Selüloz Lifi Yemek Güvenli Mi?

11 Kasim 2022

Selüloz, bir bitkinin hücre duvarlarının bir parçası olarak meyvelerde, sebzelerde ve diğer bitkisel gıdalarda bulunan bir liftir. Ağaç kabuğunda ve bir bitkinin yapraklarında bulunur.
Bitkisel gıdaları yediğinizde, selüloz tüketmiş olursunuz. Ancak selüloz lifinin de bitkilerden alındığını ve takviye olarak satıldığının yanı sıra diğer birçok gıdada katkı maddesi olarak kullanıldığını bilmiyor olabilirsiniz.
Bu makale, selülozun yaygın olarak bulunduğu yerler ve tüketilmesinin güvenli olup olmadığı hakkında genel bir bakış sunmaktadır.

Selüloz Nedir?
Selüloz, uzun bir zincirle birbirine bağlı bir dizi şeker molekülünden oluşur. Bitki hücre duvarlarını oluşturan bir lif olduğu için tüm bitkisel besinlerde bulunur.
Onu içeren yiyecekleri yediğinizde, selüloz ince bağırsağınızdan geçerken bozulmadan kalır. İnsanlar, selülozu parçalamak için gereken enzimlere sahip değildir.
Selüloz da çözünmeyen bir liftir ve suda çözünmez. Tüketildiğinde, çözünmeyen lifler, yiyecekleri sindirim sisteminden geçirmeye yardımcı olabilir ve düzenli bağırsak hareketlerini destekleyebilir.
Sağlıklı sindirimdeki rollerine ek olarak, selüloz gibi diyet lifleri sağlığı başka şekillerde de geliştirebilir. Araştırmalar, yüksek diyet lifi alımının mide kanseri ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Selüloz Kaynakları
Meyveler, sebzeler, baklagiller, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar ve diğer bitkisel gıdalar, değişen miktarlarda selüloz içerir. Bitkisel gıdaların derisi genellikle etten daha fazla selüloz içerir.
Özellikle kerevizde selüloz çok yüksektir. Eğer kerevizden dişlerinizin arasına sıkışmış lifli parçalar aldıysanız, o zaman selülozun hareket halinde olduğunu hissettiniz.
Selüloz da yaygın bir gıda katkı maddesidir. Bu şekilde kullanıldığında ya odundan ya da yulaf kabuğu veya fıstık ve badem kabuğu gibi bitkisel gıdaların üretiminden kaynaklanan atıklardan alınır.
Gıdalara eklenen selülozun diğer isimleri şunlardır:
• Selüloz sakızı
• Mikrokristal selüloz
• Sodyum karboksimetil selüloz
• Mikrokristal selüloz
Kümelenmeyi önlemek için rendelenmiş peynir veya kurutulmuş baharat karışımlarına selüloz eklenebilir. Ayrıca bazı dondurmalarda ve donmuş yoğurtlarda, özellikle düşük yağlı çeşitlerde, ürünü koyulaştırmaya veya karıştırmaya yardımcı olmak ve yağsız durumda kalınlık sağlamak için bulunur.
Ekmek ürünleri, lif içeriklerini artırmak için selüloz ile zenginleştirilebilir. Ek olarak, selüloz, toplam kaloriyi artırmadan doldurmalarını sağlamak için diyet veya öğün yerine geçen içecekler gibi düşük kalorili yiyecekler sağlayabilir.
Genel olarak diyet liflerinin birçok gıda ürününe, hatta yoğurt ve kıyma gibi şeylere eklendiğini belirtmekte fayda var. Satın aldığınız ürünlerin selüloz veya başka bir ilave lif içerip içermediğiyle ilgileniyorsanız, içerik listesine bakın.
Son olarak, selüloz ek formda mevcuttur. Selüloz takviyeleri genellikle sindirim sisteminde bir jel oluşturan selülozun değiştirilmiş bir versiyonunu içerir. Bu takviyeleri yapanlar, sizi doldurmaya, kalori alımını düşürmeye ve kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olduklarını iddia ediyorlar.
Bununla birlikte, selüloz takviyelerinin iddialarını karşılayıp karşılamadığı açık değildir.
Selüloz takviyesi Plenity'nin kilo verme etkileri üzerine üretici tarafından finanse edilen bir araştırma, takviyeyi alanların 24 hafta sonra plasebo alanlara göre daha fazla kilo verdiğini buldu. Yine de, daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç var.

Selülozun Güvenliği
Selüloz yemek - özellikle bütün meyve ve sebzelerden, tahıllardan, fasulyeden ve diğer bitkisel gıdalardan - genellikle güvenli kabul edilir.
Selülozun herhangi bir potansiyel dezavantajı, lifin aşırı tüketiminden kaynaklanan yan etkilerle ilgilidir. Genel olarak çok fazla selüloz veya lif yerseniz veya selüloz takviyeleri alırsanız, şunları yaşayabilirsiniz:
• Şişkinlik
• Mide bozukluğu
• Gaz
• Kabızlık
• İshal
Mevcut beslenme kılavuzları, yetişkinlerin günlük gıdalardan en az 25 gram lif almasını ancak yaşa, cinsiyete ve kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak daha fazla veya daha azına ihtiyaç duyabileceğini önermektedir.
Lif açısından zengin bir diyet yiyorsanız veya lif alımınızı artırıyorsanız, rahatsız edici yan etkileri önlemek için bol su içtiğinizden emin olun. Egzersiz de yardımcı olabilir.
Düşük lifli bir diyet izlemesi gerekenler selüloz alımını sınırlamalıdır. İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi sindirim sistemini etkileyen bir sağlık sorunu olan bireylerin de gıdalarda selüloza dikkat etmesi gerekir.
Gıda katkı maddesi olarak selüloz, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilmektedir. Şu anda gıdalarda kullanılan selüloz seviyelerinin insanlar için tehlikeli olduğu düşünülmemektedir.
Bununla birlikte, tüm bitkisel gıdalardan lif almanın, genellikle onu katkı maddelerinden veya takviyelerden elde etmekten daha iyi olduğunu unutmayın. Bu gıdalar, lifin yanı sıra başka birçok faydalı besin ve bileşik sağlar.
Diyetinize selüloz takviyeleri eklemeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmak en iyisidir.

Sonuç Olarak
Selüloz, bitkilerin hücre duvarlarını oluşturan bir lif türüdür. Bitkisel besinler tükettiğinizde selüloz yiyorsunuz.
Rendelenmiş peynirden düşük kalorili veya diyet yiyeceklere kadar birçok başka yiyecek, farklı özelliklere yardımcı olmak için selüloz eklemiştir. Selüloz ayrıca ek formda bulunur.
Selüloz tüketmek genellikle güvenlidir. Ancak çok fazla selüloz veya lif yerseniz gaz ve şişkinlik gibi rahatsız edici yan etkilere sahip olabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Selüloz Lif Bitkisel Lif Sindirim Bağırsak Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir?
Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir?

Birçok bitkisel çay bulunmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde grip ve benzeri hastalıklara yakalanmamak veya bu olguları ortadan kaldırmak isteyen kişiler bu bitki çaylarını tüketmektedirler. En faydalı bitkisel çaylardan birisi de limonlu çaydır.

Birçok bitkisel çay bulunmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde grip ve benzeri hastalıklara yakalanmamak veya bu olgul...

Eklem Sağlığını Korumak İçin Nasıl Beslenilir?
Eklem Sağlığını Korumak İçin Nasıl Beslenilir?

Gelecekte oluşabilecek hastalıkları ve erken yıpranmayı önlemek için enflamasyonu azaltan yiyecekler eklem sağlığı açısından iyidir. Ayrıca eklem sağlığını korumak için tercih edilen iyi bir beslenme programında durumu kötüleştirebilecek gıdaların alımı da kısıtlanmalıdır.

Gelecekte oluşabilecek hastalıkları ve erken yıpranmayı önlemek için enflamasyonu azaltan yiyecekler eklem sağlığı açısı...

Tuzlu Krakerler Sağlıklı Mı?
Tuzlu Krakerler Sağlıklı Mı?

Tuzlu krakerler - ayrıca tuzlu veya sodalı krakerler olarak da adlandırılırlar - popüler ve çok yönlü bir atıştırmalıktır. Beyaz un, kabartma tozu veya maya gibi bir mayalama maddesi, katı yağ ve kaba tuz ile yapılan tuzlu krakerler, kuru dokuları, gevreklikleri ve kolayca koparılıp tadını çıkarmala

Tuzlu krakerler - ayrıca tuzlu veya sodalı krakerler olarak da adlandırılırlar - popüler ve çok yönlü bir atıştırmalıktı...