Kimyon: Sindirim Ve Bağışıklık Sistemini Destekler

02 Mart 2021

Kimyon, aslında maydanoz ailesinin bir üyesi. Kurutulmuş tohum olarak birçok mutfakta tercih ediliyor. Ayrıca geleneksel tıpta da birçok kullanım alanı vardır – özellikle de enfeksiyonları iyileştirme ve sindirim sistemine yardım etme özelliği nedeniyle sıkça tercih edilir.
Kimyon genel olarak kalp rahatsızlığı, hemoroit, inflamasyon, uykusuzluk, kusma, zayıflamış bağışıklık sistemi ve viral enfeksiyonlar için faydalıdır.

Kimyonun Sağlık Konusunda Faydaları

1. Sindirime destek olur.
Kimyonda bulunan bir bileşik olan timolün asit, safra ve enzim salgılayan salgı bezlerini uyarması ile bilinmektedir. Bu uyarma, mide ve bağırsaklardaki gıdaların sindirilmesinden sorumludur.
Hemoroidlere anüs ve rektum damarlarındaki basınç artışı neden olur ve insanların % 75’i hayatlarının bir noktasında hemoroid sorunu ile karşılaşırlar.
Damar üzerindeki basınç şişme, ağrı ve kanamalara neden olur. Hemoroid bir nedeni de şiddetli kabızlıktır. Kimyon tohumları yüksek lifli bir gıdadır, sindirim sistemini uyararak hemoroid tedavisinde doğal olarak yardımcı olurlar. Kimyon tohumları ayrıca antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu nedenle hemoroid semptomu olan anüs içinde bir enfeksiyon varsa, kimyon da bu konunun tedavisinde yardımcı olacaktır.
Kimyon gastrointestinal sistemdeki gaz oluşumunu önleyerek sindirime yardımcı olur. Karinat özellikleri mide ağrıları ve karın ağrısı ya da basıncına yol açabilen gazla mücadele eder.

2. Bağışıklık sistemini destekler.
Kimyon tohumlarında bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini, bağışıklık sistemi stres yüzünden zayıflayan bireylere çok faydalıdır. Stresin toplumumuzda yaygın bir durum haline geldiğini göz önüne alarak, yeterli C vitamini alımı kişinin genel sağlığı için ideal bir araç olabilir.
C vitamini içeren gıdaları tüketerek iltihap ile mücadele ediyor, kan basıncını düşürmeye yardım ediyor, felç ve kalp krizi riskini azaltıyor, kansere yol açan oksidatif stresle mücadele ediyor ve sağlıklı cildi teşvik ediyorsunuz.

3. Solunum yolu sorunlarını tedavi eder.
Kimyon tohumları bir balgam söktürücü ve ikonjestif ajan gibi davranır; nefes yolları, akciğerler, bronşlar ve trakeadan mukus temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda uyarıcı ve dezenfektan olarak çalışır, bu nedenle mukus hava yollarından temizlendikten sonra, kimyon tohumları tıkanıklığa neden olan başlangıç durumunun iyileşmesine yardımcı olabilir.
Örneğin astım, bronş kas spazmlarına, akciğer astarının şişmesine ve artan mukus üretimine neden olan solunum hastalığında nefes alamamaya yol açar. Genellikle hava kirliliği, obezite, enfeksiyonlar, alerjiler, egzersiz, stres veya hormonal dengesizlikler neden olur. Bronşiyal kısıtlamayı iyileştiren kimyon tohumları astım için doğal bir çare olarak hizmet eder.

4. Cilt sağlığını destekler.
Kimyon tohumlarında bulunan E vitamini tam bir antioksidan görevi görür. E vitamini deride kılcal duvarları güçlendirmeye yardımcı olur. Nem ve esnekliği geliştirir, doğal bir anti-aging besleyici olarak hareket eder. Çalışmalar, E vitamininin hem vücudunuzdaki hem de ciltteki iltihaplanmayı azalttığını ve sağlıklı, genç cildi korumaya yardımcı olduğunu gösterdi.
Bu antioksidan özellikler de sigara dumanı veya güneş ışığındaki ultraviyole ışınlara maruz kaldıklarında, cilt kanserine karşı korunmada yararlıdır. C vitamini ile E vitamini almak, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra ciltte oluşan iltihaplanmayı önler ve ayrıca egzama ve akne bulguları doğal olarak tedavi etmekte yararlı olabilir. Bir başka E vitamini faydası, cildin iyileşme sürecini uyarmasıdır. Hücrenin rejenerasyonunu hızlandırdığı için yara izlerini, sivilceleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir; bu da cildinizin daha sağlıklı ve daha genç görünmesini sağlar.
Kimyonun antifungal ve antibakteriyel özellikleri cilt enfeksiyonlarını önleyebilir ve tedavi edebilir.

5. Uykusuzluğa iyi gelir.
Yetişkinlerde uykusuzluk ciddi bir sorun olabilir. Ancak bazı insanlar uzun süreli (kronik) uykusuzluğa sahiptir. Uykusuzluğun başlıca nedenleri stres, hazımsızlık, ağrı ve tıbbi durumlar olabilir.
Uygun miktarda vitamin, özellikle B-kompleksi vitaminleri almak ve iyi sindirim sağlamak uykusuzluk için kurtarıcı çareler olabilir. Kimyon sindirimi kolaylaştırır, şişkinlik ve rahatsızlığı hafifletir. Ayrıca, kimyon tohumlarının zihni rahatlattığı ve kognitif bozuklukları tedavi ettiği bilinmektedir.

6. Diyabetin belirtilerini hafifletir.
Kimyon tohumları, hipoglisemi veya düşük kan şekeri riskini azaltarak diyabetin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Hipoglisemi, terleme, titreme, halsizlik, beceriksizlik, konuşmada zorluk, karışıklık, bilinç kaybı ve nöbet gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Hipoglisemi yaşama riski, her zamankinden daha az yiyen, normalden daha fazla egzersiz yapmış diyabetlilerde daha fazladır.

7. Antiviral ve antibakteriyal özellikleri vardır.
Kimyon tohumları, bir dezenfektan ve antiviral ajan gibi davranarak viral enfeksiyonları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Kimyon tohumları, normalde sağlıklı insanların ve hayvanların bağırsaklarında yaşayan bakteriler olan E. coli’ye karşı test edilmiştir. Çoğu çeşit E. coli zararsızdır ya da nispeten kısa süreli ishal yapar.

8. Yüksek demir oranına sahiptir.
Demir vücutta kritik bir rol oynamaktadır. Karaciğer ve kemik iliği, ihtiyaç duyulması durumunda demirleri depolayabilmektedir. Demir olmadan, kaslardaki miyoglobin adı verilen birincil hücreler oksijeni tutamazlar. Oksijen olmadan, bu hücreler düzgün çalışmayacak ve kas güçsüzlüğü ile sonuçlanacaktır. Beyin aynı zamanda doğru işlev için oksijene bağımlıdır; demir yoksa, beyin ihtiyacı olan oksijeni almaz – hafıza zayıflığı, üretkenliğin azalması ve kayıtsızlığa neden olur. Bu nedenle kimyon tohumları gibi demir bakımından zengin besinler, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi bilişsel bozukluk riskini azaltabilir.
Kimyon tohumları, anemi olan insanlar için besleyici bir katkı maddesidir. Anemi, vücuda oksijen taşıyan hemoglobin hücresi ile ilgili bir problemle bağlıdır. Vücut, hücrelere ve dokulara yeterli oksijen alamadığı zaman, zayıf ve yorgun düşer. Kimyon tohumlarında demir varlığı nedeniyle, anemi için doğal bir tedavi görevi görür ve yorgunluk, kaygı, bilişsel bozukluk ve sindirim sorunları gibi semptomlarla mücadele eder.

9. Kalsiyum kaynağıdır.
Kalsiyum; sinir iletiminde, kan pıhtılaşmasında, hormon salgısında, kas kasılmasında ve kan basıncında azalmada kullanılır. Kimyon tohumları gibi kalsiyum bakımından zengin yiyecekler, kasları rahatlatmaya yardımcı olur; aslında, yeteri miktarda kalsiyum almak, gençler ve insanlar için 20’li yılların başlarında hayati önem taşır çünkü o süreçte kemik sertleşir ve vücut pik kemik kütlesine ulaşır. Pik kemik kütlesi ne kadar yüksekse, o kadar uzun süre osteoporozu veya kemik kütlesi kaybını erteleyebiliriz.
Osteoporoz; kırıklara, ağrılara ve Dowager kamburuna yol açabilecek kük delikler veya zayıf alanlar oluştuğunda yaşanır. Osteoporozun önemli bir nedeni beslenme yetersizliğidir, bu nedenle osteoporoza dost bir diyette besin açısından zengin kimyon tohumlarını tüketmek kemiğinizi artıracak ve bu ağrılı hastalığa yakalanma şansınızı azaltacaktır.

10. Detoks için kullanılabilir.
Cuminaldehit timol ve fosfor gibi kimyon tohum bileşenleri sağlıklı detoksifikasyon ajanlarıdır. Fosfor vücudunuzun idrar ve ter yoluyla detoks yapmasına yardımcı olur. Böbrek fonksiyonu için önemlidir. Toksinleri idrarla atmanın yanı sıra, aşırı organik molekülleri kandan uzaklaştırırlar. Vücut içindeki ürik asit, sodyum, su ve yağ seviyelerini dengelemek için böbrekler ve diğer sindirim organları fosfor, potasyum ve magnezyum gibi elektrolitlere güvenir.
Cuminaldehit, timol ve fosfor gibi kimyon tohum bileşenleri iyi detoksifikasyon ajanlarıdır. Fosfor vücudunuzun idrar ve atılım yoluyla detoks yapmasına yardımcı olur. Böbrek fonksiyonu için önemlidir ve böbrekler birçok temel düzenleyici görevi görür. Toksinleri idrarla atmanın yanı sıra, aşırı organik molekülleri kandan uzaklaştırırlar. Vücut içindeki ürik asit, sodyum, su ve yağ seviyelerini dengelemek için böbrekler ve diğer sindirim organları fosfor, potasyum ve magnezyum gibi elektrolitlere güvenir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kimyon Kimyonun Faydaları Sindirim Sistemi Bağışıklık Sistemi Cilt Sağlığı Diyabet

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Mevsimsel Alerjileri Beslenme İle Hafifletme
Mevsimsel Alerjileri Beslenme İle Hafifletme

Bahar ayları cıvıl cıvıl aslında fakat eğer mevsimsel alerjilerden mustaripseniz cıvıl cıvıl havalarda kendinizi elinizde peçete hapşırırken, gözleriniz kızarmış, burun akıntılarıyla ,öksürerek halsiz yorgun olarak bulabilirsiniz. Mevsimsel alerjiler maalesef kişinin yaşam kalitesini etkiliyor.

Bahar ayları cıvıl cıvıl aslında fakat eğer mevsimsel alerjilerden mustaripseniz cıvıl cıvıl havalarda kendinizi elinizd...

Kadınlarda Aşırı Stres Ve Aşırı Yeme Bağlantısı
Kadınlarda Aşırı Stres Ve Aşırı Yeme Bağlantısı

Aşırı çalışılmış ve takdir edilmemiş mi hissediyorsunuz? Yaşamın talepleri nedeniyle beslenme ve zindelik konusunda tutarlı kalmakta sorun mu yaşıyorsunuz? İstediğiniz vücuda ve sağlığa kavuşmak için zaman bulabilecek misiniz diye merak mı ediyorsunuz?

Aşırı çalışılmış ve takdir edilmemiş mi hissediyorsunuz? Yaşamın talepleri nedeniyle beslenme ve zindelik konusunda tuta...

Soya Sütü İçmek Hormon Düzeylerine Ne Yapar?
Soya Sütü İçmek Hormon Düzeylerine Ne Yapar?

Soya gıda tüketiminin meme kanserine karşı bu kadar koruyucu görünmesinin nedenlerinden biri budur: Genistein gibi soya fitoöstrojenleri östrojen blokerleri gibi davranır ve östradiol gibi östrojenlerin meme kanseri hücrelerine bağlanmasını engeller.

Soya gıda tüketiminin meme kanserine karşı bu kadar koruyucu görünmesinin nedenlerinden biri budur: Genistein gibi soya ...