Sahlep Ve Faydaları

20 Şubat 2021

Sahlep bilimsel olarak orchis mascula olarak adlandırılır ve Nisan-Haziran aralığında yetiştiği bilinen yaygın bir bitkidir. Genelde mor renkli çiçekleri ile tanınır fakat saf bir beyaz renkte olan çiçeklere sahip türleri de mevcut. Yapraklarında koyu mor noktalar bulunur. Bitki genellikle 30 cm’ye kadar büyür ancak açık alanlarda 15 cm’e kadar büyür. Antik zamanlarda insanlar arasındaki aşkı güçlendirdiğinden ve temel olarak şarap üretiminde kullanıldığından bahsediliyor. Bu bitkinin sunduğu bazı faydalar ise aşağıda.

Sahlebin Temel Kullanımları
Bu bitkinin erkeklerde iktidarsızlık tedavisinde faydalı olduğu biliniyor. Çiçeğinden elde edilen ekstre iktidarsızlığı başarıyla tedavi edebiliyor ve bu nedenle cinsel hayattaki tatmini arttırmak için kullanılabiliyor.
Salebin Kimyasal ve Besin İçeriği
Bitkide aşağıdaki bileşenler bulunuyor:
• Zamk
• Nişasta
• Albüminli maddeler

Sahlebin Sağlığa Faydaları

İshali Tedaviye Yardımcı Olur
Bu bitkinin ishal tedavisinde çok etkili olduğu biliniyor. Bitkinin ekstresini sıcak sütle birlikte tüketmenin bağırsak hareketlerini düzenlediği ve böylece sindirim sistemine bağlı problemleri tedavi edebildiği belirtiliyor.

Cilt Sağlığı Bakımı ile Bilinir
Salep çeşitli cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olabiliyor ve tahriş ile sivilceleri etkili şekilde ortadan kaldırıyor.

Erkek Cinsel Sorunlarını Tedavi Edebiliyor
Çeşitli cinsel problemlerin tedavisindeki değeri kanıtlanmış ve özellikle iktidarsızlık yaşayanlar için ideal bir tedavi oluşturabilir.

Balgam Sökücüdür
Balgam söktürücü bazı özelliklere sahiptir ve bu nedenle öksürük ve soğuk algınlıklarında kullanabilirsiniz.

Sıkılaştırır
Cilt hücrelerini ve dokularını sıkılaştırır, ciltteki parlamayı arttırır ve cildin daha sıkı ve genç görünmesine yardımcı olur.

Sinir Stresini Azaltır
Bu bitki bir tonik olarak da görev yapar ve sinirleri rahatlatıp onların üzerindeki baskıyı alarak ağrıları hafifletir.

Nasıl Kullanmalı?
• Bitkinin tahıllarından elde edilen tozu gıdalarla karıştırabilir veya sütle tüketebilirsiniz.
• Kökü pişirilebilir ve tüketilebilir, çok iyi bir salep kaynağıdır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Cilt Sağlığı Sahlep Sahlebin Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Süzme Yoğurdun Faydaları
Süzme Yoğurdun Faydaları

Bundan yıllar yıllar öncesinde çok eskilerde Osmanlı İmparatorluğu’nun yoğurdu ilaç olarak kullandığını biliyor muydunuz?

Bundan yıllar yıllar öncesinde çok eskilerde Osmanlı İmparatorluğu’nun yoğurdu ilaç olarak kullandığını biliyor muydunuz...

Aslında Sizin İçin İyi Olan 11 Kötü Gösterilen Yiyecek
Aslında Sizin İçin İyi Olan 11 Kötü Gösterilen Yiyecek

Her ne pahasına olursa olsun belirli yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür tavsiyeler bazen önemli olamayacak kadar küçük olan eski araştırmalardan veya çalışmalardan kaynaklanmaktadır.

Her ne pahasına olursa olsun belirli yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür...

Mısırın Faydaları Nelerdir?
Mısırın Faydaları Nelerdir?

Mısır binlerce yıldır özellikle Güney, Orta ve Kuzey Amerika’da tüketilen temel bir besindir. İlk önce 8000 yıl önce evcilleştirilmiş olan mısır, Yerli Amerikalılar için kullanılmıştır ve şu anda Hindistan, Meksika, İtalya ve Orta Amerika’daki neredeyse her ülkedeki pek çok popülasyon da dahil olmak

Mısır binlerce yıldır özellikle Güney, Orta ve Kuzey Amerika’da tüketilen temel bir besindir. İlk önce 8000 yıl önce evc...