Kekiğin Faydaları Nelerdir?

15 Şubat 2021

Kekik, hem hoş aroması hem de içeriğinde bulunan faydalı mineraller, vitaminler ve diğer bileşenler sebebiyle Türk ve dünya mutfağında yaygın olarak kullanılıyor. Potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kekik; B vitamini kompleksi, beta karoten, A, C ve E vitaminleri, Omega 3 yağ asitleri, folik asit içermektedir. Genellikle yemeklere eklenen ve çay olarak tüketilebilen kekik, sağlıklı bir metabolizma için ihtiyaç duyduğumuz bitkisel besin kaynaklarından birisidir.

Kekiğin faydaları
• Tansiyonu ve kolesterolü dengede tutar.
• Cilt sağlığını korur.
• Saçları besler, canlandırır ve kepeği önler.
• Kalp sağlığını destekler.
• Solunum yolları hastalıklarını giderir.
• Ağız, akciğer, boğaz, gırtlak, kolon gibi bazı kanser türlerinin önlenmesinde etkilidir.
• Kemikleri güçlendirir.
• Kan akışını hızlandırır, kan hücrelerini korur.
• Cilt yaşlanması sürecini yavaşlatır.
• Stresi azaltır.
• Göz sağlığına korur.
• Zihinsel fonksiyonların sağlığını desteklediği için Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
• Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık, ishal gibi sorunları önler.
• Mantar oluşumunu önler.
• Uyku düzenini sağlar.
• Öksürüğü yatıştırır.
• Kekiğin bir miktar sıcak suda demlenmesiyle elde edilen kekik çayı, adet dönemi sancılarını ağrılarını azaltır.
Kekik, tansiyonu dengede tutar!
Tüm vücut sağlığı açısından çok büyük önem arz eden tansiyon değerinin dengede ve sağlıklı bir seviyede kalabilmesi için düzenli olarak kekik tüketilmesi önerilir.

Kekik, kolon kanserini önler
Sindirim sistemi sorunları, son yılların en ciddi rahatsızlıklarından olan obezite de dahil pek çok hastalığa yol açıyor. Özellikle mide ve bağırsakların görevlerini yerine getirememesi durumu kolon kanserine davetiye çıkarıyor. İşte bu bakımdan sindirim sisteminin çalışma fonksiyonlarını düzenleyen kekiğin tüketiminin kolon kanserinin oluşumunu önlemekte etkili olduğu düşünülüyor. Bu bakımdan düzenli olarak kekik tüketen kişilerde kolon kanserine yakalanma riski azalıyor.

Kekik, meme kanserini önleyebilir
Kekiğin içeriğinde bulunan antioksidanlar, vücutta oluşan serbest radikallerle savaşıp kanserli hücre üremesini önleyebilmekte. Bu bakımdan son dönemlerde yaygın olarak rastlanan meme kanseri hücrelerinin de azalması, yok olmasında kekiğin önem arz ettiği söylenebilir.

Kekik, mantar oluşumunu önler
İçerdiği uçucu yağlar sayesinde kekiğin özellikle ağız ve kadın üreme organında oluşan mantarları önlemekte etkilidir. Ağızda meydana gelen ve “pamukçuk” adı verilen mantarların tedavisinde de kekik kullanılır.

Kekik; cildi korur, güzelleştirir
Cilt sorunlarının pek çoğunun tedavi yolu, ilacı bitkisel kaynaklardan geçiyor. Cilt sorunlarına çare olan bitkisel kaynaklardan birisi de kekiktir. Kekiği yemeklerle birlikte tüketmek, suyunu içmek çoğu cilt sorunu için çözüm olabiliyor. Kekiğin içerdiği uçucu yağlar, egzama tarzı cilt hastalıklarını, bakterilerden kaynaklı cilt sorunlarını ve sivrisinek gibi böcek sokmalarını tedavi edebiliyor.

Kekik, soğuk algınlığı kaynaklı hastalıklarla savaşır
Kekik; bronşları rahatlatarak bronşite çare olabilir, soğuk algınlığından kaynaklı nezle, grip, öksürük, ateş, balgam gibi rahatsızlıkları tedavi edebilir. Bu bağlamda özellikle kış aylarında kendini gösteren solunum yolları hastalıklarını önlemek ve var olanı gidermek için kekik tüketimi önerilir. Bunun için 1 bardak sıcak suyun içine bir tutam kekik atıp 5-10 dakika demlenmesi beklenir ve sonrasında ılık olarak tüketilir. Bu sayede solunum yolları hastalıklarının olumsuz etkilerinin azalması sağlanır.

Kekik, saç sağlığını korur
Cildi besleyici, koruyucu ve cilt sorunlarını tedavi edici özelliğiyle bilinen kekik, elbette ki saç sağlığına da katkı sunuyor. Kekiği yemeklerde tüketmek, kekik çayı içmek ya da kekik suyu ile saç derisine masaj yapmak saç derisinin beslenmesine, saç dökülmesinin önlenmesine ve daha canlı saçlara sahip olmaya yarayacaktır.

Kekik, kalbi korur
Çok güçlü bir antioksidan olan kekik, vücuda giren, vücutta oluşan tüm zararlı bakteriler, serbest radikallerle savaşıcı özelliğe sahiptir. Bu bakımdan kardiyovasküler hastalıkların ve kalp kaynaklı sorunların önlenmesi için düzenli olarak kekik tüketimine ihtiyaç duyulur.

Kekik, kemikleri güçlendirir
Kekik, tam bir demir deposudur. Kişi demir ihtiyacının önemli bir miktarını kekikten karşılayabilir. Şöyle ki; yaklaşık 3 gram kekik, bir yetişkinin günlük demir ihtiyacının % 20’sinden fazlasını karşılamaktadır. Yemeklerde, gün içinde çay olarak ya da yağını tüketmek yoluyla düzenli olarak kekik tüketmek aslında düzenli olarak demir alımı anlamına gelmektedir. Bu sayede demir eksikliği ve bundan kaynaklı yorgunluk, halsizlik, bağışıklık sistemi zayıflığı gibi sorunlar önlenir ve pek çok hastalığa yakalanma riski de azalır. Ayrıca K vitamini açısından da zengin olan kekik, kemiklerin güçlenmesi, sağlıklı olması bakımından da önemlidir.

Kekik, kan hücrelerini korur
Potasyum, manganez, demir bakımından zengin olan kekik, çok etkili bir antioksidan kaynağıdır. Bu bakımdan kalbi ve tüm vücudu koruyan kekik, özellikle de kan akışını hızlandırıcı, kan hücrelerini koruyucu, kırmızı kan hücrelerini destekleyici özellikleri bakımından değerlidir.

Kekik, stresi önler
Kekik, B kompleks vitaminleri ve özellikle de beyin fonksiyonlarımızın doğru çalışabilmesinde etkili olan B6 vitamini bakımından zengindir. Canlı ve güçlü bir zihne sahip olduğumuzda da stresli durumlarla, depresif koşullarla mücadele etmemiz de kolaylaşır. Sinir sistemimizi yatıştıran, destekleyen kekik sayesinde moral, motivasyonumuz daha yüksek olur.

Kekik, göz sağlığını korur
A vitamini bakımından zengin olan diğer besinler gibi kekik de, düzenli olarak tüketildiğinde göz sağlığımızı korumaya yardımcı olur.

Kekik, Alzheimer hastalığına yakalanmayı önler
Sinir sisteminin tam fonksiyonla çalışmasına, beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olan kekik, özellikle yaşlılığa ve beyin hücresi kaybına bağlı olarak ortaya çıkan Alzheimer’i önlemekte etkilidir. Zira kekik, beyinde ve beyin hücrelerinde hasarları, kayıpları önleyici role sahiptir.

Kekik, rahat bir uyku çekmenizi sağlar
Sinir sisteminin fonksiyonlarını destekleyen, stresi azaltan özelliklerinden dolayı kekiğin uykuya dalmayı kolaylaştırdığı ve derin bir uyku çekmeye yardımcı olduğu biliniyor. Bu bakımdan yatmadan yarım saat öncesinde ılık bir kekik çayı içerek hem kekiğin sayısız faydasından yararlanmak hem de daha rahat bir uyku çekmek mümkün.

Kekik, sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler
Sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışmasına yardım eden kekik; kabızlık, ishal, gaz, şişkinlik gibi sorunları da önler. Bu özelliği sayesinde kolon kanserine yakalanma riskini de azalttığı bilinir.

Kekik, enerji deposudur
İçerdiği vitamin, mineral ve sağlıklı bileşenler sayesinde kekik; yorgunluğu azaltır, eklem ve kas ağrılarını giderir, ruhsal ve fiziksel bir rahatlama sağlar. Bu sayede uykusunda ve dinlenme saatlerinde yeterince rahatlayabilen, dinlenebilen kişiler gün içinde enerjik ve zinde olurlar.

Kekik tüketecek olanlara öneriler
• Kekik, vücudumuzdaki pek çok fonksiyonun yerine getirilmesi için çok önemli faydalar sağlar. Ancak diğer bitkisel besinlerin tüketiminde olduğu gibi kekik tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekiyor.
• Herhangi bir hastalık dolaysıyla tedavi gören kişilerin kekik çayı ya da suyu tüketmende öncesinde mutlaka doktorlarına danışmalarını öneriyorum.
• Kan basıncı sorunu yaşayanların kekik tüketmeleri zararlı olabilir.
• Gebelik ve emzirme döneminde olanlar kekik tüketiminden kaçınmalılar.
• 15 yaşın altındaki çocukların kekik çayı ya da suyu tüketmeleri uygun değildir.
• Kalp hastalıkları olan ve ilaç tedavisi görenlerin kekik tüketmeleri önerilmez.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Potasyum Zengini Muzun Faydaları
Potasyum Zengini Muzun Faydaları

Tropikal meyveler arasında en fazla tüketilen muzun insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle kemik ve kalp hastalıklarını önleyen muz hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Birden fazla çeşide sahip olan muz doğada bulunan en güçlü liftir.

Tropikal meyveler arasında en fazla tüketilen muzun insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle kemik ve kalp ...

Narenciye Ellerinizi Sıcak Tutmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?
Narenciye Ellerinizi Sıcak Tutmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

1936'da, C vitaminini keşfettiği için Nobel Ödülü'nü kazanan Albert Szent-Györgyi, şimdi bildiğimiz, flavonoidler adı verilen binlerce bitkisel besin sınıfını kapsadığını bildiğimiz bir "P" vitamini tanımladı. Quercitin gibi bazıları bitki bazlı gıdalarda yaygındır. Buzdağı marulunda bile

1936'da, C vitaminini keşfettiği için Nobel Ödülü'nü kazanan Albert Szent-Györgyi, şimdi bildiğimiz, flavonoidler adı ve...

Çok Fazla Elma Sirkesinin 7 Yan Etkisi
Çok Fazla Elma Sirkesinin 7 Yan Etkisi

Elma sirkesi doğal bir toniktir. İnsanlarda yapılan bilimsel çalışmaların desteklediği çeşitli sağlık yararları vardır. Bununla birlikte, insanlar güvenliği ve olası yan etkileri hakkında da endişelerini dile getirdiler.

Elma sirkesi doğal bir toniktir. İnsanlarda yapılan bilimsel çalışmaların desteklediği çeşitli sağlık yararları vardır. ...