Antibakteriyal Bitki Okaliptüsün Faydaları

28 Mayis 2021

Okaliptüs (Eucalyptus sp.) keskin aroması ve pullu kabuğu olan bir ağaçtır. Daha çok park ve bahçelerde süs ağacı olarak kullanılan okaliptüs kâğıt yapımında da kullanılmaktadır.


Okaliptüsün Faydaları
• Okaliptüs yaprakları balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Öksürük problemini tedavi etmeye ve birçok üst solunum sıkıntısı ile savaşmaya yardım eder. Taze okaliptüs yaprakları, boğaz ağrısını hafifletmeye ve tıkanıklığı giderecek bir bitki çayı hazırlamak için kullanılabilir.
• Okaliptüs yaprakları geleneksel Çin tıbbında dermatit, uyuz, erizipel ve yanık gibi deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
• Yaprakları, antibakteriyel özelliklerinden dolayı yaraları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılır.
• Okaliptüs bitkisinin yapraklarından elde edilen uçucu yağ, cilt üzerinde uygulandığında mantar gibi birçok cilt problemiyle savaşmaya yardım eder. Ancak okaliptüs yağı oldukça güçlüdür ve seyreltmeden kullanmak zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle cildinize uygulamadan önce üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırın. Cildinize uygulamadan önce 30 damla okaliptüs yağını, 1/2 kap yağda seyreltin.
• Yapılan bir araştırma, okaliptüs merhemi uygulandığında ağrının geçici olarak kesilmesine yardım ettiğini göstermiştir. Sporcuların oyundan sonraki ağrıları için faydalı olmuştur.
• Okaliptüs çayının antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede sadece solunum yolları için değil coli bakterisi ve Candida albicans mantarı gibi canlıların oluşturduğu vücuttaki diğer enfeksiyonlara karşı da faydalıdır.
• Okaliptüsün doğal sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Çayı özellikle kronik stres yaşayan insanlar için önerilmektedir.
• Anti-inflamatuar özelliği bulunmaktadır. Bu sayede astım, artrit ve kronik kas spazmı gibi problemleri tedavi etmeye yardım eder.
• Okaliptüs, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği nedeniyle bazı gargara ve diş bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.
• Okaliptüs kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.
• Okaliptüs etkili bir böcek kovucudur. Sivrisinek ve kene gibi böcekleri uzak tutmak için nemlendiriciyle veya güneş kremi ile birkaç damla okaliptüs yağı karıştırabilirsiniz.

Okaliptüs Çayı Hazırlanışı
Okaliptüs çayı için birçok farklı tarif bulunmaktadır. Bunlardan biri şu şekilde:
Yarım çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağı ve 1 bardak suyu bir kaba alın. Ardından bu karışım kaynatın. Kaynadıktan sonra üstünü kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. İçmeden önce süzerek yaprakları ayırın. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Okaliptüs Cilt Bakımı Cilt Sağlığı Ağrı Kesici Sakinleştirici Bitkiler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Siyah Çayın Kanıta Dayalı 10 Sağlık Faydası
Siyah Çayın Kanıta Dayalı 10 Sağlık Faydası

Siyah çay, kalp ve bağırsak sağlığının iyileştirilmesi, "kötü" LDL kolesterolün düşürülmesi, kan basıncı ve kan şekeri seviyeleri gibi faydalar sağlayabilecek antioksidanlar açısından zengindir.

Siyah çay, kalp ve bağırsak sağlığının iyileştirilmesi, "kötü" LDL kolesterolün düşürülmesi, kan basıncı ve ka...

Keten Tohumu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Keten Tohumu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ölçülü miktarlarla tüketildiğinde sağladığı faydalar nedeniyle beslenme uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye edilen keten tohumu, son dönemlerde diyet listelerinde çok popüler. İçerisindeki sağlıklı yağ asitleri ve minerallerle pek çok öğününüze katabileceğiniz bu yararlı tohumu sizler için araştır

Ölçülü miktarlarla tüketildiğinde sağladığı faydalar nedeniyle beslenme uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye edilen ket...

5 Aktif Kömür Mucizesi
5 Aktif Kömür Mucizesi

Cildinize düzgün bir şekilde bakmayı seviyorsanız ve aynı zamanda ev ilaçları ile ilgileniyorsanız, aktif kömürü ve inanılmaz faydalarını kesinlikle duymuşsunuzdur.

Cildinize düzgün bir şekilde bakmayı seviyorsanız ve aynı zamanda ev ilaçları ile ilgileniyorsanız, aktif kömürü ve inan...