Prebiyotik ve Probiyotiklerin Farkları

08 Temmuz 2021

Prebiyotikler ve probiyotikler hakkında bilmeniz gereken her şey.
İsimleri benzer olmasına ve sindirim ve genel sağlık için önemli olmalarına rağmen, prebiyotikler ve probiyotikler vücutta farklı roller oynarlar. 


Prebiyotikler ve Probiyotikler: Bunlar nedir?
Prebiyotikler, sebzeler, meyveler ve tam tahıllar gibi lif bakımından zengin karbonhidratlı gıdalarda bulunan sindirilemeyen bitki liflerinin özel bir şeklidir. Prebiyotik lif, bağırsaklarımızda probiyotik olarak da bilinen dost bakterilerin büyümesini teşvik etmek için bir besin kaynağı olarak kullanıldığı kolona ulaşana kadar el değmeden sindirim sisteminden geçebilir.

Probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan ve sağlık için faydalı olan canlı bakteri ve maya dahil olmak üzere küçük mikroorganizmalardır. Farklı probiyotik bakteri türleri, bağırsaklarımızdaki çeşitli sağlıklı mikrop popülasyonunu destekler. Probiyotikler, yoğurt, lahana turşusu ve miso gibi fermente gıdalarda doğal olarak bulunur ve ek formda da bulunabilir.
Prebiyotikler ve probiyotikler birlikte, genel sağlığımızı destekleyen bağırsaklarımızda sağlıklı bir bakteri kolonisi oluşturur ve sürdürür.

Prebiyotik ve Probiyotiklerin Faydaları
Prebiyotikler ve probiyotikler, sindirim ve bağırsak sağlığında ayrılmaz bir rol oynar. Bağırsaklarımızda yaşayan ve topluca bağırsak florası veya bağırsak mikrobiyotası olarak adlandırılan ve vücutta hayati işlevler oynayan ve genel sağlığımızı etkileyen, probiyotikler de dahil olmak üzere trilyonlarca bakteri ve mikroorganizma vardır. Araştırmalar, probiyotiklerin bağırsak bakterilerinin sağlıklı bir dengesini desteklediğini ve ishal, kabızlık, IBS ve IBD gibi sindirim bozuklukları, bağışıklık sağlığı, zihinsel sağlık, cilt koşulları, alerjiler ve kilo kaybı gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına fayda sağladığını gösteriyor. Prebiyotiklerin probiyotikler için doğal besin olduğu göz önüne alındığında, prebiyotik tüketimi, bağırsaklarımızdaki sağlıklı bir probiyotik bakteri dengesine katkıda bulunmaya yardımcı olabilir. Prebiyotik gıdalar, kendileri sayısız sağlık yararına sahip olan iyi besin ve lif kaynaklarıdır.

Hangi Gıdalar Prebiyotik Ve Probiyotik İçerir?


Prebiyotik Açısından Zengin Gıdalar
Prebiyotiklerin yaygın biçimleri, lif açısından zengin bazı karbonhidratlı gıdalarda bulunan fruktooligosakkaritler ve galaktooligosakkaritler içerir. İnülin en yaygın fruktooligosakkarittir ve çok çeşitli bitkisel gıdalarda bulunur. Prebiyotik açısından zengin gıdalar belirli sebzeleri, meyveleri, tahılları ve kökleri içerir:
• Kuşkonmaz
• Yerelması
• Sarımsak
• Soğanlar
• Pırasa
• Muz
• Elmalar
• Arpa
• Yulaf
• Çavdar
• Hindiba Kökü
• Karahindiba Kökü


Probiyotik Açısından Zengin Gıdalar
Probiyotik gıdalar fermantasyon yoluyla yapılır; yüzyıllardır çeşitli kültürler tarafından kullanılan doğal bir gıda saklama yöntemi. Fermantasyon süreci, bakterilerin, mayaların veya mantarların gıdalarda bulunan doğal şekerleri (glikoz, fruktoz ve sakaroz) laktik aside dönüştürmesini sağlar ve bu süreçte faydalı bakteriler, probiyotikler oluşturur. Bazı fermente probiyotik açısından zengin gıdalar şunları içerir:
• Yoğurt
• Kefir
• Lâhana Turşusu
• Kimchi
• Kombu Çayı
• Miso
• Natto
• Tempe


Prebiyotik ve Probiyotik Takviyeler
Gıdalara ek olarak hem prebiyotikler hem de probiyotikler ek formda bulunabilir. Probiyotik takviyeleri, büyük marketlerde, sağlıklı gıda mağazalarında ve eczanelerde hap veya toz halinde bulunabilir. Hazır olmalarına rağmen, tüm markalar ve formatlar eşit yaratılmamıştır, bu nedenle sizin için en iyi bakteri türünün hangisi olduğunu belirlemek için araştırma yapmanız veya bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir. Prebiyotikler ek formda da bulunabilir, ancak prebiyotik lif gıdalarda geleneksel bir diyet yoluyla probiyotik bakterilerden çok daha kolay bulunur.

Sonuç Olarak
Probiyotikler, sindirim sistemimizdeki faydalı bakterileri dolduran canlı bakteri türleridir, prebiyotikler ise probiyotikler için besin görevi gören özel bir sindirilemeyen bitki lifi şeklidir. İyi bir bağırsak bakterileri veya sağlıklı bir mikrobiyom dengesini korumak, genel sağlık için çok önemlidir ve sayısız sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir. Optimal bağırsak sağlığı için, her ikisi de gıda ve takviye formunda bulunabilen prebiyotik ve probiyotikleri tüketmek önemlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Maca Tozu Nedir, Faydaları Nelerdir?
Maca Tozu Nedir, Faydaları Nelerdir?

İlaçlarla çözmeye alıştığımız pek çok sağlık problemine eski çağlardan beri şifa olan bitkiler hayatımızda yeniden belirmeye başladı. Maca tozu gibi son zamanlarda mucize etkiler iddasıyla sıkça karşımıza çıkan ve dünyanın belirli bölgelerine has bitkiler bize sağlık sözü veriyor.

İlaçlarla çözmeye alıştığımız pek çok sağlık problemine eski çağlardan beri şifa olan bitkiler hayatımızda yeniden belir...

Detoks Sonrası Yemek İçin En Lezzetli Yiyecekler
Detoks Sonrası Yemek İçin En Lezzetli Yiyecekler

Artık insanlar, küresel sağlık pazarını tamamen yeni zirvelere taşıyan formda ve sağlıklı kalmanın öneminin her zamankinden daha fazla farkındalar. İnsanlar sadece ne yedikleri konusunda daha dikkatli olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun çeşitli işlevlerini optimize etmek için örneğin detoks diyetle

Artık insanlar, küresel sağlık pazarını tamamen yeni zirvelere taşıyan formda ve sağlıklı kalmanın öneminin her zamankin...

En Pahalı Mantar Dolaman Mantarının Yararları
En Pahalı Mantar Dolaman Mantarının Yararları

En çok tercih edilen trüf mantarının bir çeşidi olan dolama halk arasında altınla eş değerdir. Toprak altında tıpkı patates ve soğan gibi yetişir. Şekli yuvarlak ancak düzensizdir. Yüksek besin değerleri içeren dolaman hakkında merak edilenleri araştırdık.

En çok tercih edilen trüf mantarının bir çeşidi olan dolama halk arasında altınla eş değerdir. Toprak altında tıpkı pata...