Kuru Saçları Nemlendiren En Doğal Yöntemler

24 Temmuz 2021

Kuru, yıpranmış ve cansız görünen saçlarınızı eski haline dönüştürmek için ihtiyacı olan nemi düzenli şekilde karşılamalısınız. Peki bu nasıl olacak? Kozmetik ürünler yerine evde yapabileceğiniz bilinçli kürler sayesinde saçlarınız eskisinden daha bakımlı ve canlı görünebilir. Kuru saçları nemlendiren mucize bitkisel yöntemleri haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz.


Uzun süre ısılı işlemler, klorlu su, saç boyamak, yanlış saç bakım ürünleri veya çok sık yıkamaktan dolayı oluşan saç kuruluğu zamanla saçlarınızın dökülmesine aynı zamanda canlı ve parlak görünmesini de engelleyebilir. Oluşan bu kuruluğu bitkisel yöntemlerle yok edebilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamalara ve araştırmalara göre saç kuruluğu kişinin yaptığı yanlış uygulamalar hatta kullanılan şampuanların içerisinde bulunan maddeler nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Hazırladığımız bu yazıda saç kuruluğundan şikayetçi olanlar için kesin çözüm olabilecek yöntemleri mercek altına aldık.


• Kuru saçların en büyük nedenlerinden birisi bakımsızlıktır. Hava kirliliği, kullandığımız şekillendiriciler(fön,maşa,düzleştirici),saçlarımıza yaptırdığımız işlemler(boya,röfle,vs)saçlarımızın daha da fazla kurumasına sebep olacaktır.
• Saçlarımızın kuruma sebeplerinden birisi de kullandığımız şampuanlardan dolayıdır.
• Marketlerde satılan şampuanların içerisinde çok fazla kimyasal olmasından dolayı bu saçlarımıza aşırı derece zarar veriyor ve kuruluğa sebep oluyor.
• Nedenlerden birisi ise çok fazla şampuan kullanmak. Saçlarımıza aşırı şampuan yapmak kafa derisine zarar vermekte olup derinin kurumasına yol açacaktır.
• Çok fazla şampuan kullanılmaması ve çok fazla saçınızı yıkamamanızı tavsiye ederiz.

Kuru Saçları Nemlendiren Doğal Yöntemler

Zeytinyağı
Doğal zeytinyağı kuru saçlar için uygulanabilecek en pratik çözümler arasında yer alır. Zeytinyağının içerdiği E vitamini ve antioksidan sayesinde saçı nemlendirerek, yıpranmış görünümü ortadan kaldırır. Saçlarınızın uzunluğuna göre zeytinyağını bir cezvede ısıtın. Ardından ılık hale geldikten sonra saç köklerinizden ucuna kadar masaj yaparak uygulayın. En az yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Haftada bir kez tekrarlamak yeterli olacaktır.

Mayonez
Son yıllarda saç bakımında oldukça popüler olan mayonez, kuru ve cansız görünen saçların kurtarıcısı haline geldi. Bol bol protein içeren mayonez aynı zamanda parlak görünmesine de yardımcı oluyor. Saçlarınızın üst kısımlarına hafifçe su sürüp, mayonezi saç köklerinizden uçlarına kadar güzelce yayın. 1 dakika boyunca masaj yaparak saçlarınıza streç filmle sarın. 1 saat beklettikten sonra saçınızdan yıkayabilirsiniz. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Yumurta
Saçların yumuşamasına olanak sağlayan Lesitin ve proteinin yumurtanın içerisinde bol miktarda bulunması nedeniyle, saçları kuru ve yıpranmış görünümünden hızla kurtarır. 2 yemek kaşığı ılık su ile yumurtanın akını karıştırın. Ardından saç diplerinize yumurtalı karışımla masaj yapın. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Saçlarınızın kuruluk derecesine göre haftada 1 veya 2 kez yapabilirsiniz.

Avokado
Cilt bakımı açısından oldukça etkili olan avakado, saçların da parlak ve canlı görünmesi için adeta bir mucize. Kuruyan saçlara eski nemini kazandıran avakadoyu blenderdan geçirin. İçerisine buğday tohumu yağı ve jojoba yağı ekleyerek iyice karıştırın. Saç köklerinizden uçlarına kadar güzelce sürüp saçlarınıza bone takın. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.
Bu uygulamayı hafta da 2 kez uygulayabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Saç Saç Sağlığı Saç Bakımı Kuru Saç Zeytinyağı Mayonez Yumurta Avokado

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ara Öğün Nedir? Sağlıklı Ara Öğün Hazırlama
Ara Öğün Nedir? Sağlıklı Ara Öğün Hazırlama

Birçok diyetisyenden ve sporcudan “ara öğün” terimini duymuşsunuzdur. Ancak genellikle ara öğünün ne olduğu detaylı bir şekilde anlatılmaz. Biz de bu yazımızda; “Ara öğün nedir, ne değildir?” diye soranların meraklarına son vereceğiz.

Birçok diyetisyenden ve sporcudan “ara öğün” terimini duymuşsunuzdur. Ancak genellikle ara öğünün ne olduğu detaylı bir ...

Lifli Beslenme Hakkında Merak Edilenler
Lifli Beslenme Hakkında Merak Edilenler

Lifler, lif zengini besinlerden aldığımız kompleks karbonhidratlardır. Birçoğu ya da daha doğru söylemek gerekirse büyük bir kısmı sindirilemez ve herhangi bir besin değeri yoktur; fakat lifli bakımından zengin besinler birçok hastalığa iyi gelmekle kalmaz kronik hastalıklara bile bir çare olabilir.

Lifler, lif zengini besinlerden aldığımız kompleks karbonhidratlardır. Birçoğu ya da daha doğru söylemek gerekirse büyük...

Hanımeli Çiçeğinin Faydaları Ve Kullanım Alanları
Hanımeli Çiçeğinin Faydaları Ve Kullanım Alanları

Çocukken hanımeli çiçeğini yediğimizi hatırlamak genelde güzel anıları da beraberinde getiriyor ancak bu güzel çiçeğin tatlı yapısı ve güzel aromasının yanında bazı diğer özellikleri de var. Hanımelinin sağlığa faydaları oldukça etkileyici. Bitkinin çiçekleri, yaprakları ve tohumlarının pek çok tıbb

Çocukken hanımeli çiçeğini yediğimizi hatırlamak genelde güzel anıları da beraberinde getiriyor ancak bu güzel çiçeğin t...