çalışır. Ayrıca vazopressin salınımını azaltabilir, hareketle ilgili mide bulantısını azaltabilir.

Sindirim
Zencefil, Orta Çağ'dan beri bir sindirim yardımcısı olarak değerlidir. Zencefil aşırı aktif mide kasılmalarını yatıştırarak mide içeriğinin bağırsaklara girmesine izin verir (bu ayrıca mide ekşimesini azaltmaya da yardımcı olabilir). Ayrıca protein sindirimine yardımcı olabilecek zingibain adı verilen bir enzim içerir.

Kan Basıncı Ve Astım
Hayvan çalışmaları, zencefilin yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Zencefilin kalsiyum kanal blokerlerine benzer şekilde (çok daha zayıf bir şekilde) hareket edebileceği düşünülmektedir. Birkaç ay boyunca zencefil, düz kas gevşemesini ve daha esnek kan damarlarını destekleyebilir. Düz kas gevşemesi astımlılar için de faydalı olabilir. Not: Bu etkiler şu ana kadar teori ve sıçan çalışmalarına dayanmaktadır.

Kolesterol
Kemirgenlerde zencefil, geleneksel lipid düşürücü ilaçlara benzer seviyelerde HDL'yi yükseltirken LDL kolesterolü ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca karaciğerin kolesterol üretimini azaltabilir ve kolesterol atılımını artırabilir (safra/dışkı atılımı yoluyla). İnsan denemeleri henüz fayda göstermedi.

Kanser
Nüfusa dayalı araştırmalar, Güneydoğu Asya ülkelerinde yaşayanların Batı dünyasındaki insanlardan daha düşük kanser insidansına sahip olduğunu gösteriyor. Tükettikleri bazı bitkilerin kanser önleyici özelliklere sahip olduğu düşünülüyor; zencefil bunlardan biri olabilir.
Tümör teşviki, iltihaplanma ve oksidatif stres ile bağlantılıdır. Böylece zencefilin anti-inflamatuar ve anti-oksidatif özellikleri kanserin önlenmesinde rol oynayabilir. Ayrıca zencefil, bir tümör baskılayıcı geni aktive edebilir ve metastazda rol oynayan bir geni aşağı regüle edebilir.
Bununla birlikte, zencefil üzerindeki anti-kanser verileri şimdiye kadar sadece test tüplerinde ve hayvanlarda gösterilmiştir.

Antibakteriyel
Zencefil, oral patojenleri ve H. pylori'yi (mide ülserine neden olan bakteri) yok etmeye yardımcı olabilir ve bu da onu antibakteriyel hale getirir.

Migren
Zencefil, bazı reçeteli ilaçlara benzer şekilde migren baş ağrılarını (ağrı ve sıklık) azaltmaya yardımcı olabilir.

Çeşitli Faydaları
Banyolara ve ayak ıslatmalarına zencefil bile ekleyebilirsiniz.
Zencefilin iltihap önleyici ve bakteri önleyici etkisi nedeniyle cildin temiz ve lekesiz kalmasına yardımcı olabilir. Hem tüketildiğinde hem de topikal olarak uygulandığında ciltte renk değişikliği ve yaşlanma ile mücadeleye yardımcı olabilir.
Zencefil seks hayatınıza yardımcı olabilir. Ünlü Arap hekim İbn Sina, zencefilin “şehvetli arzuları artırdığını” ve zencefilin Kama Sutra'da göründüğünü yazdı. Sıçan çalışmaları, zencefilin testosteronu artırmaya yardımcı olabileceğini doğrulamaktadır.

İlaç Etkileşimleri
Zencefilin kalsiyum kanal blokerleri ve kan şekerini düşüren ilaçlarla etkileşime girmesi mümkündür. Kan inceltici ilaçlarla etkileşimleri gösteren raporlar var. Beş gram (veya daha fazla) zencefilin anti-trombosit etkisi vardır.
Tıbbi olarak zencefil alıyorsanız, aldığınız dozdan emin olmak için standart kapsüller veya tabletler kullanmayı düşünün.
Tek seferde çok fazla zencefil tüketmek (bir tutamını yemek gibi) mide ekşimesi, ishal ve ağız tahrişine neden olabilir. Bunun yanı sıra zencefil güvenli görünüyor. Sonuçta, normal olarak yiyeceklerde (örneğin suşi turşusu zencefil gibi) bir miktar zencefili kolayca tüketebilirsiniz.

Yemek Olarak Zencefil
Sert, parlak tenli ve pürüzsüz düğmeler seçin. Filizli kök satın almayın.
Soyulmuş ve mühürlenmiş zencefil buzdolabında yaklaşık 2 hafta kalacaktır. Karanlık ve serin bir yerde haftalarca kabuğu soyulmadan kalacaktır. Uzun süre saklayacaksanız dondurun.
Kullanmadan önce zencefili soyun; cildi tüketmeyin.
Zencefili taze, kurutulmuş, kristalize, konserve veya salamura kullanabilirsiniz.
Zencefil ihtiyacınız olan her yerde zencefil kullanın. Buna daldırma sosları, soslar, losyonlar, pesto, çaylar ve hatta Süper Sarsıntılar dahildir. Kuru zencefilden bir tarifi dönüştürmek için, 1 kısım öğütülmüş 6 kısım taze rendelenmiş zencefil ile değiştirin.

Özet Ve Öneriler
1-2 gram zencefil tüketmek mide bulantısı, kas ağrısı ve sindirime yardımcı olabilir. Bunun ötesinde, zencefil genel sağlığı geliştirme potansiyeline sahiptir, ancak veriler sınırlıdır. Zencefil herhangi bir sağlık sorununa neden görünmüyor.
Yiyecek, içecek ve takviyelerden günde 4 gram zencefili aşmayın.
Zencefil takviyesi tartışmalı olduğu için hamileyseniz doktorunuza danışın.

Ekstra Bilgi
• Zencefil, kakule ve zerdeçal ile aynı ailedendir.
• Beta-elemene, zencefilden elde edilen bir kanser önleyici ilaçtır.
• Hindistan'da fesleğen yaprakları zencefille birleştirilir ve çocukların mide ağrıları için popüler bir çaredir.
• Asya'da zencefil kullanımı yaygındır çünkü et yemeklerindeki toksinleri vücuttan attığına inanılır.
• İngiltere'de bir zamanlar, bir baş sığır için üç kilo zencefil gidiş fiyatıydı.
• Bir parça taze zencefil çiğnemek boğaz ağrısını ve ses kısıklığını giderebilir
• Yemeklerden önce tuz serpilmiş zencefil dilimleri yemek sindirime yardımcı olabilir.
• Bazıları zencefilin vücut için “ısıtıcı” bir besin olduğunu söylüyor.
• Zencefil, kimchi'nin ana bileşenidir.
• Zencefil çok miktarda kullanıldığında balık kokusunu maskeleyebilir.
• Zencefil, Avrupa'da o kadar popülerdi ki, tuz ve karabiber gibi kullanıldı. İnsanlar onu biranın üzerine bile serptiler (zencefilli gazozun kökeni).

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Oolong Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?
Oolong Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

Oolong, kıvırmadan önce, bitkiyi güçlü güneş altında oksitlenmesi ve oksidasyonu içeren bir işlemle üretilen geleneksel bir Çin çayıdır.

Oolong, kıvırmadan önce, bitkiyi güçlü güneş altında oksitlenmesi ve oksidasyonu içeren bir işlemle üretilen geleneksel ...

Taze Fasulyenin Bilmediğiniz 7 Faydası
Taze Fasulyenin Bilmediğiniz 7 Faydası

Yaz mevsimi geldiğinde haftada en az 2 defa tüketilen taze fasulye, sağlığa olan etkileri açısından çok sevilen bir sebze olmaktadır. Düşük kalorili olması yönüyle de rahatlıkla tüketilen taze fasulye, ülkemizde bahar mevsiminin gelmesiyle beraber sıkça tüketilir.

Yaz mevsimi geldiğinde haftada en az 2 defa tüketilen taze fasulye, sağlığa olan etkileri açısından çok sevilen bir sebz...

Kahverengi ve Beyaz Yumurta Arasında Bir Fark Var Mı?
Kahverengi ve Beyaz Yumurta Arasında Bir Fark Var Mı?

Yumurta rengi söz konusu olduğunda birçok insanın tercihi vardır. Bazı insanlar kahverengi yumurtaların daha sağlıklı veya daha doğal olduğuna inanırken, diğerleri beyaz yumurtaların daha temiz veya sadece daha lezzetli olduğunu düşünüyor.

Yumurta rengi söz konusu olduğunda birçok insanın tercihi vardır. Bazı insanlar kahverengi yumurtaların daha sağlıklı ve...