Zihinsel Sağlığınız İçin Faydalı 5 Ev Bitkisi

23 Mayis 2021

Bir evin estetiğini güzelleştirmenin yanı sıra, çalışmalar yeşilliklerle çevrili olmanın çevredeki havayı temizlemede, iyi hissetmekte ve yaşamınızı iyileştirmede yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Kişiliğinize göre hangi bitkinin sizin için iyi olduğunu öğrenin tüm bitkiler sevinç getirir, özellikle de yüksek bakım gerektirenler. Bazıları da zor zamanlarla diğerlerinden daha fazla konuşurlar.


1- Toksik Etkileri Azaltmak İçin Aloe Vera’yı Deneyin
Aloe veranın çok fazla faydası vardır ve bakımı kolaydır. Eğer başkalarına çok (duygusal, maddi veya fiziksel olarak) çok şey veren bir türseniz, siz ve aloe vera mükemmel eşleştirmeyi yapabilirsiniz.
Yaprakları kesik ve cilt yaralarını iyileştirmek (yanıklar, kesikler, yaralar ve iltihaplar) için faydalıdır. Aloe vera etrafınızdaki havayı temizleyebilen güçlü bir bitkidir. Hava filtresiyle aynı şey değildir, ancak zararlı kimyasalların havasını detoksize etmeye yardımcı olabilir.


Aloe vera ve siz: Repolama sürecinde, artık büyümesine katkıda bulunmayan ölü parçaları kırpmanız gerekebilir.
Bunu yapmak kendi gelişiminizin hatırlatıcısı olabilir: farklı yaşam aşamalarına yaklaşırken, bazen sizi kimden ya da gelişmekte olandan durdurabilirsin.
Ve kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmeye ve hayattaki yeni şeyleri deneyimlemeye devam ettiğinizde, kendinizi yeniden biçimlendirmeniz gerekebilir. Olmak istediğiniz kişiye büyümeye devam etmenize yardımcı olacak seçimler yapın.


Aloe Vera İçin Bakım
Nereye koyulur: Aloe vera’nın faydalarından yararlanmak için, çoğu ev kimyasalının bulunduğu mutfak veya banyoya yerleştirin. Aloe vera çok büyük bir bitki olabileceğinden, onu en yüksek kapasiteye kadar büyümeye devam edebilecekleri daha büyük bir tencerede yeniden üretmek gerekir.
Bu bakım nasıl yapılır: Bu az bakım gerektiren bitki, haftalık olarak sulanır ve bir miktar güneşte bekletilir. Çok fazla ışık yok mu? Pencere pervazına yerleştirildiğinde büyüsünü dolaylı güneş ışığı altında hala çalıştırabilir.


2- Rahatlamak ve Sakin Kalmak İçin Lavantayı Deneyin
Bu bitki, hoş kokar ve en popüler esansiyel yağlardan birinin kaynağıdır. Özellikle günün sonunda, kendiniz için bir kaç saniye dinlenmeyi unutanlar için, lavanta (ve onun güçlü kokusu) tam size göre.
Çiçek kokusu etkilidir anksiyete azaltır ve sakin bir atmosfer sağlar. Özet olarak, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle güzellik rutininize eklemek de harika bir seçim olacaktır.


Lavanta ve siz: Boğulmuş hissettiğinizde veya iyi bir gece dinlenmek istediğinizde gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alın. Rahatlatıcı kokuyu solurken, sizi sakinleştirmeye yardımcı olur.
Daha sıcak bahar aylarında, lavanta bitkinizi, bitkinin taze güneş ışınlarını yakalamasına yardımcı olarak dışarıya çıkarın.


Lavanta için bakım
Nereye koymalı: Lavanta bitkinizi yatak odanızdaki bir gece standına yerleştirin, böylece uykuya dalmadan önce gördüğünüz son şeylerden biri olacaktır.
Bakımı nasıldır: Bitkiyi parlak bir alanda tutmak ve toprağa temas ettiğinde onu sulamak en iyisidir. Çok fazla sulama ömrünü kısaltabilir.


3- Bir İş Hayatı Dengesini Sürdürmek İçin Barış Zambağı Deneyin
İşte listeye eklemek için başka bir doğal arıtıcı: barış zambağı. Bu muhteşem bitki, zararlı iç kimyasalları etkisiz hale getirdiği için evdeki enerji akışını iyileştirir. Ayrıca insanların zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak gelişmesine yardımcı olduğuna inanılıyor.
Astrolojiye girerseniz, barış zambaklarının hassas ve yumuşak bir görünüme sahip olduklarını, ancak son derece güçlü ve köklü olduklarını söyler.
Huzur zambağı ve sizler: huzur zambakları barış, huzur, refah, saflık ve yalnızlığı sembolize eder. Çünkü barış zambakları bu kadar güçlü bir sembolizme sahipler.


Barış Zambakları İçin Bakım
Nereye koymalısınız: Alanınızdaki tüm enerjileri dengelemeye yardım etmek için yatak odanızda veya işyerinizde saklayın. Eğer bitkinizle konuşmanız biraz kutudan çıkarsa, onun varlığını, yaşamı onaylayan düşünceleri düşünmeniz için bir hatırlatma olmasını sağlayın.
Bakımı nasıldır: Bu güzel bitki, haftada bir kez veya toprağa temas ettiği zaman, dolaylı güneş ışığına ve suya ihtiyaç duyar.


4- Zor Zamanlarda Hayatta Kalmak ve Gelişmek İçin Yılan Bitkisini Deneyin
Güçlü bir koruyucu enerji sağladığı bilinen yılan bitkileri son derece dayanıklıdır ve büyümek için çok az dikkat gerektirir.
Zaman zaman zorlaştıklarında ne kadar dirençli olduklarını hatırlatan, kolay vazgeçen insanlar için, yılan bitkileri sizin için burada.

Anlamı: çok az dikkat gerektirirler ve yine de küçük bir baskı altında gelişirler – tıpkı bir Terazi gibi!
Bu bitki benzersizdir çünkü karbon dioksiti gece oksijen haline getirme yeteneğine sahiptir, yani hava akışı olmayan bir bölgede yaşıyorsanız, etrafınızdaki birkaç yılan bitkisine sahip olmanız, bölgenizdeki oksijeni dezenfekte etmenize yardımcı olabilir.

Yılan bitkileri ve siz: Yılan bitkileri, kendinizi yalnız hissettiğinizde veya zor bir zaman geçirdiğinizde, en zor durumlarda bile büyümeyi ve hayatta kalmayı seçebileceğinizi hatırlatır.
Bu bitkiyi gördüğünüzde, evinizde oturmak, gözlerinizi kapamak, serin ve temiz havalarda nefes almak ve huzur bulmak için sessiz bir yer bulun.


Yılan bitkileri bakımı
Nereye koymalı: Yılan bitkinizi yatak odanızda tutun, diğer bir odanızda ya da evinizdeki başka bir odaya sahip olmanız muhtemeldir. Özellikle bu tesisle ilgili en güzel şeylerden biri, bulunduğunuz yere nerede yerleştirildiği ve birkaç hafta boyunca ihmal edilmiş olsa bile, esnek bir şekilde büyüdüğü için size temiz hava sağlamasıdır.
Nasıl bakım yapılır: Toprağı nemli tutmak için her hafta sulayın. Öldürmek oldukça zor, bu da deneyimden bağımsız olarak bakımı kolay bir bitki haline getiriyor.


5- Mevcut Olduğunuzu Hatırlatmak İçin Okaliptüs Deneyin
Bu popüler bitki, sadece kendine özgü, hoş aromasıyla değil, aynı zamanda astım, soğuk algınlığı ve tıkanıklığı tedavi etmeye yardımcı olduğu için de bilinir.
Okaliptüs ve siz: Günün nasıl geçtiğini hatırlatmaya ihtiyaç duyanlar için, okaliptüs ideal bitkidir. İyileşmesini ve güçlü kokusunu solumak için birkaç dakikanızı ayırın. Bunu yapmak şimdiki anı geri getiriyor.
Unutmayın ki şimdiki anın sahip olduğun tek şey. Dün olanı düşünmeyin, çünkü bunu değiştiremezsiniz ve yarın yapılacaklar listesiyle kendinizi endişelendirmeyin çünkü sahip olduğunuz tek şey bu an. Keyfini çıkarın.


Okaliptüs Bakımı
Nereye koymalı: Kendinizi biraz hava altında hissediyorsanız, duş almak için bir okaliptüs “banyo buketi” yaratabilirsiniz. Duş kafanızın etrafında bir okaliptüs demeti yerleştirerek ve buharın ve ısının yükselmesine izin vererek, bitkinin taze kokusunu atmosfere bırakacaktır.
Nasıl bakılır: Okaliptüs, tam güneş ışığı gerektirir ve düzenli olarak sulanması gerekir.


Bitkilerin Faydaları

  • Kaygı düzeylerini düşürür. Bitkileri sürekli görmek ve etrafında olmak, insanların daha sakin ve rahat hissetmelerine ve böylece kaygı düzeylerinin azalmasına yardımcı olur.
  • Dikkat ve hafıza artırır. Evde veya işyerinde olsun, bitkilerin etrafında olmak, bellek ve dikkat süresini yüzde 20 artırmaya yardımcı olur ve konsantrasyonu artırabilir.
  • Verimliliği arttırır . Bu çalışma , çalışma alanlarına sadece birkaç ev bitkisi eklendiğinde çalışanların daha verimli olduğunu göstermektedir.
  • Stres seviyelerini azaltır ve ruh halini artırır. Bitkiler bakımı , zihinsel çalışma ile karşılaştırıldığında fizyolojik ve
  • psikolojik stresi azaltabilir. Bunun nedeni, bitkiler için bakımın sempatik sinir sistemi aktivitesini baskılaması ve rahat, rahat ve doğal hisleri teşvik etmesi olabilir.
  • Kıvılcım yaratıcılığı. Yeşillikler ve doğal unsurlarla çevrili insanlar % 15 daha yaratıcıdır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Zihinsel Sağlık Aloe Vera Lavanta Zambak Yılan Bitkisi Okaliptüs Sakinleştirici Bitkiler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Saç Uzaması İçin En İyi 13 Gıda
Saç Uzaması İçin En İyi 13 Gıda

Saç büyümesi için en iyi yiyeceklerden bazıları, yumurta, yapraklı yeşillikler ve yağlı balıklar gibi besin değeri yüksek yiyeceklerdir. Besinlerdeki eksiklikler saç sağlığını etkileyebilir.

Saç büyümesi için en iyi yiyeceklerden bazıları, yumurta, yapraklı yeşillikler ve yağlı balıklar gibi besin değeri yükse...

Yaşına Göre Nasıl Doğru Beslenir?
Yaşına Göre Nasıl Doğru Beslenir?

İyi bir sağlık ve öldürücü bir vücut 20'li yaşlarınızda doğal olarak gelebilir… peki ya 30'lu, 40'lı, 50'li, 60'lı ve evet, hatta 70'li yaşlarınız? İşte yaşınıza uygun beslenmenin ve hayatın her aşamasında harika hissetmenin yolu. Büyümek kolay değil.

İyi bir sağlık ve öldürücü bir vücut 20'li yaşlarınızda doğal olarak gelebilir… peki ya 30'lu, 40'lı, 50'li, 60'lı ve ev...

Mekanik Yumuşak Diyet Nedir? Bilmen Gereken Her Şey
Mekanik Yumuşak Diyet Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Mekanik yumuşak diyet, yutma güçlüğü gibi çiğneme ve yutma güçlüğü çeken kişiler içindir. Bu diyetteki insanlar daha küçük parçalara ayrılmış veya daha yumuşak yiyecekleri yerler çünkü bu yiyecekler daha kolay ve daha güvenlidir.

Mekanik yumuşak diyet, yutma güçlüğü gibi çiğneme ve yutma güçlüğü çeken kişiler içindir. Bu diyetteki insanlar daha küç...