Matcha Çayı Ve Faydaları

28 Şubat 2021

Matcha Çayı Nedir?
Matcha çayı (daha çok ince toz yeşil çay olarak tanınır) yeşil çaylar arasında özel bir yere sahiptir. Değerli, cevher yeşilinde bu ince toz, aynı adı taşıyan içeceğin yapımında, sıcak suya katılarak bir süre çalkalanarak hazırlanır. Matcha çayının hazırlanması Japon çay kültürüyle çok iç içedir ve Zen felsefesiyle de eski bir bağı vardır. Matcha çayının bir diğer özelliği de, hazırlanmasında tüm yaprağın tüketildiği tek çay çeşidi olmasıdır. Bununla birlikte, birinci kalitede ve özenle hazırlanmış yapraklardan üretildiği için, yeşil çayın diğer türleriyle kıyaslandığında çok daha fazla sağlıklı element barındırmaktadır. Eşsiz, hoş ve üstün derecede lezzetli olan matcha çayı, birçok insana rahatlık hissi veren bir çay çeşididir. Ayrıca, çayın hazırlanma ritüeli onu hem eğlenceli kılıyor hem de meditasyon yapıyormuş gibi hissediyorsunuz.


Matcha çayının üretilmesinde çiftçiler, diğer yeşil çayların aksine, Mayıs ayındaki hasattan önce bu çay çeşidini kalın bir gölge örtüsünün altında yetiştiriyorlar. Bu, yeni filizlerin artmasını, yaprakların daha ince olmasını ve çayın daha özel bir yapı kazanmasını ve daha lezzetli olmasını sağlıyor. Çayın hasadı, yani toplanması elle yapılıyor ve en kaliteli matcha çayının elde edilmesi için sadece en genç yapraklar ve en küçükleri seçiliyor. Çiftçiler, herhangi bir fermantasyonu önlemek için, yaprakları kısa bir süre buhara tutuyorlar. Sonrasında kurutup soğuk depo alanlarında balya şeklinde paket haline getiriyorlar. Çay burada ne kadar çok muhafaza edilirse, lezzeti de bir o kadar artıyor, ortalama bekletilme süresi ise 6 ay.

Matcha’nın Şifâlı Yanları
Barındırdığı mineral ve vitaminlerin (A, B vitamin kompleksi, C, E ve K) yanında matcha çayı kateşin polifenoller (yüksek antioksidan aktivitesi bileşenleri) bakımından da zengindir. Bu bileşenler, birçok kanser türüne karşı koruyucu etki gösterirler. Kardiyovasküler rahatsızlıkları önler ve yaşlanmayı geciktirirler. Ayrıca, kanda bulunan kötü kolesterolü azaltır, kan şekeri değerini dengeler, yüksek kan basıncını düşürür ve bedeni birçok toksine karşı korurlar. Matcha’daki en önemli polifenol EGCg’dir ( epigallokateşin gallat), bu polifenol birçok medikal araştırmanın da konusudur. Matcha çayı ciddi oranda diyet lifi içerir ve özellikle de kalori oranı sıfırdır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Matcha Matcha Çayı Çay

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Aloe Vera Suyu İçmenin 5 Sağlıklı Faydası
Aloe Vera Suyu İçmenin 5 Sağlıklı Faydası

Aloe vera bitkisi, Aloe cinsinden sulu bir bitki türüdür. Tropikal iklimlerde bol miktarda yetişir ve yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır.

Aloe vera bitkisi, Aloe cinsinden sulu bir bitki türüdür. Tropikal iklimlerde bol miktarda yetişir ve yüzyıllardır şifal...

Gizemli Açlıkla Başa Çıkmak
Gizemli Açlıkla Başa Çıkmak

Gerçekten “aç hissedebiliyorsunuz” ama bunun yerine tamamen farklı bir duygu yaşıyor musunuz? Bu fenomeni açıkladığımız yeri okuyun ve “gizemli açlık” gizemiyle başa çıkmak için bir düzine stratejiyi paylaşın.

Gerçekten “aç hissedebiliyorsunuz” ama bunun yerine tamamen farklı bir duygu yaşıyor musunuz? Bu fenomeni açıkladığımız ...

Shea Yağı Ve Faydaları
Shea Yağı Ve Faydaları

Shea yağı, özellikle son yıllarda, cilt bakımı ürünlerinin içeriğinde sıklıkla karşımıza çıkan doğal bileşenler arasında. Doğanın kendine has iyileştirici gücünü bakım ritüellerine dahil eden bu ürünler çok da tercih ediliyor.

Shea yağı, özellikle son yıllarda, cilt bakımı ürünlerinin içeriğinde sıklıkla karşımıza çıkan doğal bileşenler arasında...