En Sağlıklı Şeker Hangisidir?

06 Temmuz 2021

En sağlıklı şekerin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? İşte bilmeniz gereken her şey.
Eklenen şeker, beslenme endüstrisinde en çok tartışılan gıdalardan biridir. Çok fazla şeker sağlığınız için kesinlikle iyi olmasa da, vücudunuz her şeyi makul miktarda, hatta biraz şekerle idare edebilir. Ancak, piyasada bu kadar çok şeker türü olduğu için işler kesinlikle hızlı bir şekilde kafa karıştırıcı olabilir. İşte o büyük tartışmaya bir cevap; en sağlıklı şeker nedir?


Şeker Nedir?
Çoğu insan “şekeri” kahveye koyduğumuz veya pişirme için kullandığımız beyaz madde olarak düşünse de, şeker aslında glikoz, fruktoz, galaktoz, sakaroz, maltoz ve laktoz gibi bir veya iki temel karbonhidrat biriminden oluşan bir karbonhidrat şeklidir. Şeker, çoğu gıdada, eser miktarlarda bile, tek başına veya kombinasyonlar halinde doğal olarak bulunur. Örneğin, sofra şekeri (veya sakaroz), glikoz ve fruktozun bir kombinasyonu iken, süt ürünlerinde bulunan laktoz, glikoz ve galaktozun bir kombinasyonudur.


Eklenen ve Doğal Şekerler
Şeker moleküllerinin farklı formlarına ek olarak, şeker doğal ve ilave formlarda bulunabilir. Şekerler, süt ürünleri, meyveler, sebzeler, tahıllar, fasulye, mercimek, kabuklu yemişler ve tohumlarda doğal olarak bulunur ve tipik olarak lif ve nişasta ile birlikte bulunur. Bu doğal şeker kaynakları daha karmaşık moleküllerdir, sindirilmeleri daha uzun sürer ve daha sürdürülebilir enerji kaynaklarıdır.

Aksine, izole şeker oluşturmak için doğal kaynaklarından uzaklaştırılan şekerler, ilave şekerler olarak bilinir. Bu şeker formları arasında beyaz şeker, esmer şeker, agav, bal, akçaağaç şurubu, melas, arpa maltı, fruktoz, glikoz, glikoz-fruktoz, maltoz, sakaroz, dekstroz, meyve suyu ve püre konsantreleri sayılabilir. Kafa karıştırıcı gibi görünse de, eklenen şekerler hem doğal hem de insan yapımı kaynaklardan gelebilir.
Şeker ve Tatlandırıcılar ve İkameler
Eklenmiş ve doğal şekerlerin yanı sıra, birçok farklı tatlandırıcı ve şeker ikamesi formu da vardır. Beyaz şeker ve esmer şeker gibi toz şekerlere ek olarak, stevia, alkol şekerleri ve yapay tatlandırıcılar gibi şeker ikameleri giderek daha popüler hale geldi ve bunların çoğu daha az ideal. Bununla birlikte, en sağlıklı şekeri belirlemek amacıyla, bu derleme özellikle pişirme ve fırınlamada yaygın olarak kullanılan ilave şekerlere odaklanacaktır.

Şeker Çeşitleri


Beyaz Şeker

Sofra şekeri olarak da bilinen beyaz şeker, şekerin en yaygın şeklidir ve çoğu genetiği değiştirilmiş şeker kamışı veya şeker pancarının işlenmesi ve rafine edilmesinin son ürünüdür. Tüm toz şeker formları arasında, üretim sürecinde renk, mineraller ve antioksidan bileşikler çıkarıldığı için beyaz şeker en çok işlenmiş formdur.

Esmer Şeker
Esmer şeker, daha koyu bir renk ve az miktarda eser besin sağlayan, değişen miktarlarda melas eklenmiş rafine beyaz şekerdir. Hem açık hem de koyu kahverengi şeker melas içerir, koyu kahverengi şeker sadece daha yüksek konsantrasyonda içerir.

Şeker Kamışı
Şeker kamışı, doğrudan şeker kamışından elde edilen şekerdir. Beyaz şekerden farklı olarak, şeker kamışı şeker kamışı bitki suyunda orijinal olarak bulunan bazı vitamin ve mineralleri hala içerir, ancak miktarlar nispeten küçüktür. Şeker kamışı, bitkideki pekmezi ve nemi hala muhafaza ettiğinden, sarıdan açık kahverengiye kadar bir renge sahiptir.

Ham Şeker
Ham şeker, şeker kamışıdır ve beyaz şeker üretiminin son rafinasyon süreci atlanırsa oluşur.

Turbinado Şekeri
Turbinado şekeri ve demerara şekeri, bir ham şeker kamışı şeklidir ve geleneksel olarak esmer şekerden biraz daha az işlenir. Turbinado şekeri, şeker kamışının ilk preslenmesinden yapılır ve bazı doğal melasları tutar ve daha ince, daha koyu taneli ve açık karamel rengine sahiptir, demerara şekeri ise büyük, soluk altın kristallerden yapılır ve hafifçe yapışkandır. Günümüzde turbinado ve demerara şekerleri, geleneksel yöntemlerden ziyade genellikle beyaz şekere melas katılarak üretilmektedir.

Hindistan Cevizi Şekeri
Hindistan cevizi şekeri, doğal 2 aşamalı bir işlemle hindistancevizi ağaçlarının özsuyundan yapılır; hindistan cevizi ağacının çiçek tomurcuklarından özsu toplanır, özsu daha sonra su içeriğini buharlaştırmak için kaynatılır ve nihai ürün hindistan cevizi şekeridir. Kimyasal olarak konuşursak, hindistancevizi şekeri beyaz şekere çok benzer, çünkü hindistancevizi şekerinin %70 ila %79'u sakarozdur ve genellikle iyi bir mineral kaynağı olduğu söylense de, bir veya iki çay kaşığı porsiyon başına miktar minimumdur ve yüksektir. Şeker içeriği herhangi bir potansiyel faydadan daha ağır basar.

Bal
Bal, arılar tarafından toplanan zengin şeker nektarıdır ve antioksidan özellikleri sayesinde doğal antibakteriyel ve antimikrobiyal faydaları ile bilinir. Bal geleneksel olarak kültürler arasında sayısız sağlık sorununun tedavisine yardımcı olmak için kullanılmıştır, ancak bugün marketlerde bulunan tüm ballar eşit yaratılmamıştır. Ne yazık ki, bazı bal markaları yüksek oranda işlenmiştir, bazıları yüksek fruktozlu mısır şurubu ile birleştirilmiştir, bu nedenle balın sağlık yararlarından yararlanmak için çiğ veya pastörize edilmemiş bal aradığınızdan emin olun.

Akçaağaç Şurubu
Saf akçaağaç şurubu, kalın bir şurup üretmek için akçaağaç ağaçlarından özsuyu konsantre ederek yapılır. Rafine beyaz şekerden farklı olarak akçaağaç şurubu, manganez, çinko ve demir gibi birçok eser mineral içerir. Bununla birlikte, bala benzer şekilde, market raflarında aynı sağlık yararlarını sağlamayan birçok sahte akçaağaç şurubu vardır, bu nedenle en iyi seçeneği aldığınızdan emin olmak için saf akçaağaç şurubu aramanız zorunludur.

Sabır Otu
Genellikle agave şurubu olarak adlandırılan agave nektarı, Güney Amerika Birleşik Devletleri ve Latin Amerika'ya özgü agave bitkisinden yapılır. Geleneksel olarak agavın iyileştirici özelliklere sahip olduğu biliniyordu, ancak bugün satılan ticari agavın çok az faydalı besin özelliği vardır. Bugün marketlerde satılan agave nektarının rafine edilmesi ve işlenmesi, onu normal sofra şekerinden 1,5 kat daha tatlı hale getiriyor ve son ürün oldukça rafine, sağlıksız bir şurup.

Peki, En Sağlıklı Şeker Nedir?
Çok çeşitli şekerlere rağmen, aslında besinsel olarak çok benzerler. Tüm şeker formları, şekerin temel formları olan ve porsiyon başına benzer sayıda kalori (enerji) sağlayan glikoz, fruktoz ve sakarozdan oluşur.
Bal gibi daha yüksek fruktoz konsantrasyonuna sahip şekerlerin tatlılık düzeyi daha yüksektir ve bu nedenle beyaz şekere benzer bir tatlılık düzeyi elde etmek için daha küçük bir miktar gerekir. Ayrıca, akçaağaç şurubu ve bal gibi sıvı şekerlerin su içeriği daha yüksektir; bu nedenle, toplam şeker içeriği, ağırlıkça eşdeğer beyaz şekerden biraz daha azdır.

Şeker kamışı, turbinado şekeri ve hindistancevizi şekeri gibi daha az işleme tabi tutulan şekerler, çok sınırlı da olsa daha yüksek mineral ve antioksidan bileşikler içeriğine sahip olma eğilimindedir.

Genel olarak, ham şeker kamışı, ham bal ve saf akçaağaç şurubu gibi minimum düzeyde işlenmiş doğal tatlandırıcılar biraz daha az işlenmiş olsa da, biraz daha fazla mineral ve bileşik içerse de, metabolik sağlık söz konusu olduğunda besinsel genel farklılıklar oldukça önemsizdir.


Sonuç Olarak
Kısacası, en sağlıklı şekeri arıyorsanız, aralarındaki besin farkları minimum olduğundan, eklenen şekerin tüm biçimlerini sınırlamak en iyisidir. Şeker kamışı, ham bal ve saf akçaağaç şurubu gibi minimum düzeyde işlenmiş şekerler biraz daha fazla mikro besin içermesine rağmen, bunların gerçekten üstün olduğunu gösteren kanıtlar sınırlıdır. Health Canada, ilave şeker alımının toplam günlük kalori alımının %10'undan, ideal olarak %5'inden azıyla sınırlandırılmasını tavsiye ederken, American Heart Association, ilave şekerlerin kadınlar için günde 6 çay kaşığı (25 gram) ve 9 çay kaşığı (36 g) ile sınırlandırılmasını tavsiye etmektedir.) erkekler için günlük.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Şeker Esmer Şeker Şeker Pancarı Bal Akçaağaç Şurubu

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Organik Muz Geleneksel Muzlardan Daha Mı İyi?
Organik Muz Geleneksel Muzlardan Daha Mı İyi?

Muz, dünyadaki en popüler meyvelerden biridir. Enerji ve besinlerle dolu olmasının yanı sıra, bu tropikal meyve günün her saatinde uygun bir atıştırmalıktır.

Muz, dünyadaki en popüler meyvelerden biridir. Enerji ve besinlerle dolu olmasının yanı sıra, bu tropikal meyve günün he...

Yağ Yemeden Yağ Yakılmaz
Yağ Yemeden Yağ Yakılmaz

Herkesin ısrarla kaçtığı ve tüketmemeye çalıştığı yağ aslında kaçılacak bir şey değildir. İnsanların normal bir şekilde gelişmesi için ve büyümesi için son derece önemli bir besin kaynağı olan yağ vücudun temel ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı beslenmek için yağı bırakan kişiler yanlış bir yol izle

Herkesin ısrarla kaçtığı ve tüketmemeye çalıştığı yağ aslında kaçılacak bir şey değildir. İnsanların normal bir şekilde ...

Binge Eating Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?
Binge Eating Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?

Son yıllarda herkesin üzerinde stres yükü gittikçe artıyor. Sosyal hayatımızdaki değişiklikler, iş hayatı ve okuldaki zorlu dönemler derken stres bozukluğu kendini farklı farkı şekillerde ortaya çıkarabiliyor. Stresli olduğun dönemlerde kendini sürekli mutfakta buluyorsan, tıkanırcasına yemek yemek

Son yıllarda herkesin üzerinde stres yükü gittikçe artıyor. Sosyal hayatımızdaki değişiklikler, iş hayatı ve okuldaki zo...