Mandalina Öz Yağının Faydaları

22 Nisan 2021

Turunçgillere ait öz yağlar arasında en tatlısı ve sakinleştiricisi olarak bilinen mandalina, Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılıyor ve sahip olduğu yumuşak, iyileştirici yapı onu bu iş için ideal hale getiriyor. Aknenin azaltılması, cildin parlaması, uykusuzluğun giderilmesi, cilt yağlarının azaltılması ve yaraların, yaş lekelerinin ve kırışıkların ortadan kaldırılması konusunda da etkileri olan mandalina yağı, sadece bunlarla da sınırlı değil.
Sızdıran bağırsak sendromu gibi bağırsak problemlerine karşı da etkileri olan bu yağ, antiseptik özelliklere sahip ve aynı zamanda lenfatik sistemi uyarıyor, gaz sorunlarına bile çare olabiliyor. Etkileyici görünüyor değil mi? Peki bunları nasıl yapıyor dersiniz?

Mandalina Öz Yağının Faydaları

Akne, Çatlaklar ve Yaraları İyileştirir
Mandalina yağı aknelere, çatlaklara ve yara izlerine karşı etkili çünkü yumuşak yapısından ötürü cildinize zarar vermiyor. Hasar görmüş cilt bölgelerinin enfeksiyona kapılmasına engel olan bu yağ, bakteri ve mantar gelişimine de engel oluyor. Eğer yara izlerinizi azaltmak için çareler arıyorsanız, onu bir taşıyıcı yağ ile birleştirebilir ve doğrudan yara izine uygulayabilirsiniz. Hatta lavanta yağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırarak kullanmak da mümkün.

Ağrıları, Anksiyeteyi ve Mide Bulantısını Aromaterapi ile Geçirir
Mandalina öz yağı anksiyete ve mide bulantısına karşı kullanılabilen en iyi yağlardan bir tanesi. Tıpta Tamamlayıcı Terapiler yayınındaki bir çalışmada, bu yağın ağrılar, mide bulantısı ve anksiyete üzerindeki şifa verici etkileri, Ten Allina Health adlı hastanelerde birebir denenmiş ve hastaneler tesislerinde aromaterapi ile bu yağı kullanmışlar.
Elde edilen sonuçlara göre hastaların ağrı, kaygı ve mide bulantılarında gözle görülür iyileşmeler meydana gelmiş. Toplamda 10.262 hastanede aromaterapi yoluyla hasta bakımına eklenen bu adım, denenen diğer öz yağlara nazaran çok daha iyi sonuçlar vermiş.

Ağrılara Son Verir
Araştırmalar doğal bitkilerden elde edilen yağların ağrıyla savaşta oldukça etkili olduklarını gösteriyor. Mandalina öz yağının saflaştırılması ile elde edilen terpenes maddesi, bir analjezik olarak ağrıya karşı kullanılabiliyor.

Besinleri Bakterilerden Korur
Mandalina yağının antimikrobiyel etkileri mevcuttur. Listeria innocua bakterisi üzerinde yapılan çalışmalarda, bu bakterinin fasulye taneleri üzerindeki renk ve doku değişimleri gözlenmiş. Sonuçlara göre mikrobiyel anlamda ciddi bir iyileşme mevcut ve saklanan besinlerin renk ve doku değişimleri de azalmış. Dolayısıyla gıdalarda gıda koruyucu olarak kullanılması mümkün.

Kanserle Savaşta Yardımcı Olur
Limonene maddesi ve mandalina yağı ile yapılan çalışmalarda, her iki maddenin de tümör gelişimi üzerinde engelleyici bir etkisinin olduğu görülmüştür. Bu durum onun alternatif tıpta bir kanser önleyici ve anti-tümör olarak kullanılmasının önünü açabilir.

Mandalina Öz Yağının Riskleri
Mandalina yağı yumuşak, güvenli ve toksik olmayan bir yağdır ancak hamileler, epilepsi hastalığı olanlar, karaciğeri zarar görmüş olanlar, ilaç kullananlar ve kronik hastalıkları olanlar, bir aromaterapi uzmanına görüşmeden onu kullanmalılar.
Çocuklarda ve yaşlılarda kullanımı da gözetilmelidir. Güneşe çıkacak olanlar ise mandalina yağının güneşin zarar verici etkilerini arttırabileceğini unutmamalılar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mandalina Yağı Yağ Cilt Bakımı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

En Çok ve En Az Şeker İçeren Meyveler
En Çok ve En Az Şeker İçeren Meyveler

Meyvelerin beslenmedeki yerleri önemlidir. Meyveler sağlık için ihtiyaç duyulan lif ve diğer besin maddelerine sahiptir. Aynı zamanda doğal şeker de içerir ve bazılarının şeker miktarı diğerlerinden daha fazladır. Daha az şeker almak isteyenler genellikle çikolata, gazlı içecek ve şeker tüketiminden

Meyvelerin beslenmedeki yerleri önemlidir. Meyveler sağlık için ihtiyaç duyulan lif ve diğer besin maddelerine sahiptir....

Yumurta Kabuğunun Faydaları
Yumurta Kabuğunun Faydaları

Bir yumurta kabuğu, bazı antiasitlerin temel içeriği olan kalsiyum karbonattan oluşur. Her ortalama büyüklükteki bir yumurtanın kabuğu 750-800 miligram kalsiyuma sahiptir.

Bir yumurta kabuğu, bazı antiasitlerin temel içeriği olan kalsiyum karbonattan oluşur. Her ortalama büyüklükteki bir yum...

Bir Yaz Meyvesi Şeftali'yi Tanıyalım
Bir Yaz Meyvesi Şeftali'yi Tanıyalım

Şeftali yaz aylarının sevilen meyvelerinden biridir. Sulu yapısı, aroması, nefis kokusu ile taze olarak tüketilen, meyve suyu, reçel, turta ve komposto yapımında sık kullanılan bu yaz meyvesinin özelliklerinin biraz tanıyalım.

Şeftali yaz aylarının sevilen meyvelerinden biridir. Sulu yapısı, aroması, nefis kokusu ile taze olarak tüketilen, meyve...