Karpuzun Dostu Kavunun Faydaları

23 Mayis 2021

Kavun yaz aylarında yetişen ve sarı renkli lezzetli bir meyvedir. Vitamin ve mineral zengini bir meyve olan kavunun faydalarının yanı sıra kavun çekirdeği de vücut sağlığı için yararlıdır.


Kavunun Faydaları
1. Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: Kırmızı kan hücrelerini uyaran kavun bağışıklık sisteminin harekete geçmesini sağlar. C vitamini açısından zengin olan kavun serbest radikallere karşı bünyeye kalkan oluşturarak bakteri ve mikropları uzaklaştırır.
2. Bağırsaklara Faydası: İhmal etmeden kavun tüketirseniz bağırsak sağlığınızı korumayı desteklersiniz. Bağırsaklarda oluşan kurtların atılımını sağlayan kavun tohumları, ateşin düşmesinde, hazımsızlıkta ve öksürüğü hafifletmekte etkilidir.
3. Kavunun Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Potasyum içermesi sayesinde kalp ve damar sağlığı için faydalı olan kavun aynı zamanda sodyum içermesi ile de hipertansiyon riskinden vücudu koruyor. Kanı incelten yiyeceklerde kalp sağlığına katkı sağladığı için kavun kalp krizi riskinden ve damar sertleşmesinden bünyeyi koruyor.
4. Gebelik ve Adet Düzensizliğine Etkileri: C vitamini eksikliğinde oluşan adet düzensizliği ve bu dönemde görülen sancılar C vitamini içeren kavun sayesinde azalır. Üremenin artmasını sağlayan kavun folat barındırır ve folat hücrelerini korur. Hamile kalmak istiyorsanız düzenli olarak kavun tüketmelisiniz.
5. Kavunun Kansere Faydası: C vitamini yüksek miktarda barındıran kavun serbest radikallerle savaşarak kanserin etkisini azaltır ve kansere yakalanma riskini en aza indirir.
6. Sigara isteğini Azaltır: Kavunda bulunan mineral ve vitaminler nikotin ihtiyacını azaltarak sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Nikotin eksikliği hisseden vücut sigaraya saldırır. Bu anlarda tüketilen bir dilim kavun nikotin ihtiyacınızın azalmasına destek vermektedir. Sigaranın oluşturduğu A vitamini eksikliği de kavun sayesinde önlenmektedir.
7. Kavun Göz Sağlığını Koruyor: Beta karoten açısından zengin olan kavun göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Vücut beta karoteni alır ve A vitamine çevirerek göz hastalıklarından korunmanızı sağlar.
8. Kavunun Kilo Vermeye Faydası: Yüksek lif ve düşük kalorili bir besin olan kavun kilo vermek isteyenlerin tercihi. Açlık hissi bastırdığında yenilen bir dilim kavun uzun süre aç hissetmenizi engeller ve sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur.


Kavunun Diğer Faydaları

 • Ağrıyan dişler için kavun kabuğu suyu kaynatılarak ağız da gargara yapılır.
 • Cildin derinlemesine nemlenmesinde etkilidir.
 • Kozmetik sektöründe kavun sıkça kullanılan bir besindir.
 • C vitamini zengini kavun cildi tazeler.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarından korur.
 • Saç sağlığını korur.
 • Saçların daha canlı ve daha kalın olmasını sağlar.

Kavun Çekirdeğinin Faydaları

 • Yaz aylarında kurutup kışın kaynatıp tüketilen kavun çekirdeği öksürüğün azalmasını sağlar.
 • Kozmetik sektöründe kavun çekirdeğinden faydalanılır ve cildin daha canlı görünmesini sağlar.
 • Anemi hastalığı riskinden koruyarak oluşan anemiye faydalıdır.
 • Midede oluşan asitleri azaltır.
 • Gut hastalığına iyi gelir.
 • Sindirim rahatlamasını sağlar.
 • Kanser hastalığı risklerine karşı vücudu korur.

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde hemen hemen herkes çayın (özellikle yeşil türün) bazı muazzam sağlık yararları sağladığını kabul etmiştir. Gerçekten de, iki yıl kadar önce, çoğu bakkal hikayesinde, markette veya restoranda yeşil çayı neredeyse hiç bulamıyordunuz.

Günümüzde hemen hemen herkes çayın (özellikle yeşil türün) bazı muazzam sağlık yararları sağladığını kabul etmiştir. Ger...

Deniz Ürünleri Yemek Hakkında Her Şey
Deniz Ürünleri Yemek Hakkında Her Şey

İnsansı atalarımız karşıt başparmaklarını keşfettiğinden beri, insanlar balıkları besin kaynağı olarak kullandılar. Bazıları, deniz ürünleri ve diğer etleri diyetimize dahil ettiğimizde beynimiz büyümeye başladığından, deniz ürünleri olmasaydı insan bile olmayacağımızı düşünüyor.

İnsansı atalarımız karşıt başparmaklarını keşfettiğinden beri, insanlar balıkları besin kaynağı olarak kullandılar. Baz...

Kanserin Baş Düşmanı Siyah Domates Ve Faydaları
Kanserin Baş Düşmanı Siyah Domates Ve Faydaları

Çoğu kişi tarafından bilinmeyen ama antioksidan bakımından güçlü besin olan siyah domatese aynı zamanda Akdeniz domatesi denir. Kumato olarak bilinen siyah domates oldukça etli ve sulu bir sebzedir.

Çoğu kişi tarafından bilinmeyen ama antioksidan bakımından güçlü besin olan siyah domatese aynı zamanda Akdeniz domatesi...