Hindistan Cevizi Suyunun Dört Faydası

28 Ekim 2021

Beslenmenize Hindistan cevizi suyu eklemenin faydalarını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız endişelenmeyin, bu yazıda hepsini açıklayacağız.
Okumayı bitirdiğinizde, bu ferahlatıcı içeceği düzenli olarak tüketmenin tüm olumlu özelliklerini öğreneceksiniz.

Hindistan Cevizi
Hindistan cevizi, antioksidan, bakterisit, anti-parazitik, karaciğeri koruyan, glikozu düşüren ve immunostimülan etkileri olan tropik bir meyvedir. Bunun yanı sıra, aşağıdaki vitaminler, mineraller ve oligoelementleri içerir:
• Potasyum
• Fosfor
• Kalsiyum
• Demir
• Folik asit
Bununla birlikte, bu içeceği Hindistan cevizi sütü veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırmamak gerekir. Hindistan cevizi suyu, yeşil Hindistan cevizi meyvesinden çıkarılan özdür. Tadı şekerli ve ceviz gibidir.

Hindistan Cevizi Suyu Tüketmenin Dört Faydası
Hindistan cevizinde %94 miktarında su olduğu ve yağ miktarının çok az olduğu bilinmektedir. Bu içeceği doğru miktarda tüketerek elde edebileceğiniz dört faydayı aşağıda okuyun.

1. Hidratlayıcı özelliği vardır
Düzenli olarak Hindistan cevizi suyu içmek, özellikle sporcular için oldukça faydalıdır. Yüksek miktarda su ve mineral içermesi dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur.
Ayrıca, özellikle bir antrenman veya yarış sonrasında kaslarınızın iyileşmesine yardımcı olan elektrolitler içerir. Bunun yanı sıra, bir bardak Hindistan cevizinin günlük önerilen potasyum miktarının %17’sini karşıladığı bilinmektedir.

Bu, enerji içecekleri göz önünde bulundurulduğunda önemli bir miktardır. Yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan cevizi suyu spor sonrası içilen enerji içecekleri ile aynı etkilere sahiptir.

2. Hindistan cevizi suyu kilonuzu kontrol etmeye yardımcı olur
Ayrıca, bu içecek açlık hissini bastırır. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için idealdir. Bu bağlamda, işlenmiş şeker ve doymuş yağlar kullanılarak hazırlanan diğer içeceklerin aksine, Hindistan cevizi suyunu kalori konusunda endişelenmeden düzenli olarak tüketebilirsiniz.

3. Doğal bir antioksidandır
Son zamanlarda, bu içecekteki antioksidan özelliklerin karaciğer hücrelerindeki hepatosit olarak adlandırılan oksidasyonu azalttığı kanıtlanmıştır. Bu antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen reaktif moleküllerin verdiği zarara karşı sizi korur.
Ayrıca, fruktoz bakımından zengin bir beslenmenin sebep olduğu oksidasyonu azaltır, insülin seviyelerini, trigliserit seviyelerini ve tansiyonu düşürür.

4. Kalp sağlığını iyileştirir ve tansiyonu düşürür
Hindistan cevizi suyu tüketmek, kalp hastalıkları riskini azaltır. Bir araştırmaya göre, bu içecek karaciğer yağının yanı sıra kandaki kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.
Ayrıca, içerdiği potasyum sayesinde tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Amerika Kalp Sağlığı Derneği, bu mineralin sodyumun etkilerini azalttığı ve idrar sayesinde vücuttan atılmasına yardımcı olduğunu belirtmektedir. Ayrıca, damar duvarındaki gerilimi de azaltır.

Hindistan Cevizi Suyunun Diğer Olumlu Etkileri
Hoş tadının yanı sıra, bu içecek doğal bir diüretiktir ve ödemden kurtulmaya yardımcı olur. Böylece, böbrek taşı oluşması ve birikmesi riskini azaltır.
Ayrıca, bu içecek osteoporoz, epilepsi, diyabet, artrit ve premenstrual sendrom gibi hastalıkların riskini azaltan manganez bakımından oldukça zengindir. Hindistan cevizinin besleyici özellikleri, ayrıca:
• Sindirime yardımcı olur.
• Bağışıklık sistemini artırır ve bakteriyel ve mikrobik enfeksiyon riskini azaltır.
• Kemiklerinizi güçlendirir.
• Saç dökülmesini azaltır.
Bununla birlikte, sürekli olarak Hindistan cevizi suyu tüketmeden önce doktorunuza danışın. Aşırı miktarda tüketilen her şeyin zararlı olabileceğini unutmayın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Arı Sütünün Faydaları Ve Kullanımı
Arı Sütünün Faydaları Ve Kullanımı

Arı sütü, bal arıların kraliçe yetiştirmek ve yavruları beslemek için kullandıkları zengin bir salgıdır. İşçi arılar, kraliçe arının ölmesi veya zayıflaması nedeniyle yeni bir kraliçe arı yetiştirmeye karar verir.

Arı sütü, bal arıların kraliçe yetiştirmek ve yavruları beslemek için kullandıkları zengin bir salgıdır. İşçi arılar, kr...

Nane Yağının Faydaları Ve Kullanımı
Nane Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Bitkiler arasında en faydalı olan naneden elde edilen yağ da bir o kadar faydalıdır. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan nane yağı aynı zamanda kozmetik ürünlerin de ham maddesidir. Üst solunum yolları hastalıkları birebir fayda sağlayan nane yağı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdı

Bitkiler arasında en faydalı olan naneden elde edilen yağ da bir o kadar faydalıdır. Yüzyıllardır alternatif tıpta kulla...

Frenk Soğanı Ve Faydaları
Frenk Soğanı Ve Faydaları

Frenk soğanı diğer adı yaprak soğanı olarak bilinen bir tür soğandır. Yeşil ince ve uzun yaprakları olan bu soğan, antibiyotik ilaçlar kadar etkili bir sebzedir. Botanikte Allium schoenoprasum adıyla tanınmaktadır. Soğan familyasının en küçük bireyi olan yaprak soğan, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika

Frenk soğanı diğer adı yaprak soğanı olarak bilinen bir tür soğandır. Yeşil ince ve uzun yaprakları olan bu soğan, anti...