Sahlep Ve Faydaları

20 Şubat 2021

Sahlep bilimsel olarak orchis mascula olarak adlandırılır ve Nisan-Haziran aralığında yetiştiği bilinen yaygın bir bitkidir. Genelde mor renkli çiçekleri ile tanınır fakat saf bir beyaz renkte olan çiçeklere sahip türleri de mevcut. Yapraklarında koyu mor noktalar bulunur. Bitki genellikle 30 cm’ye kadar büyür ancak açık alanlarda 15 cm’e kadar büyür. Antik zamanlarda insanlar arasındaki aşkı güçlendirdiğinden ve temel olarak şarap üretiminde kullanıldığından bahsediliyor. Bu bitkinin sunduğu bazı faydalar ise aşağıda.

Sahlebin Temel Kullanımları
Bu bitkinin erkeklerde iktidarsızlık tedavisinde faydalı olduğu biliniyor. Çiçeğinden elde edilen ekstre iktidarsızlığı başarıyla tedavi edebiliyor ve bu nedenle cinsel hayattaki tatmini arttırmak için kullanılabiliyor.
Salebin Kimyasal ve Besin İçeriği
Bitkide aşağıdaki bileşenler bulunuyor:
• Zamk
• Nişasta
• Albüminli maddeler

Sahlebin Sağlığa Faydaları

İshali Tedaviye Yardımcı Olur
Bu bitkinin ishal tedavisinde çok etkili olduğu biliniyor. Bitkinin ekstresini sıcak sütle birlikte tüketmenin bağırsak hareketlerini düzenlediği ve böylece sindirim sistemine bağlı problemleri tedavi edebildiği belirtiliyor.

Cilt Sağlığı Bakımı ile Bilinir
Salep çeşitli cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olabiliyor ve tahriş ile sivilceleri etkili şekilde ortadan kaldırıyor.

Erkek Cinsel Sorunlarını Tedavi Edebiliyor
Çeşitli cinsel problemlerin tedavisindeki değeri kanıtlanmış ve özellikle iktidarsızlık yaşayanlar için ideal bir tedavi oluşturabilir.

Balgam Sökücüdür
Balgam söktürücü bazı özelliklere sahiptir ve bu nedenle öksürük ve soğuk algınlıklarında kullanabilirsiniz.

Sıkılaştırır
Cilt hücrelerini ve dokularını sıkılaştırır, ciltteki parlamayı arttırır ve cildin daha sıkı ve genç görünmesine yardımcı olur.

Sinir Stresini Azaltır
Bu bitki bir tonik olarak da görev yapar ve sinirleri rahatlatıp onların üzerindeki baskıyı alarak ağrıları hafifletir.

Nasıl Kullanmalı?
• Bitkinin tahıllarından elde edilen tozu gıdalarla karıştırabilir veya sütle tüketebilirsiniz.
• Kökü pişirilebilir ve tüketilebilir, çok iyi bir salep kaynağıdır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Cilt Sağlığı Sahlep Sahlebin Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kefir Nedir ? Kefirin Faydaları Nelerdir ?
Kefir Nedir ? Kefirin Faydaları Nelerdir ?

Kefir yapma yöntemi kefir ve yoğurt arasındaki ana farklılıklardan biridir. Yöresel süt olan kefir, kefir tanelerini ve katışıksız inek sütünü kullanır – buna rağmen bunu keçi / koyun sütünden ve hindistan cevizi sütünün içinde de bulabilirsiniz.

Kefir yapma yöntemi kefir ve yoğurt arasındaki ana farklılıklardan biridir. Yöresel süt olan kefir, kefir tanelerini ve ...

Narenciye Ve Süper Vitaminli 7 Çeşidi
Narenciye Ve Süper Vitaminli 7 Çeşidi

Narenciyeler, meyve reyonlarının en renkli ürünlerinden biridir. Çoğu tezgahlarda reyon süslemesinde narenciye meyveleri kullanılır. Kabukları biraz pürüzlü bir meyve grubudur. Bu meyvelerin içi de dışı da sayısız faydaya sahiptir.

Narenciyeler, meyve reyonlarının en renkli ürünlerinden biridir. Çoğu tezgahlarda reyon süslemesinde narenciye meyveleri...

Eriğin Faydaları Nelerdir?
Eriğin Faydaları Nelerdir?

Zamanı geldiğinde ve ideal olgunluğa ulaştığında ağız sulandıran bir tat olan erik, birçok kişi için favori meyvelerden biridir. Tabiatın sunduğu en lezzetli ürünlerden biri olan erik görünümüyle de ilgi çekicidir.

Zamanı geldiğinde ve ideal olgunluğa ulaştığında ağız sulandıran bir tat olan erik, birçok kişi için favori meyvelerden ...