Mısırın Faydaları Nelerdir?

24 Şubat 2021

Bugün ortalama bir Batılı beslenme alışkanlığına sahip insanlar muhtemelen bilerek tüketmeleri gerekenden daha fazla mısır tüketirler. Mısırın besin değeri ve sizin için kötü olup olmadığı hakkında kafa karışıklığı var değil mi? Öyleyse, yalnız değilsiniz.
İşlenmemiş, organik, GDO’lu olmayan mısırın kendisi sizin için mutlaka kötü değildir ve binlerce yıldır yenilmektedir. Aslında bazı sağlık yararları olduğu düşünülür ancak bugün yaygın olarak tüketilen mısır çeşitleri başka bir hikayeye sahiptir. Kızarmış mısır tortilla ekmeklerinde, tereyağlı patlamış mısırda, yüksek fruktozlu mısır şurubunda, mısırözü yağı, mısır unu ve diğer paketlenmiş gıda ürünlerinde bulunan çocuk ve yetişkin diyetlerinde o denli yaygın olan mısır türleri aşırı işlenmiş türlerdir.

Mısır Avantajları ve Dezavantajları
Mısır binlerce yıldır özellikle Güney, Orta ve Kuzey Amerika’da tüketilen temel bir besindir. İlk önce 8000 yıl önce evcilleştirilmiş olan mısır, Yerli Amerikalılar için kullanılmıştır ve şu anda Hindistan, Meksika, İtalya ve Orta Amerika’daki neredeyse her ülkedeki pek çok popülasyon da dahil olmak üzere dünya çapında yaşayan insanların diyetlerine dahil edilmiştir.
Mısırın besin değeri, fasulye, sebze ve avokado gibi diğer bitki gıdalarıyla birleştirildiğinde, özellikle yoksul bölgelerde yaşayan popülasyonların yıllarca desteklenmesine yardımcı olmuştur. Mısır, her yıl milyonlarca insana önemli miktarda vitamin, mineral, lif, karbonhidrat ve önemli kalori sağlar.

Mısırın Besin Değeri
• 123 kalori
• 5 gram protein
• 2 gram yağ
• 4 gram lif
• 27 gram karbonhidrat
• 0.1 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın % 7’si)
• 0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 7’si)
• 19.5 miligram folat (Günlük ihtiyacın % 5’i)
• 3 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 5’i)
• 158 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)
• 18.3 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)
• 47.2 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 5’i)

İyi Bir Antioksidan Kaynağıdır
Mısır yüksek antioksidan bir gıdadır. Mısır tanelerinin farklı renk çeşitleri, mısırın çeşitli fitobesin kombinasyonlarını ve besinsel değerlerini belirtir. En popüler tip olan sarı mısır, özellikle lutein ve zeaksantin (aynı zamanda kabak, havuç ve diğer parlak sarı ve turuncu renk meyveler ve sebzelerde bulunur) gibi iyi bir karotenoid antioksidan kaynağıdır. Antosiyaninler, protokateşik asit ve hidroksibenzoik asit, beta-karoten, kafeik asit ve ferulik asit gibi diğer antioksidanları da içerir.
Mısır tanelerinde bol olan karotenoid antioksidanların bağışıklık sistemini desteklediği ve gözleri ve cildi oksidatif strese karşı koruduğu bilinmektedir. Birçok antioksidan ısıya duyarlıdır ve yemek pişirme sırasında azalabilirken, bazı araştırmalar, mısırın düşük sıcaklıklarda yavaşça kurutulmasının mısırın besin değerinin yüksek bir yüzdesini özellikle yararlı antioksidanları koruduğunu gözlemlemiştir.

Yüksek Lif İçerir
Tüm sebze ve bütün bitki gıdaları gibi mısır, çekirdeklerin her bir bardağı için yaklaşık 4.5 gram lif ile güzel bir doygunluk sağlayan besindir. Çözünmez ve çözünür lif oranı yüksektir, bu da sindirim sistemi üzerinde çeşitli yararlı etkileri olduğu anlamına gelir.
Çözülemeyen lif, sindirim sistemi boyunca taşınan ve metabolize olan, tuvalete gitmemize yardımcı olan türdür! Bazı lif türleri, özellikle çözülebilir lif, bağırsak bakterileri tarafından metabolize edilen ve kısa zincirli yağ asitlerine (SCFAs) dönüşen geniş bağırsağımızın alt kısmına ulaşır. Bu, bağırsağınızdaki “iyi bakterileri” desteklemek ve sağlıklı bir mikrobik ortam yaratmak için faydalıdır.
Yüksek lifli gıdalardaki SCFA’lar, aynı zamanda bağırsaklarımızın üstündeki hücrelere enerji sağlar ve düzenli bağırsak hareketi üretmemize ve vücudumuzdaki atık ve toksinleri boşaltmamıza yardımcı olan sindirim sistemini iyi durumda tutar. SCFA’ların daha iyi bağırsak hücresel işleviyle bağlantılı olması bu nedenle kolon kanseri de dahil olmak üzere sindirim organlarının kanserini önlemede faydalı olabilir.

Yavaş Sindirilen Karbonhidratlarla Doludur
Mısır, sabit enerji seviyelerini destekleyen bir tür karmaşık karbonhidrat olan nişasta bakımından yüksektir. Bizim enerjimizi zayıflatan ve uzun süre tok tutmayan rafine karbonhidratların aksine, nişasta ve lif bakımından yüksek gıdalar, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için yararlıdır, çünkü lif glikozun (şeker) kan dolaşımına salınım hızını yavaşlatır.
Lif ve protein birlikte, karbonhidrattan daha iyi doymanıza yardımcı olur, zira bunlar sindirim sistemimiz yoluyla gıda geçişini dengeler ve aşırı kan şekeri dalgalanmalarını önlemeye yardımcı olurlar. Artı, protein gıdaların kendi güzel yararları vardır.
Göreceli olarak konuşursak, mısır hala besleyici içerikler temin ederken kalori bakımından da düşüktür. Büyük bir mısır sadece 125 kaloriye sahiptir, bu da sağlıklı bir yemek için makul bir takviye olmasını sağlar. Aslında, bu pek çok tahıldan daha azdır ve mısırda aslında çok daha az şeker ve daha fazla protein ve lif bulunması dışında, besleyici bir muz ile kabaca eşit seviyelerdedir. Genellikle makarna veya ekmek, şekerlendirilmiş pişmiş ürünler ve gluten içeren tahıllar gibi rafine edilmiş karbonhidratlara kıyasla, sağlıklı insanların organik olan ve GDO’lu olmayan mısır tüketmeleri genellikle yanlış değildir.

Glutensizdir
Mısır genellikle diğer tahıllarla birlikte gruplanır ve benzer şekilde kullanılır, ancak aslında bir “tahıl” değildir ve gluten içermez. Gluten ile ilgili olan konu nedir? Gluten tüketmek şişkinlik, kramplar, ishal, kabızlık, yorgunluk ve deri sorunları yanı sıra sindirim sorunları da dahil olmak üzere birçok farklı olumsuz belirtiye bağlıdır. Gluten, çölyak hastalığı taşıyan ve onaylanmış bir gluten alerjisi olanlar da dahil olmak üzere birçok insan için sorunlu olduğundan, mısır, mısır unu, buğday veya diğer gluten içeren gıdalar için iyi bir alternatif olabilir.

GDO Nedir?
Mısır, özellikle Amerika’da yetiştirilen 1 numaralı bitkidir ve şu anda dünyadaki ikinci genetiği değiştirilmiş yiyecektir, diğeri soyadır. Her yıl ABD’de yetiştirilen mısırın yaklaşık % 88’i genetik olarak modifiye edilmiştir.
GDO’lar hakkındaki gerçekleri bilmiyorsanız, tam da adından da anlaşıldığı gibi: Genetik olarak değiştirilmiş organizmalardır. GDO’lu mısır, gerçek mısır tohumları ekilmeden önce bir laboratuvarda, yabani otlar, böcekler ve kemirgenler gibi yırtıcılara karşı dirençli kılmak amacıyla modifiye edilir. Aslında, GDO’ların amacı, normalde onları tehdit eden şeylere karşı savunma mekanizmalarına sahip bitkiler yaratmaktır.
Paketlenmiş, işlenmiş gıdalara onlarca farklı katkı maddesi eklenir. Herhangi bir gıda ürünü almadan önce, ürünün güvenli olup olmadığını ve genelde telaffuz edemediğiniz herhangi bir şeyden arındırılmış olduğundan emin olmak için daima yiyecek etiketini okuyun. Ayrıca, gıda üreticilerinin paketlenmiş gıdalardaki bileşenleri ve hazırlama yöntemlerini her zaman değiştirdiğini hatırlayın; bu nedenle şüphelenilmeyecek şeyler bile GDO’lu mısır maddeleri içeriyor olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mısır Mısırın Faydaları Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Zeytinyağı ve Üzüm Çekirdeği Yağı: Hangisi Daha İyi?
Zeytinyağı ve Üzüm Çekirdeği Yağı: Hangisi Daha İyi?

Kızartma, salata veya ev yapımı saç maskesi yapıyor olun, doğru yağ türünü seçmek çok önemlidir. Bazı yağlar sadece tat bakımından farklılık göstermekle kalmaz, aynı zamanda farklı besin ve sağlık yararları da sunarlar.

Kızartma, salata veya ev yapımı saç maskesi yapıyor olun, doğru yağ türünü seçmek çok önemlidir. Bazı yağlar sadece tat ...

Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde hemen hemen herkes çayın (özellikle yeşil türün) bazı muazzam sağlık yararları sağladığını kabul etmiştir. Gerçekten de, iki yıl kadar önce, çoğu bakkal hikayesinde, markette veya restoranda yeşil çayı neredeyse hiç bulamıyordunuz.

Günümüzde hemen hemen herkes çayın (özellikle yeşil türün) bazı muazzam sağlık yararları sağladığını kabul etmiştir. Ger...

Ara Öğün Nedir? Sağlıklı Ara Öğün Hazırlama
Ara Öğün Nedir? Sağlıklı Ara Öğün Hazırlama

Birçok diyetisyenden ve sporcudan “ara öğün” terimini duymuşsunuzdur. Ancak genellikle ara öğünün ne olduğu detaylı bir şekilde anlatılmaz. Biz de bu yazımızda; “Ara öğün nedir, ne değildir?” diye soranların meraklarına son vereceğiz.

Birçok diyetisyenden ve sporcudan “ara öğün” terimini duymuşsunuzdur. Ancak genellikle ara öğünün ne olduğu detaylı bir ...