Çok Fazla Elma Sirkesinin 7 Yan Etkisi

07 Ekim 2022

Elma sirkesi doğal bir toniktir. İnsanlarda yapılan bilimsel çalışmaların desteklediği çeşitli sağlık yararları vardır. Bununla birlikte, insanlar güvenliği ve olası yan etkileri hakkında da endişelerini dile getirdiler.
Bu makale, elma sirkesinin olası yan etkilerine bir göz atıyor ve elma sirkesinin nasıl güvenli bir şekilde tüketileceğine dair talimatlar sağlıyor.

Elma Sirkesi Nedir?
Elma sirkesi, elma ile mayanın karıştırılmasıyla elde edilir. Maya, elmalardaki şekeri alkole dönüştürür. Bakteriler daha sonra karışıma eklenir ve alkolü asetik aside fermente eder.
Asetik asit, elma sirkesinin %5-6'sını oluşturur. "Zayıf asit" olarak sınıflandırılır, ancak konsantre olduğunda hala oldukça güçlü asidik özelliklere sahiptir.
Asetik aside ek olarak sirke, su ve eser miktarda diğer asitler, vitaminler ve mineraller içerir.
Hayvanlarda ve insanlarda yapılan çeşitli araştırmalar, asetik asit ve elma sirkesinin yağ yakımını ve kilo kaybını destekleyebileceğini, kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü, insülin duyarlılığını artırdığını ve kolesterol düzeylerini iyileştirdiğini bulmuştur.
Ne yazık ki, elma sirkesinin günlük kullanımını destekleyen insan çalışmaları eksiktir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Elma Sirkesinin 7 Yan Etkisi
Ne yazık ki, elma sirkesinin bazı yan etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Bu, özellikle büyük dozlarda tüketildiğinde geçerlidir.
Küçük miktarlar genellikle iyi ve sağlıklı olsa da, çok fazla tüketmek zararlı ve hatta tehlikeli olabilir.

1. Gecikmiş mide boşalması
İnsanlarda yapılan küçük araştırmalar, elma sirkesinin, yiyeceklerin mideden ayrılma ve alt sindirim sistemine girme oranını azaltabileceğini öne sürdü. Bu, besinlerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatabilir. Bununla birlikte, bu etki, diyabetli insanları etkileyen yaygın bir durum olan gastroparezi semptomlarını kötüleştirebilir.
Gastroparezide midedeki sinirler düzgün çalışmadığı için yiyecekler midede çok uzun süre kalır ve normal hızda boşalmaz.
Gastroparezi belirtileri mide ekşimesi, şişkinlik ve mide bulantısını içerir. Hem tip 1 diyabeti hem de gastroparezisi olan kişiler için, insülini öğünlerle zamanlamak çok zordur çünkü yiyeceklerin sindirilmesinin ve emilmesinin ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur. Kontrollü bir çalışma, tip 1 diyabet ve gastroparezi olan 10 hastayı inceledi.
2 yemek kaşığı (30 mL) elma sirkesi ile su içmek, sade su içmekle karşılaştırıldığında, midede kalan gıda miktarını önemli ölçüde artırdı.
Elma sirkesinin kan şekeri üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için daha yeni araştırmalara ihtiyaç var.

2. Sindirim yan etkileri
Elma sirkesi bazı insanlarda rahatsız edici sindirim semptomlarına neden olabilir. İnsan ve hayvan çalışmaları, elma sirkesi ve asetik asidin iştahı azaltabileceğini ve tokluk hissini artırarak kalori alımında doğal bir azalmaya yol açtığını bulmuştur.
Bununla birlikte, kontrollü bir çalışma, bazı durumlarda hazımsızlık nedeniyle iştah ve gıda alımının azalabileceğini düşündürmektedir.
25 gram (0.88 ons) elma sirkesi içeren bir içecek tüketen insanlar, özellikle sirke tatsız bir içeceğin parçası olduğunda, daha az iştah bildirdiler, ancak önemli ölçüde daha fazla mide bulantısı hissettiler.

3. Düşük potasyum seviyeleri ve kemik kaybı
Elma sirkesinin kan potasyum seviyeleri ve kemik sağlığı üzerindeki etkileri konusunda şu anda kontrollü bir çalışma bulunmamaktadır.
Bununla birlikte, uzun bir süre boyunca alınan yüksek dozlarda elma sirkesine atfedilen düşük kan potasyumu ve kemik kaybıyla ilgili bir vaka raporu vardır. 28 yaşında bir kadın 6 yıl boyunca her gün su ile seyreltilmiş 250 ml elma sirkesi tüketmiştir.
Düşük potasyum seviyeleri ve kan kimyasındaki diğer anormallikler ile hastaneye kabul edildi. Ayrıca kadına, kırılgan kemiklere neden olan ve gençlerde nadiren görülen bir durum olan osteoporoz teşhisi kondu.
Kadını tedavi eden doktorlar, yüksek günlük elma sirkesi dozlarının, kanındaki asiditeyi tamponlamak için kemiklerinden minerallerin sızmasına neden olduğuna inanıyorlar.
Ayrıca yüksek asit seviyelerinin yeni kemik oluşumunu azaltabileceğini de belirtmişlerdir.
Tabii ki, bu durumda elma sirkesi miktarı çoğu insanın bir günde tüketeceğinden çok daha fazlaydı - ayrıca, bunu yıllarca her gün yaptı.

4. Diş minesinin aşınması
Asitli yiyecek ve içeceklerin diş minesine zarar verdiği gösterilmiştir.
Alkolsüz içecekler ve meyve suları daha geniş çapta incelenmiştir, ancak bazı araştırmalar sirkedeki asetik asidin diş minesine de zarar verebileceğini göstermektedir.
Bir laboratuvar çalışmasında, yirmi yaş dişlerindeki mine, pH seviyeleri 2,7-3,95 arasında değişen farklı sirkelere daldırıldı. Sirke, 4 saat sonra dişlerden %1-20 oranında mineral kaybına neden oldu.
Daha da önemlisi, bu çalışma ağızda değil, tükürüğün asitliği tamponlamaya yardımcı olduğu ve bir kişinin 4 saat boyunca ağzında sirke tutmadığı bir laboratuvarda yapıldı. Bununla birlikte, büyük miktarlarda sirkenin diş erozyonuna neden olabileceğine dair bazı kanıtlar var.
Bir vaka çalışması ayrıca, 15 yaşındaki bir kızın şiddetli diş çürümesine, kilo vermeye yardımcı olarak günde 1 bardak (237 mL) seyreltilmemiş elma sirkesi tüketmesinin neden olduğu sonucuna varmıştır.

5. Boğaz yanıkları
Elma sirkesi yemek borusu (boğaz) yanıklarına neden olma potansiyeline sahiptir. Çocuklar tarafından yanlışlıkla yutulan zararlı sıvıların gözden geçirilmesi, sirkeden elde edilen asetik asidin boğaz yanıklarına neden olan en yaygın asit olduğunu buldu.
Araştırmacılar, sirkenin "güçlü bir yakıcı madde" olarak kabul edilmesini ve çocukların açamayacağı kaplarda saklanmasını önerdi.
Elma sirkesinin kendisinden kaynaklanmış boğaz yanığı vakası yoktur.
Ancak bir vaka raporunda, elma sirkesi tabletinin bir kadının boğazına takıldıktan sonra yanıklara neden olduğu bulundu. Kadın, olaydan sonra 6 ay boyunca ağrı ve yutma güçlüğü yaşadığını söyledi.

6. Cilt yanıkları
Güçlü asidik yapısı nedeniyle elma sirkesi cilde uygulandığında da yanıklara neden olabilir. Bir vakada, 14 yaşındaki bir kız çocuğu, internette gördüğü bir protokole dayanarak iki beni çıkarmak için birkaç damla elma sirkesi uyguladıktan sonra burnunda erozyonlar geliştirdi.
Bir diğerinde, birden fazla sağlık sorunu olan 6 yaşındaki bir erkek çocuk, annesinin bacak enfeksiyonunu elma sirkesi ile tedavi ettikten sonra bacağında yanıklar geliştirdi.
Elma sirkesinin cilde uygulanmasının neden olduğu yanıklarla ilgili çevrimiçi birkaç anekdot raporu da vardır.

7. İlaç etkileşimleri
Birkaç ilaç elma sirkesi ile etkileşime girebilir:
• Diyabet ilacı. İnsülin veya insülin uyarıcı ilaçlar alan ve sirke tüketen kişiler, tehlikeli derecede düşük kan şekeri veya potasyum seviyeleri yaşayabilir.
• Digoksin (Lanoxin). Bu ilaç kan potasyum seviyenizi düşürür. Elma sirkesi ile birlikte almak potasyumunuzu çok fazla düşürebilir.
• Bazı idrar söktürücü ilaçlar. Bazı idrar söktürücü ilaçlar vücudunuzun potasyum salgılamasına neden olur. Potasyum seviyelerinin çok düşmesini önlemek için bu ilaçları çok miktarda sirke ile tüketmeyin.

Elma sirkesi nasıl güvenle tüketilir?
Çoğu insan, aşağıdaki genel yönergeleri izleyerek makul miktarda elma sirkesini güvenle tüketebilir:
• Alımını sınırla. Küçük bir miktarla başlayın ve kişisel toleransınıza bağlı olarak suda seyreltilmiş olarak günde maksimum 2 yemek kaşığı (30 mL) kadar kademeli olarak çalışın.
• Dişinizin asetik aside maruz kalmasını en aza indirin. Sirkeyi suyla seyreltmeyi ve bir kamışla içmeyi deneyin.
• Ağzını çalkala. Aldıktan sonra suyla durulayın. Diş minesinin daha fazla hasar görmesini önlemek için dişlerinizi fırçalamadan önce en az 30 dakika bekleyin.
• Gastropareziniz varsa bundan kaçınmayı düşünün. Elma sirkesinden kaçının veya su veya salata sosu içindeki miktarı 1 çay kaşığı (5 mL) ile sınırlayın.
• Alerjilerin farkında olun. Elma sirkesine alerji nadirdir, ancak alerjik reaksiyon yaşarsanız hemen almayı bırakın ve doktorunuzu arayın.

Sonuç Olarak
Elma sirkesi çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Bununla birlikte, güvende kalmak ve yan etkileri önlemek için tükettiğiniz miktarı izlemek ve nasıl aldığınıza dikkat etmek önemlidir.
Az miktarda sirke iyi olsa da, daha fazlası daha iyi değildir ve hatta zararlı olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Elma Sirkesi Sirke Sindirim Problemleri Potasyum Kemik Kaybı Diş Minesi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kefirin Kanıta Dayalı 9 Sağlık Faydası
Kefirin Kanıta Dayalı 9 Sağlık Faydası

Dünya çapında birçok kültürde temel bir gıda olan kefir, doğal sağlık camiasında inanılmaz derecede popüler hale geldi. Besin maddeleri ve probiyotikler açısından yüksek, sindirim ve bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Aslında, birçok insan yoğurttan daha besleyici olduğunu düşünüyor.

Dünya çapında birçok kültürde temel bir gıda olan kefir, doğal sağlık camiasında inanılmaz derecede popüler hale geldi. ...

Neden Tuz Lambası Kullanmalıyız?
Neden Tuz Lambası Kullanmalıyız?

Tuz lambaları veya Himalaya Pembe Tuz lambaları, içinde küçük bir ampul bulunan büyük Himalaya Tuzu parçalarıdır. Bu katı tuz parçaları farklı büyüklüklerde olabilirler. Bu lambalar, yanarken güzel bir sıcak parıltı sunar. Aynı zamanda iç mekan aydınlatmasında faydalı olur.

Tuz lambaları veya Himalaya Pembe Tuz lambaları, içinde küçük bir ampul bulunan büyük Himalaya Tuzu parçalarıdır. Bu kat...

Baklagillerin İçinde Hangi Besin Maddeleri Bulunur?
Baklagillerin İçinde Hangi Besin Maddeleri Bulunur?

Yüksek protein içerikleri sayesinde baklagiller, beslenmenin temel ögelerindendir. Onları oldukları gibi pişirebilir ya da başka yiyeceklerle bir araya getirerek faydalarını daha da artırabilirsiniz. Peki, baklagillerin içinde hangi besin maddeleri bulunur?

Yüksek protein içerikleri sayesinde baklagiller, beslenmenin temel ögelerindendir. Onları oldukları gibi pişirebilir ya ...