Sebzeler Sağlıklı Olmadığında

04 Ağustos 2022

Sebzeler önemlidir.
Bilirsiniz, 3 saatte bir yemek, her öğünde protein, her öğünde sebzeler… vesaire. Ve 10 alışkanlığın her birine önem vermemize rağmen, meyve ve sebzelerinizi, özellikle de bu sebzeleri almanın önemini vurgulamak için gerçekten çok zaman harcadık.
Bu, büyük ölçüde, birçok insanın yeterince sebze yememesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Önerilen meyve ve sebze alımı günde en az üç ila beş porsiyondur. Ancak erkeklerin sadece yüzde 3'ü ve kadınların yüzde 7'si bu minimumları bile karşılıyor.
Ama sebzeler beni hasta ediyor
İlginç olan şu ki, bazen insanlar sebze alımını artırmaya başladığında kendilerini daha kötü hissedebilirler. Şişkin, gazlı ve gazlı olurlar. Ve daha iyi yemeye çalışmak ve mideye bir tekme ile ödüllendirilmek kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Bu amaçla, işte tam olarak bu sorunu yansıtan yeni bir soru:
Bana iyi gelen yiyecekleri yemeyi alışkanlık haline getirmeye çalışıyorum. Sebze ve salata gibi yiyecekler. Ama öyle görünüyor ki ne zaman salata gibi yiyecekleri çok yesem ya da kaba yem gibi bir şey yesem midem onu sindiremiyor gibi görünüyor. Kendimi şişkin hissediyorum. Bu yüzden ne yapacağımdan veya yardım edebileceğim bir şey olup olmadığından emin değilim.
Ve inanın ya da inanmayın, bu düşündüğünüzden çok daha yaygın! Pek çok insan, sebze alımını arttırırken bu şekilde hissettiğini bildiriyor. Ancak, bu konuda yapabileceğiniz bir şey var. İşte cevabım:
Elbette yapabileceğiniz bir şey var… sebzeleri pişirin.
Dürüst olmak gerekirse, onları sık sık yememe rağmen, salatalar ve çiğ sebzeler 2 açıdan zor olabilir.
İlk olarak, 1-2 bardak (her öğünde ne yemeniz gerekir) çiğ sebze/salata bol miktarda kaba yem, bol miktarda hacim ve bolca çiğneme sağlar. Ve bazen tüm bu çiğ sebzeleri yemek acı vericidir.
İkincisi, birçok insan günde sadece az miktarda çiğ sebzeyi sindirebilir. Birazdan daha fazlasını yerlerse, yukarıda açıklanan tüm semptomları alırlar.
Çözüm şu: Günlük sebzelerinizin çoğunu hafifçe pişirin. Onları buharda pişirmek harika bir çözüm. Onları tavada kızartılmış tabaklarda pişirdiği gibi.
Ayrıca, soslar ve çeşniler (domates sosu, pesto vb.) yapmak için sebzeleri kullanmak, birçok sebzeyi kolay, verimli ve sindirim açısından da harika bir yoldur.

GI Sıkıntısı İçin Pişmiş Sebzeler
Yani evet, sebzeler bizim için harika. Ama hayır, tüm sebzeler daha iyi görünmemizi ve daha iyi hissetmemizi sağlamaz. İlginç bir şekilde, sindirim sıkıntısı da bazı önemli besin maddelerini kaçırıyor olabileceğimize işaret ediyor. Gerçekten de, besinler genellikle bir lif matrisine bağlanır. Pişirildiğinde lif daha kolay parçalanır ve birçok besin artık sindirilebilir ve emilebilir.
Pişmemiş, bu lif (önemli besinlerle bağlı) bozulmadan kalır ve sindirilmeden kolona geçer. Yiyecekler sindirilmeden kolona ulaştığında fermente edilmelidir. Fermantasyonun sonucu metan gazı üretimi olduğundan, şimdi şişkinlik ve gazdan bahsediyoruz. Bu nedenle, kilit nokta, bireysel sebze toleransınızı belirlemek ve sebze seçimlerinizi ve sebze hazırlığınızı kendi sindiriminize göre ayarlamaktır.
Ancak unutmayın, bir tür çiğ sebzeyle ilgili sorunlarınız olması bir daha asla çiğ sebze yememeniz gerektiği anlamına gelmez. Hoşunuza gidenleri bulun ve tolere edebilirsiniz, çiğ ve çiğ yiyin. Gerisini pişmiş yemelisiniz.
Ayrıca, çiğ sebze toleransınız ne olursa olsun, tüm sebzelerinizi pişirmeye başlamanız gerektiğini düşünme hatasına düşmeyin. Bizim söylediğimiz bu değil.
Sonuç olarak şudur – EĞER sebzeleri tolere etmiyorsanız, bunun nedeni onları çiğ yediğiniz olabilir. Çoğu zaman işe yarayan basit çözüm? Çiğ halde sindiremeyeceğiniz sebzeleri pişirin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: sebze Sağlıklı Besinler Pişirme Sindirim Lif Çiğ Sebze

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Corona (Korona) Covid-19 Virüsü Nedir?
Corona (Korona) Covid-19 Virüsü Nedir?

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir.

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe...

Baharat Ve Bitkilerin Sağlığa 4 Faydası
Baharat Ve Bitkilerin Sağlığa 4 Faydası

Pek çok insan sossuz salata ve baharatsız tavuğu sağlık ile ilişkilendiriyor ancak besleyici gıdaların sıkıcı olmalarına gerek yok. Hatta yemeklerinizi aromasız bırakmak onların potansiyel faydalarını hayli sınırlandırabiliyor. Beslenme uzmanlarına göre baharat ve bitkileri kullanmak her yemeğin be

Pek çok insan sossuz salata ve baharatsız tavuğu sağlık ile ilişkilendiriyor ancak besleyici gıdaların sıkıcı olmalarına...

Kara Mürver: Bağışıklık Sistemine Birebir
Kara Mürver: Bağışıklık Sistemine Birebir

Kara mürver, Sambucus adındaki bir ağacın meyvesidir. Çiçekli bir bitki olan kara mürver, Avrupa’nın en yaygın ağaçlarından biri olarak bilinir. Tarihte geçen anlatılara göre kara mürver; Vikinglerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi için tükettikleri bir besindi. Vikinglerin denizleri kolayca aşma

Kara mürver, Sambucus adındaki bir ağacın meyvesidir. Çiçekli bir bitki olan kara mürver, Avrupa’nın en yaygın ağaçların...