Antibakteriyal Bitki Okaliptüsün Faydaları

28 Mayis 2021

Okaliptüs (Eucalyptus sp.) keskin aroması ve pullu kabuğu olan bir ağaçtır. Daha çok park ve bahçelerde süs ağacı olarak kullanılan okaliptüs kâğıt yapımında da kullanılmaktadır.


Okaliptüsün Faydaları
• Okaliptüs yaprakları balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Öksürük problemini tedavi etmeye ve birçok üst solunum sıkıntısı ile savaşmaya yardım eder. Taze okaliptüs yaprakları, boğaz ağrısını hafifletmeye ve tıkanıklığı giderecek bir bitki çayı hazırlamak için kullanılabilir.
• Okaliptüs yaprakları geleneksel Çin tıbbında dermatit, uyuz, erizipel ve yanık gibi deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
• Yaprakları, antibakteriyel özelliklerinden dolayı yaraları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılır.
• Okaliptüs bitkisinin yapraklarından elde edilen uçucu yağ, cilt üzerinde uygulandığında mantar gibi birçok cilt problemiyle savaşmaya yardım eder. Ancak okaliptüs yağı oldukça güçlüdür ve seyreltmeden kullanmak zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle cildinize uygulamadan önce üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırın. Cildinize uygulamadan önce 30 damla okaliptüs yağını, 1/2 kap yağda seyreltin.
• Yapılan bir araştırma, okaliptüs merhemi uygulandığında ağrının geçici olarak kesilmesine yardım ettiğini göstermiştir. Sporcuların oyundan sonraki ağrıları için faydalı olmuştur.
• Okaliptüs çayının antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede sadece solunum yolları için değil coli bakterisi ve Candida albicans mantarı gibi canlıların oluşturduğu vücuttaki diğer enfeksiyonlara karşı da faydalıdır.
• Okaliptüsün doğal sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Çayı özellikle kronik stres yaşayan insanlar için önerilmektedir.
• Anti-inflamatuar özelliği bulunmaktadır. Bu sayede astım, artrit ve kronik kas spazmı gibi problemleri tedavi etmeye yardım eder.
• Okaliptüs, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği nedeniyle bazı gargara ve diş bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.
• Okaliptüs kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.
• Okaliptüs etkili bir böcek kovucudur. Sivrisinek ve kene gibi böcekleri uzak tutmak için nemlendiriciyle veya güneş kremi ile birkaç damla okaliptüs yağı karıştırabilirsiniz.

Okaliptüs Çayı Hazırlanışı
Okaliptüs çayı için birçok farklı tarif bulunmaktadır. Bunlardan biri şu şekilde:
Yarım çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağı ve 1 bardak suyu bir kaba alın. Ardından bu karışım kaynatın. Kaynadıktan sonra üstünü kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. İçmeden önce süzerek yaprakları ayırın. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Okaliptüs Cilt Bakımı Cilt Sağlığı Ağrı Kesici Sakinleştirici Bitkiler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Neden Tuz Lambası Kullanmalıyız?
Neden Tuz Lambası Kullanmalıyız?

Tuz lambaları veya Himalaya Pembe Tuz lambaları, içinde küçük bir ampul bulunan büyük Himalaya Tuzu parçalarıdır. Bu katı tuz parçaları farklı büyüklüklerde olabilirler. Bu lambalar, yanarken güzel bir sıcak parıltı sunar. Aynı zamanda iç mekan aydınlatmasında faydalı olur.

Tuz lambaları veya Himalaya Pembe Tuz lambaları, içinde küçük bir ampul bulunan büyük Himalaya Tuzu parçalarıdır. Bu kat...

Soğuk Duş Almak Sağlıklı Yaşam Süresini Uzatıyor mu?
Soğuk Duş Almak Sağlıklı Yaşam Süresini Uzatıyor mu?

Soğuk duş almak, kışın denize girmek, kışın çok kalın giyinmemek birçok kültürün geleneklerinde normal hatta sağlıklı kabul edilirken Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Akdeniz ülkelerinde her tür hastalığa reçete çıkarmak anlamına gelir.

Soğuk duş almak, kışın denize girmek, kışın çok kalın giyinmemek birçok kültürün geleneklerinde normal hatta sağlıklı ka...

Çiğ Ispanağın 5 Faydası
Çiğ Ispanağın 5 Faydası

Çiğ ıspanakta faydalı vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar vardır. Bileşenlerinden biri de yeşil yapraklı sebzede bulunan luteindir.

Çiğ ıspanakta faydalı vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar vardır. Bileşenlerinden biri de yeşil yapraklı sebzede b...