Labne Peynirinin Kullanımı Ve Faydaları

11 Mart 2021

Onlarca peynir türü arasında çok konuşulan bir konuya açıklık getirmek için sizlerleyiz. Labne peyniri sağlıklı mı diye düşünenlerin içini ferahlatacak bu yazımızda, labne peynirini derinlemesine inceleyelim istedik.
Tatlıdan tuzluya, geniş bir tarif yelpazesinde yer alan labne peyniri hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulmak için yazımızı son satırına kadar okumalısınız. Bu sayfada sizler için özenle hazırlanmış labneli tarifle yer alıyor!
Protein ve kalsiyum kaynağı peynirler kas ve kemik gelişimi için önem arz etmektedir. Labne peyniri de bu peynirleren biridir ve pe çok kişi tarafından severek tüketilir.

Labne Peyniri Nedir?
Labne peyniri beyaz renkli, yumuşak kıvamlı az tuzlu krem gibi akışkan bir peynirdir.
Peynir alt suyundan elde edilen bu peynir, peynir altı suyundan daha yoğun bir kıvama sahiptir.
Yoğurdun süzülmesiyle de hazırlanan labne peyniri, bağırsaklar için faydalı mineralleri yapısında barındırır.
Gelişme çağında, katı gıdaya geçiş döneminde tüketilmesi önerilen labne peyniri çocukların daha güçlü kas ve kemik yapısına sahip olmasını sağlar.
Labne peyniri tuzlu mu diye merak edenler bu peyniri tattığında tuz oranının çok düşük olduğunu hissedecektir.

Labne Peyniri Kalori ve Besin Değerleri
Labne peyniri kalori miktarı düşük olduğu için diyet beslenmesine de tercih edilmektedir. Şimdi labne peynirinde bulunan vitaminler ve mineralleri inceleyelim. Labne peynirinin kalorisine de göz atmayı unutmayın!
1 yemek kaşığı labne peyniri: 30 kalori
1 tatlı kaşığı labne peyniri: 10 kalori
100 gram labne peyniri: 200 kalori
Sadece 1 yemek kaşığı labne peynirinde bulunan vitamin ve mineraller ise şöyle ifade edilir:
• 0.83 gram Karbonhidrat
• 0.75 gram Protein
• 2.7 gram Yağ
• 18.75 gram Kalsiyum

Labne Peyniri Faydaları Nelerdir?
Kalsiyum oranı yüksek olan bu peynir kas ve kemik gelişimine destek olmasıyla tanınmaktadır. Bu nedenle labne peyniri faydaları anne adaylarını yakından ilgilendirir. Katı gıdaya geçiş döneminden itibaren bebeklere labne peyniri verilir.
Labne peyniri kanserli hücrelerin vücuttan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple vücut direncini yükselten besinler arasında yerini alır.
Protein kaynaklarından biri olan labne peyniri, kemik sağlığını korumaktadır.
B vitamini içeren labne peyniri kansızlıkla mücadele konusunda başarılı sonuçlar verir.
Diş sağlığını korumak için de tüketilen labne peyniri, diş çürümesine engel olur.
Bağırsakların aktif şekilde çalışmasına da destek olur.

Labne Peyniri Nerelerde Kullanılır?
Labne peynirini birçok tarifte kullanıp besin değeri yüksek lezzetler hazırlayabilirsiniz. Labne peyniriyle neler yapabilirim diyenler listemizi inceledikten sonra mutfağa geçebilir!
• Tiramisu
• Cheesecake
• Poğaça
• Dolgulu Kek
• Peynir Topları
• Muhallebi
• Fincan ve Kup Tatlıları


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Labne Peyniri Kemik Sağlığı Diş Sağlığı B Vitamini

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yeşil Mandalinanın Bilinmeyenleri
Yeşil Mandalinanın Bilinmeyenleri

Genellikle turuncu olarak bilinen mandalinanın yeşilinin daha çok C vitamini içerir. Üst solunum yolları hastalıklarında birebir doğal tedavi sağlayan yeşil mandalina içeriğinde güçlü çözücü maddeler barındırır. Bol etli olan yeşil mandalinanın ayrıca karaciğerin işlevselliğini olumlu etkilediği tes

Genellikle turuncu olarak bilinen mandalinanın yeşilinin daha çok C vitamini içerir. Üst solunum yolları hastalıklarında...

Kahverengi Ve Beyaz Yumurtanın Farkları
Kahverengi Ve Beyaz Yumurtanın Farkları

Kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar konusunda kafanız karıştıysa kesinlikle yalnız değilsiniz. Bununla birlikte, kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar arasındaki farkın yumurtanın kendisiyle ve tavukla ilgili her şeyle çok az ilgisi olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.

Kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar konusunda kafanız karıştıysa kesinlikle yalnız değilsiniz. Bununla birlikte, k...

Guava Meyvesine Dair Bilinmesi Gereken Her Şey
Guava Meyvesine Dair Bilinmesi Gereken Her Şey

Anavatanı Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika olarak bilinen guava, tropikal bir meyvedir. Yaklaşık 100 farklı türü bulunan guavanın en çok bilinen türü, elma guavadır. Günümüzde Hawaii, Karayipler, Güney Asya ve Afrika'da ziraati yapılan guava, Pakistan ve Hindistan'da çiğ olarak tüketilir.

Anavatanı Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika olarak bilinen guava, tropikal bir meyvedir. Yaklaşık 100 farklı türü b...