Nar Çayı Tüketmenin Önemi

11 Mayis 2021

Hoş Kokusu ve Lezzeti ile Şifalı Bir Çay
Mükemmel kokusu, tadı ve rengi ile sevilerek tüketilen meyvelerden olan nar meyvesi, insan vücudu için oldukça şifalıdır. Günümüzde nar meyvesinden nar suyu, nar ekşisi, nar yağı, nar çayı olarak farklı şekillerde yararlanılmaktadır. Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen nar çayı, hammaddesi olan nar meyvesi sebebiyle insan vücudu için oldukça faydalı bitki çayı çeşitlerinden biridir. Peki nar çayı nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, zayıflatır mı, nasıl demlenir?

Nar Çayı Nedir, Ne İşe Yarar?
E, K ve C vitaminleri açısından güçlü bir kaynak olan nar meyvesinden üretilen nar çekirdeği çayı, günlük enerji ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayacak bir enerji deposudur. İçerisinde demir, folik asit, çinko gibi birçok minerali de barındıran nar çayı, günlük düzenli olarak tüketildiği takdirde vücuda enerji vermesinin yanı sıra birçok sağlık sorunu ile baş edilmesini de kolaylaştırıyor.

Soğuk kış aylarında içinizi ısıtan nar çayı gerek rengi gerekse tadı ile çay tiryakilerinin favori bitki çayları arasında yer almaktadır. Nar çayı ürünleri, rengi, tadı ve kokusunun yanı sıra zengin içeriği sayesinde de insan vücudu için sayısız şifa sağlıyor. Günümüzde bitkisel ürünler üreten çeşitli markaların poşet çay olarak satışa sunduğu nar çayı ürünleri, pratik bir biçimde demlenmesi ile de dikkat çekmektedir.

Nar Çayının Faydaları Nelerdir?
Daha önce de belirtildiği gibi içerisinde çok sayıda vitamin ve mineral barındıran nar meyvesinden üretilen nar çiçeği çayı, insan vücudu için tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Rengi ve kokusu ile insanı kendisine hayran bırakan nar çayının faydalarını sizler için derledik.

  • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan nar çayı, günlük düzenli olarak tüketildiğinde vücutta zararlı hücrelerin oluşumunu ve gelişimini durdurarak vücudun daha sağlıklı olmasına destek sağlıyor. Yani nar çayı ile vücudumuzun bağışık sistemini daha güçlü hale getirerek hastalıklar ile savaşmasına destek olabiliriz.
  • İçerisinde yüksek oranda lif barındıran nar meyvesinden üretilen nar çayı, uzun süreli tokluk sağlayarak kilo vermenize yardımcı oluyor. Nar çayı aynı zamanda vücudunuzun yağ yakımını da hızlandırıyor.
  • Vitamin ve mineral deposu olduğu bilinen nar çayı, vücudunuzun gün boyu ihtiyaç duyduğu enerji miktarını da büyük ölçüde sağlamaktadır. Sabah kahvaltılarında içeceğiniz bir fincan nar çayı ile güne enerjik bir biçimde başlayabilirsiniz.
  • Nar çayı, içeriği sayesinde tansiyonu dengeleme konusunda da etkilidir. Tansiyonunuz yükseldiğinde bir fincan nar çayı içmeniz, tansiyonunuzun dengelenmesine sebep olacaktır.
  • Vücutta bulunan ölü hücrelerin yok edilmesini sağlayan nar çayı, düzenli tüketilmesi halinde vücudunuzun gençleşmesini ve dinçleşmesini sağlayacaktır.
  • Böbreklerin kusursuz bir biçimde çalışmasına destek olan nar çayı aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür.
  • Günlük düzenli olarak tüketeceğiniz nar çayı, vücudunuzdaki stres seviyesini azaltarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Güçlü bir C vitamini kaynağı olan nar meyvesinden üretilen nar çayı, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların semptomlarının azalmasında etkilidir.


Nar Çayı Nasıl Demlenir?
Genelde poşet çay şeklinde satışa sunulan nar çayı ürününün tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız nar çayını günlük düzenli olarak tüketmelisiniz. Kaynamış sıcak su koyduğunuz fincanın içerisine bir poşet nar çayı ekleyerek 3 ila 5 dakika arasında demlendikten sonra çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Günde 3 defa tok karnına tüketeceğiniz nar çayı ile bu çayın tüm şifasını vücudunuza sağlayabilirsiniz.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Nar Nar Çayı Çay Kilo Kontrolü C Vitamini

Yorumlar (1)

zerohero
zerohero
2 yıl önce

Nar çayını çok güzel açıkladın hocam. Nar çayının Casvaa markadan bi deneyin derim gerçekten yoğun tatı buabileceksiniz bence

zerohero
zerohero
2 yıl önce

Nar çayını çok güzel açıkladın hocam. Nar çayının Casvaa markadan bi deneyin derim gerçekten yoğun tatı buabileceksiniz bence

zerohero
zerohero
2 yıl önce

Nar çayını çok güzel açıkladın hocam. Nar çayının Casvaa markadan bi deneyin derim gerçekten yoğun tatı buabileceksiniz bence

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hindistancevizi İçin Çıldırmanızı Sağlayacak 10 Neden
Hindistancevizi İçin Çıldırmanızı Sağlayacak 10 Neden

Hindistan cevizi ve hindistancevizi ürünlerinin popülaritesi son birkaç yılda arttı ve sayısız sağlık ve güzellik faydalarına baktığınızda bunun neden böyle olduğu açık.

Hindistan cevizi ve hindistancevizi ürünlerinin popülaritesi son birkaç yılda arttı ve sayısız sağlık ve güzellik faydal...

Sebzeleri Haşlamak Gerçekten Ne Kadar Kötü?
Sebzeleri Haşlamak Gerçekten Ne Kadar Kötü?

Pişmiş sebzeleri yemek genellikle çiğ sebzelerden daha hoştur ve vücudunuzun sindirimi daha kolay olabilir, ancak sebzeleri pişirmenin besin içeriğini değiştirdiği doğrudur. Bazı sebzeler için onları pişirmek besin maddelerini daha kullanılabilir hale getirebilir.

Pişmiş sebzeleri yemek genellikle çiğ sebzelerden daha hoştur ve vücudunuzun sindirimi daha kolay olabilir, ancak sebzel...

Deniz İğde Yağının Sağlığa En Önemli 11 Faydası
Deniz İğde Yağının Sağlığa En Önemli 11 Faydası

Deniz iğde yağı binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Kuzeybatı Himalaya bölgesinde yüksek rakımlarda yetişen küçük bir çalı olan deniz topalak bitkisinin (Hippophae rhamnoides) meyvelerinden, yapraklarından ve tohumlarından elde edilir. Cildinize uygula

Deniz iğde yağı binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Kuzeybatı Himalaya b...