Portakal Suyu Tüketmenin Faydaları

20 Şubat 2021

Portakal suyu tüm dünyada tüketilen bir içecek.
Portakalların elle veya ticari yöntemler ile suyunun çıkarılması ile elde ediliyor.
C vitamini ve potasyum gibi temel besinler bakımından doğal yoldan zengin ve ayrıca ticari türleri genelde kalsiyum ve D vitamini ile güçlendiriliyor.
Yine de onun sağlıklı bir beslenmede yerinin olup olmadığına dair tartışmalar devam ediyor.
Aşağıda portakal suyunun 5 faydasını görebilirsiniz.

Bazı Önemli Besinler Bakımından Zengin
Portakal suyunda C vitamini, folat ve potasyum gibi pek çok besin değeri yüksek oranda bulunuyor.
240 ml’lik bir porsiyonunda aşağı yukarı şunlar var:
• Kalori: 110 kcal
• Protein: 2 gram
• Karbonhidrat: 26 gram
• C vitamini: Günlük ihtiyacın %67’si
• Folat: Günlük ihtiyacın %15’i
• Potasyum: Günlük ihtiyacın %10’u
• Magnezyum: Günlük ihtiyacın %6’sı


Portakal suyu konsantre bir C vitamini kaynağı. Bu suda çözünen vitamin güçlü bir antioksidan olarak da görev yapıyor ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarında temel bir rol oynuyor.
Buna ek olarak C vitamini kemik oluşumuna, yaraların iyileşmesine ve diş eti sağlığına da yardımcı oluyor.
Portakal suyu ayrıca folat bakımından da zengin ve bu madde DNA sentezi için gerekli ve fetal gelişim ile büyümeyi de destekliyor.
Potasyum minerali bakımından da mükemmel bir kaynak. Potasyum tansiyonu düzenliyor, kemik kaybını önlüyor ve kalp hastalıkları ile inmeye karşı koruma sağlıyor.

Antioksidanlar Bakımından Zengin
Portakal suyundaki antioksidanlar oksidatif hasarı önleyerek sağlığı iyileştiriyorlar. Bu hasar antioksidanlar ile serbest radikaller adı verilen dengesiz moleküller arasındaki dengesizlikten kaynaklanıyor.
Araştırmalar antioksidanların genel sağlığı koruma açısından çok önemli olduklarını gösteriyorlar. Hatta kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklara karşı koruma bile sağlayabilirler..
Portakal suyu flavonoidler, karotenoidler ve askorbik asit gibi antioksidanlar için iyi bir kaynak.
8 haftalık bir çalışmada, günlük 750 ml portakal suyu içmenin antioksidan durumunu ciddi şekilde arttırdığı görülmüş.
Bir başka çalışmada da benzer bulgular görülmüş ve 90 gün boyunca günlük 591 ml portakal suyu içmenin yüksek kolesterole ve trigliseritlere sahip 24 yetişkinde toplam antioksidan durumunu arttırdığı görülmüş.
Ayrıca 4000’den fazla yetişkin ile yapılan bir çalışmada, portakal suyu ABD’deki bireylerin antioksidan kaynakları arasında zirveyi elde etmiş. Portakal suyunun yanında çay, orman meyveleri, şarap, takviyeler ve sebzeler bulunuyormuş.

Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olabilir
Böbrek taşları böbreklerde biriken küçük mineral taşlarıdır ve genelde yoğun ağrı, bulantı ve idrarda kan gibi belirtiler verirler.
Portakal suyu idrardaki pH düzeyini de arttırabilir ve onu alkali hale getirir. Çalışmalar daha yüksek pH değerine sahip idrarın böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabildiğini gösteriyorlar.
Küçük bir çalışmada, portakal suyunun birkaç böbrek taşı risk faktörünü önleme konusunda limonatadan daha etkili olduğu gözlenmiş.
194.095 kişi ile yapılan bir diğer çalışmada ise günde en az bir defa portakal suyu tüketenlerin böbrek taşı geliştirme risklerinin haftada bir defadan az içenlere göre %12 daha düşük olduğu görülmüş.

Kalp Sağlığını İyileştirebilir
Kalp hastalıkları ciddi bir problemdir ve her sene dünya çapında 17 milyon ölümden sorumlular.
Bazı çalışmalarda portakal suyu içmenin yüksek tansiyon ve kolesterol yükselmesi gibi kalp hastalıklarına dair bazı risk faktörlerini azaltabildiği ve kalbi sağlıklı ve güçlü tutabildiği görülüyor.
129 kişi ile yapılan bir çalışmada, uzun vadeli portakal suyu tüketiminin hem toplam hem de kötü kolesterolü düşürebildiği görülmüş.
Ayrıca 19 çalışmanın bir değerlendirmesinde portakal suyu içmenin yetişkinlerde küçük tansiyonu düşürmeye yardımcı olabildiği görülmüş.
Portakal suyunun yüksek kolesterole sahip bireylerde kalp sağlığına iyi gelebilen iyi kolesterolü arttırabildiği de görülüyor.

İnflamasyonları Azaltabilir
Akut inflamasyon, hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bağışıklık sisteminin normal bir parçası.
Ancak yüksek düzeyde inflamasyona uzun vadede maruz kalmanın kronik hastalıkların gelişimine sebep olduğu düşünülüyor.
İnflamasyonlardaki artışın işaretleri arasında C reaktif proteinler, interleukin-6 ve tümör nekroz faktör-a bulunuyor ve bunlar metabolik sendrom, kalp hastalıkları ve belli kanserler gibi rahatsızlıklarda görülüyorlar.
Bazı çalışmalarda portakal suyunun inflamasyonu ve ona bağlı problemleri azaltabildiği belirtiliyor.
Bir değerlendirmede, portakal suyunda kronik hastalıklar ile bağlantılı özel inflamatuvar işaretçilerin düzeylerini azaltabilen anti-inflamatuvar özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.
Ayrıca 22 kişi ile yapılan 8 haftalık bir çalışmada, hem taze hem de ticari portakal sularını içmenin CRP ve IL-6 gibi inflamasyon işaretçilerini azaltabildiği ve böylece potansiyel olarak hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Potansiyel Olumsuzluklar
Portakal suyunun sağlığa birden fazla faydası olsa da, kaloriler ve şeker bakımından yüksek değerlere sahip.
Ayrıca tam meyvelerin aksine liflere sahip değil. Yani daha az doyurucu ve potansiyel olarak kilo alımına sebep olabilir.
Portakal suyunun pek çok türünde şeker ilavesi de fazla ve bu da kan şekerini yükseltebilir.
Çeşitli çalışmalarda düzenli olarak şekerle tatlandırılmış meyve suyu gibi içecekler tüketmenin tip-2 diyabet riskinde artış ile bağlantılı olduğu görülüyor.
Porsiyon kontrolü uygulamak ve taze sıkılmış veya %100 portakal suyu içmek yan etkilerin riskini azaltarak sağlığa faydalarını en yüksek düzeye çekmenize yardımcı olacaktır.
Ayrıca portakal suyunu su ile seyrelterek kalorileri azaltabilir ve kilo alımına engel olabilirsiniz.
1-3 yaş arası çocuklar için günlük önerilen portakal suyu miktarı en fazla 118 ml, 4-6 yaş için 177 ml ve 7-18 için 240 ml.

Sonuç Olarak
Portakal suyu antioksidanlar ve C vitamini, folat ve potasyum bakımından zengin olan favori bir içecek.
Düzenli tüketiminin daha iyi kalp sağlığı, azalan inflamasyonlar ve böbrek taşı riskinde azalma gibi sağlıkta pek çok iyileşme ile bağlantısı var.
Ancak kalori ve şeker miktarı da yüksek olduğundan onu ölçülü tüketmek ve taze sıkılmış halini veya %100 portakal suyu olan halini tüketmeye dikkat etmek gerekiyor.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Portakal Portakal Suyu C Vitamini Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Keten Tohumu ve Chia Tohumu, Hangisi Daha İyi?
Keten Tohumu ve Chia Tohumu, Hangisi Daha İyi?

Keten tohumu ve chia tohumu, son zamanlarda birçok beslenme programına dahil edilen ve beslenmede devrim yaratan gıdalardır. Dengeli bir diyet bağlamında, vücudun işleyişini olumlu yönde etkileyebilirler.

Keten tohumu ve chia tohumu, son zamanlarda birçok beslenme programına dahil edilen ve beslenmede devrim yaratan gıdalar...

Bitkisel Yağlar Hakkında Her Şey
Bitkisel Yağlar Hakkında Her Şey

Bitkisel yağlar, bitkilerden alınan yağlardır - genellikle bitki tohumlarından. Çoğu gıda yağı gibi, bitkisel yağlar da gıdaların lezzetini artırmaya yardımcı olur ve yemek pişirmek için bir ortam görevi görür. Bitkisel yağların çeşitliliği son birkaç on yılda genişledi.

Bitkisel yağlar, bitkilerden alınan yağlardır - genellikle bitki tohumlarından. Çoğu gıda yağı gibi, bitkisel yağlar da...

Ozonlu Su Nedir ve İçebilir Misiniz?
Ozonlu Su Nedir ve İçebilir Misiniz?

Ozonlu su, ozon gazı ile işlem görmüş suyu ifade eder. Savunucuları, kanserin önlenmesinden ve vücuttaki serbest radikallerle savaşmaktan diş sağlığının desteklenmesine ve gıda güvenliğinin korunmasına kadar hem klinik hem de endüstriyel alanlarda fayda sağladığını iddia ediyor.

Ozonlu su, ozon gazı ile işlem görmüş suyu ifade eder. Savunucuları, kanserin önlenmesinden ve vücuttaki serbest radikal...