Papatya Çayının Bu Faydalarını Biliyor Musunuz?

01 Mart 2021

Öncelikle kış aylarında olmak üzere tüm yıl boyu sık sık ufak tefek ağrılar, stres, depresyon gibi psikolojik sıkıntılar hemen herkesin yaşamında görülür. İşte kişi kendisini fizyolojik veya psikolojik olarak biraz sorunlu hissettiğinde hemen ilaçlara sarılmak yerine sorunun çözümünü doğada aramasında fayda vardır. Bu bağlamda günlük pek çok soruna iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış olan papatya çayı herkese önerilebilir. Hiçbir şey için değilse bile hafif bir uykusuzluk sorunu için bir adet sakinleştirici içmek yerine bir bardak ılık papatya çayı içmekte fayda vardır. Papatya ülkemizde baharda doğal olarak kırlarda en sıklıkla ortaya çıkan çiçeklerden, bitkilerden birisidir. Papatya, çiçek olarak çok sık tercih edilmesinin yanı sıra kozmetik ve medikal alanda da sıklıkla kullanılmaktadır.
Öyle ki papatya özlü kremler, şampuanlar, vücut temizleyicileri hemen her evde kullanılır. Bununla birlikte sade papatyadan veya papatya ve diğer bitkileri karıştırarak yapılan bitki çayları da sakinleşmek, baş ağrısından kurtulmak, rahat bir uykuya dalmak isteyenler için bire birdir. Bu bağlamda ülkemizde siyah çaydan sonra en sık kullanılan çaylardan birinin papatya çayı olduğunu söylemek mümkündür. Her derde deva denilebilecek papatya çayının faydalarını tek tek incelemekte fayda vardır.

Papatya çayı soğuk algınlığına iyi gelir
Havaların soğumasıyla birlikte nezle, grip, boğaz ağrıları artmakta aftlar ciddi ağrılara sebep olmaktadır. Hem bu mevsimsel rahatsızlıkları önlemek hem de var olan ağrıları hafifletmek için günde 1-2 bardak limonlu, ılık papatya çayı içmek doğru olacaktır. Hastalıklar başlamadan önlem almak en mantıklı yol olduğundan havalar soğumaya başlamadan papatya alıp her gün düzenli olarak papatya çayı içmek hem hastalıklara karşı metabolizmayı koruyacak hem de daha sakin ve dingin bir sinir sistemine ortam hazırlayacaktır.

Papatya çayı ile rahat bir uyku uyumak mümkün
Özellikle modern yaşamın stresi içinde olan kişilerin en önemli sorunlarından birisi uykusuzluktur. Kişi tam da uyuması gereken gece saatlerinde bir türlü uykuya dalamaz. Ancak gündüz aktif olması gereken saatlerde uykudan gözlerini açamaz. İşte bu uykusuzluk sorununa önerilebilecek en doğal çözümlerden birisi papatya çayıdır. Zira papatya çayının sakinleştiren, sinirleri yatıştıran etkisi geceleri mışıl mışıl uyumayı da garanti eder. Kişinin eğer farklı bir rahatsızlığı yoksa yatmadan yarım saat öncesinde bir bardak ılık papatya çayı içmesi uykuya dalması için yeterli olacaktır.
Bu konuda yapılan pek çok araştırma da papatya çayının hem sakinleştirdiği, hem uykuya dalmayı kolaylaştırdığı hem de daha kaliteli bir uykuyu garanti ettiğini göstermektedir. Hatta Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde elde edilen verilere göre aşırı stres, kaygı dolayısıyla uykusuzluk çekenler, günde 3-4 bardak papatya çayı içerek bu sorunu aşabilecekler. Ancak burada bahsi geçen tüketim miktarı ve papatya çayının faydaları başka her hangi bir sağlık sorunu olmayanlar içindir. Zira hastalıkları olanların ve hamilelerin doktora danışmadan papatya ya da başka herhangi bir bitki çayını içmemelerinde fayda vardır.

Papatya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir
Bireyin hastalıklara yakalanmasının en önemli sebebi bağışıklık sisteminin güçsüz olmasıdır. Bu bakımdan bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketen kişilerin daha az hastalandığını söylemek mümkündür. 2005 yılında yapılan bir araştırma da; düzenli olarak papatya çayı tüketen insanların bağışıklık sistemlerinin çok daha güçlendiğini göstermektedir. Papatya çayı içen kişilerin bakterilerle savaşan “hippurat” seviyeleri yükselmekte ve bu kişiler özellikle bakteri kaynaklı hastalıklara daha az yakalanmaktadırlar. Bu paralelde papatya çayı içenlerin soğuk algınlığı ve virüsten kaynaklanan hastalıklardan korundukları yorumu yapılabilmektedir.

Papatya çayı adet kramplarını dindirir
Pek çok genç kız, kadın adet döneminin sancılı geçmesinden yakınır. Bünyeye göre değişiklik göstermekle birlikte genelde adet dönemleri sancılı geçer. İşte bu süreçte ağrı kesici içmek yerine limonlu, ballı, ılık papatya çayı içmek çok daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar düzenli olarak papatya çayı içmenin vücuttaki “amino asit glisin” düzeyini artırdığını ve dolayısıyla kişinin kas spazmları yaşama riskinin azaldığını göstermektedir. Bundan dolayı da papatya çayının adet döneminde tüketilmesi gerginliğin azalmasına hatta önlenmesine yardımcı olacaktır. Ancak bu papatya çayını evde, ofiste kendimizin demlemesinde fayda var. Zira paket olarak hazır alınıp tüketilen çaylara göre evde demlenen bitki çaylarının daha sağlıklı olduğunun altını çizmek gerekir.

Papatya çayı mide ağrıları ve sindirim sorunlarında iyileştirici rol oynar
Özellikle kış aylarında mide ağrıları, solunum ve sindirim yolları sorunları sıklıkla yaşanır. Muhtemelen üşümekten ve kirli havayı teneffüs etmekten kaynaklı olarak pek çok kişi yılın 3 ayını düşük ya da orta şiddetli ağrılarla geçirir. En çok da mide ağrıları kişinin tüm gününün kötü geçmesine sebep olabilir. Her hangi bir sebeple midesinde ağrı hisseden ya da mide yanması yaşayan kişilerin ılık bir papatya çayı içmeleri kendilerini daha rahat hissetmelerine yol açacaktır. Bununla birlikte fazla yemek, yağlı, kalorili besinler tüketmekten dolayı sindirim problemi yaşayanlara da papatya çayı içmeleri önerilir. Bu sayede sindirim sistemi fonksiyonlarının düzene girmesi mümkün olacaktır.

Papatya çayı cilt hastalıklarına şifadır
Cilt güzelliği, parlaklığı için, cilt lekeleri ve izlerinin azaltılması için üretilen pek çok kozmetik ya da medikal ürünün içeriğinde papatya bulunmaktadır. Dermatit ya da egzama gibi hastalıkların belirtilerinin azaltılmasında da papatya çayının etkili olduğu bilinmektedir. Ancak cilde sürülen her ürün gibi papatya çayının da öncelikle eldeki küçük bir alana uygulanması ve olumsuz bir etki görülmezse diğer alanlara da sürülmesinde fayda vardır. Zira sık rastlanmasa da papatya çayının ciltte alerjiye sebep olabilme ihtimali vardır.

Papatya çayı ağız içinde oluşan yaraları iyileştirir
Ağız içinde oluşan yaralar, aftlar pek çok kişinin bitmek bilmeyen ve her seferinde ilaç kullanmasını gerektiren bir sağlık sorunudur. Ancak ilaçların pek çoğunun vücuttaki bir alanı düzeltip başka bir alana zarar verebildiğini de unutmamakta fayda vardır. Zira kimyasal içeren her üründe mutlaka kişinin doğal metabolizmasına ters olan bir etki bulunmaktadır. Bu sebeple de mümkünse rahatsızlıkları öncelikle doğal ürünlerle tedavi etmeye çalışmak olmazsa son çare olarak ilaçlara başvurmak önerilir. Tam da bu bağlamda “aftoz ülser” olarak adlandırılan ağız içi yaraları için papatyadan hazırlanan su ile gargara yapılabilmektedir. Bir çay bardağı papatya bir litre kaynamış suyun içinde 10-15 dakika bekletilir ve ağzı kapalı olarak demlenmesi sağlanır. Elde edilen ılık papatya çayı ile yemeklerden sonra, gece yatmadan önce ya da gün içinde herhangi bir saat gargara yapılması önerilir. Bu sayede ağız içi yaraların birkaç gün içinde geçtiği görülecektir.

Papatya çayı ile detoks
Bilindiği üzere zayıflamak isteyenler, vücudunu zararlı toksinlerden arındırmak isteyenlerin en önemli kurtarıcılarından birisi limondur. Bu sebeple detoks yapanlara da limonlu papatya çayı içmeleri önerilir. 1 çay bardağı dolusu kurutulmuş papatya, bir çay bardağı limon yaprağı, 1 litre kaynamış su içinde 10 dakika kadar bekletilir. Ardından taze ve ılık olarak gün içinde tüketilmesi önerilir. Aynı formül içine yarım limon sıkılarak da uygulanabilir. Bu sayede vücutta depolanmış fazla yağlardan kolayca kurtulmak mümkün olur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Papatya Papatya Çayı Çay Bağışıklık Sistemi Uyku Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Saç Sağlığınızı Etkileyen 8 Kötü Alışkanlık
Saç Sağlığınızı Etkileyen 8 Kötü Alışkanlık

Aşağıdaki alışkanlıklardan herhangi bir sizde var mı? Bir ya da birden fazlasını tespit ederseniz, saçınıza daha fazla zarar vermemek için en kısa sürede bu alışkanlıklardan kurtulmaya bakın.

Aşağıdaki alışkanlıklardan herhangi bir sizde var mı? Bir ya da birden fazlasını tespit ederseniz, saçınıza daha fazla z...

Zencefilin Faydaları Nelerdir?
Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip eski bir baharattır. Dünyanın en çok bilinen ve hemen hemen her kültürde kullanılan zencefilin en önemli faydaları arasında bulantı ve ağrıyı hafifletme, osteoartriti tedavi etme, kanseri önleme, artrit tedavisi, solunum yollarını iyileştirme ve şiş

Zencefil, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip eski bir baharattır. Dünyanın en çok bilinen ve hemen hemen her kültü...

Izgara Peynir Sağlıklı mı? Faydaları, Olumsuz Yönleri ve İpuçları
Izgara Peynir Sağlıklı mı? Faydaları, Olumsuz Yönleri ve İpuçları

Küçük çocuklardan büyükanne ve büyükbabalara kadar her yaştan insan, özellikle sıcak bir kase domates çorbasıyla servis edilen ızgara peynirli sandviçleri sever. Kullanışlı, yapımı kolay ve lezzetlidirler.

Küçük çocuklardan büyükanne ve büyükbabalara kadar her yaştan insan, özellikle sıcak bir kase domates çorbasıyla servis ...