Tırnakların Sağlıklı Uzaması İçin Öneriler

21 Haziran 2022

Günlük hayatınızda siz fark etseniz de etmeseniz de, elleriniz daima ön plandadır. Yaşamınız boyunca ellerinize düşen rol önemlidir. Peki bu kadar göz önünde olan ellerinizin en çok dikkat çeken kısmı olan tırnaklarınıza hak ettiği bakımı, daha iyi görünmeleri için ihtiyaç duyduğu özeni gösterebiliyor musunuz?
Sağlıklı uzayan bakımlı tırnaklar, güzel ellere çıkan yolun ilk ve olmazsa olmaz adımıdır. Üstelik güçlü ve güzel tırnaklara sahip olmak yalnızca birkaç etkili öneriyi hayata geçirmeye bakar. Bir başka deyişle, hayal ettiğiniz tırnaklara sahip olmak artık hayal değil.

Bunlara Dikkat Edin
• Öncelikli olarak hedefiniz; çabuk kırılmayan, soyulmayan, güçlü tırnaklara ulaşmak olmalı. Bunun için her şeyden önce, sağlıklı beslenmeli ve kalsiyum takviyesi almalısınız.
• Tırnaklarınız için oje kullanıyorsanız birkaç günde bir ojeleri silerek tırnaklarınızın nefes almasına izin vermeyi ihmal etmeyin. Ayrıca ojeleri çıkardıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Zira aseton türü kimyasalların uzun süre tırnaklarınızın üzerinde kalması, yıpranma ve soyulmalara yol açabilir. Tırnaklarınızın ojeliyken bir miktar da olsa hava almasını sağlamak için ise ojenin altına şeffaf ojeyle baz kat uygulaması yapabilirsiniz. Böylece renkli ojelerin içindeki renk pigmentlerinin tırnak yüzeyinde bozulmalara yol açmasının önüne geçebilirsiniz.
• Tırnak keserken ve törpülerken rahat kullanımı da dikkate almalısınız. Örneğin, küt kesilen ve aynı şekilde törpülenen tırnakların günlük hayatta, bir yerlere takılıp kırılma olasılığı daha yüksektir. Bunun için ya tırnaklarınızı mecbur kalmadıkça küt kullanmayacaksınız ya da bu şekilde kullanmak istediğinizde her zamankinden daha dikkatli hareket edeceksiniz.
• Ellerinizi ve dolayısıyla tırnaklarınızı temizlemek için sert temizleyiciler kullanmamaya özen gösterin. Aynı şekilde ellerinizi kurulamak için yumuşak dokulu havluları tercih edin. Bu önlemler, tırnaklarınızın kırılganlığını azaltır.
• Düzenli nemlendirici kullanımı cildiniz için olduğu kadar tırnaklarınız için de faydalıdır. Bilhassa kış aylarında ellerinizle birlikte tırnaklarınızı da nemlendirerek bakımlı tırnaklara sahip olma yolunda etkili bir adım atabilirsiniz.

Tırnakların Çabuk Uzamasını Sağlamak İçin Öneriler
Vücudunuzun her bölgesi gibi tırnaklarınız da bütünüyle size özeldir. Tırnakların yapısı ve uzama hızı kişiden kişiye değişir. Sahip olduğunuz fizyolojik özellikler, genetik miras, yaşam biçiminiz ve çevresel etmenler bir araya gelerek tırnak karakterinizi meydana getirir. Böylece her bünyenin tırnak uzayışı birbirinden farklı olur. Bununla birlikte, sağlıklı tırnakların günde ortalama 0,1 mm. kadar uzadığı düşünülür. Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için hayata geçirdiğiniz önlemlerin büyük çoğunluğu aynı zamanda tırnaklarınızın daha çabuk uzamasına da katkı sağlar. Ancak bunun dışında, hızlı uzayan tırnaklara sahip olmanıza doğrudan yardımcı olacak başka bazı önlemler de mevcuttur.
• Her şeyden önce, eğer tırnak yeme gibi bir alışkanlığınız varsa tırnak sağlığınızı olduğu kadar genel sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyen bu kötü alışkanlığı topyekûn hayatınızdan çıkarmak için harekete geçmeniz gerekir. Yapabiliyorsanız kendi iradenizle ve acı oje gibi bir takım yardımcı araçlara başvurarak, olmuyorsa psikolojik destek alarak tırnak yeme faaliyetine ışık hızıyla son vermelisiniz. Unutmayın; tırnak yediğiniz sürece güçlü, sağlıklı ya da güzel görünümlü tırnaklar size Kaf Dağı’nın ardı kadar uzak kalır.
• Biotin ya da tırnak vitamini olarak da isimlendirilen B7 vitamini, tırnaklarınızın hızlı uzamasına yardımcı olur. Daha çabuk uzayan ve daha kaliteli tırnaklar için B7 vitamini eksikliğine dikkat etmeli ve gerektiğinde biotin takviyesi almalısınız.
• Su, tüm canlılara olduğu gibi tırnaklarınıza da hayat verir. Elleriniz ve tırnaklarınız gün içinde suyla ne kadar temas ederse tırnaklarınızın uzama hızı da aynı oranda artar. Yaz aylarında, kış aylarına nazaran çok daha hızlı uzayan tırnaklarınızın hikmeti tam olarak buradadır. Ancak tırnaklarınızı haddinden fazla suya maruz bırakırsanız bu kez de tırnaklarınızın incelmesine ve zayıflamasına sebep olursunuz. Suyla tırnaklarınız arasındaki ilişkiyi iyi dengelemelisiniz.
• Piyasada bulunan tırnak uzatma kürleri, tırnak uzatıcı ve güçlendirici ürünler de size bu konuda epeyce yardımcı olabilir. Tırnaklarınızın çabucak uzamasını sağlamak için evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak hazırlayabileceğiniz doğal bakım kürlerinden de destek alabilirsiniz. Örneğin, limon ve zeytinyağı karışımıyla tırnaklarınıza hafifçe masaj yapabilir ya da tuz ve sirke karışımını her gün düzenli olarak tırnaklarınıza sürerek bakımlı ve hızlı uzayan tırnaklara sahip olabilirsiniz.
• Elleriniz ve tırnaklarınız için kullandığınız kremlerin içeriğinde zeytinyağı, badem yağı, limon, aloe vera gibi maddeler bulunmasına özen gösterin. Tercihinizi, tırnaklarınızı besleyerek daha çabuk uzamasına yardımcı olan maddeleri içeriğinde barındıran ürünlerden yana kullanırsanız kısa sürede hayal ettiğiniz tırnaklara sahip olmanız kolaylaşır.
• Güzellik ve sağlık ancak bir bütün olarak düşünüldüğünde gerçek değerine ulaşır. Bedeninizin her bir bölgesi ayrı bir özen ve bakımı hak eder. Bakımlı tırnaklar, bakımlı ve güzel ellerin, güzel eller de iyi görünmenin en önemli aşamaları arasında yer alır. Daha güçlü, daha bakımlı ve çok daha çabuk uzayan tırnaklara kavuşmak için yukarıdaki önerileri hayata geçirmeniz ve yaşamı daima pozitif duygularla şekillendirmeniz yeterli olacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tırnak Tırnak Sağlığı Tırnak Bakımı Nemlendirici Zeytinyağı Biotin

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kafeinden Vazgeçemeyenlere Alternatif Gıdalar
Kafeinden Vazgeçemeyenlere Alternatif Gıdalar

Günümüzde sağlıklı beslenmeye artan eğilimle birlikte, bireylerdeki farkındalık da gitgide artmaktadır. Gıdaların genel sağlığı nasıl etkilediğine dair yapılan araştırmalar göz önüne alınarak, daha sağlıklı bir hayat için gerekli önlemler alınmaya başlanmıştır.

Günümüzde sağlıklı beslenmeye artan eğilimle birlikte, bireylerdeki farkındalık da gitgide artmaktadır. Gıdaların genel ...

Aynısefa Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?
Aynısefa Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Günümüzde en fazla kullanılan harika bitki türlerinden biri de aynısefa bitkisidir. Başta ülkemizin çeşitli bölgelerinde olmak üzere dünyanın birçok bölgelerinde kendiliğinden yetişen aynısefa bitkisi birçok niteliklerinin yanı sıra özellikle de bazı sağlık sorunlarına sunduğu harika faydaları sayes

Günümüzde en fazla kullanılan harika bitki türlerinden biri de aynısefa bitkisidir. Başta ülkemizin çeşitli bölgelerinde...

Mucize Bitkisi Buğday Çimi
Mucize Bitkisi Buğday Çimi

Buğday çimi, hayvansal gıda olarak üretilen buğdayların hala yeşilken toplanıp işlenmesi ile elde edilen ve süper gıda grubunda listelenen bir besin. İçerdiği bakımından oldukça zengin olan buğday çimi, özellikle son zamanlarda karşımıza tablet, kapsül ve toz olarak gıda takviyesi formunda veya taze

Buğday çimi, hayvansal gıda olarak üretilen buğdayların hala yeşilken toplanıp işlenmesi ile elde edilen ve süper gıda g...