İngiliz Tuzu Nedir, Ne İşe Yarar?

21 Mart 2020

İngiliz tuzu, magnezyum sülfat olup, aslında tuz değildir. Tuza benzer görünümü sayesinde bu adı almıştır. Alkolde erimeyen bu mineral, suda çözülür ve şeffaf bir görünüm alır.

Eczanelerde ve aktarlarda bulabileceğiniz bu ürünün, bilinen pek çok faydasından yararlanılmaktadır. Üzerinde ciddi araştırmalar yapılan İngiliz tuzu, çok uzun yıllardır halk arasında da kullanılmaktadır. Bu ürün hekimler tarafından da bilinmekte ve bazı durumlarda önerilmektedir. En doğru kullanım şekli yine uzman bir kişiden alınacak bilgi doğrultusunda, uygulanması olacaktır.

İngiliz Tuzunun Yararları ve Kullanım Amacı

En etkili özelliği çok iyi bir kabızlık ilacı olmasıdır. Bunun yanında idrar söktürücü, ödem giderici ve şişliklerin giderilmesi için sık sık kullanılmakta ve çok etkili sonuçlar alınmaktadır. Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesinde de kullanılan İngiliz tuzu aynı zamanda sindirime de yardımcıdır. İngiliz tuzunun jel formunda olan ürünleri, cilt sorunları gerginleştirici, peeling ve nemlendirici etkisi sağlar. Yaklaşık 1 litre su ile kullanılması sindim sisteminde şişkinlik gibi sorunların azaltılmasında yardımcı olur. Tadının acımsı olması nedeniyle meyve sularına karıştırılarak tüketilebilir.

İngiliz Tuzunun Yan Etkileri ve Zararları

Bağırsak temizliği için aşırı kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Her tıbbi mamul gibi İngiliz tuzu da aşırı tüketimde, kişilere göre farklı yan etkiler gösterebilirler. Basit gıda problemleri yüzünden karın ağrısı çekenler, bağırsak ve sindirim sorunları için İngiliz tuzundan medet umarlar. Sabırsızlık sonucu aşırı tüketimi vücuttan gereğinden fazla su ve buna bağlı olarak mineral kaybına yol açabilir. Kabızlık gereği yerli yersiz kullanılması durumunda, kusma, ateş gibi yan etkiler gösterebilir. İngiliz tuzunun, insan vücuduna başka bir zararı yoktur. Oluşan yan etkiler kısa sürede geçer. Kullanımı daha etkili olması için, sabahları ılık bir çay bardağı içerisine 2gr kadar olması gerekir. Bu sayede daha fazla yararı görülebilir.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: İngiliz Tuzu Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Marul Ve Sağlığa Faydaları
Marul Ve Sağlığa Faydaları

Marul popülerlik bakımından en hızlı büyüyen sebzelerden biridir ve insanların diyetlerine önemli antioksidanlar ve yaygın sağlık faydaları sunma potansiyeline sahiptir. Birçok kişi göbek marulları gibi bazı marul çeşitlerinin besin maddeleri bakımından daha düşük olma eğiliminde olduğunu düşünüyor.

Marul popülerlik bakımından en hızlı büyüyen sebzelerden biridir ve insanların diyetlerine önemli antioksidanlar ve yayg...

Siyah Fasulye Nedir ve Yararları Nelerdir?
Siyah Fasulye Nedir ve Yararları Nelerdir?

Siyah fasulyenin ana vatanı Amerika’dır ve özellikle de Latin Amerika’da çokça tüketilir. Uzun saklama ömrüne sahiptir. Aynı zamanda besin değeri açısından oldukça zengindir.

Siyah fasulyenin ana vatanı Amerika’dır ve özellikle de Latin Amerika’da çokça tüketilir. Uzun saklama ömrüne sahiptir. ...

Tırnakların Sağlıklı Uzaması İçin Öneriler
Tırnakların Sağlıklı Uzaması İçin Öneriler

Günlük hayatınızda siz fark etseniz de etmeseniz de, elleriniz daima ön plandadır. Yaşamınız boyunca ellerinize düşen rol önemlidir. Peki bu kadar göz önünde olan ellerinizin en çok dikkat çeken kısmı olan tırnaklarınıza hak ettiği bakımı, daha iyi görünmeleri için ihtiyaç duyduğu özeni gösterebiliy

Günlük hayatınızda siz fark etseniz de etmeseniz de, elleriniz daima ön plandadır. Yaşamınız boyunca ellerinize düşen ro...