Yumurta Kabuğunun Faydaları

24 Ağustos 2021

Bir yumurta kabuğu, bazı antiasitlerin temel içeriği olan kalsiyum karbonattan oluşur. Her ortalama büyüklükteki bir yumurtanın kabuğu 750-800 miligram kalsiyuma sahiptir.
Yumurta kabuğu, bir yumurtanın toplam ağırlığının %9-12’sini oluşturur ve içeriye oksijen girmesine ve dışarıya karbondioksit çıkmasına yarayan gözeneklere sahiptir.
Yumurta kabuğunun rengi, yumurtlayan tavuğun türünü yansıtır. Beyaz tavuk beyaz yumurta, kahverengi tavuk kahverengi yumurta yumurtlar.

Yumurta Kabuğunun Faydaları
Yüz Maskesi: Yumurta kabuğu toz haline getirilerek yumurtanın beyazı ile çırpılır ve cilt sıkılaştırıcı yüz maskesi olarak kullanılır. Yüzü yıkamadan önce yüz maskesinin kuruması beklenmelidir.
Cilt Tahrişlerine İyi Gelir: Küçük bir kap elma sirkesi içine yumurta kabuğu ilave edilir ve birkaç gün içilir. Ayrıca karışım, ufak cilt tahrişlerine veya kaşınan cilde uygulanır.
Güçlü Bir Temizleyicidir: Yumurta kabuğu tortusu, kap kacak temizleme konusunda birebirdir. Güçlü bir temizlik için az bir sabunlu suyla karıştırılabilir.
Bahçe Gübresi: Yumurtanın içerisinde, bahçe geliştirmesi için faydalı olan kalsiyum ve diğer mineraller bulunmaktadır. Yumurta kabuğu, küçük parçalar haline getirilir ve dikimden önce her bir çukura serpiştirilir. Daha sonra her iki haftada ilave yumurta kabuğu serpiştirilir.
Haşere Mücadelesi: Yumurta kabukları parçalanır ve sümüklü böcek, salyangoz ve tarla kurtlarını uzaklaştırmak için sebze ve meyvelerin etrafına saçılır. Bu yaratıklar, yumurta kabuğunun keskin parçalarının üzerinde gezinmeyi sevmezler. Ayrıca yumurtanın kokusu onları uzaklaştırır.
Kahve Tatlandırıcı: Öğütülmüş yumurta kabukları kahve tozuna eklenerek tadının daha az acı hale gelmesini sağlar.

Toz Kalsiyum Takviyesi
İlaçları bir kenara bırakarak 8 dakika içerisinde 350 derecede yumurta kabuğunu kurutun. Daha sonra soğumasını bekleyin ve öğütün. Ardından favori meyvenizin püresi veya suyuna günde bir kere ekleyin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yumurta Yumurta Kabuğu Cilt Sağlığı Cilt Bakımı Kalsiyum

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kansızlığı Önleyen Armudun Faydaları
Kansızlığı Önleyen Armudun Faydaları

Gül ailesine ait olan armut meyvesi, pyrus cinsine ait bir ağaçta yetişir. Avrupa, Asya ve Afrika gibi ülkelerde 30 çeşidi bulunmaktadır. Oldukça yüksek sıvıya sahip olan armut; yeşil, sarı ve kahve renkleri bulunmaktadır. Kalorisi düşük olan armut, yüzyıllardır tüketilen meyveler arasında ilk sıra

Gül ailesine ait olan armut meyvesi, pyrus cinsine ait bir ağaçta yetişir. Avrupa, Asya ve Afrika gibi ülkelerde 30 çeşi...

Artan Balkabağı İle Ne Yapabilirsiniz?
Artan Balkabağı İle Ne Yapabilirsiniz?

Cadılar bayramı neredeyse geldi ve dükkanlar, eve götürülmeyi, oyulmayı ve yanan bir mumla doldurulmayı bekleyen görkemli, turuncu balkabaklarıyla dolup taşıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan balkabağı oyma ve onu şekerleme, çikolata ve diğer leziz ikramların içeride beklediği

Cadılar bayramı neredeyse geldi ve dükkanlar, eve götürülmeyi, oyulmayı ve yanan bir mumla doldurulmayı bekleyen görkeml...

Bergamot Yağı Ve Faydaları
Bergamot Yağı Ve Faydaları

Bergamot esansiyel yağı, tıbbi ve kozmetik amaçlı kullanılan doğal bir üründür. Faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Bergamot esansiyel yağı, tıbbi ve kozmetik amaçlı kullanılan doğal bir üründür. Faydaları hakkında daha fazla bilgi edin...