Rhodiola Rosea'nın Bilim Destekli 7 Sağlık Faydası

30 Kasim 2022

Rhodiola, Avrupa ve Asya'nın soğuk, dağlık bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Kökleri adaptojen olarak kabul edilir, yani tüketildiğinde vücudunuzun strese uyum sağlamasına yardımcı olurlar.
Rhodiola ayrıca arktik kök veya altın kök olarak da bilinir. Bilimsel adı Rhodiola rosea'dır. Kökü, en güçlü ikisi rosavin ve salidrosid olmak üzere 140'tan fazla aktif bileşen içerir.
Rusya ve İskandinav ülkelerindeki insanlar yüzyıllardır rhodiola'yı tedavi etmek için kullandılar:
• Endişe
• Tükenmişlik
• Depresyon
Bugün, birçok sağlık yararı için bir diyet takviyesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

İşte Rhodiola rosea'nın bilime dayalı 7 sağlık faydası.

1. Stresi Azaltmaya Yardımcı Olabilir
Rhodiola, uzun zamandır vücudunuzun strese karşı direncini spesifik olmayan yollarla artıran doğal bir madde olan bir adaptojen olarak biliniyor.
Stresli zamanlarda adaptojen tüketmenin stresli durumlarla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olduğu düşünülmektedir.
Rhodiola'nın ayrıca kronik stresle ortaya çıkabilecek tükenmişlik semptomlarını iyileştirdiği de gösterilmiştir. Bir çalışma, 12 hafta boyunca günde 400 mg rhodiola alan strese bağlı tükenmişlik yaşayan 118 kişiyi içeriyordu. Çalışma katılımcıları, genellikle tükenmişlikle ilişkili stres ve depresyon gibi çeşitli semptomlarda belirgin bir iyileşme gösterdi.
En fazla gelişme ilk haftada meydana geldi ve çalışma boyunca devam etti. Araştırmacılar, bunun tükenmişlik için rhodiola tedavisinin klinik sonuçlarını araştıran ilk deneme olduğunu kaydetti. Sonuçları cesaret verici buldular ve daha fazla deneme önerdiler.

2. Yorgunluğa Yardımcı Olabilir
Stres, endişe ve yetersiz uyku, fiziksel ve zihinsel yorgunluk hissine neden olabilen yorgunluğa katkıda bulunabilecek faktörlerden sadece birkaçıdır.
Adaptojenik özelliklerinden dolayı rhodiola'nın yorgunluğu hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.
Bir çalışmada, kronik yorgunluk semptomları olan 100 kişi, 8 hafta boyunca her gün 400 mg rhodiola aldı. Şu konularda önemli gelişmeler yaşadılar:
• Stres belirtileri
• Tükenmişlik
• Yaşam kalitesi
• Mod
• Konsantrasyon
Bu gelişmeler sadece 1 haftalık tedaviden sonra gözlendi ve çalışmanın son haftasında da gelişmeye devam etti.

3. Depresyon Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir
Depresyon, nasıl hissettiğinizi ve davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ancak ciddi bir hastalıktır.
Beyninizdeki nörotransmitter adı verilen kimyasalların dengesiz hale gelmesiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Sağlık uzmanları genellikle bu kimyasal dengesizlikleri düzeltmeye yardımcı olmak için antidepresanlar reçete eder.
Rhodiola rosea'nın beyninizdeki nörotransmiterleri dengelemeye yardımcı olan antidepresan özelliklere sahip olabileceği öne sürülmüştür.
Bir çalışma, rhodiola'nın etkilerini, Zoloft adı altında satılan, yaygın olarak reçete edilen antidepresan sertralin ile karşılaştırdı. Çalışmada, depresyon teşhisi konan 57 kişi, 12 hafta boyunca rhodiola, sertralin veya plasebo hapı almak üzere rastgele atandı.
Hem rhodiola hem de sertralin depresyon semptomlarını azaltırken, sertralin daha büyük bir etkiye sahipti. Bununla birlikte, rhodiola daha az yan etki üretti ve daha iyi tolere edildi.

4. Beyin Fonksiyonunu İyileştirebilir
Egzersiz, doğru beslenme ve iyi bir gece uykusu, beyninizin güçlü çalışmasını sağlamanın kesin yollarıdır. Rhodiola dahil bazı takviyeler de yardımcı olabilir.
36 hayvan çalışmasının gözden geçirilmesi, rodiola'nın öğrenme ve hafıza işlevini iyileştirebileceği sonucuna vardı.
Bir hayvan araştırması, sadece tek bir rhodiola dozunun hafızayı artırdığını ve fareler üzerinde antidepresan etkisi olduğunu buldu. Rhodiola'nın insanlarda bilişi artırmak ve ruh hali bozukluklarına karşı koymak için iyi bir araç olabileceğini öne sürdü.
Başka bir araştırma incelemesi, rhodiola'nın terapötik özelliklerinin yaşa bağlı birçok hastalığa fayda sağlayabileceği sonucuna varmıştır. Araştırmacılar, deneysel sonuçlar ve klinik uygulamalar arasındaki boşluğu kapatmak için daha fazla araştırma çağrısında bulundu.

5. Egzersiz performansını iyileştirebilir
Rhodiola'nın fiziksel ve zihinsel yorgunluğu azaltarak ve antioksidan aktiviteyi artırarak spor performansını iyileştirdiği iddia edilmiştir.
Bununla birlikte, araştırma sonuçları karışıktır.
Olumlu tarafı, bir hayvan çalışması, rhodiola'nın sıçanlarda kas gücünü ve kuvvet performansını iyileştirebileceğini buldu. Çalışmada, sıçanlara direnç egzersizinden sonra Rhodiola'daki Rhaponticum carthamoides (Rha) adı verilen başka bir bileşikle birlikte Rhodiola rosea özü verildi.
Başka bir çalışma, genç, sağlıklı, fiziksel olarak aktif erkeklerde rhodiola yutmanın reaksiyon süresini ve toplam tepki süresini kısalttığını buldu. Ayrıca antioksidan aktiviteyi arttırdı, ancak genel dayanıklılık üzerinde hiçbir etkisi olmadı.
Diğer çalışmalarda, rhodiola'nın algılanan eforu azaltarak veya katılımcıların vücutlarının ne kadar zor çalıştığını hissederek egzersiz performansını iyileştirdiği gösterilmiştir.
Şüpheci tarafta, araştırmalar, rhodiola takviyesinin oksijen alımını veya kas performansını değiştirmediğini ve maraton sporcularının bağışıklık sistemini güçlendirmediğini gösteren çalışmalara işaret ediyor.
Ayrıca, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi, rhodiola'nın sağlıkla ilgili herhangi bir kullanım için yararlı olduğu sonucuna varmak için insan çalışmalarından elde edilen yeterli kanıt olmadığı konusunda uyarıyor. Bunun bir nedeni, araştırmacıların rhodiola'nın insan performansını nasıl etkilediğini henüz tam olarak anlamamış olmaları olabilir.

6. Diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir
Diyabet, vücudunuzun insülin hormonu üretme veya yanıt verme yeteneğinin azalmasıyla ortaya çıkan ve yüksek kan şekeri seviyelerine neden olan bir durumdur.
Diyabetli kişiler, kan şekeri düzeylerini daha iyi yönetmek için genellikle insülin enjeksiyonları veya insülin duyarlılığını artıran ilaçlar kullanırlar.
İlginç bir şekilde, hayvan araştırmaları, rhodiola'nın diyabet yönetiminin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Rhodiola'daki salidrosid bileşiğinin, sıçanlarda diyabet ve diyabetik nefropatiye (böbrek hastalığı) karşı korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.
Bu çalışmalar sıçanlarda yapıldı, bu nedenle sonuçları insanlara genellenemez. Bununla birlikte, rhodiola'nın insanlarda diyabet üzerindeki etkilerini araştırmak için zorlayıcı bir nedendir.
Şeker hastalığınız varsa ve rhodiola takviyeleri almak istiyorsanız, önce diyetisyeniniz veya doktorunuzla konuşun.

7. Antikanser özelliklere sahip olabilir
Rhodiola'nın güçlü bir bileşeni olan Salidroside, antikanser özellikleri nedeniyle araştırılmıştır.
Test tüpü ve hayvan çalışmaları, akciğer, mesane, mide ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini göstermiştir.
Sonuç olarak araştırmacılar, rhodiola'nın birçok kanser türünün tedavisinde faydalı olabileceğini öne sürmüşlerdir.
Bununla birlikte, insan çalışmaları mevcut olana kadar, rhodiola'nın kanseri tedavi etmeye yardımcı olup olmayacağı bilinmemektedir.

Rhodiola'nın güvenliği
Mevcut araştırma bulguları, rhodiola'nın güvenli ve iyi tolere edildiğini göstermektedir. Son klinik araştırmalar, rhodiola'ya birkaç ciddi yan etki atfediyor.
Bununla birlikte, 2021'in ortalarından itibaren, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), rhodiola takviyesi üreticilerine altı uyarı mektubu yayınladı. Uyarılarda ele alınan sorunlar şunları içeriyordu:
• Saflık
• Markalaşma
• Yersiz sağlık iddialarında bulunmak
• Yeni ilaçlar olarak onaylanmamak
FDA, diyet takviyelerini ilaç olarak değil, gıda olarak düzenler. Herhangi bir takviyenin bir hastalığı iyileştirdiğini, tedavi ettiğini veya önlediğini iddia etmesine izin vermez.
Rhodiola dahil tüm takviyelerin olumsuz yan etkileri olabilir. Bu, özellikle rhodiola saf değilse veya diğer bitkilerle birleştirilmişse doğrudur. Rhodiola ayrıca aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilir veya başka bir tıbbi durumu ağırlaştırabilir. Ayrıca etkileri çocuklarda, hamilelerde veya diğer hassas gruplarda test edilmemiştir.
Bitkisel takviyeleri alırken kalite sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle çevrimiçi olarak takviye satın alırsanız, kaynağı dikkatlice değerlendirin. Ayrıca, ekin özel sağlık durumunuz için güvenli olduğundan emin olmak için bir tıp uzmanına danışın.

Sonuç Olarak
Rhodiola, yüzyıllardır Rusya ve İskandinav ülkelerinde geleneksel tıpta kullanılmaktadır.
Çalışmalar, rhodiola'nın vücudun egzersiz gibi fiziksel stres faktörlerine ve yorgunluk ve depresyon gibi psikolojik stres faktörlerine tepkisini güçlendirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.
Birçoğu test tüplerinde ve hayvanlarda yapılan diğer çalışmalar, rhodiola'nın kanser, depresyon ve diyabet gibi belirli sağlık koşullarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, rhodiola'nın bu ciddi koşullara karşı koruma sağlayabileceğini veya semptomlarını azaltabileceğini önermek için yeterli yüksek kaliteli insan araştırması yoktur.
Rhodiola kullanmak istiyorsanız, potansiyel tağşişten kaçınmak için üçüncü taraf testlerinden geçmiş takviyeleri arayın.
Genel olarak, rhodiola'nın birçok sağlık yararı vardır ve önerilen dozlarda alındığında düşük yan etki riski ile güvenli kabul edilir.
Rhodiola almayı düşünüyorsanız, sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için önce bir sağlık uzmanıyla konuşun.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Rhodiola Rosea Stres Yorgunluk Depresyon Beyin Egzersiz Diyabet Antikanser

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Süper Tahıl Fonio Nedir, Nasıl Tüketilir?
Süper Tahıl Fonio Nedir, Nasıl Tüketilir?

Fonio, latince adıyla Digitaria exilis, Batı Afrika’da uzun süredir tüketilen ve sahip olduğu birçok avantaj nedeniyle hem üreticileri hem de tüketicileri tarafından sevilen, boyut olarak küçük, besleyiciliği açısından büyük bir süper tahıldır.

Fonio, latince adıyla Digitaria exilis, Batı Afrika’da uzun süredir tüketilen ve sahip olduğu birçok avantaj nedeniyle h...

Enerji İçecekleri Hakkında Her Şey
Enerji İçecekleri Hakkında Her Şey

5 fincan kahve ve 81 gram şekerle geri dönmek ister misin? Vay canına! Enerji içeceği zamanı! Mide bulantısını, kalp çarpıntısını, insülin kamçısını ve kimyasal toksisiteyi aştığınızda harika hissedeceksiniz.

5 fincan kahve ve 81 gram şekerle geri dönmek ister misin? Vay canına! Enerji içeceği zamanı! Mide bulantısını, kalp çar...

Böğürtlenin Bilinmeyen Faydaları
Böğürtlenin Bilinmeyen Faydaları

Böğürtlen; ellagik asit, antosiyaninler, tanin, galik asit, pelargonidinler, quercetin, siyanidinler, kaempferol, kateşinler ve salisilik asit gibi etkileyici yüksek fenolik flavonoid fitokimyasal bileşikleri içerir. Bu antioksidan bileşikler yaşlanma, iltihaplanma, kanser ve diğer nörolojik hastalı

Böğürtlen; ellagik asit, antosiyaninler, tanin, galik asit, pelargonidinler, quercetin, siyanidinler, kaempferol, kateşi...