Detoks Çaylarının Vücuda Etkileri

20 Şubat 2020

Uzmanlar, detoks çaylarının vaad edildiği kadar yararlı olmadığını hatta bazı sağlık riskleri oluşturabileceğini söylemektedir. Kilo kaybı için sihirli bir formül yoktur, bu detoks çayı gibi çaylar için de geçerlidir. İlk başta fazla su ve sindirim atığı kaybettirdiği için biraz daha hafif hissettirir ancak önemli, kalıcı kilo kaybı için detoks çaylarını destekleyen hiçbir kanıt yoktur. Detoks ürünleri diyet takviyeleri olarak sınıflandırılır, bu da içeriklerinin Amerika’daki Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından düzenlenmediği anlamına gelir. Bazı detoks çayları bir takım zararlı yan etkileri olan güçlü tezgah üstü ya da reçetesiz laksatifleri içerir. Detoks çaylarının potansiyel sağlık riskleri arasında ishal, dehidrasyon, tehlikeli elektrolit dengesizlikleri ve ilaç etkileşimleri bulunur. Uzmanlar ayrıca bu kilo kaybı takviyeleri kullanımı ile yeme bozuklukları gibi ruh sağlığı sorunları arasında bir bağlantı olabileceği konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Detoks Çayı Nelerden Yapılır?
Detoks çayında bulunan bileşenler vücudu çeşitli şekillerde etkiler. Aşağıda çeşitli çay kombinasyonlarında kullanılan bileşen örnekleri verilmiştir.

Senna (sinameki), yaprakları ve meyveleri tıbbi olarak kullanılan bir bitkidir, ABD’de Kabızlığın kısa süreli tedavisi için reçetesiz bir ilaç olarak onaylanmıştır.
Yerba mate, yaprakları uyarıcı olarak kullanılan kafein üreten bir bitkidir.
Garcinia cambogia, iştahı kontrol etmek ve vücuttaki yağ depolamasını azaltmak için kullanılan tropikal bir meyvedir.
Cassia chamaecrista ( bir sinameki türü) müshil etkisi için kullanılan bir baklagildir.
 Gotu kola Apiaceae (maydanozgiller) ailesinin bir üyesidir ve yara iyileşmesi de dahil olmak üzere birçok tıbbi kullanıma sahiptir.


Toksinleri Vücuttan Atar
Vücudunuzdan alkol, kafein, duman ve zararlı gıdaları atarak karaciğerin kendini temizlemesine ve enzimlerin aktivasyonuna yardımcı olur.

Karaciğeri Temizler
Karaciğerin toksinleri ve atıkları atmasına yardımcı olan detoks çayları kan ve enerji üretiminde de etkili rol oynuyor. Karaciğerinizle ilgili bir rahatsızlık hissediyor ve enerji düşüklüğü hissediyorsanız ile karaciğerinizin metabolizma sürecine destek olabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Günlük olarak tüketilen detoks çayı, vücudunuzu temizler ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca tarçın veya kakule ile karıştırırsanız antibakteriyel ve anti mantar özellikleriyle hastalıklara karşı da mücadele eder.

Sindirime Yardımcı Olur
Detoks çayınızın içinde kullanacağınız otlara bağlı olarak kabızlık ve idrar söktürme sorunlarına yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandırır
Vücudunuzun dinlenmesini sağlayan detoks çayları ile daha fazla kalori yakabilirsiniz. Ayrıca yağlarınızı yakmanıza da yardımcı olurken vücut şişkinliğinizi ve suyu azaltır.

Detoks Çayları Riskli Olabilir
Detoks malzemeleri doğal olsa da, bu mutlaka zararsız oldukları anlamına gelmez. Detoks çayları, hangi türünün seçildiğine ve ne kadar içildiğine bağlı olarak sağlık için kısmen güvenli veya riskli olabilir. Bazıları oldukça zararsız ve bazıları zararlı olabilir. Zararsız olan bazı çaylar diüretik veya müshil etkisi olan otlar veya diğer bileşenler içerir. Bu etkiler insanları önemli ölçüde kilo verme yolunda olduklarına inandırır. Örneğin, bazı detoks çayları karahindiba kökü içerir. Bu madde oldukça güvenlidir. Kişilerin idrar çıkarma miktarını biraz daha artırabilir fakat bu, kişiye kilo verdirmez. Öte yandan Senna bitkisi daha güçlüdür. Senna’nın bir takım yan etkileri olabilir. Müshil bir etkiye sahiptir ve bazı insanlar karın ağrısı ve ishal gibi şeyler yaşar. Fazla alınırsa, kas spazmları ve anormal kalp ritimleri gibi şeylere yol açabilecek elektrolit dengesizliklerine neden olabilir.
Detoks çaylarının içeriğinde bulunan ürünler kişilere kendisi daha hafif hissettirebilir çünkü daha fazla su atılır veya sindirim sisteminden atıklar biraz daha hızlı çıkar ama bu etkiler geçicidir ve gerçekten kilo verilmemektedir. İnsanlar kilo vermek istediklerini söylediklerinde, çoğunlukla vücut yağından bahsetmektedir ve bu çaylar yağ kaybına yardımcı olamaz. Detoks çayları reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçların yanı sıra alınabilecek diğer diyet takviyeleri ile etkileşime girebilir, bir ilacın amaçlanan etkilerini potansiyel olarak köreltebilir veya güçlendirebilirler. Herhangi bir detoks çayını denemeyi düşünenler önce bir doktorla ve eczacıyla konuşmalıdır.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Detoks Detoks Çayları Sindirim Sistemi Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar İle Hızlı Zayıflama Yöntemleri
Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar İle Hızlı Zayıflama Yöntemleri

Hayatımızı çirkinleştiren fazla kilolar,kimi zaman en çok takıntı yaptığımız durumlar arasında yer alır. Bu takıntılar,bizi üzerek,mutsuz bir hayat sürdürmemize neden olur.

Hayatımızı çirkinleştiren fazla kilolar,kimi zaman en çok takıntı yaptığımız durumlar arasında yer alır. Bu takıntılar,b...

Yiyerek Zayıflamanın Adı Hacimli Yeme
Yiyerek Zayıflamanın Adı Hacimli Yeme

Hacimli yeme, kalori alımını en aza indirirken büyük miktarda yiyecek tüketimine izin veren bir konsept, strateji veya yeme yöntemidir. Buna göre, gram başına gram, farklı makrobesinler farklı sayıda kalori sağlar, toplu yeme, kalori alımını artırmadan tokluğu ve dolgunluğu artırmaya yardımcı olmak

Hacimli yeme, kalori alımını en aza indirirken büyük miktarda yiyecek tüketimine izin veren bir konsept, strateji veya y...

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar? Bağışıklık sisteminde organlar, hücreler, dokular ve proteinler bulunurlar. Bunlar birlikte virüsler, bakteriler ve yabancı maddeler gibi hastalıklara sebep olan patojenlerle savaşırlar.

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar? Bağışıklık sisteminde orga...