Çay İçmenin Sağlığa Şaşırtıcı Faydaları

09 Ekim 2021

Hepimiz çay içmenin genellikle iyi olduğunu biliyoruz. Farklı ülkelerin farklı gelenekleri ve zihniyetleri vardır, ancak hepsinin ortak bir noktası vardır - hepsi çeşitli nedenlerle çay içmeye değer verir. Çocukluğumuzdan beri, bir kişinin hastalıktan kurtulmak veya enerjiyi geri kazanmak için çay içmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ayrıca çayın kahveden daha sağlıklı olduğunu ve bizi uyanık tuttuğunu biliyoruz. Birçok çayın farklı durumlar ve hastalıklar için iyileştirici etkileri vardır. Ancak, yarısını bile bilmiyoruz. Ayrıca piyasada görebildiğimiz farklı çay türleri de var. Gerçek şu ki, ne kadar çok bilirsek, yaşam kalitemiz o kadar iyi olur. Çay içmenin, sıradan bir ölümlünün bildiğinden çok daha fazla faydası vardır. Öyleyse, bu aktivitenin bazı artılarının ne olduğuna bir bakalım.

Egzersizi Artırır
Çay, egzersiz yapma yeteneğinizi artırabilir. Yeşil çay, bilime göre sadece genç kalmanıza yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda vücudunuzun yağ yakma yeteneğini de artıran antioksidanlarla doludur. Bu nedenle egzersiz verimliliğinizi artırmak için egzersiz seansından önce veya hatta egzersiz sırasında yeşil çay içmelisiniz. Su genellikle şu anda en iyi sıvı ferahlık kaynağıdır, ancak yeşil çay sizi yenilemenin yanı sıra size yardımcı olabilir.

Hastalıkları Önler
Düzenli olarak çay içmek sizi çeşitli hastalıklardan koruyabilir. Yukarıda belirtilen antioksidanlar, çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Buna pankreas, bağırsaklar, prostat, akciğerler, mide ve ayrıca meme ve cilt kanseri dahildir. Elbette bu, bu korkunç hastalıkları önlemenin %100 güvenli bir yolu değil. Birçok faktöre bağlıdırlar, ancak çay içerek deneyebilir ve en azından birkaçını ortadan kaldırabilirsiniz. Karahindiba çayı gibi bitki çayları, karahindibada bulunan polisakkaritler nedeniyle karaciğer hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Düzenli çay alımı da kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.

Barışçıl Ritüel
Japon kültüründe çay seremonisi denen bir şey vardır. Çok tatlı bir pastadan bir ısırık aldıktan hemen sonra çok acı çay içme ritüelidir. Etrafında koca bir hikaye var ve törenle ilgili özel odalar ve özel ritüeller var. Kişiyi rahatlatır ve ana odaklanmış halde tutar. Ayrıca her gün kendi çay töreninizi yapabilirsiniz. Tercihinize göre porselen çay takımları satın alabilir, çay içerken oturup dinlenebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. Bunu bir alışkanlık olarak uyguladığınızda, bedeniniz ve zihniniz günlük olarak daha rahatlayacaktır.

Nasıl Yardımcı Olur?
Çay, organizmamızın serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Vücudumuzun bunu zaten kendi başına yapmasına rağmen çay, DNA'mıza zarar verebilecek ve genellikle kansere neden olan serbest radikalleri yok etmesine yardımcı olur. Vücudumuzda temizlik maddesi görevi gören antioksidanlardan da bahsettik. Yeni sağlıklı hücrelerin üretimini arttırırlar ve bize güç ve enerji verirler. Yeşil veya siyah çaydan daha az işlendiğinden, antioksidan stoklamak için beyaz çay kullanmak en iyisidir.

Kahveden Daha İyi
Muhtemelen zaten biliyorsunuz ki hem kahve hem de çay, içerikleri nedeniyle sizi uyandırabilir. Bu içecekleri içerken elde ettiğimiz uyanıklıktan kafein ve tein sorumludur. Kafeinin sizin için ne kadar kötü olduğu konusundaki tüm tartışmalardan bağımsız olarak, ama sizin için iyidir, gerçek şu ki bu iki molekül temelde aynıdır. Temel fark, vücudumuzda emilme biçimleridir. Kafein hızla emilir ve bu, birkaç saat boyunca en üst düzeyde uyanıklık ile sonuçlanır. Öte yandan, emilmesi 6 ila 8 saat sürer, bu yüzden kahvede olduğu gibi heyecan verici değil, uyarıcı bir etkiye sahip olduğu söylenir. Bunu akılda tutarak, tercihe göre seçim yapılabilir, ancak vücudunuzu şok etmektense, zaman içinde yavaş yavaş uyarmak daha sağlıklı görünüyor.

Su İhtiyacını Karşılar
Su içmek vücudumuz ve zihnimiz için çok önemlidir. Bunu sık sık unutuyoruz veya suyu günde birkaç fincan kahve ile değiştirme eğilimindeyiz. Bu çok iyi bir fikir değil, çünkü aşırı kahve alımı bizi susuz bırakıyor, bu yüzden bu bir ileri ya da nötr değil, bir geri adımdır. İşte burada çay kahveye benzer bir etkiye sahiptir, ancak aynı zamanda sizi nemli tutar.
Çay içmenin birçok faydası genel olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, çay o kadar şaşırtıcıdır ki, etkileri hakkında daha fazla şey bilmek onu daha çok sevmenizi sağlayabilir. Belki de bu, çay içmeyi içeren bazı sağlıklı alışkanlıkları tanıtmanın zamanıdır. Deneyin ve gerçekte ne kadar iyi olduğunu kendiniz görün.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Çay Kahve Mide Sağlığı Sindirim Sistemi Cilt Sağlığı Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Turp Yapraklarının Kullanımı Ve Faydaları
Turp Yapraklarının Kullanımı Ve Faydaları

Turp yaprakları mutfaktaki en popüler yiyeceklerden biri değildir. Ancak tüm faydalarını bilseydiniz onu kesinlikle beslenme programınıza dahil ederdiniz. Bunun yanında ölçülü lezzetleri sayesinde herhangi bir salata veya yemekle iyi bir kombin oluşturabilirler.

Turp yaprakları mutfaktaki en popüler yiyeceklerden biri değildir. Ancak tüm faydalarını bilseydiniz onu kesinlikle besl...

Brüksel Lahanasının 10 Faydası
Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Brüksel lahanasının birçok önemli sağlık faydası vardır; bol miktarda antioksidan içerir, kanser ve kalp rahatsızlığıyla savaşmaya yardımcı olur, sağlıklı sindirimi destekler, vücudu alkalize eder. Brüksel lahanası ayrıca, diğer yeşil yapraklı sebzelere kıyasla şaşırtıcı derecede yüksek miktarda pro

Brüksel lahanasının birçok önemli sağlık faydası vardır; bol miktarda antioksidan içerir, kanser ve kalp rahatsızlığıyla...

Ananasın Faydaları Nelerdir, Neden Ananas Tüketmeliyiz?
Ananasın Faydaları Nelerdir, Neden Ananas Tüketmeliyiz?

Ana vatanı Güney Amerika olan ananas, ananasgiller familyasından bir bitkidir. Güzel kokulu, iri ve lezzetli bir meyve olan ananas, sıcak ülkelerde yetişir. Hem sade, hem de tatlıların içerisine eklenerek tüketilen ananas, Hindistan ve Filipinler'de yetiştirilir.

Ana vatanı Güney Amerika olan ananas, ananasgiller familyasından bir bitkidir. Güzel kokulu, iri ve lezzetli bir meyve o...