Kahve Ve İştah

04 Temmuz 2022

Kahve sizi daha fazla mı yoksa daha az mı acıktırır?
Açlığımız ve iştahımız, vücudumuzdaki, kahve de dahil olmak üzere yediğimiz ve içtiğimizden derinden etkilenebilen karmaşık sistemler tarafından kontrol edilir.
İnsanlar iştahlarını kontrol etmek için genellikle kafeinli kahve kullanırken, yeni araştırmalar vücut ağırlığınızı azaltmak istiyorsanız kafeinsiz kahve içmenin daha iyi olabileceğini gösteriyor.

Giriş
Dünya çapında milyarlarca insan daha fazla enerji elde etmek, daha uyanık hissetmek ve atletik performanslarını geliştirmek için kahve içiyor. Kahve iştahı da bastırır, pek çok insan kilo vermek için içer.
Mehmet Öz'e göre kilo vermek istiyorsanız demlenmiş kahveyi atlamalı ve bunun yerine yeşil kahve çekirdeği özü almalısınız. Ancak, Oz hayranı değilseniz ve kahvenizi hap şeklinde almak yerine içmeyi tercih ediyorsanız, yine de kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Kahve sağlıklı mı? Duruma göre değişir.
Ünlü TV Doktorları ve medyanın kahvenin sağlığa etkilerine gösterdiği ilgi sayesinde endişelerimiz iyi şekillendirilmiş bir espresso kreması gibi kabarıyor: Daha fazla java içmeli miyiz? Yoksa her damla bizi kafeinli bir mezara mı yaklaştırıyor? Gerçek, kamyon durdurma Joe kadar çamurlu görünüyor.
Bunun bir nedeni: İnsanlar kahveyi farklı ve genetik olarak belirlenmiş oranlarda metabolize ediyor. Kahve, birçok nörotransmitter ve hormonu (kortizol ve insülin gibi) etkiler.
Kahvenin karışık etkileri aynı zamanda kahvenin türüne, içtiğiniz miktara, ne zaman içtiğinize, genel biyolojik yapınıza vb. göre değişir.

Kahvede Ne Var?
Kahve, kimyasalların karmaşık bir karışımıdır. Dünyanın en yaygın kullanılan uyarıcı ilacı olan kafeinin ana kaynağıdır. Kafein bir ksantin alkaloidi, merkezi sinir sistemi ve metabolik uyarıcıdır. Biraz kafein sağlığı iyileştirebilir; çok fazla kafein ona zarar verebilir.
Kafein etkili bir ergojeniktir - atletik performansı artıran bir şeydir - kas glikojenini boşaltır ve yorgunluğu geciktirir.
Kahve ayrıca biyolojik olarak aktif ve antioksidan diyet fenollerinin önemli bir grubu olan klorojenik asitler adı verilen fitokimyasal bileşikler içerir. Klorojenik asitler ayrıca elma, armut, enginar, çilek, ananas, ayçiçeği ve yaban mersini içinde bulunur.
Klorojenik asitler, açlığı azaltmaya yardımcı olabileceğinden, son zamanlarda obezite araştırmacılarının ve diyet takviyesi üreticilerinin dikkatini çekmiştir. Bugüne kadar yapılan fare çalışmaları karışık sonuçlar verdi, bu yüzden henüz bitip yeşil kahve çekirdeği özütü satın almazdım.

İştah Kontrolü Sırlarını Açığa Çıkarmak
Açlık ve tokluk: Her obezite araştırmacısı, sırlarının kilidini açacak anahtarı arar. İştah, açlık ve tokluk düzinelerce etkileşimli hormondan etkilendiğinden, zor.
Bu haftaki çalışma bu hormonlardan üçüne bakıyor: ghrelin, leptin ve peptid YY. Ghrelin oreksik veya iştah açıcı bir hormondur. Leptin ve peptid YY, anoreksik veya iştah azaltıcı hormonlardır.

Grelin Ve Leptin
Ghrelin esas olarak midede salgılanır. İştahı uyarır ve gıda alımını artırır. Leptin, esas olarak yağ hücrelerinde sentezlenen ve gıda alımını azalttığı ve enerji tüketimini arttırdığı gösterilen bir hormondur.
Bir yan not olarak, bu ikisi arasındaki farkı hatırlamak için kolay bir numara: ghrelin = mide GRemlinleri ve GRowling.

Peptit YY (PYY)
İleum ve kalın bağırsağın bağırsak mukozasının hücreleri, üçüncü hormon olan peptid YY'yi (PYY) salgılar.
PYY, belki de hipotalamustaki nöronlar üzerinde etki ederek, insanların kendilerini tok ve doygun hissetmelerine yardımcı olarak iştahı ve gıda alımını azaltır. Diğer araştırmacılar, PYY'nin mide boşalmasını geciktirebileceğini tahmin ediyor.

Peki kahve nasıl çalışır? Araştırma Sorusu
Kahve insanların kilo vermesine yardımcı olabiliyorsa, bunu nasıl yapıyor? PYY ve leptini yükseltip ghrelini düşürür mü? Ve hormonlara etki eden kafein mi yoksa klorojenik asit gibi başka bir şey mi?
Eh, bu haftanın incelemesi üç ilgili soru soruyor:
• Kafein, kafeinli kahve ve kafeinsiz kahve, insanların açlık ve tokluk duygularını nasıl etkiler?
• Kahve, ghrelin, PYY ve leptin gibi hormonların kan seviyelerini nasıl etkileyebilir?
• Glikoz yükü içeceklerin etkilerini değiştirir mi? (Başka bir deyişle, kahvenizin yanında bir çörek oyunu değiştirir mi?)

İlk hipotezler
Hipotez 1: Kafeinsiz kahve, kafeinli kahve ve kafein açlığı, ghrelin ve leptini azaltacak ve tokluğu ve PYY'yi artıracaktır.
Hipotez 2: Bu etkiler, deneklerin test içeceği içtikten sonraki 60 dakika boyunca ve glikoz alımını takip eden 120 dakikalık süre boyunca ortaya çıkacaktır.

Yöntemler
Bu çalışmada, plasebo kontrollü, randomize, dört yollu çapraz geçişli bir deneme kullanıldı. Başka bir deyişle, toplam dört içecek vardı - bir plasebo artı üç test içeceği:
• Kafeinli kahve
• Kafeinsiz kahve
• Bir kafein-su çözeltisi
11 çalışma deneği, çalışma süresi boyunca dört içeceğin her birini içti (dolayısıyla "geçiş" terimi).
Çalışma aynı zamanda tek kördü: Denekler ne tükettiklerini bilmiyorlardı (yani buna kördüler), ancak araştırmacılar yaptı.
Bu tür bir tasarım, araştırmacıların, denekler arasındaki farklılıklardan endişe duymadan içecekleri daha etkili bir şekilde karşılaştırmasını sağlar. A Kişisi İçeceği X ile A Kişisi İçeceği Y vb.'yi karşılaştırabilirler.

Denekler
Dört test koşulu olduğu için (plasebo içeceği, kafeinli kahve, kafeinsiz kahve, suda kafein) denekler, 1-2 hafta arayla (içecekler arasında potansiyel etkileşim olmaması için) test için dört kez laboratuvarı ziyaret ettiler. Testten önceki 48 saat boyunca denekler egzersiz yapmamalı veya alkol almamalıdır.
Laboratuvar ziyaretleri öğleden sonraya planlandı. Denekler, her ziyaretten önce aynı hafif kahvaltıyı yediler, ardından başka hiçbir şey yemediler - öğle yemeği ve atıştırmalık yok. Testin başında oldukça acıkmış olduklarını tahmin ediyorum.
Her ziyaret benzer bir prosedür izledi:
1. Testten önce her denek tartıldı ve kafein, yiyecek ve alkol alımına ilişkin bir anket doldurması istendi; hastalık, stres ve egzersiz; ve önceki ziyaretten kaynaklanan olası yan etkiler.
2. Denekler, çalışma boyunca kan örneklemesi için bir damara bir kateter yerleştirilirken bir sandalyede dinlendiler. İlk kan örneği alındı.
3. Denekler 30 dakika dinlendirildi.
4. Deneklere rastgele seçilen bir içecek verildi: plasebo içeceği, kafeinli kahve, kafeinsiz kahve veya suda kafein ve on dakika içinde içmeleri istendi.
5. Araştırmacılar ikinci kez kan aldı.
6. 60 dakika daha dinlendikten sonra deneklerden 75 g glikoz içeren on onsluk bir şişe aromalı su içmeleri istendi. (Ick - sert kahve, çok sayıda kan alımı ve glikoz içmek? Karnım kesinlikle mutlu olmazdı! Büyük olasılıkla aç karnına kombinasyon beni kusacak bir yer aramamı sağlardı. Ah, insanlar bilim adına ne yaparlar?)
7. Bu arada laboratuvarda… glikoz alımını iki saatlik bir süre içinde altı kan alımı daha izledi. Diğer kan alımlarını da eklerseniz, şimdi toplam sekiz kişiyiz. Bu sekiz çekilişin her birinde, deneklerden açlık ve tokluk (doluluk) düzeylerini görsel analog ölçekler (VAS) üzerinde derecelendirmeleri istendi.

Miktar
Deneklerin açlık ve tokluk derecelendirmeleri
Görsel analog skala (VAS), araştırmacıların ağrı ya da yorgunluk gibi daha öznel ya da belirsiz şeyler için kullandığı, iyi doğrulanmış ve sıklıkla kullanılan bir araçtır (5). VAS, insanların şeyleri bir süreklilik üzerinde derecelendirmesine izin verir - bu durumda, 1'den 100'e kadar.
Araştırmacılar, deneklerin açlığını değerlendirmek için onlara "Ne kadar aç hissediyorsunuz?" diye sordu. 0 "hiç" ve 100 "hiç bu kadar aç olmamıştım". Ayrıca doygunluklarını 0 “Tamamen boşum” ve 100 “Bir lokma daha yiyemiyorum” şeklinde derecelendirmeleri istendi.

Objektif Önlemler
Peki araştırmacılar tüm bu kanla ne yaptı? Eh, ayrıca üç dahili peptidin (peptid terimi, karboksil grupları ve amino grupları arasındaki kimyasal bağla bağlanan iki veya daha fazla amino asit anlamına gelir) seviyelerini de test ettiler: grelin, PYY ve leptin.
Özetlemek için:
Açlığa Etkisi Bulunan / Salgılanan Hormon
• Ghrelin: Mide ve pankreas - Açlığı artırır
• PYY Alt bağırsak (ileum ve kolon) - Açlığı azaltır
• Leptin: Adipoz (yağ) dokusu (birincil) ve ayrıca GI yolu; yumurtalıklar; kemik iliği; kas; hipofiz; karaciğer - Açlığı azaltır

Test İçeceklerinin Hazırlanması
Araştırmacılar, kafeinsiz kahve bileşiklerinin konsantrasyonunu en üst düzeye çıkarmak istediler, ancak yine de katranlı olmayan bir demleme elde ettiler. Literatürü taradılar ve vücut ağırlığının kilogramı başına 6 mg kafeine eşit bir demlemenin yaklaşık olarak doğru olduğunu buldular.
Bu miktar yaklaşık 16-20 ons kahveye eşittir, bu da hepimizin kullandığı devasa kupaları göz önünde bulundurursak ortalama bir kahve tiryakisinin bugünlerde tükettiği miktar kadardır.
Ve sonra - cidden - araştırma ekibini testçi olarak kullandılar ve çalışanlarının tolere edebileceği en yüksek konsantrasyonu sağladılar. Gergin, aşırı tetikte bilim adamlarıyla dolu bir laboratuvarı gözümün önüne getirebiliyorum, derilerindeki görünmez böcekleri tokatlıyorlar.
Araştırmacılar, değirmen damla filtreli kahve makinesi Chefmate'i kullandılar. Mutfak tezgahınızda oturan bir tane olabilir.
İçecekler nasıl bozuldu:
• Kafeinli kahve için, 6 mg/kg vücut ağırlığı kafein elde etmek için 40 g öğütülmüş kahve kullanıldı. Kafein içeriği, yüksek performanslı sıvı kromotografisi ile 0.73 mg/ml kahve olarak ölçülmüştür.
• Kafeinsiz kahve için, aynı gücü elde etmek için 57 g öğütülmüş kahve kullanıldı.
• Sudaki kafein için hala kahve makinesini kullandılar, ancak araştırmacılar, 6 mg/kg vücut ağırlığı kafein elde etmek için toprak yerine gıda sınıfı kafein tozu kullandılar.

Sonuçlar
Hatırla:
Hipotez 1: Kafeinsiz kahve, kafeinli kahve ve kafein açlığı, ghrelin ve leptini azaltacak ve tokluğu ve PYY'yi artıracaktır.
Hipotez 2: Bu etkiler, denekler test içeceği içtikten sonraki 60 dakika boyunca ve glikoz alımını takip eden 120 dakikalık süre boyunca ortaya çıkacaktır.

Sonuçlar sizi şaşırtabilir.
Sonuçlar iki şekilde rapor edildi: zaman ve içecek etkisi grafiği olarak çizildi ve eğrinin altındaki alan veya AUC olarak hesaplandı. AUC, bir kişi üzerinde bir dizi ölçümden elde edilen verileri özetlemenin istatistiksel bir yoludur.
Açlık dereceleri (180 dakikada): Zamana karşı içecek etkisi için, tüm çalışma süresi boyunca kafeinsiz kahve, plasebo ve kafeinden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük açlık seviyeleri sağladı. Açlık AUC'si benzer sonuçlar verdi ve plasebo ve kafeine kıyasla kafeinsiz kahve tüketiminin ardından istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü. Kafeinli kahve için açlık AUC'si kafeinli ve kafeinsiz kahve için önemli ölçüde farklı değildi. Bununla birlikte, kafeinli kahveden sonraki açlık, plasebo veya kafeinden önemli ölçüde daha düşük değildi. Açlık AUC'si kafein için plasebodan veya kafeinsiz kahve ile kafeinli kahve için önemli ölçüde farklı değildi. Kafeinsiz kahveden sonraki açlık ve plasebo arasındaki fark, glikoz alımından sonra zamanla önemli ölçüde değişmedi ve çalışmanın sonuna doğru azalmadı.
Doygunluk dereceleri (180 dakikada): Tespit edilen önemli bir içecek etkisi bulunmamakla birlikte, tokluk dereceleri, açlığınkilere benzer bir model üretti. Başka bir deyişle, kafeinsiz kahveden sonra tokluk oranları diğer içeceklerden daha yüksekti, sadece istatistiksel anlamlılığa ulaşacak kadar yüksek değildi.
PYY (90 dakikada pmol/l): PYY, kafeinsiz kahveden sonra, hem plaseboya hem de kafeine göre, alımdan sonraki 60 dakika içinde ve içecek alımından sonraki 90 dakika boyunca önemli ölçüde daha yüksekti. 90 dakikalık periyotta PYY AUC, kafeinsiz kahve için plasebo ve kafeinden önemli ölçüde daha yüksekti.
PYY (180 dakikada pmol/l): Kafeinsiz kahve için PYY AUC'nin kafeinden daha yüksek olma eğilimi vardı.
Ghrelin (pmol/l, 180 dakikada): İçeceklerin hiçbirinin önemli bir etkisi olmamıştır.
Leptin (180 dakikada nmol/l): İçeceklerin hiçbirinin önemli bir etkisi olmamıştır.


Çözüm
Kafein uzun zamandır bir iştah kesici olarak kullanılsa da, bu çalışmada plasebo (sade su) ve diğer kafeinli içeceklere göre önemli ölçüde daha düşük açlık seviyeleri ve daha yüksek plazma PYY seviyeleri ile sonuçlanan kafeinsiz kahveydi.
Daha fazla PYY, daha az açlık anlamına gelir. Sadece bu da değil, laboratuvar ziyaretinin tam 3 saati boyunca açlıktaki azalma sürdü, 1.5 saat sonra PYY seviyeleri düşmüş olsa da.
Bir başka ilginç bulgu, açlıktaki azalmanın ve PYY'deki artışın, glikoz alımı boyunca ve sonrasında devam etmesiydi.
Burada, açlığı azaltabilecek ve PYY'yi artırabilecek bir veya daha fazla kafein olmayan bileşen (kahvede yüzlerce içerir) olduğunu tahmin edebiliriz. Klorojenik asit veya diğer tokluk hormonları olabilir. Henüz resmin tamamına sahip değiliz, özellikle leptin ve ghrelin etkilenmediği için.
Şimdi unutmayın: Bu çalışmanın çok küçük bir örneklem boyutu da dahil olmak üzere sınırlamaları vardır. Gelecekteki çalışmalar beşinci bir içeceği içerebilir: ek kafeinli kafeinsiz kahve; bu, kafein ve kafein olmayan bileşenler arasındaki herhangi bir etkileşimin değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.
Açlığı ve tokluğu derecelendirmek için gıda ölçümleri kullanılabilir ve belki araştırmacılar beyin dalgalarını bile ölçebilir.
Ne olursa olsun, bu çalışma tokluk hissini arttırmak ve açlık hissini azaltmak için pratik uygulamalara yol açabilecek bazı ilginç veriler sunmaktadır.

Sonuç Olarak
Kahve antioksidanlarla doludur ve çok sayıda sağlık yararı sağlar, ancak herkes buna eşit derecede iyi yanıt vermez.
İştahınızı bastırmak için çok fazla kafeine güveniyorsanız, başka bir strateji düşünün: Kafeinsiz kahve için yüksek testinizi değiştirmeyi deneyin ve açlık ve tokluk duygularınızı ayarlayın. Bulduğunuz şeye hoş bir şekilde şaşırabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kahve İştah Kafein Ghrelin Leptin Tokluk Açlık

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Büyüme Hormonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Büyüme Hormonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Somatotropin olarak da bilinen büyüme hormonu (GH), hipofiz bezi tarafından yapılan ve salgılanan bir anabolik hormondur. GH, karaciğer ve kastan büyüme faktörlerinin salınımını uyararak dolaylı olarak büyümeyi teşvik ettiği düşünülen büyük bir polipeptittir.

Somatotropin olarak da bilinen büyüme hormonu (GH), hipofiz bezi tarafından yapılan ve salgılanan bir anabolik hormondur...

Çinko Eksikliğinin Belirtileri Ve Tedavisi
Çinko Eksikliğinin Belirtileri Ve Tedavisi

Sağlıklı vücudun temel taşlarından olan çinko vitaminine yakından bakalım. Çinko eksikliği durumunda vücudun alarm vermeye başlayabilir. Vücudunun verdiği sinyalleri takip ederek çinko eksikliğini dengeleyebilir ve yeniden sağlıklı hissetmeye başlayabilirsin.

Sağlıklı vücudun temel taşlarından olan çinko vitaminine yakından bakalım. Çinko eksikliği durumunda vücudun alarm verme...

Diş Diyeti: Sağlıklı Dişler İçin 10 Beslenme Stratejisi
Diş Diyeti: Sağlıklı Dişler İçin 10 Beslenme Stratejisi

Diş sağlığı çoğu insanın düşündüğünden daha önemlidir. Ve beslenme bunda büyük rol oynar. Dişlerinizi ve diş etlerinizi güçlü tutmak için ne yemeniz gerektiğini bilmek ister misiniz?

Diş sağlığı çoğu insanın düşündüğünden daha önemlidir. Ve beslenme bunda büyük rol oynar. Dişlerinizi ve diş etlerinizi ...