Nane Yağının Faydaları Ve Kullanımı

01 Nisan 2021

Bitkiler arasında en faydalı olan naneden elde edilen yağ da bir o kadar faydalıdır. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan nane yağı aynı zamanda kozmetik ürünlerin de ham maddesidir. Üst solunum yolları hastalıkları birebir fayda sağlayan nane yağı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Nane yağının faydaları nelerdir? Nane yağı nerelerde nasıl kullanılır?


Uçucu yağ olan nane yağı içerdiği mentha maddesi sayesinde güçlü bir antibakteriyel etki gösterir. Dünya genelinde ortama 30 türü olan nane keskin kokusuyla kilometrelerce uzakta bile kendini belli eder. Hemen hemen her alanda kullanılan nane yapraklarından elde edilen yağı ise son yıllarda daha sık kullanılıyor. artan enfeksiyonel hastalıklarla beraber kullanımı yaygınlaşan nane yağı bitkisinden daha fazla mentha maddesi içerir. Öz olarak akıtılan yağda ayrıca çok güçlü çözelti maddeleri de vardır. Eski zamanlarda savaşlara giderken tıbbi malzemeler arasında nane bitkisi de konulurmuş. Doktorlar yaralı gelen askerlere anında yaprakları esip içinden elde ettikleri yağı çıkartıp ağrı kesici olarak kullanırmış. Hemen hemen her yerde kolaylıkla yetişen nane neredeyse tüm dünya da bulunur. Ağustos ve Temmuz aylarında yeşermeye başlayan nane, bu yüzden sonbaharda hatta kışın başında kadar taze taze kullanılma fırsatı olur.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
• Kas ve kemik ağrılarında etkili bir ağrı kesicidir.
• İçerdiği uçucu maddeler sayesinde sinüzit ve migren gibi şiddetli ağrıları kısa sürede azaltır.
• Ağız içi enfeksiyonları azaltır. Diş eti hastalıklarının yaşanmasını engeller.
• Sinüs yollarını açarak virüs, bakteri ve toz birikmesini önler.
• Hava yoluyla akciğerlere iner. Hem yüzeydeki hücrelerin fonksiyonlarını artırır hem de akciğerlere inen virüs ve bakterileri etkisizleştirir.
• Sinir hücrelerini harekete geçirir. Beyne oksijen gitme oranını artırır. Bu sayede beyin fonksiyonlarını artırarak konsantre gücünü yükseltir.
• Unutkanlık ve alzheimer gibi hastalıkların yaşanma riskini azaltır.
• Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar nedeniyle tıkanan burunları ve büyüyen burun bezlerine doğal ilaç sağlar. Bezleri küçültür ve tıkanmayı ortadan kaldırır.
• Akne ve sivilce gibi cilt kusurlarını hızla iyileştirir. Cilt yüzeyinde kurumaya yarar. Bu yüzden kuru ciltlilerin kullanmamasında faydalar.
• Saç derisindeki hücreleri yenileyerek dökülme ve kepek oluşumuna fayda sağlar.

Nane Yağı Nerelerde Nasıl Kullanılır?
• Dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kişilerin dudak çevresine nane yağı sürerek doğal yolla bu güzel görünüme kavuşabilir.
• Yarım bardak ılık suya iki damla nane yağı damlatıp ağız gargarası yapabilirsiniz. Bu gargara sayesinde ağızdaki atık besinler enfeksiyona dönüşmeden temizlenir.
• Bir büyük kasenin içine sıcak su doldurun içine de bir yemek kaşığı nane yağı ekleyin. Yarım saat kafanıza havlu örterek o buhara karşı durun. Bu uygulama gözeneklerin açılmasına ve temizlenmesine fayda sağlar.
• Ağrıyan baş ya da kemiklerin olduğu bölgeye nane yağı döküp ovuşturun. Üzerine sıcak havlu koyun.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Nane Nane Yağı Kemik Sağlığı Beyin Sağlığı Saç Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Gelincik Bitkisinin Kullanım Alanları Ve Faydaları
Gelincik Bitkisinin Kullanım Alanları Ve Faydaları

Gelincik, kırmızı ve güzel görünümü ile çoğumuzun bildiği çiçeklerden bir tanesi ve bilimsel olarak Papaver rhoeas olarak adlandırılıyor. Temel olarak Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın sıcak bölgelerine has olan bu çiçek, günümüzde dünyanın iklimi uygun olan her yerinde bulunuyor.

Gelincik, kırmızı ve güzel görünümü ile çoğumuzun bildiği çiçeklerden bir tanesi ve bilimsel olarak Papaver rhoeas olara...

Karpuzun Dostu Kavunun Faydaları
Karpuzun Dostu Kavunun Faydaları

Kavun yaz aylarında yetişen ve sarı renkli lezzetli bir meyvedir. Vitamin ve mineral zengini bir meyve olan kavunun faydalarının yanı sıra kavun çekirdeği de vücut sağlığı için yararlıdır.

Kavun yaz aylarında yetişen ve sarı renkli lezzetli bir meyvedir. Vitamin ve mineral zengini bir meyve olan kavunun fayd...

İğdeye Dair Bilmediğiniz Her Şey
İğdeye Dair Bilmediğiniz Her Şey

İğde (Elaeagnus), bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilere bolca yemeleri tavsiye edilmektedir. Meyveleri zeytin büyüklüğünde ve sarı-kahverengi olup, yenilebilir. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını gidermek için de kullanılır.

İğde (Elaeagnus), bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. Böbrek rahatsızlığı olan k...