Pekmezin Faydaları

03 Mart 2021

Pekmez denildiğinde aklımıza ya çocukluğumuz ya da kış ayları geliyor. Oysaki doğal ve hijyenik koşullarda hazırlanmış, üretilmiş bir pekmez “hayat” demek, “sağlık” demektir. Yüzlerce yıllık tarihi olan pekmez, sağlıklı kahvaltıların, keklerin, kurabiyelerin baş tacı. Özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme uzmanlarının altını çizdiği dut, keçiboynuzu, üzüm, hurma pekmezleri sağlığımızın garantisi. Protein, vitamin, mineraller bakımından oldukça zengin olan pekmez, kan yapıcı, enerji verici, hücre yenileyici, bağışıklık sistemini güçlendirici, vücut direncini artırıcı, karaciğeri temizleyici, damarları açıcı özelliklere sahip.
Pekmezin bu özellikleri hastalıkların daha kısa sürede ve daha kolay iyileşmesini sağlarken, hastalıklara karşı da koruyucudur. Ayrıca mide rahatsızlıklarını önlemek, iltihap oluşumu riskini azaltmak, var olan iltihapların daha kısa sürede giderilmesine yardım eder. Aslında bizim toplumumuzda en sık olarak çocuklarda boğaz hastalıklarını tedavi etmek ve özellikle de kış aylarında öksürüğü geçirmek için sabahları mutlaka tüketilir. Bin bir faydası olan pekmezi, daha detaylı olarak incelemekte fayda var.

Pekmezin besin değerleri
12 gramlık ortalama bir porsiyon pekmez;
• 11 gram karbonhidrat,
• 13 gram protein,
• 03 gram lif,
• 08 miligram sodyum,
• 84 miligram potasyum,
• 84 miligram kalsiyum,
• 28 iu A vitamini,
• 2 miligram C vitamini,
• 05 miligram demir içeriyor.

Pekmez, kanseri önler
Pekmez ve kanseri önleme etkisi ile ilgili yapılan pek çok klinik çalışma, pekmezin kanserli hücre oluşumunu engellediği yönünde sonuç vermiştir. Özellikle pekmezin yüksek oranda kalsiyum içeriyor olması, kanserli hücrelerin, tümörlerin yok edilmesinde etkilidir.

Pekmez, kemikleri güçlendirir
Sağlıklı ve güçlü kemikler için; demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır gerekiyor. İşte bu mineraller de sağlıklı ve doğal koşullarda imal edilmiş olan pekmezin içinde bolca var. her gün düzenli olarak bir çay kaşığı ya da tatlı kaşığı pekmez tüketerek kemikleri güçlendirmek ve hastalıklardan korumak mümkün.

Pekmez, kalp dostudur
Pekmez, kandaki oksijen miktarını artırır, kan basıncını dengede tutar. manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum mineralleri ve B6 vitamini bakımından da zengin olan pekmez; kanın pıhtılaşma sorununu çözer. Bu sayede kalp ve damar sağlığı korunur, kalp krizi, inme ve kardiyovasküler hastalıklar önlenebilir.

Pekmez, bağırsak sağlığını destekler
Kalsiyum alımı ve kolon kanseri riski arasında negatif bir ilişki olduğu bir gerçektir. Pekmez yüksek oranda kalsiyum içerdiği için düzenli olarak pekmez tüketiminde bağırsak toksinlerden arındırılır, temizlenir bu sayede kolon kanseri riski de önlenebilir.

Pekmez, potasyum deposudur
Kardiyovasküler sağlığını korumak, kemik yoğunluğunu artırmak isteyen herkes için potasyum alımı çok önemlidir. Günlük 1 tatlı kaşığı pekmez ile ihtiyacımız olan potasyumun yaklaşık yarısını alabilir, kan basıncını sağlıklı seviyede tutabilir, kardiyovasküler sağlığımızı koruyabiliriz.

Pekmez, kalsiyum içerir
Kalsiyum; kemik, diş ve kas sağlığı, gücü için gereklidir. Ancak en az o kadar da kalp, damar, kolon sağlığında etkilidir. Bununla birlikte kanın pıhtılaşması, beyin gelişimi, sinir sisteminin sağlığı açısında değerli olan kalsiyum, pekmezin içinde %17 civarında bulunuyor. Bu bakımdan günde 1 tatlı kaşığı pekmez içerek kalsiyum bakımından zengin beslenmek önerilir.

Pekmez, selenyum kaynağıdır
Selenyum; tiroid bezinin fonksiyonları, kalp ve damar sağlığı, iltihaplı hastalıkların önlenmesi, kanserden korunma gibi pek çok açıdan sağlığımız için gereklidir. % 5 oranında selenyum barındıran pekmez de düzenli tüketimde vücudumuzu bu rahatsızlıklardan korur.

Pekmez, B6 vitamini barındırır
Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, hücre oluşumu ve yenilenmesi, enerji üretimi ve kan sağlığı için çok önemli olan B6 vitamini pekmezin içeriğinde bulunmakta. Pekmez, % 7 oranında B6 vitamini içeriği sayesinde sağlığımızı korumakta, hastalıkların önüne geçmektedir. Çünkü B6 vitamini pekmeze antienflamatuar ve anti kanser özellikleri de katmakta.

Pekmez, demir bakımından zengindir
Demir eksikliği demek, kansızlıktan kaynaklanan baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, sinirlilik, anemi gibi pek çok ciddi sorun demektir. Pekmez, bol miktarda demir içerdiği için, her gün 1 tatlı kaşığı pekmez tüketerek günlük demir ihtiyacının ortalama % 10-15’sini almak mümkün. Gelişme çağındaki çocuklar, hamileler, adet dönemindeki kadınlar ve bağışıklık sistemi güçsüz olan, sık sık hastalıklara yakalanan kişilerin demire, yani pekmeze ihtiyaçları var. Demir; hücrelerin fonksiyonlarını destekler, hücre yenilenmesini sağlar, bağışıklık, beyin ve kas fonksiyonlarını güçlendirir. İşte tüm bunlar aslında birebir kan değerlerimizle ilgilidir, pekmez tüketerek kan değerlerimizi sağlıklı aralıklarda tutmak önemlidir.

Pekmez, antioksidan özellik gösterir
Antioksidan demek, vücudumuza, sağlığımıza zarar veren serbest radikallerin yok edilmesi, etkisiz hale getirilmesi demektir. Pekmez de antioksidanlar ve manganez bakımından zengin olduğu için DNA’larımızı serbest radikallere karşı koruyucu etki gösterir. Bu bakımdan pekmezin kanser türleri, kalp ve damar hastalıkları bakımından koruyucu olduğunu söylemek mümkün.

Pekmez, enerji verir
Pekmez; karbonhidratlar ve yağlar bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple de pekmezin vücuda enerji verdiği, zihinsel ve fiziksel olarak dinçlik kazandırdığı biliniyor. Ayrıca pekmezde bulunan demir, vücutta enerji depolanmasına, kandan oksijen taşınmasına yardım ettiği için pekmez tüketmek uzun süre tok ve enerjik kalmamızı sağlar.

Pekmez, kilo verme sürecini destekler
Pekmez; vitaminler, mineraller bakımından zengin, ancak yağlar ve kalori bakımından fakirdir. Bu sebeple de özellikle diyet döneminde enerji almak ve tok kalmak için tatlı olarak günde 1 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde pekmez tüketilebilir.

Pekmez, sindirim sistemini korur
Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan pekmez, vücudumuzdaki diğer sistemler gibi sindirim sisteminin de sağlığını korur. Yeme sorunlarından ya da çok yorulmaktan kaynaklanan mide rahatsızlıklarında pekmezin rahatlatıcı etkisi vardır. Bu bağlamda mide ülseri, irritabl bağırsak sorunları, ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını pekmezle yatıştırmak mümkün.

Pekmez, cilt dostudur
Pekmez, içerdiği antioksidanlar sayesinde vücutta oluşan serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Bu bakımdan düzenli olarak pekmez tüketen kişilerde cilt yaşlanmasının gerilediği, ciltte kırışık oluşma sürecinin yavaşladığı biliniyor. Bununla birlikte sedef, egzama ve akne gibi cilt sorunlarında da pekmezin giderici etkisi bulunuyor.

Pekmez, anne sütünü artırır
Tamamen doğal ve sağlıklı koşullarda üretilen pekmez, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Düzenli olarak pekmez tüketmek, kişinin bütün vücut fonksiyonlarının düzelmesi, daha iyi hale gelmesine olanak tanır. Bu sebeple herkesin, ancak en çok da emzirme dönemindeki kadınların her gün pekmez tüketmeleri önerilir. Çünkü pekmez, hem anne sütünün miktarını hem de kalitesini artırır.

Pekmez, boğaz ağrılarını keser
Özellikle çocuklara kışın soğuk algınlığından, boğaz ağrılarından kurtulmak için sabahları pekmez içmeleri önerilir. Çünkü pekmez, yüksek antioksidan içeriği sayesinde solunum yollarında rahatsızlığa yol açan, zararlı bakterileri, virüsleri öldürür, öksürüğü keser ve ağız içinde oluşan yaraları kısa sürede iyileştirir.

Pekmez, karaciğer dostudur
Pekmez, kan dolaşımını düzenleyerek kan değerlerini dengede tutar. Bu bakımdan pekmezin karaciğere faydasından bahsetmek mümkün. Özellikle de sigara kullanan kişilerde sigaranın karaciğerde oluşturduğu hasar, pekmez sayesinde onarılabilir.

Pekmez tüketenlere öneriler
Pekmez, her ne kadar sağlığımız için çok faydalı olsa da, diğer besinler gibi pekmezin de fazla tüketilmesi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu bakımdan günde 1 tatlı kaşığı pekmez idealdir, en fazla 1 yemek kaşığı pekmez yeterlidir.
Tüketilecek pekmez, kesinlikle doğal ve hijyenik koşullarda üretilmeli, kimyasal barındırmamalıdır.
Meyvelerin pekmezlerini yapmak aslında çok da zor değildir, yapılışını öğrenip herkes kendi pekmezini evde kendisi yapabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası
Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası

Bugünkü yazımızda size özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmak üzere doğru limonu nasıl seçmeniz gerektiğinden de bahsedeceğiz.

Bugünkü yazımızda size özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmak üzere doğru limonu nasıl seçmeniz gerektiğinden de bah...

Brüksel Lahanasının 10 Faydası
Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Brüksel lahanasının birçok önemli sağlık faydası vardır; bol miktarda antioksidan içerir, kanser ve kalp rahatsızlığıyla savaşmaya yardımcı olur, sağlıklı sindirimi destekler, vücudu alkalize eder. Brüksel lahanası ayrıca, diğer yeşil yapraklı sebzelere kıyasla şaşırtıcı derecede yüksek miktarda pro

Brüksel lahanasının birçok önemli sağlık faydası vardır; bol miktarda antioksidan içerir, kanser ve kalp rahatsızlığıyla...

Atkuyruğu: Faydaları, Kullanımları ve Yan Etkileri
Atkuyruğu: Faydaları, Kullanımları ve Yan Etkileri

Atkuyruğu, Yunan ve Roma İmparatorluklarından beri bitkisel bir ilaç olarak kullanılan popüler bir eğrelti otu. Birden fazla tıbbi özelliği olduğuna inanılıyor ve geleneksel olarak yaraları tedavi etmek için kullanılıyor; cilt, saç ve kemik sağlığını geliştirmek; ve diğer çeşitli sağlık koşulları iç

Atkuyruğu, Yunan ve Roma İmparatorluklarından beri bitkisel bir ilaç olarak kullanılan popüler bir eğrelti otu. Birden f...