Meyveleri Kabuklu Mu Kabuksuz Mu Yemeli?

25 Ekim 2021

Bu yazımızda size meyveyi kabuğu ile yemenizin neden iyi bir fikir olduğunu ve bunu hijyen açısından riske girmeden nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz.
Meyve kabukları besin değeri açısından son derece ilginç şeylerdir. Bazı yazarlar üstlerinde ağır metaller ya da zararlı kimyasallar olması riski dolayısıyla meyveleri kabuklu şekilde yemememizi önerir.
Ancak meyve kabukları sağlığınızın iyi kalması için ihtiyacınız olan besin maddeleri ve elementler bakımından zengindir. Aşağıda size bu besin maddelerinin neler olduğunu ve kendinizi riske atmadan kabuklu meyve yiyebilmeniz için almanız gereken önlemleri anlatacağız.

Meyve Kabuğu Çok Fazla Lif İçerir
Tüm meyvelerin kabukları yenilebilir olmasa da hepsi hatırı sayılır miktarda lif içerir. Lif tüketmek kolon kanserinin engellenmesi, gastrointestinal aktarımın iyileşmesi ve diğer karmaşık hastalıkların ortaya çıkma oranını azaltmak açısından olumlu bir maddedir.
Bunlara ek olarak, düzenli lif tüketimi mikrobiyota kalitesini ve biyolojik çeşitliliği arttırır. Bu da birçok diğer vücut fonksiyonunu pozitif anlamda etkileyebilir.

Yeterli miktarda lif tüketmenin sindirimi yavaşlattığını, ve bunun da şekerlerin emilimini yavaşlattığını unutmayın. Bundan dolayı, lif tüketmek insülin pikinin daha düşük olmasını sağlar ve pankreas üzerinde daha az stres yaratır. Diyabetin endemik bir hastalık haline geldiği bir dünyada bunu engellemek için kullanılabilecek herhangi bir strateji iyi bir şeydir.

Meyve Kabukları Da Besin Maddeleri İçerir
Meyve kabukları genellikle çok fazla vitamin ve mineral içerir ve bunları tüketmek mikrobesin alımınızı iyileştirir.
Bazı kültürler ve ülkelerde meyve kabukları tüketime uygun hale gelmeleri için fırınlanır ya da hatta çay yapmak amacıyla bile kullanılır, bu şekilde içlerindeki vitaminlerin suya geçmesi sağlanır. Bunun nedeni çoğu vitaminin suda çözünebilmesidir. Bundan dolayı kabuktan sıcak suya geçebilirler. Benzer şekilde, salatalara tat katmak için narenciye kabuğu kullanmak da son derece yaygındır.
Diğer yandan, bazı meyvelerin kabukları antioksidanlar bakımından zengindir. Bu maddeler oksidasyon ve yaşlanmanın engellenmesi için ve serbest radikaller ile savaşılabilmesi için gereklidir.

Ayrıca, düzenli olarak antioksidan alınması sağlığınızın iyi kaldığından emin olmak için de elzemdir. Bundan dolayı bu maddeler bakımından harika kaynaklar olan meyve kabuklarını atmamalısınız.

Böcek İlaçları Riski
Meyveleri soyulmuş şekilde tüketmeyi savunan yazarlar ise bu görüşlerini kabuğun üstünde bulunması olası kimyasallara dayandırır. Bu maddelerin tüketilmesini engellemek için meyveyi tüketime uygun olarak değerlendirmeden önce iyice yıkamak gerekir.
Bundan dolayı hijyeninden emin olabilmek için meyveyi çeşmenin altına sokup biraz ovuşturmak iyi bir fikirdir. Hatta meyveyi nemli bir bez ile silmek bile yeterli olabilir.
Uzmanlar, olası bir toksoplazmoz dolayısıyla zehirlenme durumunu engellemek için hamile kadınların meyve kabuklarını tüketmekten kaçınmalarını önerir. Eğer hamile bir kadın kabuklu meyve tüketmek istiyorsa öncesinde meyveyi olası bakterileri öldürecek bir ürün ile dezenfekte etmelidir.
Meyvelerin tüketilmeden önce iyice yıkanmasını gerekli kılan bir diğer sebep de üstündeki mumu temizlemektir. Normalde, bu maddeler markette olan ürünün görsel kalitesini iyileştirmek için kullanılır. Mum genellikle yenilemeyen meyve kabuklarına aerosol yolu ile uygulanır. Ancak, istenmeyen kimyasalların tüketilmesini engellemek için tüm meyvelerinizi yıkamak en iyisidir.

Meyveleri Kabuklu Ya Da Kabuksuz Yemek: Sonuç
Meyvelerinizi her zaman kabuklu bir şekilde yemelisiniz. Meyve kabukları vücudunuzun düzgün şekilde çalışması için gerekli olan lif, vitamin ve antioksidanları içerirler.
Ancak, istenmeyen kimyasalları tüketmekten kaçınmak için meyvelerinizi yemeden önce temizlemelisiniz. Meyvelerinizi kalite garantisi veren güvenilir yerlerden alın ve kabuğun üzerindeki böcek ilacı varlığını azaltmak için meyveyi yemeden önce su ile yıkayın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: meyve Meyve Kabukları Lif Antioksidan Vitamin

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Potasyumun Faydaları Ve Bulunduğu Besinler
Potasyumun Faydaları Ve Bulunduğu Besinler

Potasyum, besinlerin çoğunda bulunan hayati öneme sahip minerallerden biridir. Başta kalp, kas ve kemik sağlığı olmak üzere vücut sistemlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Potasyumu dengede tutmak böbreklerin görevidir. Yüksekliği veya eksikliği tehlikeli, hatta ölümcül olabilir.

Potasyum, besinlerin çoğunda bulunan hayati öneme sahip minerallerden biridir. Başta kalp, kas ve kemik sağlığı olmak üz...

Lavantanın Faydaları Nelerdir?
Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Doğada bulunan birçok bitki türü üzerine, birçok inceleme ve araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar ve de incelemelerin sonucu ise, bitkilerin insanlar için ne denli önemli olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Doğada bulunan birçok bitki türü üzerine, birçok inceleme ve araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar ve de incelemelerin ...

Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatan 5 Besin
Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatan 5 Besin

Birçok insan sıklıkla dişlerin renginin değişmesinden şikayet eder. Dişlerinizin beyaz dışında farklı bir renk almasına birçok faktör neden olabilir. Bu olduğunda, ağzınızı açmayı veya toplum içinde “peynir” demeyi zor bulabileceğiniz için kendinize olan güven seviyenizi etkileyebilir.

Birçok insan sıklıkla dişlerin renginin değişmesinden şikayet eder. Dişlerinizin beyaz dışında farklı bir renk almasına ...