Eriğin Faydaları Nelerdir?

09 Eylük 2021

Zamanı geldiğinde ve ideal olgunluğa ulaştığında ağız sulandıran bir tat olan erik, birçok kişi için favori meyvelerden biridir. Tabiatın sunduğu en lezzetli ürünlerden biri olan erik görünümüyle de ilgi çekicidir.
Yanında bol miktarda tuz eşliğinde tadılmaya doyum olmayan erikleri kütür kütür yemek de ayrı bir keyiftir. Kendine özgü sulu ve ekşi tadı ile cezbedici bir meyve olan eriğin birçok farklı kullanım alanı da vardır.

Erik Çeşitleri Nelerdir?
Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi eriklerin 5 farklı türü yetişir.
Bunların arasında 3 çeşit erik üretim açısından önemlidir ve sıklıkla tüketilir. Kütür kütür olmalarıyla ünlü yeşil erikler çeşitler içinde önde gelir.
Avrupa sınıfı erikler ise ekşi ve tatlı arasında bir lezzete sahiptir ve popüler bir başka türdür. Reçel ve marmelat türü yiyeceklerin yapımında bu meyveler kullanılır.
Japon sınıfı erikler ise iri görünümleri ve özellikleri ile dikkat çeker. Taze olmaları ile de fark yaratırlar.

Eriğin Faydaları Nelerdir?
• Erik lezzetli olduğu kadar faydalı da bir meyvedir ve bu özelliklerin başında lif oranının yüksek olması gelir. Liflerin fazla olması sindirim sistemine katkıda bulunur.
• Antioksidan olma yönüyle ve C vitamini içermesiyle hastalıklara karşı direncin artmasını sağlar.
• Eriğin kalorisi azdır ve bu yönüyle diyet listeleri için ideal bir seçenek oluşturur.
• Erik aynı zamanda yüksek oranda demir içermektedir ve yeterli miktarda tüketildiği zaman demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur.
• Erik çeşitleri kolesterol birikmesi ve damar tıkanıklığı türü hastalıklar oluşmasını önler. Ayrıca astım ve romatizma gibi hastalıklara karşı da iyi gelir.
• Kan şekerini düzenlemesi ve kemik sağlığına faydaları eriğin diğer avantajlı yönleridir. Kırmızı erik tatlı bir meyve olmasına rağmen erik şeker oranı fazla değildir.
• Yeşil eriğin bir diğer yararlı yönü ise cilde yaptığı katkılardır. Erik tüketmeniz sonucunda sarkma gibi istenmeyen durumlar minimum düzeye iner. Aynı zamanda cildin genç kalmasını da destekleyici bir özellik gösterir.
• Eriğin içinde bulunan yüksek orandaki A vitamini göz sağlığını olumlu yönde etkiler. Katarakt türü göz sorunlarının çözülmesini destekleyen erik gözlerin daha iyi görmesini sağlar.
• Eriğin sert yapısı diş sağlığına da faydalıdır. Erik tüketmek sonucunda diş etleri daha dayanıklı duruma gelir.
• Mürdüm eriği vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve bu yönüyle vücut sağlığını destekler.
• Besin değeri yüksek bir meyve olan eriği gereğinden fazla tüketmek zararlı olabilir. Bunun dışında ise bilinen önemli bir zararlı yönü yoktur.

Erik Mevsimi Ne Zamandır?
Erik zamanı çeşitlerine göre farklılık gösterir. Olgunlaşma süreçlerine bağlı olarak 15 Nisan ve 30 Eylül arasında farklı türlerde erikler bulmak mümkün olur. Erik dendiği zaman akla gelen yeşil erikler ilkbaharda satılmaya başlanır.
Sonrasında ise Japon erikleri toplanmaya ve tezgahlarda yerini almaya başlar. Kırmızı erik de denilen Avrupa türü erikler ise yazın sonlarında Ağustos ayında tüketilir. Ayrıca kırmızı erikler saklanarak sonbahar ve kış aylarında reçel ve marmelat şeklinde değerlendirilir.
Erik ılıman bir iklimi sevdiği için Ege, Akdeniz ve Marmara bölgeleri yetiştiricilik konusunda önde gelir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Erik C Vitamini Demir Kolesterol Cilt Sağlığı A Vitamini Göz Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Mantar Yemenin Faydaları
Mantar Yemenin Faydaları

Mantar yemenin faydaları çoktur, çünkü bu yiyecek çinko, selenyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından zengindir.

Mantar yemenin faydaları çoktur, çünkü bu yiyecek çinko, selenyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından zengindi...

Artan Balkabağı İle Ne Yapabilirsiniz?
Artan Balkabağı İle Ne Yapabilirsiniz?

Cadılar bayramı neredeyse geldi ve dükkanlar, eve götürülmeyi, oyulmayı ve yanan bir mumla doldurulmayı bekleyen görkemli, turuncu balkabaklarıyla dolup taşıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan balkabağı oyma ve onu şekerleme, çikolata ve diğer leziz ikramların içeride beklediği

Cadılar bayramı neredeyse geldi ve dükkanlar, eve götürülmeyi, oyulmayı ve yanan bir mumla doldurulmayı bekleyen görkeml...

Porsiyon Kontrolü İçin 12 İpucu
Porsiyon Kontrolü İçin 12 İpucu

En iyi niyetle bile, araştırmalar birçok insanın porsiyon boyutlarını abartma eğiliminde olduğunu gösteriyor. İster kilo verme hedefiniz olsun ister kendinizi daha uygun bir şekilde beslemeye çalışıyor olun, porsiyon büyüklüğünüze dikkat etmek, çok fazla veya çok az yememenize yardımcı olabilir.

En iyi niyetle bile, araştırmalar birçok insanın porsiyon boyutlarını abartma eğiliminde olduğunu gösteriyor. İster kilo...