Sarımsağın Kanıtlanmış 11 Sağlık Faydası

04 Eylük 2022

Mevcut araştırmalar, sarımsağın soğuk algınlığına karşı koruma ve kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olma gibi bazı gerçek sağlık yararları olabileceğini gösteriyor.
“Gıda ilacınız, ilacınız gıdanız olsun.”
Bunlar, genellikle Batı tıbbının babası olarak adlandırılan antik Yunan doktor Hipokrat'ın ünlü sözleridir.
Çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için sarımsak reçete etti - ve modern bilim, bu yararlı sağlık etkilerinin çoğunu doğruladı.
İşte insan araştırmalarıyla desteklenen sarımsağın sağlığa 11 faydası.

1. Sarımsak, güçlü tıbbi özelliklere sahip bileşikler içerir
Sarımsak, Allium (soğan) ailesinden bir bitkidir. Soğan, arpacık ve pırasa ile yakından ilgilidir.
Sarımsak ampulünün her bir parçasına karanfil denir. Tek bir ampulde yaklaşık 10-20 karanfil vardır, verir veya alır.
Sarımsak dünyanın birçok yerinde yetişir ve güçlü kokusu ve lezzetli tadı nedeniyle yemek pişirmede popüler bir malzemedir.
Bununla birlikte, antik tarih boyunca, sarımsağın ana kullanımı, sağlık ve tıbbi özellikleri içindi.
Kullanımı Mısırlılar, Babiller, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler de dahil olmak üzere birçok büyük uygarlık tarafından iyi belgelenmiştir.
Bilim adamları artık sarımsağın sağlığa faydalarının çoğunun, bir diş sarımsak kıyıldığında, ezildiğinde veya çiğnendiğinde oluşan kükürt bileşiklerinden kaynaklandığını biliyorlar.
Belki de en iyi bilinen bileşik allisindir. Bununla birlikte, allisin, taze sarımsakta kesildikten veya ezildikten sonra yalnızca kısa bir süreliğine mevcut olan kararsız bir bileşiktir.
Sarımsağın sağlık yararlarında rol oynayabilecek diğer bileşikler arasında dialil disülfid ve s-allil sistein bulunur.
Sarımsaktaki kükürt bileşikleri vücudunuza sindirim sisteminden girer. Daha sonra güçlü biyolojik etkiler uygulayarak vücudunuzun her yerinde dolaşırlar.

2. Sarımsak son derece besleyicidir ancak çok az kaloriye sahiptir.
Kalori için kalori, sarımsak inanılmaz derecede besleyicidir.
Tek bir diş (3 gram) çiğ sarımsak şunları içerir:
• Manganez: Günlük değerin (DV) %2'si
• B6 Vitamini: DV'nin %2'si
• C Vitamini: DV'nin %1'i
• Selenyum: DV'nin %1'i
• Lif: 0.06 gram
Bu 4,5 kalori, 0,2 gram protein ve 1 gram karbonhidrat ile birlikte gelir. Sarımsak ayrıca eser miktarda çeşitli diğer besinleri içerir.

3. Sarımsak, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir
Sarımsak takviyelerinin bağışıklık sisteminin işlevini artırdığı bilinmektedir.
12 haftalık büyük bir araştırma, günlük sarımsak takviyesinin soğuk algınlığı sayısını plaseboya kıyasla %63 oranında azalttığını buldu.
Soğuk algınlığı semptomlarının ortalama süresi de plasebo grubunda 5 günden sarımsak grubunda sadece 1.5 güne kadar %70 oranında azaldı.
Başka bir çalışma, yüksek dozda yaşlı sarımsak özütünün (günde 2.56 gram), soğuk algınlığı veya grip hastalarının sayısını %61 oranında azalttığını buldu.
Ancak, bir inceleme kanıtların yetersiz olduğu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır. Güçlü kanıtların olmamasına rağmen, sık sık üşüyorsanız, diyetinize sarımsak eklemek denemeye değer olabilir.

4. Sarımsaktaki aktif bileşikler kan basıncını düşürebilir
Kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar, neredeyse diğer tüm durumlardan daha fazla ölümden sorumludur.
Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, bu hastalıklara yol açabilecek en önemli faktörlerden biridir.
İnsan çalışmaları, sarımsak takviyelerinin yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmede önemli bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur.
Bir çalışmada, 600-1.500 mg eski sarımsak özü, 24 haftalık bir süre boyunca kan basıncını düşürmede Atenolol ilacı kadar etkiliydi.
İstenen etkilere sahip olmak için takviye dozları oldukça yüksek olmalıdır. İhtiyaç duyulan miktar, günde yaklaşık dört diş sarımsağa eşdeğerdir.

5. Sarımsak, kalp hastalığı riskini azaltabilecek kolesterol seviyelerini iyileştirir
Sarımsak toplam ve LDL (kötü) kolesterolü düşürebilir. Kolesterolü yüksek olanlar için sarımsak takviyelerinin toplam ve LDL kolesterolü yaklaşık %10-15 oranında azalttığı görülüyor.
Özellikle LDL (kötü) ve HDL (iyi) kolesterole bakıldığında, sarımsak LDL'yi düşürüyor gibi görünüyor, ancak HDL üzerinde güvenilir bir etkisi yok.
Yüksek trigliserit seviyeleri, kalp hastalığı için bilinen başka bir risk faktörüdür, ancak sarımsağın trigliserit seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi yok gibi görünüyor.

6. Sarımsak, Alzheimer hastalığı ve bunamayı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir
Serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif hasar, yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Sarımsak, vücudun oksidatif hasara karşı koruyucu mekanizmalarını destekleyen antioksidanlar içerir.
Yüksek dozda sarımsak takviyesinin insanlarda antioksidan enzimleri arttırdığı ve yüksek tansiyonu olan kişilerde oksidatif stresi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.
Kolesterol ve kan basıncını düşürmenin yanı sıra antioksidan özellikler üzerindeki birleşik etkiler, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi yaygın beyin rahatsızlıkları riskini azaltabilir.

7. Sarımsak daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir
Sarımsağın uzun ömür üzerindeki potansiyel etkilerinin insanlarda kanıtlanması temelde imkansızdır.
Ancak kan basıncı gibi önemli risk faktörleri üzerindeki faydalı etkileri göz önüne alındığında, sarımsağın daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği anlaşılır.
Bulaşıcı hastalıklarla savaşabilmesi de önemli bir etkendir çünkü bunlar özellikle yaşlılarda veya bağışıklık sistemi bozuk kişilerde sık görülen ölüm nedenleridir.

8. Sarımsak takviyeleri ile atletik performans geliştirilebilir
Sarımsak, en eski “performans arttırıcı” maddelerden biriydi. Geleneksel olarak eski kültürlerde yorgunluğu azaltmak ve işçilerin çalışma kapasitesini artırmak için kullanılmıştır.
En önemlisi, antik Yunanistan'daki Olimpiyat sporcularına verildi.
Kemirgen çalışmaları, sarımsağın egzersiz performansına yardımcı olduğunu göstermiştir, ancak çok az insan çalışması yapılmıştır.
Küçük bir çalışmada, 6 hafta boyunca sarımsak yağı alan kalp hastalığı olan kişilerde en yüksek kalp atış hızında %12 azalma ve daha iyi egzersiz kapasitesi elde edildi. Bununla birlikte, dokuz rekabetçi bisikletçi üzerinde yapılan bir araştırma, performans açısından hiçbir fayda bulamadı.
Diğer çalışmalar, egzersize bağlı yorgunluğun sarımsak ile azaltılabileceğini düşündürmektedir.

9. Sarımsak yemek vücuttaki ağır metalleri detoksifiye etmeye yardımcı olabilir
Yüksek dozlarda, sarımsaktaki kükürt bileşiklerinin ağır metal toksisitesinden kaynaklanan organ hasarına karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.
Bir araba aküsü fabrikasındaki (kurşuna aşırı maruz kalan) çalışanlar üzerinde yapılan 4 haftalık bir araştırma, sarımsağın kandaki kurşun seviyelerini %19 oranında azalttığını buldu. Ayrıca baş ağrıları ve kan basıncı da dahil olmak üzere birçok klinik toksisite belirtisini azalttı.
Her gün üç doz sarımsak, semptomları azaltmada D-penisilamin ilacından daha iyi performans gösterdi.

10. Sarımsak kemik sağlığını iyileştirebilir
Hiçbir insan çalışması, sarımsağın kemik kaybı üzerindeki etkilerini ölçmemiştir. Bununla birlikte, kemirgen çalışmaları, kadınlarda östrojeni artırarak kemik kaybını en aza indirebileceğini göstermiştir.
Menopozdaki kadınlarda yapılan bir çalışma, günlük bir kuru sarımsak özü dozunun (2 gram çiğ sarımsağa eşit) östrojen eksikliğinin bir belirtecini önemli ölçüde azalttığını buldu.
Bu, bu takviyenin kadınlarda kemik sağlığı üzerinde faydalı etkileri olabileceğini düşündürmektedir.
Sarımsak ve soğan gibi yiyeceklerin de osteoartrit üzerinde faydalı etkileri olabilir.

11. Sarımsağı diyetinize dahil etmek kolaydır ve lezzet katar
Sonuncusu bir sağlık yararı değildir, ancak yine de önemlidir. Sarımsak, mevcut diyetinize dahil etmek çok kolaydır. En lezzetli yemekleri, özellikle çorbaları ve sosları tamamlar. Sarımsağın güçlü tadı, aksi takdirde yumuşak tariflere de bir yumruk ekleyebilir.
Sarımsak, bütün karanfil ve pürüzsüz macunlardan, sarımsak özü ve sarımsak yağı gibi tozlar ve takviyelere kadar çeşitli şekillerde gelir.
Sarımsak kullanmanın yaygın bir yolu, birkaç diş taze sarımsağı sarımsak presi ile sıkmak, ardından sızma zeytinyağı ve biraz tuzla karıştırmaktır. Bu çok basit ve besleyici bir salata sosu olarak çalışır.

Sarımsak Yan Etkileri
Ancak, sarımsağın ağız kokusu gibi bazı olumsuz tarafları olduğunu unutmayın. Buna alerjisi olanlar da var. Kanama bozukluğunuz varsa veya kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, sarımsak alımınızı artırmadan önce doktorunuzla konuşun.

Sonuç Olarak
Binlerce yıldır sarımsağın tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılıyordu. Bilim şimdi bunu doğrulamaya başlıyor.
Şu anda kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, sarımsak alımınızı büyük ölçüde artırmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Patatesin Saklanma Koşulları Ve Seçme İpuçları
Patatesin Saklanma Koşulları Ve Seçme İpuçları

Patates, birçok kültürde temel gıda ürünlerinden biridir ve 10.000 yıldan fazla bir süredir tüketilmektedir. Potasyum açısından zengin olmasının yanı sıra, harika bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Bu lezzetli yumrular pek çok şekilde tüketilebilmektedir, ancak tipik olarak fırınlanır, haşlanır, ka

Patates, birçok kültürde temel gıda ürünlerinden biridir ve 10.000 yıldan fazla bir süredir tüketilmektedir. Potasyum aç...

Makrobesinler Vs. Mikron Besinler
Makrobesinler Vs. Mikron Besinler

Besinler, vücudun temel işlev için ihtiyaç duyduğu gıdalarda bulunan bileşiklerdir. İnsan vücudu besinleri kendisi üretemediğinden, beslenmede gereklidir ve enerji, büyüme, üreme ve hastalıkların önlenmesi için kullanıldığı için insan sağlığı için gereklidir.

Besinler, vücudun temel işlev için ihtiyaç duyduğu gıdalarda bulunan bileşiklerdir. İnsan vücudu besinleri kendisi ürete...

Denizin En Pahalısı Havyar Nedir?
Denizin En Pahalısı Havyar Nedir?

Kökeni Fransa'ya dayanan havyar, balık yumurtası olarak da bilinir. Havyarın elde edilme biçimi hayvan severler tarafından onaylanmasa da, gastronomide önemli bir değere sahip.

Kökeni Fransa'ya dayanan havyar, balık yumurtası olarak da bilinir. Havyarın elde edilme biçimi hayvan severler tarafınd...