Karaciğeri Koruyan Gıdalar

22 Mayis 2021

Karaciğer karbonhidratları parçalamak, glikoz yapmak ve vücudun detoksunu yapmaktan sorumludur. Ayrıca besinleri depolar ve besin maddelerini düzgün bir şekilde sindirmek ve emmek için gerekli olan safra oluşturur. Bir kişinin karaciğeri korumaya yardımcı olmak için tükettiği birçok yiyecek ve içecek vardır.
Karaciğer sağlığı genel sağlık için çok önemlidir. Karaciğer disfonksiyonu karaciğer hastalığına, metabolik bozukluğa ve hatta tip 2 diyabetlere neden olabilir.
Tüm risk faktörlerini yönetmek imkansız olsa da, belirli yiyecekleri ve içecekleri tüketmek karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir.
Bu yazıda, karaciğer sağlığı için en iyi yiyecekleri, organ için yararlı etkileri ve kaçınılması gereken bazı yiyecekleri içereceğiz.


Karaciğer sağlığı için en iyi yiyecek ve içecekler
Karaciğer için iyi olan en iyi yiyecek ve içeceklerden bazıları şunlardır:


1- Kahve
Liver International dergisinde yer alan bir 2013 incelemesi, insanların yüzde 50’den fazlasının günlük olarak kahve tüketdiğini göstermektedir.
Kahve, karaciğer için iyi görünmektedir, özellikle yağlı karaciğer hastalığı gibi sorunlara karşı korunduğu için.
Ayrıca günlük kahve alımının kronik karaciğer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini de belirtmektedir. Karaciğer kanseri gibi karaciğeri de zararlı durumlardan koruyabilir.
Klinik Gastroenteroloji Dergisi’nde yer alan bir 2014 çalışması, kahvenin koruyucu etkilerinin karaciğer enzimlerini nasıl etkilediğine bağlı olduğunu ileri sürmektedir.
Kahve, karaciğerde yağ birikimini azaltmaya fayda sağlıyor gibi görünüyor. Ayrıca karaciğerdeki koruyucu antioksidanları arttırır. Kahve içindeki bileşikler ayrıca karaciğer enzimlerinin kansere neden olan maddelerin vücuttan kurtulmasına yardımcı olur.


2- Yulaf Ezmesi
Yulaf ezmesi tüketmek, diyete lif eklemek için kolay bir yoldur. Lif, sindirim için önemli bir araçtır ve yulaftaki spesifik lifler özellikle karaciğer için yararlı olabilir. Yulaf ve yulaf ezmesi beta-glukanlar olarak adlandırılan bileşiklerde yüksektir.
Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’nde 2017 yılında yapılan bir araştırmada, beta-glukanlar vücutta biyolojik olarak aktiftir. Bağışıklık sistemini modüle etmeye ve iltihapla savaşmaya yardımcı olurlar ve özellikle diyabet ve obezite ile mücadelede yardımcı olabilirler.
Bu gözden geçirme, yulaflardan alınan beta-glukanların, karaciğerde depolanan yağ miktarını azaltmaya yardımcı olduğunu ve bunun da karaciğerin korunmasına yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Bununla birlikte, bunu doğrulamak için daha fazla klinik çalışma gereklidir.


3- Yeşil Çay
Dünya Gastroenteroloji Dergisi’nde yapılan bir çalışmada, yeşil çayın toplam yağ içeriğinin azaltılmasına, oksidatif strese karşı mücadeleye ve diğer nonalkolik yağlı karaciğer hastalıklarının (NAFLD) azaltılmasına yardımcı olabileceğine dikkat çekilmektedir.
Bazı ekstraktların iyileşmek yerine karaciğere zarar verebileceğinden, çayın ekstraktlardan daha iyi olabileceğine dikkat etmek önemlidir.
Çalışmada, bu koşulu olan insanlar için hala çay veya çay ekstreleri tüketmek için özel bir tavsiyenin bulunmadığı, ancak karaciğer sağlığı ile ilgili bağlantının umut verici olduğu belirtilmektedir.


4- Sarımsak
Diyete sarımsak eklenmesi de karaciğeri uyarabilir. Advanced Biomedical Research dergisinde yer alan 2016 tarihli bir çalışmada, sarımsak tüketiminin, yağsız vücut kütlesinde hiçbir değişiklik olmaksızın NAFLD’li kişilerde vücut ağırlığını ve yağ içeriğini azalttığı belirtilmektedir. Bu, aşırı kilolu ya da obez olmanın NAFLD’ye katkıda bulunduğu bir faktör olduğu için yararlıdır.


5- Meyveler
Yaban mersini, ahududu ve kızılcık gibi birçok koyu renkli meyveler, karaciğerin hasara karşı korunmasına yardımcı olabilecek polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlar içerir.
Dünya Gastroenteroloji Dergisi’nde yapılan bir araştırmada, düzenli olarak çilek yemenin bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir.


6- Üzüm
Dünya Gastroenteroloji Dergisi’nde yer alan bu çalışmada üzüm, üzüm suyu ve üzüm çekirdeğinin, antioksidan açısından zengin olduğu, enflamasyonu azaltarak ve karaciğer hasarını önleyerek karaciğere yardımcı olabileceği bildirilmektedir.
Bütün yeme, tohumlu üzümler bu bileşikleri diyete eklemek için basit bir yoldur. Bir üzüm çekirdeği ekstresi takviyesi ayrıca antioksidanlar da sağlayabilir.


7- Greyfurt
Gastroenteroloji World Journal of çalışmasında da yararlı bir gıda olarak greyfurt bahseder. Greyfurt iki birincil antioksidan içerir: naringin ve naringenin. Bunlar, enflamasyonu azaltarak ve karaciğer hücrelerini koruyarak karaciğerin zarar görmesine yardımcı olabilir.
Bileşikler ayrıca karaciğerde yağ birikimini azaltabilir ve yağ yakan enzimleri arttırabilir. Bu, FLD’ye karşı mücadelede greyfurtun yararlı bir araç olmasını sağlayabilir.


8- Dikenli Armut
Dikenli armutun meyvesi ve suyu da karaciğer sağlığına faydalı olabilir. Dünya Gazetesi Gastroenteroloji çalışma meyvesinde bileşikler organı korunmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Çoğu araştırma meyvenin ekstraktlarına odaklanmaktadır, bununla birlikte, meyveye veya meyve suyuna odaklanan çalışmalar gereklidir.


9- Genel Olarak Bitkisel Gıdalar
Kanıt Tabanlı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yer alan 2015 tarihli bir çalışma, çok sayıda bitkisel gıdaların karaciğer için yararlı olabileceğini bildirmektedir.

Bunlar şunları içerir:

 • Avokado
 • Muz
 • Arpa
 • Pancar ve pancar suyu
 • Brokoli
 • Esmer pirinç
 • Havuçlar
 • İncir
 • Lahana ve lahana gibi yeşillikler
 • Limon
 • Papaya
 • Karpuz

İnsanlar bu gıdaları bütün ve dengeli bir diyetin parçası olarak yemelidir.


10- Yağlı Balık
Dünya Gastroenteroloji Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yağlı balık ve balık yağı takviyeleri tüketmek, NAFLD gibi koşulların etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.
Yağlı balıklar, enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan iyi yağlar olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu yağlar özellikle karaciğerde yararlı olabilir, çünkü fazla yağların birikmesini önler ve karaciğerde enzim seviyelerini korurlar.
Çalışma, haftada iki ya da daha fazla yağlı balık yemeyi önermektedir. Eğer ringa veya somon gibi yağlı balıkları diyete dahil etmek kolay değilse, günlük balık yağı takviyesi almayı deneyin.


11- Kuruyemişler
Aynı çalışma, fındık yemenin karaciğeri sağlıklı tutması ve NAFLD’ye karşı korunmasının basit bir yolu olabileceğini söylüyor. Kuruyemişler genellikle doymamış yağ asitleri, E vitamini ve antioksidanlar içerir. Bu bileşikler, NAFLD’yi önlemenin yanı sıra iltihap ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
Ceviz veya badem gibi bir avuç fındık yiyerek, her gün karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. İnsanlar çok fazla yemeyeceğinden emin olmalı, ancak, fındıklar kalorilerde yüksektir.


12- Zeytinyağı
Çok fazla yağ tüketmek karaciğer için iyi değildir, ancak bazı yağlar buna yardımcı olabilir. Dünya Gastroenteroloji Dergisi’ne göre, diyete zeytinyağı eklenmesi oksidatif stresi azaltmaya ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu, yağdaki doymamış yağ asitlerinin yüksek içeriğinden kaynaklanmaktadır.


Kaçınılması Gereken Yiyecekler
Genel olarak, diyette dengeyi bulmak karaciğeri sağlıklı tutacaktır. Bununla birlikte, karaciğerin işlemek için daha zor bulduğu bazı yiyecekler ve yiyecek grupları da vardır. Bunlar şunları içerir:


Yağlı yiyecekler: Bunlar arasında kızarmış yiyecekler, fast food ve birçok restorandan paket servis bulunmaktadır. Paketlenmiş aperatifler, cips ve fındık da yağlarda şaşırtıcı derecede yüksek olabilir.


Nişastalı gıdalar: Bunlar ekmek, makarna ve kek veya fırınlanmış ürünleri içerir.


Şeker: Şeker ve şekerli gıdalar, hububat, fırınlanmış ürünler ve şekerler gibi gıdaların kesilmesi, karaciğer üzerindeki stresi azaltmaya yardımcı olabilir.


Tuz: Tuz tüketimini azaltmanın basit yolları arasında, daha az yemekten, konserve etlerden veya sebzelerden kaçınmak ve tuzlanmış şarküteri ve domuz pastırmasını azaltmak veya önlemek yer alır.


Alkol: Karaciğerine mola vermek isteyen herkes, alkol alımını azaltmayı veya diyetten tamamen uzak tutmayı düşünmelidir.

Karaciğer vücutta önemli bir rol oynar. Büyük ölçüde kendi kendine ilgilenirken, bir kişi bazı yiyecekleri ve içecekleri tüketerek karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
Karaciğere zarar verebilecek birçok yiyecek türü de vardır. Karaciğer için iyi olan yiyecekleri seçmek, bir insanın gelecekte olası sağlık sorunlarını önlemesine yardımcı olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yüksek Yağlı Kırmızı Etlerin Sağlıklı Bir Diyetin Parçası Olması İçin 4 Neden
Yüksek Yağlı Kırmızı Etlerin Sağlıklı Bir Diyetin Parçası Olması İçin 4 Neden

Kırmızı et, doymuş yağ ve kolesterol bakımından yüksek olduğu için uzun süredir kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, kırmızı et tüketmek (özellikle etin yağlı kısımları, örneğin görünür ebruları olan biftekler), araştırmalar bunun bir zamanlar düşünüldüğü kadar zararlı olmayabi

Kırmızı et, doymuş yağ ve kolesterol bakımından yüksek olduğu için uzun süredir kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilm...

Kas Büyümesi Hakkında Her Şey
Kas Büyümesi Hakkında Her Şey

Hormonlarımızın antrenmana tepki verme şekli ve kas büyümemizi nasıl etkiledikleri, sadece ne kadar kalori aldığımıza değil, beslenme durumumuza da bağlıdır.

Hormonlarımızın antrenmana tepki verme şekli ve kas büyümemizi nasıl etkiledikleri, sadece ne kadar kalori aldığımıza de...

Mineral Emilimi Nasıl Arttırılır?
Mineral Emilimi Nasıl Arttırılır?

Demir iki ucu keskin bir kılıçtır. Yeterince emmezsek anemi riskine gireriz, ancak çok fazla emersek kolorektal kanser, kalp hastalığı, enfeksiyon, nörodejeneratif bozukluklar ve inflamatuar durumlar riskimizi artırabiliriz.

Demir iki ucu keskin bir kılıçtır. Yeterince emmezsek anemi riskine gireriz, ancak çok fazla emersek kolorektal kanser, ...