Kemikler Nasıl Güçlendirilir?

17 Haziran 2021

Kemik sisteminin zayıflamasına neden olan kemik erimesi genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Hareket merkezini olumsuz etkilen kemik erimesi ölümcül olmazsa bile yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bu rahatsızlığı önlemek için uzmanlar bazı besinleri öneriyor. Peki Kemikler nasıl güçlendirilir?


Bilimsel adı osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi kemiğin iç yapısında gözenek şeklinde meydana gelen boşluklara yol açar. Kemikleri zayıflatan kemik erimesi genellikle kalça ve omurga sistemini olumsuz etkiler. Yaşanan kırılma ya da çatlamaların iyileşmesini önleyen kemik erimesi fiziksel aktiviteyi olumsuz etkiler. İleri yaşlarda daha sık rastlanan bu hastalık en çok kadınlarda görülür. Bunun nedeni ise hormonal sıkıntıların en çok kadınlarda yaşanması ve doğum sırasında tüm kemik sisteminin etkilenmesidir. Ayrıca hormonlar nedeniyle bazı vitamin ve mineralleri vücut tamamen enzimleyemez. Kemiğin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu kalsiyum, protein ve magnezyum yeterli miktarda alınmadığında yaşanma riski artan bu hastalık için uzmanlar uyarıyor.
Kemik tramvatik durumların yanı sıra vitamin ve mineral eksikliğinden ortaya çıkar. Erkeklere oranla kadınlarda 5 kat daha fazla görülür. Genellikle 45 yaş üstü yaşanan bir hastalıktır. Ancak nadiren de olsa genç yaşlarda da görülebilir. D vitamini, kalsiyum ve potasyum kemikleri güçlendirir. Uzmanlar gün içinde mutlaka güneşten D vitamini, yumurta, süt, peynir ve yeşil sebze besinlerinden tüketilmesi gerekildiğinin altını çiziyor.


Kemik Erimesini Önleyen Besinler Nelerdir?
• D vitamini sadece bağışıklık için değil aynı zamanda kemik iskeletinin gelişimi için de gereklidir. D vitaminin en güçlü kaynağı güneştir. Uzmanlar özellikle 90 dereceli öğle vakitlerinde değil 45 derecelik açıyla gelen güneş ışınlarının olduğu saatlerden faydalanmanın altını çiziyor. Saat 16:00 başlayan bu açılar sayesinde günde bir saatte olsa vücut yeterli D vitaminini alır. Bunun yanı sıra D vitamini açısından zengin olan yumurtanın sarısı ve somon balığında da elde edilebilir.
• Yeşil sebzeler K vitamini bakımından zengindir. Örneğin ıspanak, pırasa, brokoli gibi besinleri uzmanlar kış aylarında bol bol tüketilmesi gerektiğini vurgular. Kış aylarında güneşten faydalanma az oluğundan besinler aracılığı ile hem K hem de D vitamini elde edilir. Yeşil sebzeler kemiklerin gelişiminden çok yapısal güçlenmesini destekler.
• Kemikleri güçlendiren en iyi kaynaklar süt, köy peyniri ve ev yoğurdudur. Kalsiyum bakımından yüzde yüz zengin olan bu besinlerin doğduğumuz andan itibaren alınması gerekir.
• Vücuttaki hücrelerin gelişmesi için olmazsa olmaz iki madde mineral potasyum ve magnezyumdur. Hücrelerin yenilenmesi ve DNA yapılarını koruyan bu iki mineral aynı zamanda kemiklerin iç yapısını yenilemede ve güçlendirmede de etkilidir. Potasyum bakımından zengin besinler; Muz, pazı, kabak, kereviz, dut pekmezi, asma yaprağı, bulgur ve kayısı... Magnezyum bakımından zengin besinler; Fıstık, fındık ve badem gibi kuruyemişler...
• Deniz ürünlerinde çoğunlukla bulunan çinko ve omega-3 yağ asidi de kemiklerin olmazsa olmazıdır. Kemik yapısını güçlendiren çinko aynı zamanda kuru baklagillerde de vardır. Vücudun işleyici ve özellikle kemikler arasındaki sıvı kaybını önleyen çinkoyu uzmanlar almak için iki günde bir denir ürünleri tüketimi tavsiye ediyor.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kemik Sağlığı Kemik Erimesi D Vitamini Kalsiyum

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Biyolojik Saatin Sağlık Açısından Önemi ve Genlerle Bağlantısı
Biyolojik Saatin Sağlık Açısından Önemi ve Genlerle Bağlantısı

Çoğumuz doğada, gündüz açan gece kapanan çiçekleri ve sabahları öten kuşları gözlemlemişizdir.

Çoğumuz doğada, gündüz açan gece kapanan çiçekleri ve sabahları öten kuşları gözlemlemişizdir.

Böbrek Taşları Hakkında Her Şey
Böbrek Taşları Hakkında Her Şey

Böbrekler atıkları ortadan kaldırarak temiz kan yapar. Örneğin, çok tuzlu bir kutu çorba yerseniz, böbrek vücuttaki seviyeleri dengelemek için daha fazla tuz salgılar. Büyük bir biftek yerseniz, idrarla daha fazla üre atılır.

Böbrekler atıkları ortadan kaldırarak temiz kan yapar. Örneğin, çok tuzlu bir kutu çorba yerseniz, böbrek vücuttaki sevi...

Daha Keskin Bir Zihin İçin Yemeniz Gereken Meyve
Daha Keskin Bir Zihin İçin Yemeniz Gereken Meyve

Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu veya bir odaya neden girdiğinizi rutin olarak unutursanız, beyninizin dışarı çıkmasına yardımcı olmak için beslenmenizi artırmayı düşünmeye başlamanın zamanı gelmiştir.

Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu veya bir odaya neden girdiğinizi rutin olarak unutursanız, beyninizin dışarı çıkmasın...