Potasyum Zengini Muzun Faydaları

10 Şubat 2021

Tropikal meyveler arasında en fazla tüketilen muzun insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle kemik ve kalp hastalıklarını önleyen muz hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Birden fazla çeşide sahip olan muz doğada bulunan en güçlü liftir. Ayrıca potasyum bakımından da zengin olan muz, değerli besinler listesinde ilk beşte yer alır. Peki Muzun faydaları nelerdir?


Güneydoğu Asya'da yetişen yeşil, kırmızı ve sarı olmak üzer üç çeşidi bulunan muzun içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Doğada bulunun en besleyici besin olan muz protein, mineral ve aminoasiti bakımından oldukça zengindir. Sindirimi yavaş olan kişilerin muz tüketilmesi tavsiye edilmez. Çünkü muz içerdiği bazı maddeler nedeniyle kabızlığa sebep olabilir. Aynı zamanda muz B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot gibi minerallerde bol miktarda bulunduruyor. Potasyum bakımından en güçlü besin olan muz, terlemeyi artırarak kas ve kemiklerin daha hızlı çalışmasını sağlar. Sinirleri yatıştırmada etkili olan muzu gece yatmadan bir saat önce tüketildiğinde daha rahat bir uykuya neden olur. Tropikal olmasına rağmen, botanik olarak hemen her yerde yetiştirilebilir. Bazı ülkelerde yemek olarak tüketilen muz, ilk kez Papua Yeni Gine'de evcilleştirildi. Dalından koparıldıktan sonra daha hızlı olgunlaşan muz, olgunlaşmamış halde tüketildiğinde ishale, çok olgunlaşmışı ise kabızlığa yol açar. Türkiye'ye ilk kez 1750 yılında getirildiği biliniyor. Süs bitkisi olarak yetiştirilen muz, ileri ki yıllarda tüketim amaçlı üretilmeye başlandı.

Muzun faydaları nelerdir?
- Muzun içeriğinde hem çözünür hem de çözünmez lif bulunur. Bu lif çeşitleri sindirimi yavaşlatarak uzun süreli tok kalmaya neden olur. Kilo vermek isteyenler için gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerin başında gelir. Ancak muzu diyet listenize eklemeden bir uzmana başvurunuz.
- Lif sadece sindirim için değil aynı zamanda vücuttaki kötü kolesterolü düşürmede de etkilidir. Kolesterolün düşmesi kalp ve damar sağlığına oldukça iyidir. Özellikle damar tıkanıklığını önler.
- Tatlı ve ekşi tada sahip olan muz, yemek borusundan itibaren mide ve bağırsak sağlığı içinde fayda sağlar. Vücuttaki sıvı oranını artırarak böbrek üstü bezlerin daha rahat çalışmasına zemin hazırlar.
- Yüksek potasyum içeren muz kan basıncını dengeliyor. Bu sayede beynin sağlığını koruyarak, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar önler.
- Kan basıncının aynı sıra kan hücrelerini dengeler. Kırmızı kan hücrelerini artırarak demir emilimini artırır. Böylece kansızlığın yaşanma riski azalır.

Muz kabuğunu çöpe atmayın!
- Muz güçlü bir antiseptik özelliğe sahip olduğundan makyaj temizlemede kabuğunu kullanılabilir.
- Kabuğundaki sıvıyı tuvalet kağıdına damlatarak tuvaletinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.
- Muz kabuğunu tüm vücudunuza sürerek hem ter kokusunu önlemiş olursunuz hem de vücuttaki yağ oranını dengelersiniz.
- Şiddetli baş ağrısı gibi durumlarda bir muz kabuğunu bir saate yakın muz kabuğunu alnınıza koyarak kısa sürede ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.
- Cilt yanıkları esnasında muz kabuğunu vücudunuza sürdüğünüzde bu durumun şiddetini azaltmada yardımcı olur.
- Antibakteriyel etkisi sayesinde diş fırçası niyetine dişlerinize sürebilir, buradaki enfeksiyonlu hücreleri azaltmanın yanı sıra dişlerin beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Muz Muzun Faydaları Kilo Kontrolü Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Orucun Vücuda Faydaları Nelerdir?
Orucun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Uzun süreli açlığa ve susuzluğa rağmen Ramazan ayında 30 gün boyunca tutulan oruç vücudun dinamik çalışmasına da fayda sağlar. Vücudun dinlenmesi ve tüm mekanizmasının yenilenmesini destekleyen oruç ibadeti konusunda özellikle kronik hastalığı olanlar dikkat etmelidir.

Uzun süreli açlığa ve susuzluğa rağmen Ramazan ayında 30 gün boyunca tutulan oruç vücudun dinamik çalışmasına da fayda s...

5 Aktif Kömür Mucizesi
5 Aktif Kömür Mucizesi

Cildinize düzgün bir şekilde bakmayı seviyorsanız ve aynı zamanda ev ilaçları ile ilgileniyorsanız, aktif kömürü ve inanılmaz faydalarını kesinlikle duymuşsunuzdur.

Cildinize düzgün bir şekilde bakmayı seviyorsanız ve aynı zamanda ev ilaçları ile ilgileniyorsanız, aktif kömürü ve inan...

Pekmez Tüketmek Sizin İçin İyi Mi?
Pekmez Tüketmek Sizin İçin İyi Mi?

Pekmez, şeker üretimi sırasında yapılan koyu renkli bir şuruptur ve genellikle bir besin kaynağı ve daha sağlıklı bir tatlandırıcı olarak lanse edilir, ancak pekmez gerçekten sizin için iyi midir?

Pekmez, şeker üretimi sırasında yapılan koyu renkli bir şuruptur ve genellikle bir besin kaynağı ve daha sağlıklı bir ta...