Kanola Yağının Sağlığa Etkileri

04 Temmuz 2021

Kanola yağı hakkında bilmeniz gereken her şey.
Kanola yağı, sayısız paketlenmiş gıda ürününde bulunan bitkisel bazlı bir yağdır ve hayvansal yağlar ve tereyağına kalp-sağlıklı bir alternatif olarak lanse edilmiştir. Ama kanola yağı gerçekten sizin için iyi mi? Yoksa kanola yağı senin için kötü mü? İşte kanola yağının tam bir dökümü, nasıl yapıldığı, faydaları, sakıncaları ve kanola yağının sağlıklı olup olmadığına dair bir cevap.


Kanola yağı nedir?
Kanola yağı, 1970'lerde Kanadalı bitki bilim adamları tarafından geleneksel bitki ıslahı kullanılarak geliştirilen, turpgiller adı verilen büyük bir ailenin üyesi olan kanola bitkisinden yapılır. Geliştiriciler, seçici yetiştirme tekniklerini kullanarak kolza tohumunun iki istenmeyen bileşenini azaltabildiler ve şimdi kanola adı verilen yeni bir bitki geliştirdiler. 'Kanola' adı, Kanada'dan gelen “Can” ve “yağ, düşük asit” anlamına gelen “OLA” nın yoğunlaşmasıydı.


Kanola Yağı Nasıl Yapılır?
Kanola yağı, kanola bitkisinin tohumlarından yapılır. Kanola bitkisi, yaklaşık 1 mm çapında 20 ila 30 küçük siyah tohum içeren bezelye kabuklarına çok benzeyen, baklalara dönüşen küçük sarı çiçekler üretir. Hasat edildikten sonra tohumlar, onları kanola yağına ve hayvan yemlerinde kullanılan kanola yağı üretiminin bir yan ürünü olan kanola küspesine dönüştürmek için birkaç aşamadan geçer. Kanada Kanola Konseyi'ne göre kanola yağı aşağıdaki adımlarla yapılır.
• Temizleme: Tohumlar önce herhangi bir “dockajı” çıkarmak için temizlenir; hasat işlemi sırasında toplanan yabani ot tohumları, gövdeler, baklalar ve diğer malzemeler.
• Isıtma ve Pullanma: Daha sonra, ekstraksiyon işlemi sırasında daha fazla yağın serbest kalmasını sağlamak için tohumlar ısıtılır ve ardından tohumlar, tohumları nazikçe kırmak ve doğru kalınlığa kadar pul pul dökmek için silindirlerden geçirilir.
• Tohum Pişirme: Pullar daha sonra, ilerideki adımlar için yağın viskozitesini ve pulların nemini optimize eden bir dizi ocaktan geçer.
• Presleme: Pişmiş pullar daha sonra, yağın çoğunu uzaklaştıran ve tohumların geri kalanını bir kek haline getiren hafif presleme için bir dizi presten geçer.
• Çözücü Ekstraksiyonu: Kek daha sonra bir ekstraktöre konur ve kalan yağı çıkarmak için heksan adı verilen bir çözücü ile doyurulur. Heksan daha sonra yağdan çıkarılır, yeniden kullanılır ve geri dönüştürülür.
• Rafine Etme ve İşleme: Bu ham kanola yağı daha sonra rengi iyileştirmek, aromayı iyileştirmek ve raf ömrünü uzatmak için daha da rafine edilir. Bu noktada kanola yağı yemeklik yağ olarak satılmaya veya çok çeşitli tüketici ve ticari ürünlerin üretiminde kullanılmaya hazırdır.


Çoğu şirket bu geleneksel yöntemi kullansa da, bazı Kanada kanolaları solvent ekstraksiyonu ve/veya ısı kullanılmadan işlenir.
Kanola yağı öncelikle doymamış yağ, özellikle tekli doymamış yağ asitleri ve iyi bilinen omega-3 ve omega-6 yağ asitleri formundaki çoklu doymamış yağ asitleri kaynağıdır. Kanola yağındaki çoklu doymamış yağlar, kabaca %11 a-linolenik asit (omega-3), %21 linolenik asit (omega-6) ve yaklaşık %61 oleik asitten (omega-9) oluşur.

Kanola Yağının Faydaları
Omega-3 Yağları İçerir
Kanola yağı, bitki kaynaklarından elde edilen bir omega-3 yağ asidi formu olan iyi bir alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır. ALA, sağlık için kritik olan omega-3 yağları DHA ve EPA'yı artırmaya yardımcı olur.

Çok yönlü
Nötr ve hafif tadı sayesinde kanola yağı, diğer malzemelerin parlamasını sağlarken tatlı ve tuzlu yemeklerde kullanılabilen çok yönlü bir pişirme malzemesidir.

Ucuz
Kanola yağının yetiştirilmesi, hasat edilmesi ve üretilmesi nispeten ucuz olduğu için, kanola yağı ve kanola yağı ile yapılan ürünler, diğer yemeklik sıvı ve katı yağlara kıyasla nispeten düşük bir fiyat noktasına sahiptir.

Kanola Yağı Hakkında Endişeler
Omega-6 Yağları Yüksek
Kanola yağı ile ilgili birincil endişe, yüksek omega-6 yağ içeriğidir. Omega-3 yağlarına çok benzer şekilde, omega-6 yağları da esansiyel yağ asitleridir ve insan sağlığı için gereklidir, ancak beslenmemizde omega-3'ün omega-6 yağlarına oranı önemlidir. İnsan vücudu için omega-6'nın omega-3 yağlarına optimal oranı 1:1'dir ve fazla miktarda omega-6 yağ asitlerinin Alzheimer hastalığı, obezite ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Kanola yağında bulunan omega-6'nın omega-3 yağlarına 2:1 oranı aşırı görünmese de, birincil yemeklik yağ olarak kullanıldığında veya önceden hazırlanmış gıdalarda düzenli olarak tüketildiğinde kanola yağı tüketimi, diyet omega-6 yağının ana kaynağı.

Kolay Bozulur
Kanola yağının doymamış doğası, yağı daha az kararlı hale getirir ve bu nedenle oksidasyona ve ışık, ısı ve havadan kaynaklanan hasara daha duyarlı hale getirir.

Aşırı İşlenmiş
Kanola yağı üretimi kimyasal çözücüler, ağartma, koku giderme, yüksek ısı ve ağır işlemeyi içerir. Bu yoğun üretim sürecinin yağa zarar verdiği ve RBD yağları olarak da bilinen rafine, ağartılmış ve kokusu giderilmiş yağlar oluşturduğu gösterilmiştir. (9)

GDO
Neredeyse tüm kanola bitkileri, herbisitlere karşı toleranslı olmaları için genetiği değiştirilir (GM veya genetiğiyle oynanır). (10) Birçok bilim insanı ve yönetim organı GDO'lu gıdaları güvenli bulsa da, bu ürünlerin çevresel etkileri ve insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda kamuoyunda endişeler devam etmektedir.

Kanola Yağı Sağlıklı mı?
Genel olarak, kanola yağı ile ilgili endişeler, potansiyel faydalardan daha ağır basmaktadır. Kanola yağı, omega-3 yağları içeren doğal bir bitkisel yağ olmasına rağmen, kanola yağı üretmek için gereken yüksek işlem seviyesi ve yüksek omega-6 yağ içeriği, ekşimiş yağlar oluşturma ve vücutta iltihaplanmaya katkıda bulunma potansiyeline sahiptir. Ölçülü miktarlarda kanola yağı tüketiminin sağlıksız veya aşırı zararlı olduğu sonucuna varmak için hiçbir kanıt yoktur, ancak toplam alım, diyetteki diğer omega-6 yağ kaynakları ile birlikte düşünülmelidir. Şu anda, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu açıktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kanola Kanola Yağı Yağ Omega-3

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Fitatlar Kanser Hücreleriyle Nasıl Savaşıyor?
Fitatlar Kanser Hücreleriyle Nasıl Savaşıyor?

Fitat, fasulye, tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlarda bulunan bir bileşiktir. Vejetaryen diyetlerinde günlük ortalama fitat alımı, bitkisel ve hayvansal gıdalardan oluşan karışık diyetleri yiyenlerin yaklaşık iki katıdır ve bu da düşük kanser oranlarını açıklamaya yardımcı olabilir.

Fitat, fasulye, tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlarda bulunan bir bileşiktir. Vejetaryen diyetlerinde günlük ortalama...

Egzersiz Gerçekten Depresyonu Yönetmeye Yardımcı Olabilir Mi?
Egzersiz Gerçekten Depresyonu Yönetmeye Yardımcı Olabilir Mi?

Bazıları egzersizin depresyonu yönetmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Elbette, denemeye değer - teoride. Ancak depresyonda olduğunuzda, motivasyonu toplamak zor olabilir. İşte bunu denemek için bazı nazik teşvikler ve stratejiler.

Bazıları egzersizin depresyonu yönetmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Elbette, denemeye değer - teoride. Ancak depre...

Cilt Lekeleri Ve Zerdeçal Maskesi
Cilt Lekeleri Ve Zerdeçal Maskesi

Zerdeçalın cilde faydaları ve cilt lekesi için zerdeçal maskesi kullanımı hakkında bilmen gereken her şey burada. Cilt lekeleri pek çoğumuzun kabusu. Bu nedenle cildimizi zaman zaman kapatıcı ürünler ardına gizlemek zorunda kalabiliyoruz.

Zerdeçalın cilde faydaları ve cilt lekesi için zerdeçal maskesi kullanımı hakkında bilmen gereken her şey burada. Cilt ...