Neden Tuz Lambası Kullanmalıyız?

29 Mayis 2021

Kamp yaparken yakılan ateş, hava soğuk olmasa bile sıcak bir ortam yaratmayı sağlar. Himalaya tuzu lambası ya da kaya tuzu lambası olarak adlandırılan tuz lambaları da aynı şekilde evde sıcak, samimi bir ortam yaratmaya yardımcı olur. Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen tuz lambasının faydaları nelerdir, kanıtlanmış bilimsel veriler ile desteklenen yararları var mıdır? Tuz lambaları son bir kaç yıl içerisinde aniden popüler oldu. Popüler olmasının sebebi de insan sağlığına faydaları konusundaki iddialardı.


Tuz Lambası (Himalaya tuzu lambası) Nedir?
Tuz lambaları veya Himalaya Pembe Tuz lambaları, içinde küçük bir ampul bulunan büyük Himalaya Tuzu parçalarıdır. Bu katı tuz parçaları farklı büyüklüklerde olabilirler. Bu lambalar, yanarken güzel bir sıcak parıltı sunar. Aynı zamanda iç mekan aydınlatmasında faydalı olur.
Himalaya tuz lambaları saf, gıda sınıfında yer alan Himalaya tuz kristallerinden yapılır. Gerçek Himalaya Tuzu, Pakistan’ın Pencap bölgesindeki Himalaya Dağları’nın batı tarafından geliyor. Bir kez çıkarıldıktan sonra bu tuz, yemeklerde kullanılmak üzere toz haline getirilir ya da lamba yapımı için şekillendirilir.


Himalaya Tuzu Lambası Neden Pembedir?
Sıradan sofra tuzu sadece sodyum klorürdür. Himalaya tuzunun ise yaklaşık% 98 i sodyum klorürdür, fakat aynı zamanda magnezyum, potasyum ve çinko gibi eser mineraller içerir. Bu mineraller tuza, açık turuncu/pembe rengini verir.
Bu güzel lambalar son zamanlarda büyük bir popülerlik kazanmıştır ve bunlara atfedilen birçok fayda vardır. Peki bu faydalar bilimsel veriler ile desteklenmekte midir?


Tuz Lambası Faydaları
Vücudun hidrasyon, elektrolit dengesi, uygun kan basıncı regülasyonu ve sinir sistemi gibi şeyler için tuza ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak vücut bütün bu faydaları tuzu tüketerek zaten alabiliyor. Tuz lambası, mağaralarda bulunan temiz ve yenileyici havayı odalarımıza taşımak için tasarlanmış doğal ışık kaynakları olarak tercih ediliyor. Bir çok yerde Ahmet Maranki, Canan Karatay gibi uzmanların da önerdiği bu tuz lambasının yararları;


1. Düşük ve soft ışığı ile harika bir gece lambasıdır.
Araştırmalar ışığın farklı renklerinin bedeni farklı şekillerde etkilediğini göstermiştir. Doktorlar, gün batımından sonra mavi ışıktan kaçınmanızı tavsiye ediyor. Mavi ışık vücut ritmini ve uyku hormonlarını olumsuz etkiliyor. Ne yazık ki, cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar ve televizyon gibi birçok modern ışık kaynağı, çok fazla mavi ışık yayar. Çoğumuz, özellikle akşamları bu ekranlara bakarak oldukça uzun vakit geçiriyoruz. Tuz lambaları, bir kamp ateşinde veya mum ışığında bulunan turuncu renklere benzer şekilde sıcak bir turuncu parıltı yayar. Bu nedenle, akşamları büyük bir ışık kaynağıdırlar ve uykuyu olumsuz etkilemeden gece lambası olarak da kullanılabilirler.


2. Hava Kalitesini İyileştirebilir
Tuz lambaları harika bir negatif iyon kaynağı değildir. Bununla birlikte, higroskopik özellikleri nedeniyle, havayı başka yollarla iyileştirebilirler. Yatıştırıcı bir ışıltı sunmanın yanı sıra, havadaki kirli iyonları çekip yine havada bulunan elektronik etkilerini yok edebilir.


3. Işık ve Renk terapisi Faydaları Sunar
Bu yatıştırıcı lambalar, özellikle mevsimsel duygudurum bozukluğu olanların ruh halini değiştirmeye ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Yumuşak turuncu tonlar, genellikle ruh halini sakinleştirmek ve odağı artırmak için kullanılan rahatlatıcı renklerden biridir. Negatif iyonların küçük miktarları da ruh halini olumlu yönde değiştirmeye yardımcı olabilir.


4. Alerjiler İçin Yatıştırıcı Olabilir
Bilimsel olarak herhangi bir medikal araştırma ile ispatlanmış olmasa da, tuz lambası kullanan kişilerin özellikle toz alerjisi konusunda rahatladıkları belirlenmiştir. Yapılan anketlerde, bu lambayı kullanan kişilerin alerjik reaksiyonlarının azaldığı görülmektedir.


Tuz Lambası Ömrü Ne kadar?
Himalaya tuzu lambası ve kaya tuzu lambası genelde aynı lamba türünü ifade etmektedir. Evinize bu lambaları aldıktan sonra başka bir konu ortaya çıkar, tuz lambası ne kadar yanmalı? Hem etkisini tam göstermesi hem de kullanım ömrü bakımından merak edilen bu sorunun cevabı, size bağlıdır. Gece lambası olarak kullanılan doğal tuz lambaları gece boyunca sekiz-dokuz saat çalışır. Bu lambanın belirli bir kullanım ömrü yoktur. Doğal tuz malzemesinden yapıldığı için zaman konusunda kısıtlama yapmak mümkün değildir.


Kaya Tuzu Lambası Faydaları Nelerdir?
Himalaya tuzu lambası ile kaya tuzu lambası faydaları aynıdır. Aslında orijinal lambalar Himalayalardan gelen kaya tuzları ile yapılır. Ancak ülkemizde çıkarılan bazı kaya tuzları ile de lambalar yapılmaktadır. Himalaya tuzu lambalarının rengi pembe turuncu gibi olurken diğerlerinin rengi bildiğimiz normal tuz rengidir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tuzdan yapılan lambaların faydaları daha çok Himalayalar’dan gelen tuzlarla yapılan lambalara aittir. Bu ürünlerin satışını tuz lambası yalanı olarak görüyorsanız daha fazla araştırma yapabilirsiniz. Ancak, gece uykusunun kalitesini artırması, öksürüğü ve alerjiyi azaltması konusunda bu lambaların etkili olduğu kullanıcılar tarafından desteklenmektedir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tuz Lambası Sakinleştirici Alerji Karşıtı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Tarçının Faydaları Nelerdir?
Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın, Cinnamomum adlı ağaçların iç kabuğundan yapılmış bir baharattır. Tarih boyunca eski Mısır’a kadar uzanan bir madde olarak kullanılmıştır. Eskiden değerli ve krallara uygun bir hediye olarak kabul edilmektedir. Günümüzde tarçın ucuzdur, her süpermarkette bulunur ve her çeşit yiyecek ve tarift

Tarçın, Cinnamomum adlı ağaçların iç kabuğundan yapılmış bir baharattır. Tarih boyunca eski Mısır’a kadar uzanan bir mad...

Baharda Diyetinize Eklemeniz Gereken 9 Tazeleyici Sağlıklı Meyve
Baharda Diyetinize Eklemeniz Gereken 9 Tazeleyici Sağlıklı Meyve

Baharın dönüşü, dünyanın, kendisine muhtaç olan tüm yaratıklara bitki bazlı lütfunun en iyisini sunmaya başladığı anlamına geliyor. Tazelik, lezzet ve beslenmeden maksimum düzeyde yararlanmanın zamanı geldi.

Baharın dönüşü, dünyanın, kendisine muhtaç olan tüm yaratıklara bitki bazlı lütfunun en iyisini sunmaya başladığı anlamı...

Morina Balığı Sağlıklı Mı? Faydaları
Morina Balığı Sağlıklı Mı? Faydaları

Beslenmenize dikkat etmek sağlığınıza da dikkat etmek anlamına gelir. Bu bağlamda balık beslenme düzeninizin bir parçası olmalıdır ve eğer sağlığınıza yatırım yapmak istiyorsanız morina balığı yemek harika bir seçenektir. O zaman morina balığı sağlıklı mı?

Beslenmenize dikkat etmek sağlığınıza da dikkat etmek anlamına gelir. Bu bağlamda balık beslenme düzeninizin bir parçası...