Şeker Pancarının Duymadığınız 8 Faydası

13 Mayis 2021

Şeker Pancarı: Hazımsızlık ve Kansızlığa Birebir
Şeker pancarı, etli yaprakları, çiçekleri ve verimli tohumları ile ilgi çekici bir bitki türüdür. Şeker pancarı ile yapılan tarifler fazla bilinmese de bu bitkiyle sıra dışı yemekler yaratmak mümkündür. Bitkinin en önemli yönlerinden biri farklı bölgelerde yetişmeye elverişli olmasıdır.

Şeker üretiminin yapılmasını ve evlerimize gelmesini sağlayan şeker pancarı, ilginç özelliklere sahip bir üründür. Faydalı yönleri de fazla olduğu için şeker pancarı tüketimine önem vermek gerekir. Üstelik hazırlanan tarifler de son derece lezzetli olur.


Şeker Pancarı Nedir?
Ispanakgiller familyasının bir üyesi olan şeker pancarı, şeker kamışından sonra şeker üretiminde kullanılan başlıca bitkidir. İki yıl içinde tam anlamıyla gelişimini tamamlar. İlk yıl şeker pancarı yaprağı ve kökleri oluşmaya başlar. İkinci yıl ise tohum ve çiçek bölümleri meydana gelir. Dıştan bakılınca sarımtırak bir bitki görülürken içi beyaz ve etlidir. Koni şeklindeki yapısı ile dikkat çeken bir görünümü vardır. Şekeri pancarı daha çok şeker üretimini sağlaması ile ünlü olmuştur. Bununla birlikte tek başına da yararlı bir üründür. Faydalı yönlerini öğrenmeye başlayanlar mutlaka şeker pancarına mutfaklarında daha fazla yer vermeye başlayacaktır. Şeker pancarı melası ise fabrikasyon kademesine gelindiği zaman şeker pancarından elde edilen sıvıya verilen isimdir. Şurup halindeki bu sıvı fabrikasyon sürecine geri alınmamaktadır. Alkol ve maya gibi üretim alanlarında ham madde olarak kullanılan bu şurup son derece faydalı bir üründür. Ucuz özellik gösterdiği için sitrik asit üretiminde de ham madde olarak tercih edilir. Sitrik asitten ise limon suyu gibi mutfak için önemli ürünler yapılır. Şeker pancarını yüzde dörtlük kısmından mela şurubu çıkarılır ve kullanılır.


Şeker Pancarı Faydaları Nelerdir?
Kırmızı şeker pancarının faydaları nelerdir ve beyaz şeker pancarının faydaları nelerdir şeklinde sorular çeşitlenebilmektedir. Kırmızı pancar aslında şeker pancarı değildir, daha çok turşusu ve pekmezi yapılır. Beyaz pancar ise şeker üretiminde kullanılır. İkisinin de faydaları benzerdir.

• Şeker pancarının başlıca faydalarından biri mide ve sindirim sistemine yaptığı etkilerde hissedilir. Yemeklerin yanında şeker pancarı tüketmek sindirimin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
• Kansızlık sıkıntısı yaşayanlar şeker pancarı yiyerek bu sorunun azaldığını görebilirler. Şeker pancarı neye iyi gelir diye bakıldığında kan hücrelerini artırdığı bilgisine de ulaşırız. Kansızlık sıkıntısı yaşayanlar şeker pancarı yiyerek bu sorunun azaldığını görebilirler.
• Şeker pancarı sinir hücrelerini olumlu yönde etkiler. Böylelikle sakinleşmek ve daha huzurlu hissetmek mümkün olur.
• Şeker pancarının suyunu içmek kanser hastalığının olumsuz etkilerini azaltır.
• Hipertansiyon hastalığı bulunanlar için iyi bir tercihtir. Tansiyonu düşürücü etkisi sayesinde hastalıktan muzdarip olanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.
• Şeker pancarının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanı temizlemesi ve iltihapları önlemesi de bulunmaktadır.
• Şeker pancarı cilde faydaları olan bir gıdadır. Cilt neminin ve renginin dengelenmesine yardımcı olan pancar kırışık oluşumunu da yavaşlatır.
• Şeker pancarının faydaları hamilelikte de önemli bir yer tutar. Bitkinin içindeki folat bebeklerde omurganın ve beynin sağlıklı şekilde gelişmesine destek olur.


Şeker Pancarı Kalorisi ve Şeker Oranı
• Şeker pancarı fazla yüksek kalori özelliği göstermemektedir. 100 gram şeker pancarında 50 oranında kalori bulunur. Söz konusu özelliği sayesinde zayıflamak, form tutmak isteyenler ve diyet yapanlar için ideal bir tercihtir.
• Şeker pancarı kalori açısından sağlıklı olduğu ve sindirimi kolaylaştırdığı için detoks karışımlarında da sıkça kullanılmaktadır.
• Şeker pancarında ismiyle uyumlu olarak yüksek oranda şeker bulunur.
• Bu özelliği sayesinde şeker üretimi için ideal bir bitki haline gelmiştir.
• Bitkide bulunan şeker türünün sakkaroz türünde olduğunu söylemek mümkündür.
• Karbonhidrat ve kuru madde oranı da aynı şekilde fazladır. Ayrıca şeker pancarının büyük bölümünü su oluşturur. Şeker pancarı şekeri oranının %16 civarında olduğu söylenebilir.


Şeker Pancarı Nasıl Pişirilir?
• Şeker pancarı yemek için doğru yöntemler dahilinde haşlama yapmaya ve süreyi iyi kullanmaya önem vermek gerekir.
• Şeker pancarının ideal haşlama süresi 60 dakika diğer bir deyişle bir saat civarında olmalıdır.
• Pancarı haşlamak için bol miktarda su ile düdüklü tencerede pişirmek iyi bir yöntem olarak görülebilir.
• Şeker pancarı bu şekilde sade olarak da yenilebilir. Ayrıca turşu, tatlı ve benzeri tariflerin malzemesi olarak da rahatlıkla kullanılır.
• Şeker pancarı haşlaması faydaları suda kayboluyor mu diye endişeleniyorsanız haşlama suyunu detoks suyu yani vücudu temizleme içeceği olarak tüketebilirsiniz.
• Bu içeceğe aroma katmak için farklı meyve ve sebze karışımları da ekleyebilirsiniz.
• Haşlama pancarları da çorba, salata, dipsos gibi farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Şeker Pancarı Şeker Sindirim Sistemi Bağışıklık Sistemi Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sahlep Ve Faydaları
Sahlep Ve Faydaları

Sahlep bilimsel olarak orchis mascula olarak adlandırılır ve Nisan-Haziran aralığında yetiştiği bilinen yaygın bir bitkidir. Genelde mor renkli çiçekleri ile tanınır fakat saf bir beyaz renkte olan çiçeklere sahip türleri de mevcut. Yapraklarında koyu mor noktalar bulunur.

Sahlep bilimsel olarak orchis mascula olarak adlandırılır ve Nisan-Haziran aralığında yetiştiği bilinen yaygın bir bitki...

Midye Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler
Midye Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Midye, ülkemizde hemen hemen birçok şehirde sokak lezzeti olarak kabul edilen ve sevilen yiyecekler arasında yer alır. Deniz ürünlerini sevenlerin vazgeçemediği midye çeşitli lezzetler ile buz gibi içeceklerin yanına uyum sağlar.

Midye, ülkemizde hemen hemen birçok şehirde sokak lezzeti olarak kabul edilen ve sevilen yiyecekler arasında yer alır. D...

Kiraz Çekirdeği Yağının Sağlık Açısından Faydaları Ve Kullanımları
Kiraz Çekirdeği Yağının Sağlık Açısından Faydaları Ve Kullanımları

Tatlı Kiraz, dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen ve sağlığa sayısız faydası olan harika bir meyvedir. Tatlı kirazın bilimsel adı Prunus avium’dur ve rosaceae ailesine aittir. Bu meyvenin Avrupa, Anadolu, Mağrip ve Batı Asya’ya özgü olduğuna inanılmaktadır ancak şimdi aynı zamanda tüm dünyada yur

Tatlı Kiraz, dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen ve sağlığa sayısız faydası olan harika bir meyvedir. Tatlı kirazın ...