Prebiyotik ve Probiyotiklerin Farkları

08 Temmuz 2021

Prebiyotikler ve probiyotikler hakkında bilmeniz gereken her şey.
İsimleri benzer olmasına ve sindirim ve genel sağlık için önemli olmalarına rağmen, prebiyotikler ve probiyotikler vücutta farklı roller oynarlar. 


Prebiyotikler ve Probiyotikler: Bunlar nedir?
Prebiyotikler, sebzeler, meyveler ve tam tahıllar gibi lif bakımından zengin karbonhidratlı gıdalarda bulunan sindirilemeyen bitki liflerinin özel bir şeklidir. Prebiyotik lif, bağırsaklarımızda probiyotik olarak da bilinen dost bakterilerin büyümesini teşvik etmek için bir besin kaynağı olarak kullanıldığı kolona ulaşana kadar el değmeden sindirim sisteminden geçebilir.

Probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan ve sağlık için faydalı olan canlı bakteri ve maya dahil olmak üzere küçük mikroorganizmalardır. Farklı probiyotik bakteri türleri, bağırsaklarımızdaki çeşitli sağlıklı mikrop popülasyonunu destekler. Probiyotikler, yoğurt, lahana turşusu ve miso gibi fermente gıdalarda doğal olarak bulunur ve ek formda da bulunabilir.
Prebiyotikler ve probiyotikler birlikte, genel sağlığımızı destekleyen bağırsaklarımızda sağlıklı bir bakteri kolonisi oluşturur ve sürdürür.

Prebiyotik ve Probiyotiklerin Faydaları
Prebiyotikler ve probiyotikler, sindirim ve bağırsak sağlığında ayrılmaz bir rol oynar. Bağırsaklarımızda yaşayan ve topluca bağırsak florası veya bağırsak mikrobiyotası olarak adlandırılan ve vücutta hayati işlevler oynayan ve genel sağlığımızı etkileyen, probiyotikler de dahil olmak üzere trilyonlarca bakteri ve mikroorganizma vardır. Araştırmalar, probiyotiklerin bağırsak bakterilerinin sağlıklı bir dengesini desteklediğini ve ishal, kabızlık, IBS ve IBD gibi sindirim bozuklukları, bağışıklık sağlığı, zihinsel sağlık, cilt koşulları, alerjiler ve kilo kaybı gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına fayda sağladığını gösteriyor. Prebiyotiklerin probiyotikler için doğal besin olduğu göz önüne alındığında, prebiyotik tüketimi, bağırsaklarımızdaki sağlıklı bir probiyotik bakteri dengesine katkıda bulunmaya yardımcı olabilir. Prebiyotik gıdalar, kendileri sayısız sağlık yararına sahip olan iyi besin ve lif kaynaklarıdır.

Hangi Gıdalar Prebiyotik Ve Probiyotik İçerir?


Prebiyotik Açısından Zengin Gıdalar
Prebiyotiklerin yaygın biçimleri, lif açısından zengin bazı karbonhidratlı gıdalarda bulunan fruktooligosakkaritler ve galaktooligosakkaritler içerir. İnülin en yaygın fruktooligosakkarittir ve çok çeşitli bitkisel gıdalarda bulunur. Prebiyotik açısından zengin gıdalar belirli sebzeleri, meyveleri, tahılları ve kökleri içerir:
• Kuşkonmaz
• Yerelması
• Sarımsak
• Soğanlar
• Pırasa
• Muz
• Elmalar
• Arpa
• Yulaf
• Çavdar
• Hindiba Kökü
• Karahindiba Kökü


Probiyotik Açısından Zengin Gıdalar
Probiyotik gıdalar fermantasyon yoluyla yapılır; yüzyıllardır çeşitli kültürler tarafından kullanılan doğal bir gıda saklama yöntemi. Fermantasyon süreci, bakterilerin, mayaların veya mantarların gıdalarda bulunan doğal şekerleri (glikoz, fruktoz ve sakaroz) laktik aside dönüştürmesini sağlar ve bu süreçte faydalı bakteriler, probiyotikler oluşturur. Bazı fermente probiyotik açısından zengin gıdalar şunları içerir:
• Yoğurt
• Kefir
• Lâhana Turşusu
• Kimchi
• Kombu Çayı
• Miso
• Natto
• Tempe


Prebiyotik ve Probiyotik Takviyeler
Gıdalara ek olarak hem prebiyotikler hem de probiyotikler ek formda bulunabilir. Probiyotik takviyeleri, büyük marketlerde, sağlıklı gıda mağazalarında ve eczanelerde hap veya toz halinde bulunabilir. Hazır olmalarına rağmen, tüm markalar ve formatlar eşit yaratılmamıştır, bu nedenle sizin için en iyi bakteri türünün hangisi olduğunu belirlemek için araştırma yapmanız veya bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir. Prebiyotikler ek formda da bulunabilir, ancak prebiyotik lif gıdalarda geleneksel bir diyet yoluyla probiyotik bakterilerden çok daha kolay bulunur.

Sonuç Olarak
Probiyotikler, sindirim sistemimizdeki faydalı bakterileri dolduran canlı bakteri türleridir, prebiyotikler ise probiyotikler için besin görevi gören özel bir sindirilemeyen bitki lifi şeklidir. İyi bir bağırsak bakterileri veya sağlıklı bir mikrobiyom dengesini korumak, genel sağlık için çok önemlidir ve sayısız sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir. Optimal bağırsak sağlığı için, her ikisi de gıda ve takviye formunda bulunabilen prebiyotik ve probiyotikleri tüketmek önemlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Avokado Yağının Besin Değeri, Kullanımı Ve Yararları
Avokado Yağının Besin Değeri, Kullanımı Ve Yararları

Günümüzde pek çok kişi diyetlerini akıllı bir şekilde planlar hale gelmiş ve diyetlerine avokado eklemeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Bunun yanında avokado yağı daha az popülerdir, fakat popüleritesi ve bilinirliği gün geçtikçe artmaktadır. Avokado yağı mutfakta birçok kullanım alanı olan sağl

Günümüzde pek çok kişi diyetlerini akıllı bir şekilde planlar hale gelmiş ve diyetlerine avokado eklemeyi alışkanlık hal...

Taze Fasulyenin Bilmediğiniz 7 Faydası
Taze Fasulyenin Bilmediğiniz 7 Faydası

Yaz mevsimi geldiğinde haftada en az 2 defa tüketilen taze fasulye, sağlığa olan etkileri açısından çok sevilen bir sebze olmaktadır. Düşük kalorili olması yönüyle de rahatlıkla tüketilen taze fasulye, ülkemizde bahar mevsiminin gelmesiyle beraber sıkça tüketilir.

Yaz mevsimi geldiğinde haftada en az 2 defa tüketilen taze fasulye, sağlığa olan etkileri açısından çok sevilen bir sebz...

Çam Kozalağının Faydaları Ve Kullanım Şekilleri
Çam Kozalağının Faydaları Ve Kullanım Şekilleri

Ormanlardan gelen bir şifa ile tanıştıracağız sizi, hazır olun. Piknik hatıralarının en güzel detaylarından biridir çam ağaçları değil mi? Buram buram çam kokan, yemyeşil alanların verdiği o huzur ile eve döndüğünüz anda, o tabiata hasret duyarsınız.

Ormanlardan gelen bir şifa ile tanıştıracağız sizi, hazır olun. Piknik hatıralarının en güzel detaylarından biridir çam ...