Çuha Çiçeği Yağının Keşfedilmiş 8 Faydası

19 Şubat 2021

Genellikle sağlıkla ilgili konularda destek almak için ilk aklımıza gelen bitkiler oluyor. Bu bitkilerin arasında çiçekler de oldukça önemli yer tutuyor. O kadar güzel ve faydalı çiçekler var ki, bugün size bunlardan birini anlatmak istiyorum: Çuha Çiçeği.
Yerli Amerikalılar, doğu ve orta Kuzey Amerika’da yetişen bir kır çiçeği olan çuha çiçeğini önce yemek amaçlı kullandılar. Bu sırada farklı pişirme yöntemleri sırasında yağını keşfettiler. Ardında çuha çiçeği yağının da faydaları sırasıyla bulunmaya başlandı.
Çuha çiçeği yağı, çeşitli terapötik özelliklere sahip. Adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olan, cilt tahrişlerini ve rahatsızlıklarını azalttığı bilinmektedir. Yağ ayrıca, anti-inflamatuar bir ajan olarak da kullanılabilir ve otoimmün hastalıklarla ilgili sorunları tedavi etmek için de fayda sağlar.

Çuha Çiçeği Yağının Keşfedilmiş 8 Faydası

1. Hormonlar
Temel yağ asidi içeriği için çuha çiçeği yağı, adet semptomlarını doğal olarak tedavi etmek için kullanılır. LA ve GLA gibi yeterli miktarda omega-6 yağ asitleri almak, vücuttaki genel hormonal fonksiyonu destekler. Birçok kadın adet öncesi döneminde meme hassasiyeti, vücutta şişkinlik, su tutma, sivilce, depresyon, sinirlilik, ve baş ağrısı yaşıyor. Bu belirtiler çuha çiçeği yağı sayesinde en aza indirilebiliyor ya da tamamen ortadan kalkıyor.
Polikistik over sendromu, kadınlar ve hatta genç kızlar arasında yaşanan en kompleks sorunlardan biridir. Kadınlarda üreme çağındaki bir endokrin bozukluğu olarak tanınır. Polikistik over sendromu doğurganlığı etkiler ve özellikle de tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açar.
Esansiyel yağ asitlerinin tüketilmesi bu konularda rahatlama sağlar. Kilo vermenize ve dengeli hormonlar üretmenize yardımcı olurlar. Çuha çiçeği yağı, servikal mukusu ve metabolik fonksiyonu arttırmaya yardımcı olur.

2. Doğum
Çuha çiçeği yağında bulunan omega-6 yağ asitleri, prostaglandin E’nin üretimi ve sentezi için gereklidir. Prostaglandinler hormon değildir – vücudun çeşitli alanlarında birçok farklı hücrede hareket eden habercilerdir. Hormonların düzenlenmesini kontrol etmeye ve uygun hücre büyümesini yönetmeye yardımcı olurlar.
Yeterli prostaglandin olmadığında kan pıhtıları, iltihaplanma, yüksek tansiyon, sindirim sisteminin tahrişi, bağışıklık fonksiyonunun bozulması, sterilite, hücre çoğalması, kanser ve kilo alma eğilimi artar.
Kadınlar doğumda serviksin hazırlanması için çuha çiçeği yağı kullanabilirler. Gebeliğin son birkaç haftasında, anne serviksin olgunlaşması için çuha çiçeği yağı kapsülleri alabilir veya serviksi akşam çuha çiçeği yağı ile ovuşturabilir.

3. Üreme
Bir omega-3 yağ asidi olan GLA’nın, serviks mukus üretimini artırdığı biliniyor; başarılı üreme ve dolayısıyla infertilitenin tedavisinde destek olan bir faktör. Serviks sıvısı, spermlerin serviks üzerinden serbestçe yüzmesine izin vermek için hayati öneme sahiptir. Sağlıklı bir gebelik, servikal sıvısı az olan veya hiç olmayan kadınlar için daha zordur, çünkü sperm hareket etmekte sorun yaşar ve spermlerin kendilerini ayakta tutabilecekleri rahat bir ortam olmayabilir.
Servikal mukusu artırmak için önerilen doz 500 miligram ve günde üç kez çuha çiçeği yağı tableti alınabilir.
Çuha çiçeği yağı aynı zamanda hamile kalmak isteyenler için de önemli bir destektir.

4. Sivilce
Hormonal sivilceler gerçekten çok can sıkıcı olabiliyor. Özellikle gençler arasında durum çok zor hallere gelebiliyor. Hormonal dengesizlikten kaynaklanan sivilceler doğal yöntemlerle geçirilebilir. İŞte çuha çiçeği yağı da bu doğal sağlıklı yöntemlerden sadece biri…

Hormonal sivilceleri tedavi edebilmek için sorunun kökünü, yani hormonal dengesizliği çözmek zorundasınız. Sizin için hiçbir topikal tedavi tam anlamıyla sonuç vermez. Sadece mevcut sivilceleri veya yara izlerini tedavi eder. Çuha çiçeği yağında bulunan omega-6 yağ asitleri, hormon seviyelerinizi düzenlemenize ve hormonal akne sorunlarınızı iyileştirmenize yardımcı olur. Bu yağ asitleri aynı zamanda hücre yapısında rol oynar, sinir fonksiyonlarını geliştirir ve cildin elastikiyetini arttırır.

5. Saç Dökülmesi
Kadınlarda da erkeklerde de en çok can sıkan durumlardan biri de saç dökülmesidir. Mevsimsel değişiklikler, saç derisindeki bozulmalar ya da yediklerimizden etkilenen saç kökleri zamanla zayıflar ve köklerden kopma ile dökülma başlar. Bunun da önüne geçmek sorunun köküne inmek gerek. Saç dökülmesinde de hormonların parmağı olabilir. Bunun doğal olarak çözülmesi için de çuha çiçeği yağından destek alabilirsiniz.

6. Cilt Sağlığı
Çuha çiçeği yağı egzama, sedef hastalığı ve atopik dermatit gibi cilt koşullarından muzdarip kişiler için önemli ve doğal bir tedavi seçeneğidir. International Journal of Cosmetic Science’da yayınlanan araştırmalar, çuha çiçeği yağının cilt dokusunda yaşa bağlı yapısal ve fonksiyonel değişikliklerle (kızarıklık, sertlik, pürüzlülük ve yorulma direnci gibi) yardımcı olabileceğini bile göstermektedir. İçindeki doğal yağlar sayesinde her türlü cilt rahatsızlığında tedaviye önemli bir destek olacaktır.

7. Romatoid artrit
Romatoid artrit vücudun her iki tarafındaki eklemlerde, yani her iki el bileği veya her iki diz gibi yerlerde, ortaya çıkan kronik artrit tipidir. Bu otoimmün bir hastalıktır, vücudun bağışıklık sisteminin kendi sağlıklı dokularına saldırması demektir. Romatoid artritin nedeni genetik, çevresel ve hormonal faktörlerin bir kombinasyonudur.
Bazı çalışmalar çuha çiçeği yağının romatoid artrit için uygun bir doğal ilaç olduğunu gösteriyor. Artrit semptomları için çuha çiçeği yağı kullanıldığında faydaların görülmesi bir ila üç ay sürebilir. Kısaca düzenli kullanmak gerekli.

8. Osteoporoz
Osteoporoz, kemikte küçük delikler veya zayıf alanlar oluşmasıdır. Bu durum kırıklara, ağrılara ve sırtta bir kambur oluşmasına neden olabilir. Osteoporozun önemli bir nedeni hormonal dengesizliktir, ancak iyi haberim var. Olağanüstü etkili osteoporoz için doğal hormonal tedaviler bulunmaktadır. Çuha çiçeği yağı da bunlardan biridir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Çuha Çiçeği Saç Sağlığı Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Selenyum Nedir, Selenyumun Faydaları Nelerdir?
Selenyum Nedir, Selenyumun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı yiyecekler tüketerek hiç bilmediğin faydalarını da almış oluyorsun. En sağlıklı ve vücuda iyi gelen minerallerin başında selenyum geliyor.

Sağlıklı yiyecekler tüketerek hiç bilmediğin faydalarını da almış oluyorsun. En sağlıklı ve vücuda iyi gelen mineralleri...

Soya Fasulyesinin Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri
Soya Fasulyesinin Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Soya fasulyesi veya soya fasulyesi (Glycine max), doğu Asya'ya özgü bir baklagil türüdür. Asya diyetlerinin önemli bir bileşenidir ve binlerce yıldır tüketilmektedir. Bugün, çoğunlukla Asya ve Güney ve Kuzey Amerika'da yetiştirilmektedir.

Soya fasulyesi veya soya fasulyesi (Glycine max), doğu Asya'ya özgü bir baklagil türüdür. Asya diyetlerinin önemli bir b...

Karpuz ile Egzersiz Ağrısını Azaltma
Karpuz ile Egzersiz Ağrısını Azaltma

Uzun mesafe koşucuları ve cross-fit sporcuları bunu çok iyi bilirler: Gecikmiş kas ağrıları, özellikle yorucu bir antrenmandan sonraki gün başlayan ve kasta iltihaplanmaya yol açan mikro yırtıkların neden olduğu rahatsızlıktır.

Uzun mesafe koşucuları ve cross-fit sporcuları bunu çok iyi bilirler: Gecikmiş kas ağrıları, özellikle yorucu bir antren...