Soya Sütü İle İnek Sütü Arasındaki Fark Nedir?

25 Şubat 2020

Soya sütü ile inek sütü arasındaki en büyük fark çok barizdir: biri bitkiden, diğeri hayvandan elde edilir. Soya sütü soya fasulyesinden elde edilir. Soya sütü elde edebilmek için soya fasulyeleri önce suda ıslatılır ve daha sonra öğütülür ve bulamaç haline getirilir. Bu bulamaç tekrar su ile karıştırılır ve bir süre kaynatılır. Daha sonra soya lifleri süzülür ve süt elde edilir. Bu süzülen süte soya sütü denir.

Soya sütü son zamanlarda yaygınlaşmış gibi görünse de milattan önce 200’lü yıllara kadar kullanımı uzanır. İlk olarak Çin’de kullanıldığına dair bilgiler vardır. Batı dünyasına çok daha sonra gelmiştir.

Soya sütünün en büyük faydalarından biri normal inek sütü kadar protein içermesi ve bunun laktozsuz olmasıdır. İnek sütündeki laktozu sindiremeyen pek çok insan soya sütü içebilir. Bu insanlarda laktoz duyarlılığı vardır. Yani laktozu glükoza çeviren laktaz enzimleri olmadığından sorun yaşarlar. Dolayısıyla soya sütü içerek bu açığı kapatabilirler çünkü soya sütü inek sütü ile aynı miktarda protein içerir.

Pek çok insan laktoz duyarlılığı olmamasına rağmen yine de soya sütünü inek sütüne tercih eder. Bunun sebeplerinden biri de soya sütünün tam yağlı inek sütünden daha az yağ içermesidir. Soya sütünde de az miktarda doymuş yağ vardır. Soya sütü inek sütüne kıyasla kolesterol bulundurmaz. Bunun yanısıra inek sütünde bulunan bazı vitamin ve mineraller soya sütünde yoktur.

Soya sütünün inek sütüne tercih edilmesinin nedenlerinden biri de ekolojik etkisidir. Vegan diyetlerinde genelde soya sütü tüketilir. Veganlar hayvan ve hayvan ürünlerini tüketmeyi reddederler.

İnek Sütü:

İnek sütü, proteinleri oluşturmak için gerekli olan bir çok amino asit ve besin değerleri ile doludur. Bir fincan inek sütündeki besin değerlerine detaylı bir göz atalım. Bir fincan normal inek sütü 8 gram protein ve 12 gram karbonhidrat içerir. Bu miktar bir yetişkinin günlük kalsiyum ihtiyacının %30 unu, vitamin B12 ve riboflavin gereksinimlerinin yaklaşık yarısını karşılar. İnek sütü D vitaminiyle güçlendirilmiştir bu da A vitamini ve kalsiyumun emilimini arttırır.

İnek sütü önemli miktarda yağ da içerir. Ancak bu durum yarım yağlı ve yağsız sütler kullanılarak da çözülebilir. Pek çok insan için sindirim sorunlarına neden olduğu bilinen laktoz bir karbonhidrattır. Laktoz intoleransı olan kişilerde bu süt karbonhidratını parçalayacak laktaz enziminde eksiklik vardır.

Soya Sütü:

Çok sık kullanılan bir soya ürünü olan soya sütü, soya fasulyesinin ıslatılması, öğütülmesi ve süzülmesi ile elde edilir. Soya sütünün en iyi yanı laktoz intoleransı olan kişilere bir alternatif sunuyor olmasıdır. Vejetaryenler ve veganlar gibi inek sütünden kaçınanlar için mükemmel bir bitkisel alternatiftir. Besin değerine gelince bir bardak soya sütü yaklaşık 7 gram protein, 4 gram karbonhidrat, 4.5 gram yağ ve 0 kolesterol içerir. Az miktarda B vitamini içerir ancak B12 vitamininin iyi bir kaynağı değildir ve yeterli kalsiyumu yeterince karşılayamaz. Bu eksiklikler ile başa çıkmak için üreticiler soya sütünün katkı maddeleri içeren versiyonlarını üretmişlerdir. Bunlar arasında kalsiyum, E, B12 ve D vitaminleri de vardır.

Soya sütünün bir başka faydalı yönü ise insanlardaki kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmasıdır. Soya LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan izoflavon denilen bitki kimyasalları içerir. Tavsiye edilen miktar günlük soya proteini miktarı 25 gramdır. Ortalama olarak bir fincan soya sütü yaklaşık 7-10 gram protein içerir. Meme kanseri olan kadınların soya proteinini dikkatli kullanmaları gerekmektedir. Yapılan bazı çalışmalar aşırı soya tüketiminin bu hastalara zarar verdiğini göstermiştir.

Bebekler İçin Soya ve İnek Sütü:

İnek sütünü tolere edemeyen bebeklerin ebeveynleri için seçim kolaydır. Peki, bebeğiniz her ikisini de eşit derecede iyi tolere edebiliyorsa, hangisi daha iyi bir seçim olurdu? Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre inek sütü hala anne sütüne en yakın şeydir. Onlara göre soya sütü bebeklere sadece eğer inek sütünü tolere edemiyorlarsa ya da aileleri vegan beslenmelerini istiyorsa verilmelidir.

İnek sütünü ve soya sütünü inceledik, kişisel tercihlerinize ve sağlık hedeflerinize bağlı olarak hangisini tercih edeceğiniz size kalmıştır. Eğer soya sütünü tercih edecekseniz aşırıya kaçmamaya ve satın almadan önce alacağınız markanın besin değerlerini incelediğinize emin olun.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Soya Sütü İnek Sütü Süt Sütün Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ramazanın Birleştirici Gücü
Ramazanın Birleştirici Gücü

11 ayın sultanı Ramazan geldi. Ramazan denince benim aklıma hep geniş ve çeşitli sofralar, kaynayan tencereler ve güzel sohbetler gelir.

11 ayın sultanı Ramazan geldi. Ramazan denince benim aklıma hep geniş ve çeşitli sofralar, kaynayan tencereler ve güzel ...

Kimyonun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?
Kimyonun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Kimyon, bir baharat türü olup mineral ve vitamin yönünden oldukça zengin bir bitkidir. Aminoasitler, karbonhidrat ve protein açısından da bir hayli zengin olan kimyon aynı zamanda lifli bir besindir. Kimyon tohumu, yüksek bir ornda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir.

Kimyon, bir baharat türü olup mineral ve vitamin yönünden oldukça zengin bir bitkidir. Aminoasitler, karbonhidrat ve pro...

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüketilmesi Gereken Besinler
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Sağlıklı bir vücut için adeta doğal ilaç yerine geçen bazı besinleri mutlaka beslenme şekline koyabilirsiniz. Uzmanların şiddetle önerdiği bu besinler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde vücudun takviye ihtiyacını doğal olarak karşılar.

Sağlıklı bir vücut için adeta doğal ilaç yerine geçen bazı besinleri mutlaka beslenme şekline koyabilirsiniz. Uzmanların...