Binge Eating Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?

19 Ekim 2021

Son yıllarda herkesin üzerinde stres yükü gittikçe artıyor. Sosyal hayatımızdaki değişiklikler, iş hayatı ve okuldaki zorlu dönemler derken stres bozukluğu kendini farklı farkı şekillerde ortaya çıkarabiliyor. Stresli olduğun dönemlerde kendini sürekli mutfakta buluyorsan, tıkanırcasına yemek yemek seni rahatlatıyor veya içgüdüsel olarak çok fazla yemek yediğini düşünüyorsan binge eating yani tıkanırcasına yeme bozukluğunu araştırmanı öneririz. Binge eating vücudumuz için olduğu kadar cildimiz için de olumsuz etkiler yaratabiliyor. Hızlı ve tıkanırcasına yemek yemenin cildimize olan etkilerini mutlaka öğrenmeli ve bu duruma bilinçli yaklaşmalısın.

Binge Eating Nedir?
Binge eating yani tıkanırcasına yeme bozukluğu çok hızlı yemek ve tıkanırcasına çok yemek gibi atakları kapsıyor. Binge eating sendromu olan kişilerin genel yemek yeme davranışları düzensiz olabiliyor. Günde üç öğün yemek yeme gibi bir düzenleri olmaz, çoğunlukla bir çok tıkınırcasına yeme eğilimi gösterebilirler.
Binge eating isteği geldiğinde kişiler kontrol kaybı hissedebilir ve aşırı yemek yeme isteğini durduramayabilirler. Binge eating atağı yaşayan kişiler ne zaman yemeye başladığını ve ne yediğini fark etmeyebilir, bu süreçte kendini durduramayabilirler. Trans halinde hızlı hızlı yemek yiyen kişiler ne yaptıklarının farkında olmaz veya kontrol kaybı hissedebilirler. Bige eating krizleri bazen peş peşe olabildiği gibi, bazı durumlarda ayda bir kere gibi dönemsel olarak da yaşanabiliyor. Binge eating belirtileri yaşayanların mutlaka uzman bir doktora görünmelerini öneririz.

Binge Eating Belirtileri
Binge eating eğilimi olanlar özellikle sağlıksız ve fast-food denilecek gıdalara karşı tıkanırcasına yeme isteği duyabilirler. Yemek yerken kontrolü kaybetme, çok yediğini hissetmemek ve doyduğunun farkına varmamak gibi belirtiler de yaşanabilir.

Binge Yeme Bozukluğunun Cilde Etkileri
Cildi matlaştırır
Sağlıksız besinler tüketmek, asitli içecekler içmek ve bol su içmemek cildini nemsiz bırakabilir. Nemsiz kalan cilt zamanla daha yorgun görünür ve matlaşır. Bu nedenle binge eating döneminde olanların cildi daha solgun ve yorgun görülme eğiliminde olabiliyor. Cildine içten gelen ışıltı sağlamak için günde en az 2 litre su tüketmeli ve kahve, çay gibi vücudunu nemsiz bırakacak içeceklerden uzak durmalısın.

Cildin bakımsız görünebilir
Sağlıksız beslendiğin günlerde cildinin de bakımsız görünmesi seni şaşırtmamalı. Aşırı yemek yemek, cildinde istenmeyen cilt kusurlarına neden olabilir. İhtiyacı olan besinleri alamayan cilt dokusu aşırı yağlanma, mat görünüm, akne, siyah nokta gibi sinyaller göndererek rahatsızlığını belli eder.
Binge eating sendromu yaşayanlar cilt bakımında mutlaka cildi besleyen içeriklere yönelmeliler. Doğal içeriklere sahip olan cilt bakım ürünleri, cildindeki kusurları onararak daha aydınlık ve canlı görünmene yardımcı olacaklar.

Detoks önerileri
Vücudundaki toksinlerden arınmak ve cilt sağlığına kavuşmak için detoks yapmanı öneririz. Yeşil gıdalar tüketmek ve doğal besinler yemek seni daha dinç ve enerjik hissettirecek.
Detoks beslenmeyi, detoks yapan cilt bakım ürünleriyle birleştirerek cilt bakımında gözle görülür değişimler yaşayabilirsin. Detoks cilt bakım ürünlerinin başında kil maskesi geliyor. Saf kil içeriği, cildindeki fazla yağın kontrol altına alınmasına ve istenmeyen parlamaların önlenmesine yardımcı oluyor. Haftada 1-2 kere saf kil maskesi yaparak cildinde detoks etkisi yaratmalısın.

Cildini Yenilemek İçin Neler Yapmalısın?
'Keşke imkanım olsa da geceden sabaha cildimin onarılmasını sağlasam' diye iç geçirdiğini duyar gibiyiz. Aslında sen farkında olmasan da cildimiz geceleri hücre yenilerek cildin daha yeni ve taze görünmesini sağlıyor. Fakat sağlıksız beslenme ve binge eating alışkanlığı cilt sağlığına gölge düşürerek cilt kusurlarının kolay bir şekilde onarılmasına izin vermiyor.
Cilt yenilenmesini desteklemek için gece bakımında etkili olan serumları kullanmanı öneririz. Zengin içeriklere sahip olan cilt bakım serumları, cildinin onarılma sürecini destekleyerek sabahları daha yenilenmiş bir cilde uyanmanı sağlayabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Binge Eating Yeme Bozukluğu Sağlıksız Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Psyllium Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Psyllium Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Karnıyarık otu veya diğer adıyla psyllium husk, yüzyıllardır Ayurveda’da iyi olma halini desteklemek amacıyla kullanılan içeriklerden bir tanesi. Özellikle Hindistan ve Asya kıtasının kalanında sıklıkla rastlanan “Plantago ovata” bitkisinin kabuklarından üretilen psyllium lif bakımından oldukça zeng

Karnıyarık otu veya diğer adıyla psyllium husk, yüzyıllardır Ayurveda’da iyi olma halini desteklemek amacıyla kullanılan...

Aralıklı Oruç Hakkında Merak Edilenler
Aralıklı Oruç Hakkında Merak Edilenler

Aralıklı oruç diyeti, vücudun çeşitli bölgelerinde toplanmış yağların uzaklaştırılmasını ve metabolizmanın hızlandırılmasını temel alan bir diyet şekli.

Aralıklı oruç diyeti, vücudun çeşitli bölgelerinde toplanmış yağların uzaklaştırılmasını ve metabolizmanın hızlandırılma...

İştahsızlık Neden Olur? İştah Kaybı Yapan Besinler
İştahsızlık Neden Olur? İştah Kaybı Yapan Besinler

İştahsızlık her ne kadar iyi bir durum olarak görünse de aslında beraberinde vitamin ve mineral eksikliğini getirir. Vücut üretemediği bazı vitaminlere gün içinde ihtiyaç duyar. Bunları da besinlerden sağlar. Ancak alamadığında ise metabolijik sorunlara davetiye çıkar.

İştahsızlık her ne kadar iyi bir durum olarak görünse de aslında beraberinde vitamin ve mineral eksikliğini getirir. Vüc...