Prebiyotik ve Probiyotiklerin Farkları

08 Temmuz 2021

Prebiyotikler ve probiyotikler hakkında bilmeniz gereken her şey.
İsimleri benzer olmasına ve sindirim ve genel sağlık için önemli olmalarına rağmen, prebiyotikler ve probiyotikler vücutta farklı roller oynarlar. 


Prebiyotikler ve Probiyotikler: Bunlar nedir?
Prebiyotikler, sebzeler, meyveler ve tam tahıllar gibi lif bakımından zengin karbonhidratlı gıdalarda bulunan sindirilemeyen bitki liflerinin özel bir şeklidir. Prebiyotik lif, bağırsaklarımızda probiyotik olarak da bilinen dost bakterilerin büyümesini teşvik etmek için bir besin kaynağı olarak kullanıldığı kolona ulaşana kadar el değmeden sindirim sisteminden geçebilir.

Probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan ve sağlık için faydalı olan canlı bakteri ve maya dahil olmak üzere küçük mikroorganizmalardır. Farklı probiyotik bakteri türleri, bağırsaklarımızdaki çeşitli sağlıklı mikrop popülasyonunu destekler. Probiyotikler, yoğurt, lahana turşusu ve miso gibi fermente gıdalarda doğal olarak bulunur ve ek formda da bulunabilir.
Prebiyotikler ve probiyotikler birlikte, genel sağlığımızı destekleyen bağırsaklarımızda sağlıklı bir bakteri kolonisi oluşturur ve sürdürür.

Prebiyotik ve Probiyotiklerin Faydaları
Prebiyotikler ve probiyotikler, sindirim ve bağırsak sağlığında ayrılmaz bir rol oynar. Bağırsaklarımızda yaşayan ve topluca bağırsak florası veya bağırsak mikrobiyotası olarak adlandırılan ve vücutta hayati işlevler oynayan ve genel sağlığımızı etkileyen, probiyotikler de dahil olmak üzere trilyonlarca bakteri ve mikroorganizma vardır. Araştırmalar, probiyotiklerin bağırsak bakterilerinin sağlıklı bir dengesini desteklediğini ve ishal, kabızlık, IBS ve IBD gibi sindirim bozuklukları, bağışıklık sağlığı, zihinsel sağlık, cilt koşulları, alerjiler ve kilo kaybı gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına fayda sağladığını gösteriyor. Prebiyotiklerin probiyotikler için doğal besin olduğu göz önüne alındığında, prebiyotik tüketimi, bağırsaklarımızdaki sağlıklı bir probiyotik bakteri dengesine katkıda bulunmaya yardımcı olabilir. Prebiyotik gıdalar, kendileri sayısız sağlık yararına sahip olan iyi besin ve lif kaynaklarıdır.

Hangi Gıdalar Prebiyotik Ve Probiyotik İçerir?


Prebiyotik Açısından Zengin Gıdalar
Prebiyotiklerin yaygın biçimleri, lif açısından zengin bazı karbonhidratlı gıdalarda bulunan fruktooligosakkaritler ve galaktooligosakkaritler içerir. İnülin en yaygın fruktooligosakkarittir ve çok çeşitli bitkisel gıdalarda bulunur. Prebiyotik açısından zengin gıdalar belirli sebzeleri, meyveleri, tahılları ve kökleri içerir:
• Kuşkonmaz
• Yerelması
• Sarımsak
• Soğanlar
• Pırasa
• Muz
• Elmalar
• Arpa
• Yulaf
• Çavdar
• Hindiba Kökü
• Karahindiba Kökü


Probiyotik Açısından Zengin Gıdalar
Probiyotik gıdalar fermantasyon yoluyla yapılır; yüzyıllardır çeşitli kültürler tarafından kullanılan doğal bir gıda saklama yöntemi. Fermantasyon süreci, bakterilerin, mayaların veya mantarların gıdalarda bulunan doğal şekerleri (glikoz, fruktoz ve sakaroz) laktik aside dönüştürmesini sağlar ve bu süreçte faydalı bakteriler, probiyotikler oluşturur. Bazı fermente probiyotik açısından zengin gıdalar şunları içerir:
• Yoğurt
• Kefir
• Lâhana Turşusu
• Kimchi
• Kombu Çayı
• Miso
• Natto
• Tempe


Prebiyotik ve Probiyotik Takviyeler
Gıdalara ek olarak hem prebiyotikler hem de probiyotikler ek formda bulunabilir. Probiyotik takviyeleri, büyük marketlerde, sağlıklı gıda mağazalarında ve eczanelerde hap veya toz halinde bulunabilir. Hazır olmalarına rağmen, tüm markalar ve formatlar eşit yaratılmamıştır, bu nedenle sizin için en iyi bakteri türünün hangisi olduğunu belirlemek için araştırma yapmanız veya bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir. Prebiyotikler ek formda da bulunabilir, ancak prebiyotik lif gıdalarda geleneksel bir diyet yoluyla probiyotik bakterilerden çok daha kolay bulunur.

Sonuç Olarak
Probiyotikler, sindirim sistemimizdeki faydalı bakterileri dolduran canlı bakteri türleridir, prebiyotikler ise probiyotikler için besin görevi gören özel bir sindirilemeyen bitki lifi şeklidir. İyi bir bağırsak bakterileri veya sağlıklı bir mikrobiyom dengesini korumak, genel sağlık için çok önemlidir ve sayısız sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir. Optimal bağırsak sağlığı için, her ikisi de gıda ve takviye formunda bulunabilen prebiyotik ve probiyotikleri tüketmek önemlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ayı Üzümü Nedir? Ayı Üzümü Çayının Faydaları Nelerdir?
Ayı Üzümü Nedir? Ayı Üzümü Çayının Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda asidik madde barındıran ayı üzümü alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılan besinlerden biridir. Amerika kökenli bir besin olan ayı üzümü kadınlara özellikle daha sık yaşanan idrar yolu hastalıklarında doğal şifa olarak görülür. Genel olarak çayı yapım tüketilir.

Yüksek oranda asidik madde barındıran ayı üzümü alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılan besinlerden biridir. Amerika kö...

Kuruyemişler Beslenmenize Ne Katar?
Kuruyemişler Beslenmenize Ne Katar?

Dünya birçok yemek trendiyle doludur. Kuruyemişler günümüzün diyet trendlerinde gittikçe popülerleşmeye başlamıştır. Yemeklerinize eklemek için mükemmel alternatiflerdir ve atıştırmalık için ideal bir seçimdir.

Dünya birçok yemek trendiyle doludur. Kuruyemişler günümüzün diyet trendlerinde gittikçe popülerleşmeye başlamıştır. Yem...

Soya Sütü İle İnek Sütü Arasındaki Fark Nedir?
Soya Sütü İle İnek Sütü Arasındaki Fark Nedir?

Soya sütünün giderek artan popülaritesi karşısında soya sütü mü inek sütü mü tartışması başlamıştır. Tarafsız bir seçim yapmak için, ayrıntılı olarak her ikisini de incelemek ve karşılaştırmak gerekir. Soya sütü, soya fasulyesinden elde edilen bir içecektir ve bu anlamda düşündüğümüzde gerçekten süt

Soya sütünün giderek artan popülaritesi karşısında soya sütü mü inek sütü mü tartışması başlamıştır. Tarafsız bir seçim ...