Antibakteriyal Bitki Okaliptüsün Faydaları

28 Mayis 2021

Okaliptüs (Eucalyptus sp.) keskin aroması ve pullu kabuğu olan bir ağaçtır. Daha çok park ve bahçelerde süs ağacı olarak kullanılan okaliptüs kâğıt yapımında da kullanılmaktadır.


Okaliptüsün Faydaları
• Okaliptüs yaprakları balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Öksürük problemini tedavi etmeye ve birçok üst solunum sıkıntısı ile savaşmaya yardım eder. Taze okaliptüs yaprakları, boğaz ağrısını hafifletmeye ve tıkanıklığı giderecek bir bitki çayı hazırlamak için kullanılabilir.
• Okaliptüs yaprakları geleneksel Çin tıbbında dermatit, uyuz, erizipel ve yanık gibi deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
• Yaprakları, antibakteriyel özelliklerinden dolayı yaraları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılır.
• Okaliptüs bitkisinin yapraklarından elde edilen uçucu yağ, cilt üzerinde uygulandığında mantar gibi birçok cilt problemiyle savaşmaya yardım eder. Ancak okaliptüs yağı oldukça güçlüdür ve seyreltmeden kullanmak zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle cildinize uygulamadan önce üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırın. Cildinize uygulamadan önce 30 damla okaliptüs yağını, 1/2 kap yağda seyreltin.
• Yapılan bir araştırma, okaliptüs merhemi uygulandığında ağrının geçici olarak kesilmesine yardım ettiğini göstermiştir. Sporcuların oyundan sonraki ağrıları için faydalı olmuştur.
• Okaliptüs çayının antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede sadece solunum yolları için değil coli bakterisi ve Candida albicans mantarı gibi canlıların oluşturduğu vücuttaki diğer enfeksiyonlara karşı da faydalıdır.
• Okaliptüsün doğal sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Çayı özellikle kronik stres yaşayan insanlar için önerilmektedir.
• Anti-inflamatuar özelliği bulunmaktadır. Bu sayede astım, artrit ve kronik kas spazmı gibi problemleri tedavi etmeye yardım eder.
• Okaliptüs, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği nedeniyle bazı gargara ve diş bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.
• Okaliptüs kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.
• Okaliptüs etkili bir böcek kovucudur. Sivrisinek ve kene gibi böcekleri uzak tutmak için nemlendiriciyle veya güneş kremi ile birkaç damla okaliptüs yağı karıştırabilirsiniz.

Okaliptüs Çayı Hazırlanışı
Okaliptüs çayı için birçok farklı tarif bulunmaktadır. Bunlardan biri şu şekilde:
Yarım çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağı ve 1 bardak suyu bir kaba alın. Ardından bu karışım kaynatın. Kaynadıktan sonra üstünü kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. İçmeden önce süzerek yaprakları ayırın. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Okaliptüs Cilt Bakımı Cilt Sağlığı Ağrı Kesici Sakinleştirici Bitkiler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Süzme Yoğurdun Faydaları
Süzme Yoğurdun Faydaları

Bundan yıllar yıllar öncesinde çok eskilerde Osmanlı İmparatorluğu’nun yoğurdu ilaç olarak kullandığını biliyor muydunuz?

Bundan yıllar yıllar öncesinde çok eskilerde Osmanlı İmparatorluğu’nun yoğurdu ilaç olarak kullandığını biliyor muydunuz...

Kaju: Kanseri, Diyabet Ve Çok Daha Fazlası İçin Mucize
Kaju: Kanseri, Diyabet Ve Çok Daha Fazlası İçin Mucize

Kaju fıstığı beslenme konusunda çok yönlü tercihlerden biridir. Atıştırma konusunda olduğu kadar sağlık açısından da çok fazla katkısı var. Şekilsiz gibi gözükseler de aslında çok şirinler! Kalbe destek olmaktan sağlıklı beyin işlevine, sindirim ve besin emilimini geliştirmeye kadar geniş bir yelpaz

Kaju fıstığı beslenme konusunda çok yönlü tercihlerden biridir. Atıştırma konusunda olduğu kadar sağlık açısından da çok...

Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?
Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?

Mısır tadıyla da kokusuyla da 7’den 70’e herkesin sevdiği bir yiyecektir. Mısır vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengindir.

Mısır tadıyla da kokusuyla da 7’den 70’e herkesin sevdiği bir yiyecektir. Mısır vitaminler ve mineraller açısından olduk...