Benzediği Organa İyi Gelen Besinler

13 Haziran 2021

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ön plana çıktığı günümüzde pek çok bilim insanı hangi yiyeceğin hangi organa iyi geldiğine dair araştırmalar yapıyor. Benzediği organa sağlık aşılayan bu yiyecekleri işinizi kolaylaştırmak için bir araya getirdik. Unutmayın ki doğa, yiyeceklerin vücudunuzdaki hangi organa iyi geldiğine dair bazı ip uçları veriyor. İşte organa benzeyen yiyecekler...

Zencefil - Mide
Tıp bilimi gelişmeden yüzyıllar önce bile mideye faydaları bilinen zencefil, kusma ve deniz tutması gibi problemler için yoğun olarak kullanılıyordu. B6, C vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengin olduğu gibi mide kaynaklı sindirim problemlerinin tedavisinde de kullanılıyor.

Patates - Pankreas
Patates hem diyabet hastalarının glisemik indeksini dengeliyor hem de pankreasın sağlıklı bir şekilde fonksiyonunu yerine getirmesini sağlıyor. B6 vitamini açısından zengin bir kaynak olan bu besin, başta pankreas kanseri olmak üzere pek çok kanser türüyle savaşıyor ve yaşlanma karşıtı özelliğiyle biliniyor.

Mantar - Kulak
Yarıya kesildiğinde insan kulağının şeklini andıran mantar, D vitamini açısından zengin bir gıda olduğu için kulak sağlığını koruyor ve işitme kaybını engelliyor.

Domates - Kalp
Tıpkı kalp gibi kırmızı ve dört odacığa sahip! Kalbin en önemli ihtiyacı olan likopen açısından zengin olduğu için kalple ilgili neredeyse bütün rahatsızlıkları önleme yeteneğine sahip. Aynı zamanda yine kalp için faydalı olan C vitamini kaynağı!

Üzüm - Akciğer
Salkım halindeki üzümün akciğerlere benzediğini düşünmüş müydünüz? Akciğerlerdeki oksijeni kan dolaşımına ileten alveollerin doğal kaynağı olan üzüm, akciğer kanseri ve alerjik astım riskini minimuma indiriyor. Tabii konu kanser olunca sadece üzümün yeterli olmayacağını tahmin edersiniz. Sağlıklı beslenme ve kaliteli bir yaşam tarzı alabileceğiniz en iyi önlem. Ancak yine de her ihtimali düşünerek kendinizi Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile maddi güvenceye alabilirsiniz. Üstelik sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanmak da cabası!

Greyfurt - Göğüs
Greyfurt ve portakal gibi narenciye türleri memeye benzediği gibi kadınların meme sağlığına ve lenf hareketlerine destek oluyor. Uzmanlara göre greyfurt, meme kanseri hücrelerinin gelişimini engelleyen limonoid adında bir madde içeriyor. Özellikle belli bir yaştan sonra kadınların düzenli olarak narenciye tüketmesinde büyük fayda var.

Avokado - Rahim
Rahim ağzına olan benzerliğiyle dikkat çeken avokado, rahim ağzı kanserini önlüyor ve kadınların hormon dengesini düzenliyor. Büyümesi tıpkı ana rahmindeki bebekler gibi dokuz ay süren avokadonun, ana rahmi sağlığı için bu denli faydalı olması uzmanları bile şaşırtıyor.

Ceviz - Beyin
Organa benzeyen yiyecekler arasında en bilineni olsa gerek! Kıvrımları ve iki lobuyla insan beynini andıran ceviz, beyin sağlığına ve hücreler arası sinyal iletimine büyük destek oluyor. Beynin en önemli ihtiyaçlarından olan omega-3, folik asit ve E vitamini açısından oldukça zengin. Ayrıca alzheimer hastalığıyla da savaşıyor.

Havuç - Göz
Dilimlendiğinde tıpkı göze benzeyen havuç, içerdiği beta-karoten sayesinde göz bozukluklarını ve katarakt hastalığını engelliyor. Uzmanların tavsiyesiyse küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak havuç tüketmek!

Kereviz - Kemik
Kemik yapısına benzeyen kereviz, kemiklerde yüzde 23 oranında bulunan sodyum açısından oldukça kuvvetli bir kaynak. Bu da kemik sağlığını desteklemesini ve kemik erimesi hastalığıyla savaşmasını sağlıyor.

Soğan - Hücre
Dilimlenmiş hali vücut hücrelerine benzeyen soğan, araştırmalara göre vücut hücrelerinden gelen bütün zararlı atıkları temizliyor. Hal böyle olunca soğan, pek çok hastalıktan korunmak için oldukça etkili bir yiyecek.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Fosforun Sağlığımız İçin Önemi
Fosforun Sağlığımız İçin Önemi

Fosfor (P) vücutta en bol bulunan minerallerden biridir. İnsan vücudu atıkların filtrelenmesi, doku ve hücrelerin onarımı gibi pek çok işlev için fosfora ihtiyaç duymaktadır.

Fosfor (P) vücutta en bol bulunan minerallerden biridir. İnsan vücudu atıkların filtrelenmesi, doku ve hücrelerin onarım...

İştahsızlık Neden Olur? İştah Kaybı Yapan Besinler
İştahsızlık Neden Olur? İştah Kaybı Yapan Besinler

İştahsızlık her ne kadar iyi bir durum olarak görünse de aslında beraberinde vitamin ve mineral eksikliğini getirir. Vücut üretemediği bazı vitaminlere gün içinde ihtiyaç duyar. Bunları da besinlerden sağlar. Ancak alamadığında ise metabolijik sorunlara davetiye çıkar.

İştahsızlık her ne kadar iyi bir durum olarak görünse de aslında beraberinde vitamin ve mineral eksikliğini getirir. Vüc...

Hangi Vitaminler Neye İyi Geliyor?
Hangi Vitaminler Neye İyi Geliyor?

Günlük yaşantımızda birçok vitaminin sağlığımız bakımından oldukça faydalarını görmekteyiz. İnsan yaşantısını güçlü kılan ve daha sağlıklı yaşamasına öncü olan vitaminlerin yeri oldukça önemlidir.

Günlük yaşantımızda birçok vitaminin sağlığımız bakımından oldukça faydalarını görmekteyiz. İnsan yaşantısını güçlü kıla...