Kahvaltının Sağlık Açısından Faydaları

13 Mayis 2021

Sağlıklı ve Zinde Bir Gün İçin Kahvaltı Yapın
Kahve altı kelimesinden ortaya çıkan kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Kahve içmeden önce yenilen hafif yemek anlamını taşıyan kahvaltı, sağlıklı ve zinde bir günün olmazsa olmaz öğünlerinden biridir. Domates, salatalık, yumurta, peynir, reçel, çerez gibi besinler ile yapacağınız kahvaltı, gün içinde daha enerjik ve sağlıklı hissetmenize neden olacaktır. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kahvaltı sofraları, sağlıklı olmasının yanı sıra aile bireylerinin hep birlikte güne başlamasına da katkı sağlamaktadır. Yoğun geçecek bir güne başlamadan önce yapacağınız sağlıklı bir kahvaltı ile gün boyunca kendinizi daha sağlıklı ve enerjik hissedebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için her sabah kahvaltı yapılması gerektiğini belirten beslenme uzmanları, günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu belirtiyorlar. Sebebi ise insan vücudunun uyurken bile çalışmaya devam ederek enerji harcıyor olmasıdır. Beslenme uzmanları, uyurken harcanan enerjiyi geri kazanmak için kahvaltı yapmanın şart olduğunu belirtiyor. Kahvaltı öğününü atlamanız halinde daha sonraki öğünlerde tükettiğiniz yiyeceklerin bir faydası olmuyor. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre bulunmaktadır. Bu süre içinde vücut, besin ögelerinin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle kış aylarında kahvaltı yapmadan güne başlamanız durumunda vücudunuz enerjisiz kalacak bu da çabuk yorulmanıza ve gün içerisindeki performansınızın ve veriminizin düşmesine sebep olacaktır.

Kahvaltının İnsan Sağlığı İçin Önemi Nedir?
Neden kahvaltı yapılmalıKahvaltıda yeterli miktarda protein tüketen bireylerin iş verimi ve konsantrasyon seviyesi yüksektir. Kahvaltı yapmayan bireylerin ise anlama ve kavrama hızı düşer. Kahvaltı yapmadan egzersiz yaptıklarında baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetlerini dile getirmektedirler. Düşük protein içeren kahvaltı alımından sonraki ikinci ve üçüncü saatler arasında kan şekeri açlık seviyesinin altına düşmekte ve kişiler açlık hissi duyduklarını belirtmektedirler. Yeterli protein içeren kahvaltıdan sonra ise kan şekeri olması gereken seviyeye çıkmaktadır ve böylece kahvaltı yapan kişiler açlık hissi duymamaktadırlar. Bu yönüyle düzenli kahvaltı yapmak, kilo vermenize de katkı sağlayacaktır.

Kahvaltıda tükettiğiniz protein miktarı oldukça önemlidir. Vücut yeterli miktarda protein aldığında kan şekeri düzene girmektedir, yorgunluk ve açlık gibi duyguların önlenmesi mümkün olabilmektedir. Kahvaltıda meyve ya da sebze tüketmek, bu öğünü besin ögeleri bakımından dengelediği gibi içerdikleri posa nedeniyle de emilimi düşürerek doygunluğu daha uzun süre sağlamakta, kan şekerinin de daha geç düşmesine yardımcı olmaktadır. Kahvaltıda tüketilecek meyve ya da sebze, özellikle C vitamininden yüksek ise demir emilimini de artırır. Kahvaltıda tüketilen meyve ya da sebzenin kan kolesterol düzeyini düşürmede de etkili olduğu bilinmektedir. En azından kahvaltıda bir bardak süt içmek, bir adet portakal, domates, salatalık ve benzeri bir sebze ya da meyve tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak açısından atılabilecek en önemli adımdır. Meyve ya da meyve suyu her kahvaltıda bulunması gereken gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Meyve yerine domates, biber, havuç gibi sebzeler de yenilebilir.

Çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik, ona kahvaltı alışkanlığı kazandırmak olacaktır. Okulda ya da dışarıda arkadaşları ile oynarken büyük enerji sarf eden çocuğunuzun enerji ihtiyacını sağlıklı bir kahvaltı ile karşılayabilirsiniz. Çocuğunuzun kahvaltısında ise dikkat etmeniz gereken önemli nokta; bir bardak süt bulundurmanızdır. Süt içmeyen çocuğunuzun ihtiyacı olan enerjiyi ya da kalsiyumu alabilmesi için yeterli miktarda peynir ya da yoğurt tüketmesi sağlanmalıdır. Kahvaltıda çocuklara verilecek besinler, peynir, zeytin, yumurta, reçel, fındık ezmesi, ekmek ve kahvaltılık tahıl ürünleridir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kahvaltı Sağlıklı Beslenme Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kanserli Hücrelere Bergamot Çayı İyi Gelir mi?
Kanserli Hücrelere Bergamot Çayı İyi Gelir mi?

Bergamot hoş aroması ile bilinir ve birçok faydası vardır. Kokusu insanı olumlu etkiler, vücudun gerginliğini alır. Ruh halini değiştirir, korkudan, stresten, depresyondan uzaklaştırır

Bergamot hoş aroması ile bilinir ve birçok faydası vardır. Kokusu insanı olumlu etkiler, vücudun gerginliğini alır. Ruh ...

Daha İyi Bir Beyin Fonksiyonu İçin Yemeniz Gereken 7 Yiyecek
Daha İyi Bir Beyin Fonksiyonu İçin Yemeniz Gereken 7 Yiyecek

Konu beyin sağlığıyla ilgilenmek olunca yapacağımız seçimler, kontrol edebileceğimiz en basit şeyler gibi görünmektedir. Akıl sağlığınızla ilgili olarak belli bir sorun yaşamasanız bile beyin fonksiyonunuzu yiyeceklerle güçlendirmeniz iyi bir fikirdir.

Konu beyin sağlığıyla ilgilenmek olunca yapacağımız seçimler, kontrol edebileceğimiz en basit şeyler gibi görünmektedir....

Zihinsel Sağlığınız İçin Faydalı 5 Ev Bitkisi
Zihinsel Sağlığınız İçin Faydalı 5 Ev Bitkisi

Bir evin estetiğini güzelleştirmenin yanı sıra, çalışmalar yeşilliklerle çevrili olmanın çevredeki havayı temizlemede, iyi hissetmekte ve yaşamınızı iyileştirmede yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir evin estetiğini güzelleştirmenin yanı sıra, çalışmalar yeşilliklerle çevrili olmanın çevredeki havayı temizlemede, i...