İyi Uyuyamamanızın 5 Nedeni Ve Nasıl Düzeltilebileceği

22 Ekim 2021

Uyumakta sorun mu yaşıyorsunuz, ancak bunu nasıl düzelteceğinizden emin değil misiniz? Neyi yanlış yaptığınızı bulmak zor olabilir. Bu yaygın uyku sorunlarının sizin için geçerli olup olmadığını görmek için aşağıdaki listeyi okuyun ve uykunuzu nasıl iyileştireceğinizi öğrenin.

Kötü Uyku Alışkanlıklarınız Var
Yatağa nasıl hazırlandığınız, geceleri nasıl uyuduğunuz kadar önemlidir. Uyumadan önce yapmanız gereken üç şey var:
• Odanızı temizleyin - Yatmadan önce temiz bir oda zihninizi sakinleştirir ve yatmadan önce daha az strese yol açar. Stres, uyku kalitesinin düşük olmasının en önemli faktörlerinden biridir.
• Bir uyku rutini oluşturun – Her gün aynı saatte yatın ve uyanın. Tutarlı bir uyku programına sahip olarak uykunuzu düzenleyecek, beyninizi ayarlayacak ve daha uzun, daha derin bir uyku yaşayacaksınız.
• Yatağınızı kontrol edin – Yataklar düzenli olarak temizlenmeli, ters çevrilmeli ve hala iyi durumda olduklarından emin olmak için kontrol edilmelidir, sonuçta bu, üzerinde uyuduğunuz bazdır. İster mağazada deneyin, ister çevrimiçi bir yatak mağazasına bakın, iyi bir gece uykusunu garantilemek için birçok farklı seçenek var.

Doğru Pozisyonda Uyumuyorsunuz
Uyuma şekliniz de inanılmaz derecede önemlidir. Sırt üstü, yan ya da ön tarafta uyumak, ne kadar iyi uyuduğunuz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.
Mide uyuyanların savurma ve dönme olasılığı daha yüksektir. Bu uyku pozisyonu da boyun ve bel ağrısına neden olabilir. Sırt üstü yatarsanız, horlamada artış yaşayabilir ve varsa uyku apnesinin kötüleşmesine neden olabilirsiniz. Çoğu doktor yanınızda uyumanızı önerir. Sırt veya kalça ağrınız varsa, hizalamaya yardımcı olması için bacaklarınızın arasına bir yastık koymanızı önerirler.
Ağırlık nedeniyle yan yatmak sizin için doğru pozisyon değilse, sırt üstü uyumayı düşünün ve başınızı ve sırtınızın üst kısmını bir yastığa koyun. Sırt üstü uyumak zorunda olduğunuz için kendinizi kötü nefes alıyor buluyorsanız, horlamanız için bir ağızlık almak isteyebilirsiniz.

Yatmadan Önce İçiyorsunuz
Yatmadan önce ne ve nasıl içtiğiniz, aldığınız uyku kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Gece yarısı yağını yakma eğilimindeyseniz, geceleri kendinizi kahve veya çay içerken bulabilirsiniz, ancak bu uyku programınızda sorunlara neden olabilir. Doktorlar, yatmadan önce 4 saate kadar kafeini sınırlamanızı önerir. Bundan daha fazla yaklaşırsanız, kendinizi bütün gece dönüp dururken bulabilir, uykunuzun miktarını ve kalitesini sınırlayabilirsiniz.
Öte yandan, alkol bir depresandır ve içtiğinizde sizi uyutuyormuş gibi hissetmenize neden olabilirken, beyninizdeki kimyasal süreç aslında uyku kalitenizi düşürür. Ne kadar içtiğinize bağlı olarak, sizi hiç uyumamış gibi uykusuz bırakabilir.

Elektronik Eşyalarınızı Uzaklaştırmanız Gerekiyor
Elektroniklerin geceleri yaydığı ışık, büyük bir uyku bölücüdür. Güneş ışığını taklit edebilen mavi ışık üretirler. Ne yazık ki, mavi ışığa maruz kalmak sirkadiyen ritimlerinizi bozabilir ve uykusuzluğa neden olabilir. Elektronik cihazları yatmadan önce uzak tutmak en iyisidir.

Yardıma İhtiyacınız Var
Bu ipuçlarından bazılarını veya tümünü denediniz ve uyku kaliteniz hala yükselmedi mi? Doktorunuzu görmenin zamanı gelmiş olabilir. Uyku apnesi, narkolepsi veya uykusuzluk gibi tıbbi bir durumunuz olabilir. Doktorunuza, yaşayabileceğiniz sorunları ve durumu düzeltmek için ne yaptığınızı bildirin. Sahip olduğunuz sorunu düzeltmenin başka yollarını biliyor olabilirler veya uykuyla ilgili solunum ve horlama sorunları için ilaç veya sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makinesi adı verilen bir oral cihaz reçete edebilirler.

Umarım bu liste, sahip olduğunuz kötü uyku alışkanlıklarını bulup teşhis etmenize yardımcı olmuştur ve bunları düzeltmenize olanak tanıyacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Uyku Sağlıklı uyku Ruh Sağlığı Uykusuzluk

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Glisemik İndeks Nedir?
Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiklerine göre sıralayan bir ölçektir. Değerler, GI değerleri olarak da bilinen yiyecek ve içeceklerle ilişkilidir ve 100 değeri verilen saf glikoz (şeker) ile 0 ila 100 arasında bir ölçek

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiklerin...

Diyetini Yeşillendir Kilo Kontrolünü Kolaylaştıran Öneriler
Diyetini Yeşillendir Kilo Kontrolünü Kolaylaştıran Öneriler

İdeal kiloya ulaşmak ve o kiloyu korumak bazen ulaşılmaz bir hedef halini alabiliyor. Bireyleri hem psikolojik hem de fiziksel olarak strese sokan “ideal kiloda olamama” durumu, bakış açısını ve alışkanlıkları değiştirerek kolaylıkla kontrol edilebilir.

İdeal kiloya ulaşmak ve o kiloyu korumak bazen ulaşılmaz bir hedef halini alabiliyor. Bireyleri hem psikolojik hem de fi...

Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?
Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak, güneşte veya özel kurutucular veya kurutucular tarafından kurutulabilir. Meyve kurudukça su buharlaşır, meyvenin boyutu küçülür ve geriye karbonhidrat, şeker ve lif açısından zen

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak...