Keten Tohumunun Faydaları ve Tüketimi

10 Şubat 2021

Süper besin olarak bilinen keten tohumu 6000 yıldan fazladır insanoğlu tarafından sağlık amaçlı tüketilmektedir. İçeriğinde omega-3 yağ asidi ve E vitamini barındıran keten tohumu kısa sürede hücrelerin yenilenmesini destekler. Bu fayda da en çok cilt sağlığına yarar. Keten tohumu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Keten tohumunun faydaları nelerdir?


Eski çağlardan beridir Mısır ve Asya coğrafyasında yetiştirilen keten faydalı bir bitkidir. Ancak genellikle tohumu tüketilir. Keten tohumundan elde edilen yağ özellikle en antik faydalı yağlardan biridir. Hindistan'da alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılır. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan ve lif içerir. Vücut sağlığındaki fonksiyonel işlevde güçlü bir destek sağlayan keten tohumu sağlıklı bir yaşamın sırrının anahtarıdır. İçerdiği bileşeni mineral ve vitaminler sayesinde sağlıklı ve dirençli bir vücut sağlar. Bilimsel adı linum usitatissimum olan keten bitkisi yaklaşık 1 metreye kadar uzar. Tohumları kavun çekirdeğinin kızartılmış haline benzetilir. Ayrıca keten tohumu halk arasında genellikle kendir tohumuyla karıştırılır. Ancak tamamen farklı bitkilere ait tohumlardırlar. Kokusu olmayan keten tohumu ezilerek içeriğindeki yağ kullanılır. Yağ omega-3 yağ asidi ve E vitamini bakımından oldukça faydalıdır. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü'nün araştırmalarına göre keten tohumu kanser tedavisinde kullanılması gereken faydalı bitkilerden biri seçilmiştir. Bitki halinde çiçekleri mavidir. Keten tohumu üzerinde araştırmalar halen devam edilmektedir. Tohum çoğunlukla kozmetik fabrikalarında ham madde olarak kullanılır. Keten tohumu aynı zamanda lignanlar, antioksidanlar, lif, protein ve alfa-linolenik asit gibi maddeler barındırır.

Keten tohumunun faydaları nelerdir?
- Yapılan araştırmalarda keten tohumu kanserli hücrelerin gelişmesini geriletir. Henüz tamamlanmasa da hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
- E vitamini bakımından zengin olan keten tohumu cilt hücrelerinin hızla yenilenmesini destekler. Bu da özellikle yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan kırışıklığı önlemekte etkilidir.
- Düzenli tüketildiğinde kan basıncını dengeler bu da yüksek tansiyon riskinin azalmasını sağlar. Yunan bilim insanları tarafından bir grup erkek üzerinde yapılan deney sonucu bu faydası kanıtlanmıştır.
- Kötü kolesterolü ve kan şekerini düşüren faydalı lifleri içerir. Toz halinde kahvaltılarda tüketilmesi tavsiye edilen keten tohumu aynı zamanda sindirim sisteminin de sağlıklı çalışmasını sağlar.
- Sürekli kabızlık sorunu yaşayan kişilerin günde bir yemek kaşığı toz haline getirilmiş keten tohumu tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede bağırsakların fonksiyonu artar. Kabızlık için doğal ilaçtır. - Karaciğerin daha fonksiyonlu çalışmasını sağlayan maddeler içeren keten tohumu, böylece daha kısa zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını destekler. Kanı temizler.
- Günlük beslenme alışkanlığının içine eklenen bir kaşık keten tohumu saçların dökülmesini önler. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına da fayda sağlar.

Keten tohumu nasıl tüketilir?
Genellikle yağı kullanılan keten tohumu aynı zamanda toz haline getirilerek de tüketilebilir. Bunun yanı sıra bazı firmalar keten tohumundan ilaç tabletler yapmıştır. Toz hali ya da yağı yoğurt, salata ve yemeklerin içine eklenebilir. Tadı bozmaz ayrıca kokusu olmadığından rahatsızlıkta vermez.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Keten Tohumu Keten Tohumunun Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Zeaksantin: Sağlığa Faydaları ve En İyi Gıda Kaynakları
Zeaksantin: Sağlığa Faydaları ve En İyi Gıda Kaynakları

Zeaksantin, gözlerinizin hücrelerinde bulunan bir karotenoid moleküldür. Güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu, glokom ve katarakt riskini azaltmak gibi çeşitli sağlık yararlarıyla bağlantılıdır.

Zeaksantin, gözlerinizin hücrelerinde bulunan bir karotenoid moleküldür. Güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve yaşa ...

Çiriş Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?
Çiriş Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Görsellik olarak pırasaya benzeyen ancak pırasadan daha küçük olan çiriş otunu bazıları bu yüzden yabani pırasa denir. Ülkemizde Güney ve Güney Doğuda sıklıkla tüketilen çiriş otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Özellikle kadınlardaki adet düzensizliğine fayda sağlayan çiriş otu, h

Görsellik olarak pırasaya benzeyen ancak pırasadan daha küçük olan çiriş otunu bazıları bu yüzden yabani pırasa denir. Ü...

Limonun Faydaları Nelerdir? Düzenli Kullanmanın Etkileri
Limonun Faydaları Nelerdir? Düzenli Kullanmanın Etkileri

Limonun insan sağlığına birçok faydası olduğu hemen herkes tarafından biliniyor. Özellikle vücuttaki tüm toksinleri temizlemede limon hakkında sizler için araştırma yaptık.

Limonun insan sağlığına birçok faydası olduğu hemen herkes tarafından biliniyor. Özellikle vücuttaki tüm toksinleri temi...